Irsko: Probuzení

Irsko: Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12443/irsko-probuzeni-12443.jpg 5 42 10

Dějiny Irska série

< 2. díl

Druhá část barvitého eposu o dějinách Irska navazuje na předchozí díl popisem událostí po násilné reformaci za Jindřicha VIII. na samém konci 16. století a provádí čtenáře dramatickými mezníky irských děj až do chvíle těžce vybojované nezávislosti. Jako v první části i zde se děj rozvíjí prostřednictvím lehce nahozených osudů řady smyšlených hrdinů a skutečných historických osobností. Autor se snaží přiblížit další etapy vývoje Irska především v pokusech různých vrstev obyvatelstva vymanit se z nadvlády Angličanů ve staletích plných bídy, povstání a náboženských i politických rozporů, které ústily do masové emigrace do Ameriky. Boj Irů za samostatnost sleduje autor od jeho prvopočátků a završuje jej líčením vzniku a činnosti organizace Sinn Fein, která se od roku 1902 angažovala v otázce irské samosprávy a výrazně přispěla k vyhlášení nezávislosti Irska v roce 1919. Monumentální freska na základě historických pramenů barvitě provází čtenáře nejen dějinami Irska, ale zachycuje ve stručně, ale výstižně prokreslených portrétech i charakter obyvatel této svérázné ostrovní země, jejich lásku k půdě a k domovu.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Ireland awakening , 2005

olívoil
15.07.2023 4 z 5

Již před touto knihou jsme četla Dublin........obě příšerné bichle...........ale dočetla jsem, i když asi tak 3 roky?.......nezvládla jsem číst najednou.......nicméně historie Irska je velice zajímavá a stále se soustředí na osamostatnění Irska od Anglie........konec mi přišel hodně uspěchaný........vřele doporučuji

eva-lupen
09.06.2023 5 z 5

Moc pěkný historický román. Moje první autorova kniha (první díl Irska v knihovně nenašli) a jsem z ní nadšená. Je to sice bichle, ale děj pěkně ubíhá a přečtené je to cobydup :-). A těch historických informací... Tedy o Irsku v období hladomoru už jsem četla v jiném historickém románu, ale tohle bylo jiné a z více úhlů pohledu. Moc doporučuji.

carbici
25.07.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která mne nutila dohledávat detaily k jednotlivým událostem. Jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala.

lis-elis
26.01.2021 5 z 5

Můj oblíbený spisovatel mě opět nezklamal. Naprosto báječná kniha! Dějiny Irska znám, ale spíše z encyklopedického hlediska (kdo potřebuje takové informace, ať sáhne po jiné knize). Je ovšem úžasné vidět některé významné události z pohledu "dobových" lidí a vnímat, jak je oni prožívali. Ať už jako potomek Keltů, Vikingů či Angličanů.
Nejvíce mě zasáhlo období hladomoru. Přiznám se, že mi ukápla slza :-(
Navíc si cením, že jako Angličan, dokázal mít autor nadhled a být vůči Angličanům kritický ;-)

Lolila
11.12.2018 5 z 5

Opäť výborná kniha. Na pozadí historických udalostí pokračujú osudy jednotlivých postáv a ich rodín. Spisovateľ zaujímavou formou približuje dejiny Írska, neustále pokusy o osamostatnenie sa od Anglicka, boje medzi katolíkmi a protestantmi, hladomor, emigrácia...
Skvelé čítanie, určite odporúčam.

Finn69
11.05.2018 4 z 5

Důstojné pokračování Dublinu, tentokrát s přesahem do celého Irska, byť Ulsteru se dotkneme jen okrajově. Psáno v Ruthefordově klasickém stylu, zábavně a čtivě. Je to opravdu román, ne učebnice irské historie a tak je potřeba to brát. Historické události vidíte z pohledu lidí, kteří se jich účastní, ne jako historik, který zná celé pozadí a souvislosti. O nic důležitého ale přesto nepřijdete.
Jediná věc mě trošku mrzela, a to, že autor nedotáhl děj třeba až do 70. let 20. století, ke Krvavé neděli, IRA, bojům v Severním Irsku atd.

JeKa
28.04.2017 5 z 5

Dobré pokračování prvního dílu, které osudy sledovaných rodin dovede až na počátek 20. století ke vzniku irské samostatnosti. Jako vždy zajímavé a čtivé.

niknikita
26.02.2016 5 z 5

Obsáhlé a přitom strhující čtení! Já osobně jsem uvítala rodokmeny a úvodní stránky knihy, protože díky nim, jsem se neztratila v ději a osudech jednotlivých postav.Nenechejte se odradit velikostí ani počtem stran, protože určitě nebudete litovat.

Lenka.Vílka
04.06.2014 5 z 5

Epicke...kniha me svym rozsahem dostala...vzdy me zajimala historie prave tehle zeme a vsechny souvislosti. V byvale praci jsem se na knihu skoro rok divala na regalu, lakala me a nikdo si ji za tu dobu nekoupil (delala jsem v knihkupectvi) a nakonec si ji precetla (uz me razovani kolem cukrarny nebavilo a koupila si zmrzku) a bylo to uchvatne. Nejsem na "ucebnice dejepisu", ale kniha je psana prave formou, ze to tak nevyzni (lidsky faktor)...

novoveska
30.01.2014

Doporučuju, bylo to velice zajímavé čtení, vhodné na zamní měsíce. Dověděla jsem se spoustu zajímavostí z historie Irska, o tom, jak měli parlament, ale pak o něj přišli, a jak je těžké znovu nabýt vlastní stát pod svoji kontrolu. Také je zajímavé z pohledu historie boj mězi katolíky a protestanty, pořád se opakující náboženské rozbroje. Celý děj je popisován na základě osobních příběhů několika rodin. Nebojte se spousty stránek a hurá do čtení