Byla jsem madam Mao

Žádná žena v dějinách moderní Číny nezažila takový vzestup a tak prudký pád jako Ťiang Čching, manželka předsedy Maa, který vystoupala až na vrchol moci, ale závěr svého života strávila ve vězení. Anchee Minová se ve svém životopisném románu snaží dát "démonu s bílými kostmi", což byla přezdívka, kterou si tato obávaná a nenáviděná postava čínských dějin vysloužila během své hrůzovlády, lidskou tvář. Autorka, fascinovaná touto na první pohled hluboce nesympatickou historickou osobností, poskládala z faktů, která jsou o madam Mao známá, strhující příběh o vášni, ctižádosti, krutosti, soupeření a boji o přežití, příběh ženy zrazené osudem i vlastními činy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3089/byla-jsem-madam-mao-3089.jpg 3.730
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Becoming madame Mao, 2000

Kniha Byla jsem madam Mao

mishka1976
16.11.2018

Myslím si, že stojí za to knihu přečíst. Já jsem si rozšířila obzory nejen o čínské mentalitě ale hlavně o praktikách čínských funkcionářů u moci. Nedělám si iluzi, že se situace změnila. V každém případě je to dost síla.

Jana283
08.09.2017

Trošku povrchní,

lidunka1
23.07.2015

Knížka mě zklamala. Prolínají se tam dvě roviny - vyprávění v ich formě a povídání spisovatelky a mně to nějak nesedlo. Nedočetla jsem.

Nikuskaaa
26.06.2015

zajímavá kniha, ale dle mého názoru moc zdlouhavá

Babo
02.04.2015

Nevím jestli má smysl hodnotit knihu jako takovou,když osud madam Mao je tak neuvěřitelný sám o sobě,že kniha nemůže jinak než pokulhávat za skutečností.
Nebýt miliónů mrtvých asi bych napsala ,že hlavní postavy jsou chovanci psychiatrické léčebny s ostrahou.
Co bylo silnější? Láska k Maovi nebo touha po moci? Myslím,že to byla ambice vyniknout a když se nestala známou herečkou a osud ji do cesty postavil obdivovaného revolucionáře, nebylo co řešit.
Zvrácenost a nakonec skutečné šílenství vládců miliardové Číny bylo překonané snad jen stalinistickým Ruskem.Žádná kniha tuto hrůzu nedokáže skutečně vystihnout , takže když napíšu,že mi v románu chyběla přímá řeč,která jak známo vyprávění oživuje jsou to jen zbytečná slova.

valentýna
06.10.2013

Styl psaní mě moc nevyhovoval, odstavce mě připadaly jako stati z novinových výstřižků, myslím si, že čtenář, který nemá ponětí o čínských dějinách a o tom co to byla kulturní revoluce může být trochu zmatený ..... nicméně se seznámíme s málo známými skutečnostmi ze života diktátora a především s intrikami jeho manželky.

Lidka
08.10.2012

Tahle kniha mi dala hodně, připomenula mi to, co jsme se učili ve škole o osobnosti síle Mao Ce Tunga, ale tohle je o jeho ženě a ta ho tedy v hrůzách předčila. Triller člověk přečte a zapomene, je to vymyšlený , i když hodně krvavý příběh, ale tohle je skutečnost, to nelze zapomenout a v období zdánlivého míru a budování tu umírali tisíce a desetitisíce nevinných lidí. O hrůze a strachu o tom, kdy se zrazovali i největší přátelé. Tohle si přečtěte, stojí to zato. Je to zajímavé a hodně poučné a popisuje události ne tak až zase dávno minulé.
Čína je dnes už trochu jiná.... ale tahle doba byla děs a běs. Zajímalo by mne, jak se o ní učí činské děti ve školách .

Márinka

Není lehké číst o hrůzách, které se dějí v podstatě i dnes ...