Lily101 Lily101 komentáře u knih

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Tato kniha mě naprosto dostala! Četla jsem ji vždy cestou MHD do práce (z práce jsem chodívala pěšky) a tahle kniha za mě ano! Inspiruje, motivuje a možná i občas pobaví. Na to, že se jedná o americkou knihu, tak obsahovala jen jednu drobnou věc (rozebranou v pár větách), která u nás moc reálná není (i když, kdo ví?).

V průběhu četby knihy z veřejné knihovny jsem si knihu rozhodla pořídit. Přeji si být kreativní a tato kniha mi tak bude užitečná i do budoucna.

U první knihy jsem měla dojem, že mi předává něco, co buď vím, nebo v hloubi duše vím. Přečetla jsem ji tedy ve vlaku do hodiny a půl, ale tato kniha byla ještě lepší! Mám ještě vypůjčený třetí díl této triologie, tak uvidíme, jaká kniha: Jeď dál bude.

P. S. - Jen mám trochu dojem, že jsem četla jinou knihu, než recenzenti pode mnou.

19.06.2023 5 z 5

Knihu jsem už tolikrát držela v ruce v knihkupectvíale kvůli názvu a hlavně recenzím zde, jsem knihu vždy raději vrátila do regálu, neb byla velká šance, že mi nesedne.

Uběhla nějaká doba a já si ji nakonec vypůjčila v knihovně. Za mě začátek totálně top, střed začíná uvadat a opadávat, aby následně zase nabral grády a závěr knihy je opět slabší. Avšak některé názory, myšlenky či zkušenosti Vám mohou změnit pohled na svět. Na Váš život. Některé příběhy autora mi přijdou v rozporu s jeho jinými příběhy, avšak je to americká kniha a současně se lépe čte o tom, jak autor zažil, než jak někdo naprosto neznámý (kterého autor ani nemůže jmenovat, protože mu k tomu daná osoba nedala souhlas ke sdílení s jeho/jejím jménem) něco prožil. Čímž ale nepíši, že toto autorovi promíjím; na hodnocení to je znát.

13.06.2023 4 z 5

Dobré vibrace, dobrý život Dobré vibrace, dobrý život Vex King

Top kniha, která si troufám napsat, si mě v knihkupectví našla, oslovila mě, měla jsem lehké pochyby, ale intuice mě navigovala si ji koupit. Zakoupila jsem a vše se dalo do pohybu.

Zkrátka četba sama o sobě byla silná. Řešila jsem jeden problém a kniha mi poskytla řešení. Současně mi dala spoustu podnětů a ačkoliv se jedná o knihu, která se týká pozitivního myšlení (a že je jich takových opravdu hodně), tak ji prostě musím doporučit.

Toto je prostě kniha na šest hvězdiček z pěti!

07.06.2023 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Zaslouženě je kniha bestseller! Možná jen škoda, že jsem se ke knize nedostala dřív. Asi bych i více ocenila du-formu (tykání).

06.06.2023 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Totální must have kniha! Zaslouženě je bestsellerem; neodtrhnete se od ní (natolik je čtivá), předá Vám podnětné informace a min. dočasně (dokud nezapomenete její obsah) ovlivní Váš život!

#prvniknihavcervnu2023

03.06.2023 5 z 5

Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Závod s časem (99 nejrychlejších fejetonů) Tereza Boučková

Nic proti autorce a jejímu stylu psaní nemám, spíše naopak. Ale tato kniha byla šílená. Nestává se mi běžně, že knihy nedočítám, naopak se je snažím dočíst za každou cenu, ale zde to prostě nešlo.

Ve fejetonech se skáče mnohdy od tématu k tématu, jak asociace autorce vytanou na mysli, mnohdy je ve fejetonu obsažen konkrétní zážitek (např. konkrétní divadelní představení v konkrétním divadle), což prostě není nadčasové a tak zůstane mnohými čtenáři nepochopeno a obsah fejetonů je vlastně o ničem. Jen Vás štve, že jste očekávali nějaký závěr fejetonu, který rozhodne o tom, že rozhodně stálo za to si jej přečíst, ale ejhleono to závěr nemá.

Pro vrstevníky autorky možná skvělá příležitost vrátit se zpátky do minulosti, ale s ohledem na ty asociace si nejsem vůbec jistá.

Dostala jsem se na stranu 70 a kvůli čtenářské krizi a nedostatku času na čtení (tudíž škody číst knihu, která mi nesedla) jsem to vzdala. Napřed jsem si zkusila přečíst i fejetony z druhé poloviny knihy (proto si dovoluji hodnotit) a až pak jsem knihu nechala s poměrně klidným svědomím být.

Ovšem stále to bude kniha, kterou jsem nedočetla, což mě mrzí, ale holt se nedá nic dělat.

Věřím, že své čtenáře si kniha ovšem najde, jehož důsledkem jsou i kladné recenze pode mnou. I proto chci knihu dát do knihobudky, ať si ji může přečíst čtenář, který dokáže knihu ocenit více, než já.

03.06.2023

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Za mě dobrá kniha; v mnohém nadčasová.

Překvapil mě několikastránkový životopis hned na počátku knihy, ale některé části jsem četla s velkou zvědavostí (hl. ty cestovatelské části života autorky). Jen jsem očekávala, že kniha v části: Práce nastíní, jak třeba nastolit rovnováhu a harmonii v životě, ale tato kapitola pojednávala spíš opět o práci týkající se zdravého životního stylu. Ale to je jen můj problém; neb za má čtenářská očekávání autorka nemůže.

Dnes jsou již samozřejmě některé části knihy neaktuální (místo kapitoly o cukru doporučuji přečíst knihu: Pravda o cukru)c ale v době vydání knihy to muselo být wow a takto ke knize v rámci hodnocení přistupuji (tedy s plným ohledem na dobu vydání knihy, příp. i s ohledem na časový horizont, ve kterém autorka knihu psala).

03.06.2023 5 z 5

Umění nemoci Umění nemoci Jan Vojáček

Rozjezd byl pozvolný, ale vlastně čtivý. Pak text nabral na obrátkách, aby se následně zastavil, protože proč nedat do české knihy reklamu v duchu amerických spisovatelů, jen jí tam dáme trochu víc pod nalákáním čtenářů, že jim příběhy lidí něco přinesou a dají. Zkoušela jsem obdobně jako recenzent schumak (viz jeho recenze níže) se příběhy lidí pročíst a závěrem je vždy reklamou. Přiznávám, že než číst knihu celý týden, pracně se nutit po práci číst příběhy, které vlastně nemaji závěr (za mě, ale zvládla jsem přečíst tak 4), tak to si radši budu číst novou knihu.

24.05.2023 3 z 5

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

Úžasná, čtivá a přesto tak obohacující kniha. Již v průběhu jsem začala dodržovat v knize uvedené (ne na 100% vždy, neb ne vždy lze např. odejít po obědě v polední pauze na procházku), ale z knihy jsem nadšená.

Kdybych měla ještě více času i energie, tak bych přečetla za tři dny, ale to vůbec nevadí. Jsou důležitější záležitosti než čas na četbu a aspoň jsem se mohla déle těšit na to, až zase strávím příjemnou chvíli s touto knížkou.

Rozhodně a jednoznačně doporučuji tuto knihu k četbě prakticky všem!

#prvniknihavkvetnu2023

18.05.2023 5 z 5

Všechno zlé je pro něco dobré Všechno zlé je pro něco dobré Charles Pépin

Zajímavá kniha. Pomůže, podpoří, rozšíří obzory a třeba Vás i inspiruje. Nevzdávat se.

Knihu jsem původně chtěla doporučit studentům posledního ročníku středních škol, kde se vyučuje filosofie, ale možná by je v maturitním ročníku mohla odradit kapitola věnovaná vzdělávání, kde je popisován vzdělávací systém Francie (dle popisu v knize je nám vzdělávacím systémem blízká) a tuším USA . A ono není vhodné maturanty tímto způsobem rozesmutňovat, tak této věkové skupině doporučuji číst nejdříve o prázdninách po maturitě a příp. i příjímacích řízeních na VŠ.

A ostatním doporučuji přečíst, pokud máte pocit, že se Vám nějakou dobu nedaří. Nebo máte za sebou neúspěch, který Vás rmoutí. Tato kniha by Vám mohla pomoci.

P.S.- Na mě je to moc jednospektrální. V knize se probouzí vlastenectví Francouzů. Jsou zde jmenováni hlavně Francouzi, pak snad pár jmen z anglosaských zemí a tím to hasne, což mi přijde jako velká škoda. Kniha současně nevzbuzuje dojem, že byste z výše uvedeného důvodu nedočetli, to ne. I přesto je to zajímavé čtení. Jen prosím nepočítejte s tím, že za den až dva máte přečteno. Pravděpodobně to bude na dny tři, přičemž jeden den se budete do čtení možná nutit, ale na konci si myslím, že za své vytrvání ve čtení budete odměněni. Anebo také ne, každopádně já nelituji, že jsem si knihu pořídila v akci nejmenovaného knihkupectví za 39,- a umím si představit, že jsem knihu nečetla naposled.

18.04.2023 4 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Knižní jednohubka.

Na druhou stran bych měla asi min. dvě výhrady k samotnému závěru, neb mi to částečně přijde nelogické.

11.04.2023 4 z 5

Když nejste v pohodě Když nejste v pohodě Jill Stark

Jak píše jeden z recenzentů níže, kniha si u dvou rad rozporuje.

Možná jsem se ke knize dostala ve správný čas (neplacené přesčasy na denní bázi, které
měly být jen dočasné a asi nejsou, s tím
související únava a nechuť věnovat se čtení /neb v práci čtu hodně/).

Přirovnala bych ji ke knize Hygge. To byla má první kniha, která mě uvedla do oné magické klidné atmosféry a relaxace.

#prvniknihaduben2023

10.04.2023 4 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Jsem mile překvapená. Před několika lety jsem četla knihu: Revizor a vůbec mi nesedla.

Tato kniha je ale svěží a nadčasová.

26.03.2023 5 z 5

Manuál zralé ženy Manuál zralé ženy Halina Pawlowská

Za mě příjemná oddechovka, kterou min. občas každý rád přečte.

P.S.- Divadelní scénář o tom, jak to bylo s Adamem a Evou byl hodně zajímavý a poměrně kreativní.

19.03.2023 5 z 5

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

V příběhu by se daly najít drobnosti, které nejsou úplně jednoznačné či tak (např. lekce jógy v úplné tmě? ), ale jinak napínavé a čtivé.

18.03.2023 5 z 5

E-maily a jejich (ne)pravidla E-maily a jejich (ne)pravidla Červená propiska

Knihu doporučuji každému. Člověk, který povědomí má, se aspoň ujistí v testech, že opravdu píše emaily správně a něco malého se i naučí. Člověk, který nemá povědomí, se aspoň naučí, ačkoliv bohužel se ke knize mnohdy nedostane.

Dva překlepy v knize, které Vás lehce naštvou, protože způsobují rozpory v textu dříve řečeném, ale přínos tyto překlepy jednoznačně překonává a buďme upřímní; překlep se může stát každému, i jazykovým korektorům, kteří přeci jen knihu možná četli vícekrát a ono se to prostě jinak čte, když je člověk sám autorem, než když není.

#prvniknihavbreznu2023

17.03.2023 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

(SPOILER) Trochu ty recenze pode mnou působí, jako bych snad četla jinou knihu.

V době vydání v roce 1731 tato kniha vzbudila různé dojmy ve svých čtenářích (tedy obdiv i odpor či odsouzení). Máme rok 2023 a mé dojmy jsou stejné. Netuším, proč bych měla obdivovat prototyp ženy jako Manon. SPOILER: Nebo zcela naivní lásku a to, jak hlavní mužská postava trpí, nechává si pošlapávat zbytky důstojnosti kvůli lásky. Navíc není těžké mít růžové brýle na začátku vztahu, ale naopak, snažit se vidět druhou osobu i realisticky, nikoliv jen jako dokonalou bytost. To první je snadné, ale nepoddat se růžovému vidění je těžké. Proč obdivovat to, co dokáže každý, nestojí ho to žádnou energii a vede to k tomu, že zapomenete, co je to důstojnost, kamarádi i rodinu necháte napospas a jdete vstříc vlastní zkáze? KONEC SPOILERU.

27.02.2023 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Je to brutální tak, až občas musíte text přeskočit. Přitom je tam ponurá atmosféra i děsivost sama o sobě. A za to ubírám hvězdičku. Fakt se to nedá. Čtenář se skoro ani nedozví, co se stalo, neb je to tak brutální, až…prostě některé pasáže musí přeskočit.

Chování některých postav je šílené a skoro až nereálné, ale budiž.

Prvních několik desítek stran jsou takové rozvleklejší, ale následně kniha nabírá napětí i spád, což vydrží až do konce.

23.02.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Musíte zvládnout první dvě kapitoly a pak už se Vám kniha odmění za Vaši vytrvalost, což se děje až do konce. Kniha má spád, jen tedy brutální “scéna” být nemusela, ale to je věc autorky a nemůže být předmětem hodnocení, takže 5/5.

20.02.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Úžasná kniha! Pan Backman prostě umí psát a mi nezbývá, než obdivovat. Možná bych snesla trochu méně o fekáliích, ale asi to k dětem prostě patří.

Tato kniha spolu s kombinací návštěvy známých s dvěma malými dětmi či i obecně rodinami s malými dětmi v okolí, poslouží jako velmi dobrá antikoncepce. A až/jestli budu jednou děti chtít, tak si knihu přečtu znovu. Pokud i po přečtení budu toužit po vlastním potomkovi, tak si jej s klidným srdcem pořídím, neb v takovém případě rodičovství pravděpodobně zvládnu.

19.02.2023 5 z 5