Lidka Lidka komentáře u knih

Stíny mých otců Stíny mých otců Helena Šmahelová

Moc se mi to líbilo, čtivé, zajímavé, poutavé.
Doporučuji všem, co mají rádi ságy či kroniky a také těm,co si rádi přípomenou naši historii nikoliv z pohledu těch mocných, ale naopak z pohledu obyčejných prostých lidí.
Jinak plný souhlas s hortenzií.

17.10.2012 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Absolutně geniální.

Pět starých známých Pět starých známých Mitch Albom

Když jsem si knihu půjčovala ani zdaleka jsem netušila, jak bude zajímavá.

Byla jsem madam Mao Byla jsem madam Mao Anchee Min

Tahle kniha mi dala hodně, připomenula mi to, co jsme se učili ve škole o osobnosti síle Mao Ce Tunga, ale tohle je o jeho ženě a ta ho tedy v hrůzách předčila. Triller člověk přečte a zapomene, je to vymyšlený , i když hodně krvavý příběh, ale tohle je skutečnost, to nelze zapomenout a v období zdánlivého míru a budování tu umírali tisíce a desetitisíce nevinných lidí. O hrůze a strachu o tom, kdy se zrazovali i největší přátelé. Tohle si přečtěte, stojí to zato. Je to zajímavé a hodně poučné a popisuje události ne tak až zase dávno minulé.
Čína je dnes už trochu jiná.... ale tahle doba byla děs a běs. Zajímalo by mne, jak se o ní učí činské děti ve školách .

Úhel dopadu Úhel dopadu Bonnie MacDougal

Co napsat ke knize, která nezaujala. Snad jen : Snad najde svého vděčnějšího čtenáře než jsem tentokráte byla já.

08.10.2012 2 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Tak tohle byla mimořádně silná a nezapomenutelná kniha, alespoň mne tedy moc a moc oslovila.

Lazarovo dítě Lazarovo dítě Robert Mawson

Velmi krásný příběh o křehké dětské duši. Moc hezké.

Učitelka klavíru Učitelka klavíru Janice Y.K. Lee

O hledání tajemné minulosti, lásce křehký příběh, který vás nadchne.

Druhý dech chromého koně Druhý dech chromého koně Václav Gruber

Určitě si přečtěte tuhle zajímavou a velmi čtivou knížku. Není to náročné čtení, ale je poučné a taky tak jaksi příjemně lidské. A že se někdy může ten náš život vydat dvěma směry? Že je to mnohdy i naše volba ? Posuďte sami, jak by se vám to zdálo lepší a jak reálnější. A pokud by se vám nelíbilo jak to napsal autor, možná nás chtěl i vyzvat k tomu, zamystet se nad tím, jak bychom to tedy udělali my.
Mě se ten tvůrčí přístup líbil. Třeba osloví i další z vás, uvidíme:-)

07.10.2012 4 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Když si uvědomím, že to poprve hráli 1895 v Londýně tak prostě tleskám té nadčasovosti a aktuálnosti... Ty dialogy jsem si fakt vychutnala. První mne napadlo,že lépe by to bylo v divadle, ale zase když jsem si některé mohla přečíst opakovaně a i nahlas, fakt jsem se výborně bavila.
A hezky to také autor o filosofii své hry napsal, že všechny bezvýznamnosti v životě máme brát vážně a všechno vážné máme brát s upřímnou a uváženou lehkovážností.

05.10.2012 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Knížce dávám plný počet bodů. A vážím si paní spisovatelky za to, jak knihu napsala. Ono období v němž se děj odehrává není příliš inspirativní pokud se nechcete dočíst jen o tom, jak strašné to tehdy bylo. A ono opravdu bylo: Ale i v této době žili lidé a nejde přece říct, že své životy chtěli jen promarnit a protrpět, ti lidé chtěli být i šťastní. A skloubit dohromady tragedii té doby s tím, aby hrdinové neprožívali jen děs a hrůzu, ale také byli spokojení a šťastní, tak jak po tom každičký člověk touží, tak to se spisovatelce podařilo skvěle.

17.09.2012 5 z 5

Dohra Dohra Mika Waltari

Tak jako první díl vynikající.

16.09.2012 5 z 5

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Naprosto vyjímečná kniha. Každičké slovo tu má svou váhu a místo. Opravdu vynikající čtení.

16.09.2012 5 z 5

Flying foxes Flying foxes Kristýna Vorlíčková Dušková

Je to sonda do trpící lidské duše, a je to jedna z dalších knih, které se zabývají problémem, který je hrozbou dneška, to je rozpadajících se mezilidských vztahů.
Pokud se držela línie svého vyprávění, tak se mi to líbilo, ale ty vsuvky, kdy psala příběhy jiných mi tam přišly hodně násilně vložené.
Ale zase na druhou stranu nebylo to jednoduché čtení, nutilo mne k přemýšlení, což mne baví a pár velmi zajímavých myšlenek jsem tak taky našla.
Asi si na ni budu muset zvyknout.

10.09.2012 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Je tu plno chvály a oprávněné, netřeba více slov jen dodávám: Lidé čtěte!
Příběh vás zaujme a rozhodně se něco dozvíte. Zvláště ten pohled z opačné strany, tedy ten, jak se černošské ženy cítí a dívají na své bílé hospodyně, je zajisté pro nás nový a zajímavý.

01.09.2012 5 z 5

Stalinovy krávy Stalinovy krávy Sofi Oksanen

No, nebylo to příjemné a pohodové čtení. Ani po stránce jazykové ani po stránce obsahu.Bylo to vlastně ve dvou rovinách. Jednak to byla historie Estonska od roku asi 1941 po dnešek, pochopitelně tohle tvořilo podklad děje. A druhá rovina byly pocity hlavní hrdinky , která pochází ze smíšeného manželství Estonky a Fina a ač žije ve Finsku stále jí to táhne v estonským kořenům odkud pochází její máma, s tou si rozumí více než s tátou. Tento boj není její jediný , druhý vede se svou bulinií a anorexií. Pochopila jsem , že tyto nemoci, které jdou spolu ruku v ruce člověka zcela ovládnou.
Trochu mi vadily ty skoky v čase tam a zpět, rychle se zorientovat a zase už jsi jinde. Jinak to, co jsem se dozvěděla o bulimii a anorexii, tak to je teda síla.
Určitě mi to dalo hodně, spoustu věcí jsem se dozvěděla a přiznávám, že když jsem v té historii trochu zatápala, musela jsem se i podívat jak to vlastně všechno probíhalo opravdu ve skutečnosti , abych správně pochopila myšlení a jednání protagonistů.
Nechci srovnávat, ale nedá mi to, Očista se mi líbila víc, byla snažší na chápaní a čtivější, ale jinak určitě doporučuju k přečtení, bylo to určitě hodně poučné a myslím, že spisovatelka si u Finů moc oko neudělala.

21.08.2012 4 z 5

Až ji uvidíš Až ji uvidíš Joy Fielding

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila a tím možná od ní očekávala víc. Ano, výborně se to četlo, zápletka nebyla marná, ale přesto mi to tentokrát přišlo takové méně poutavé, a závěr mne teda překvapil... tak jo, těším se na další určitě mne to od četby jejích knížek neodradilo.

15.08.2012 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Kéž bych vždycky měla svého tygra sebou, kéž.....
Pro mne je tato kniha srdeční záležitost. Více slov netřeba.

10.08.2012 5 z 5

Všechny barvy lásky Všechny barvy lásky Fern Michaels (p)

Červená knihovna v době počítačů a mobilních sítí, .... asi spíše pro ženy. Ale nechci brát radost z četby těm , kdo tento žánr mají rádi.
P.S. Tolik kávy jsem v knize ještě nikdy nevypila ... vypijeme kávu... uvaříme kávu... ještě si dáme kávu... Ale zase kolik uvaří autorka překvapení , co všechno se člověk může dozvědět, když mu zemře bratr, tak z toho se točí hlava, to je opravdu silná káva!

07.08.2012 1 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Už pár dní "bloudím " mezi nepřečtenými knihami a ne a ne se začíst, až přišla kniha Budeš tam? Opět jsem objevila autora, který mi sedí. Ta knížka se mi líbila od začátku do konce , je to lidské, krásné, dojemné, je to poučnéa nutí to k zamyšlení ... a já zase, po dlouhé době, si řekla.... Snad...

03.08.2012 5 z 5