Lessana Lessana komentáře u knih

Láska Anny Elliotovej Láska Anny Elliotovej Jane Austen

Oproti mojim obľúbeným od autorky (Pýcha a predsudok, Emma) ma toto dielo oslovilo podstatne menej. Pôsobilo na mňa, akoby bolo napísané rutinne, podľa overenej šablóny. Avšak postavy neboli natoľko vierohodne vytvorené, aby som s nimi prežívala ich radosti a bôle. Nezostala mi v hlave po prečítaní nijaká ako typ alebo osobnosť. A to, že príbeh od začiatku smeruje k jednoznačnému vyvrcholeniu, by vôbec neprekážalo. Len tie okolnosti, ktoré k nemu viedli, ma akosi nedokázali strhnúť a zaujať.
Ale na tom, že si rada kedy-tedy prečítam niečo od Jane Austenovej, sa nič nemení :).

15.08.2018 3 z 5

Dobré a ještě lepší jitro Dobré a ještě lepší jitro František Nepil

Nádherná oslava češtiny, rodnej zeme a jej (neprikrášlených a predsa ľúbených) obyvateľov! Nemohla som si pomôcť, ale pri čítaní mi znela v ušiach česká hymna s popisom tých krásnych lučín, skalín a sadov, toho zemského ráje... Veľmi sa mi ráta, že každý fejtón má pekne uzavretý oblúk, ako aj mravoučný tón jednotlivých fejtónov, ktorý je taký neobyčajne láskavý, že sa musí dostať do každého srdca a nikto ho ako mravoučný neberie. Pretože podané vtipným aj (seba)ironickým spôsobom plným spomienok a zážitkov to vyznieva ako nežné pohladenie a pripomenutie toho najľudskejšieho v nás. Verím, že s týmito textami sa muselo lepšie vstávať a začínať deň :).

10.08.2018 4 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Milé čítanie popisujúce cesty obchodníka so šatami Nata Jessela v nezvyčajnej spoločnosti levice Eileen. Ako stvorené na leto, hlava si pri tom oddýchne, popisy borovicovej vône a tône príjemne osviežia a vtip knihy vylúdi úsmevy a úškrny na tvári. Blízke mi je autorovo vnímanie mesta ako takého, rovnako ako čistý život v zrube v nádhernej prírode, tešiac sa z čistých radostí... Rada si prečítam aj pokračovania.

08.08.2018 4 z 5

Annin vysnívaný domov Annin vysnívaný domov Lucy Maud Montgomery

Keď mám občas chuť na tzv. dievčenský román, príbehy o Anne sú stávkou na istotu. Ani tento diel nesklamal, hoci výstavba je rovnaká ako u predošlých. Anna obklopená čarokrásnou prírodou a so svojimi najbližšími (tuto, samozrejme, najmä s Gilbertom v ich vysnívanom domci) a vôkol niekoľko spriaznených duší (ťažko životom skúšaná Leslie, múdry kapitán Jim, večne proti mužom naladená slečna Kornélia...). Mohlo by to znieť banálne, no opisy okolia sú také podmanivé a dialógy sú natoľko ušľachtilé, že ma to vždy zláka aj napriek predvídateľnosti deja a štruktúry príbehu. V tomto pokračovaní navyše oceňujem, že sa autorka nenechala strhnúť úplne ružovou líniou v rodinnom vývoji hlavnej hrdinky, hoci happyend sa, samozrejme, koná. Teším sa na ďalšie diely :).

05.08.2018 5 z 5

Biblia pre deti Biblia pre deti Bridget Hadaway

Mali sme ju doma, keď som bola malá. Listovali sme si v nej, čítali a obzerali krásne ilustrácie, na základe ktorých sa aj jednotlivé príbehy lepšie pamätali. Teraz v nej u babky listuje ďalšia generácia.

02.08.2018 2 z 5

Čo ti chcem povedať... Čo ti chcem povedať... Gabriela Mattová

Telo
------
Telo je len živá schránka
ošatená, umytá.
Však hlbšie - vnútri rozrástla sa
špina dobre ukrytá.
Navonok je super čisté,
pre oči sťa stvorené.
Dokonalým leskom blysne
sa jak zlaté prstene.
Človeku to stačí
byť dokonalým zvonku.
Čo však z toho,
keď budeš na smrti sklonku?
To tvoje krásne telo
rozloží sa v hrobe.
Až ti teraz možno nie je z toho dobre...
A čo zostane z teba?
Zostane len duša.
Umyť ju ťa ešte stále nepokúša?
Keď ona bude čistá,
len vtedy si čistý.
Vtedy si krásny a životom istý.
Prach si a v prach sa obrátiš,
však keď zomrieš, život nestratíš.
------
Bez zložitých metafor, v jednoduchých rýmoch, no múdre a pravdivé.

01.08.2018 3 z 5

Očarená duša 2 Očarená duša 2 Romain Rolland

Niekedy sa stáva, že pokračovania nemajú kvalitu 1. časti. Tu to neplatí. Dvojka dokonca v mnohom predčí jednotku. Je bohatšia najmä na spoločenské a politické súdobé udalosti (ktorým, treba povedať, autor videl až do žalúdka a pri ich opisovaní si servítky pred ústa nedával), ako aj na postavy, ktoré vtekajú ako potôčiky či potoky (rôznej veľkosti a rýchlosti toku) do tohto mohutného románu-rieky. Najhlasnejším zurkotom sa dovalil drsný Timon (a s ním aj fakt, že od tých čias sa v riadení sveta nič nezmenilo; na tomto mieste nech odo mňa prijmú odporúčanie prečítať si túto knihu tí, ktorí to chcú pochopiť), vodu jemne rozčerila sympaťáčka Rucheová (ktorú som si predstavovala pre Marka, hoci to dopadlo inak), poriadne pereje spôsobovala temperamentná Ruska Asja, do malých zákrut sa voda zatočila prostredníctvom hanblivého Juliána Davyho a večného optimistu grófa Bruna, príjemné vlnky vytvorila Georgette (alias George), Váňa, Silvio a ďalšie postavy, ktoré pribudli do príbehu ešte v závere, pri pomyselnom vlievaní rieky do mora... No prameňom je silná Aneta a jej syn Marek + druhý hlas (nie druhé husle!) Silvia. Veľmi milým prekvapením bolo vstúpenie do deja samotným Rollandom. Nehovoriac o dokonalej výstavbe príbehu i jeho forme. Záver mi stiahol hrdlo, čo sa u mňa zatiaľ podarilo iba Rollandovi a Loukotkovej. Ostáva len poďakovať a odporúčať.

31.07.2018 5 z 5

Očarená duša 1 Očarená duša 1 Romain Rolland

Dovolím si odcitovať z úvodu knihy:
"Švédska akadémia sa na zasadaní 8. novembra 1916 v súhlase s podmienkami závetu Alfreda Nobela, spísaného 27. novembra 1895, rozhodla udeliť tohoročnú Nobelovu cenu za literatúru Romainovi Rollandovi ako hold vznešenému idealizmu jeho literárnej tvorby, súcitu a pravde, s ktorými vytváral jednotlivé ľudské typy."

Cítim to rovnako a rovnako vzdávam autorovi hold. Pri každej knihe od neho. Aj pri tejto, pri dokonalej štúdii o ľudskej duši...
Očarená duša (a vôbec celé Rollandovo dielo) je pre mňa ako čítať vlastné dumky písané rukou iného. O to náročnejšie čítanie, pravda. Nijaký oddych od šumu v hlave... Ale zato jednota v pocitoch, vo vnímaní sveta a ľudí.
Nesmierne si vážim Romaina za to, k akému hlbokému poznaniu života došiel. Preto ma neprekvapuje, že popri opisoch poryvov chlapca, syna, milenca, otca... vie s ľahkosťou opísať život ženy ako dcéry, sestry, milenky, matky... a to všetko jej očami!
Je pre mňa dokonalým spisovateľom, vždy mi svojím silným rozprávaním s jednoznačným posolstvom a postavami, s ktorými sa nedá nestotožniť, rozochveje vnútro, očarí dušu a utvrdí ma v tom, čo je vo mne najlepšie.
Kiežby viac čitateľov objavilo jeho genialitu!
Teším sa na pokračovanie osudov Anety, Marka a Silvie.

21.07.2018 5 z 5

Deň po Jánskej noci Deň po Jánskej noci Vlado Bálint

Z básničiek nasádzaných trochu netradične cítiť, že autor má nielen široký rozhľad, ale aj vycibrenú schopnosť vidieť veci v súvislostiach a zachytávať to slovne v nápaditých básnických obrazoch (na ich pochopenie na tom treba byť podobne). Veľmi pozitívne tiež hodnotím fakt, že básne boli písané z vnútornej potreby autora (neznášam pravý opak - umenie pre umenie) a že sú svojím obsahom a posolstvom stále aktuálne. Celkový pocit zo zbierky je mierne nostalgický, taký ako z upršaného dňa, ale určite nie nepríjemný.

16.07.2018 4 z 5

Ve stínu středověkých hradů Ve stínu středověkých hradů Thierry Dutour

Kniha plná zaujímavých informácií, podaných pútavou formou (taká škola hrou), a krásnych obrázkov z nápaditej série, ktorú som ako dieťa mala rada.

14.07.2018 4 z 5

Staré civilizácie Staré civilizácie Guy Deleury

14.07.2018 4 z 5

Od Velkého třesku k človeku Od Velkého třesku k človeku Eric Buffetaut

14.07.2018

Metla nebes Metla nebes J. M. Troska (p)

Záverečný diel trilógie naväzuje na napätie druhého dielu (chlapci sú "vyložení" Žltým prízrakom na kométu) a pokračuje veľmi nápadito - cestou cez kaňony, kde je správanie sa ľudí ovplyvňované všakovakými mikroorganizmami. Príbeh je následne ozvláštnený novými postavami, všestranne nadaným, nízkym sympaťákom Žolim z Ory a bývalým "hmyzím" kráľom Merkúru Gabrielom. Po zničení Aeronautila dostávajú (idylicky) Arne, Petr a Pavel novú vesmírnu loď - guľatú Astru (alias Metlu nebes), v ktorej prenasledujú zlosynov. Tu je škoda, že sa nakoniec nedozvieme, kým presne boli zničení... Trošku nevierohodne pôsobí putovanie hrdinov po pristátí na Zemi. Nedôvera vedcov a zášť jednotlivcov v, na môj vkus značne zrýchlenom, závere knihy je uveriteľná. Šťastné náhody vo finále už menej. Verím však, že násťročných to upúta aj po rokoch a spustí následný záujem o rozličné vedy.
Och a ešte nesmiem zabudnúť na obľúbené slovné spojenie autora, ktoré sa mi bude už asi navždy s jeho trilógiami spájať: "tušová čerň" :)))).

08.07.2018 3 z 5

Podobni bohům Podobni bohům J. M. Troska (p)

Druhý diel Zápasu s nebem, alebo hold elektrine :). Sledujeme pokračovanie medziplanetárneho "výletu" našich troch mladých hrdinov, rozvážnych a múdrych (temer) za každých okolností. Ich pristátie na Eróse u "liliputánov", preskúmanie planéty, zablúdenie v kaňone (labyrinte z jaskýň) i zoznámenie sa s miestnou faunou. V podstate rovnaký príbehový model autor použil na Venuši (skúmanie planéty, dobrodružstvá v prírode s druhohornou faunou i ľudoopmi, objavy výtvorov vyspelej civilizácie...), druhej planéte, kde našich hrdinov pritiahlo (keďže ich letúň nie je dokonalý). Akurát, že tam nie sú "bohmi" traja hrdinovia, ale vyspelejšie bytosti. Najnapínavejšia je záverečná časť v Žltom prízraku pri telepatickom vypočúvaní troch chlapcov onými vyspelými bytosťami a ukončenie príbehu v tom najlepšom...

04.07.2018 3 z 5

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Martin Stejskal

Popravde, čakala som čosi úplne iné. Názov vôbec nevystihuje obsah publikácie. Aspoň teda ja si pod tajomnom a magickými miestami predstavujem iné ako povesti a legendy (skrátené, aby sa ich vošlo čo najviac), ktoré vo výsledku pôsobia skôr ako klebety...
Nápad to bol ale skvelý (usporiadať zaujímavé miesta ČSSR do jednej knihy), práca mravčia a časovo náročná, ilustrácie sú pekné, nápadité sú písmená abecedy = obrázky pred každou "abecednou kapitolou"... Mínusom (čo sa týka sadzby) je malilinké písmo a na oči náročnejšia červeno-čierna kombinácia. Podstatne väčším sklamaním je žalostne malý priestor venovaný zaujímavým miestam na Slovensku a ich slabé spracovanie (v rýchlosti, ako bolo aj napísané v úvode) - radšej malo byť zmapované iba Česko. A dopad? Na základe tejto knihy by som toho zrejme nenavštívila veľa... Škoda, tešila som sa.

04.07.2018 2 z 5

Smrtonoš Smrtonoš J. M. Troska (p)

Arne Farin, Petr Brada a Pavel Horák, to je trojica hrdinov, ktorá zabezpečí, že pri čítaní Smrtonoša sa nudiť určite nebudete :). Trošku úsmevne pôsobí, že aj napriek veku 25 rokov sú to všetko kapacity vo svojich odboroch, muži rozvážni a uvážliví. Našťastie to ale autor vyvážil ich milým doberaním sa navzájom a hašterením, ktoré akosi k tomu veku patrí, ako aj Petrovou občasnou zbrklosťou. Úvod príbehu sa mi videl mierne kostrbatý, spád to nadobudlo až od príchodu hrdinov na Mars. Dialógy sú občas až príliš vysvetľujúce, sotva by sa tak niekto rozprával bežne, ale... účel (spopularizovať vedu) svätí prostriedky, pravda? :) Prechody sú miestami prirýchle a autor koľkokrát zabudne na detaily, nuž ale... pekná nadväznosť na príbeh Nemovej ríše, vševediaci dedo Nemo, pre ktorého je všetko hračkou, zaujímaví Agirovci na dokonalej polovici Marsu, krásny opis marťanskej i pozemskej hudby, výborne vykreslená postava zlosyna Démona/Smrtonoša a opisy jeho temnej ríše, ako aj milá prítomnosť kocúrika Habakuka (Habíška), to všetko je na druhej miske váh a tých niekoľko mínusov sa stratí v gradovanom príbehu. V príbehu, kde vidieť, ako sa ten istý vynález ("paprsky smrti") správa v rukách čestného, ušľachtilého človeka a v rukách zlej bytosti.

27.06.2018 4 z 5

Hrady na Slovensku Hrady na Slovensku Andrej Fiala

Novodobejšie publikácie tohto druhu s (temer) nekonečným priehrštím fotografií ma akosi nebaví ani len listovať. O preteky o farebnejšiu, ostrejšiu, originálnejšiu a "upravenejšiu" fotku nemám záujem...
Táto publikácia (z r. 1966) ma však zaujala. Nezahltila množstvom zaručene presných historických faktov. Naopak, stručne predstavila históriu hradov a sústredila sa na obrázky (nijako neprikrášlené, čiernobiele, zdôrazňujúce aj krajinný kontext, čo je veľké plus), pôdorysy, rytiny a iné dobové zobrazenia hradov. A čo je najdôležitejšie, ohúrila krásou našej krajiny a inšpirovala k návštevám mnou neprebádaných miest.
Jedinými mínusmi z môjho pohľadu sú chýbajúce informácie v texte o tom, kde konkrétne sa ten-ktorý hrad nachádza (čo vidíme iba na mapke a v zozname na konci knihy - aspoňže), ako sa naň dostať a v akej nadmorskej výške leží.

24.06.2018 4 z 5

Kamenní strážcovia II. Kamenní strážcovia II. Miroslav Slámka

Prehľadne nasádzaná a pekne spracovaná kniha o slovenských hradoch. Fotografie sú zrozumiteľné a jednoznačné, čo veľmi oceňujem, nebýva to v podobných publikáciách totiž zvykom. Autori vsadili na čiernobielu a dobre urobili. Historický kontext je podaný pútavou formou a navyše je osviežený dobovými rytinami či kresbami, ako aj zaujímavosťami o tom-ktorom hrade. Nechýbajú ani ideálne rekonštrukcie hradov s popismi pre presnú predstavu, o čom čítame, a ani povesti, vďaka ktorým si život na hradoch aj hneď sprítomníme. A hoci neobsahuje všetky hrady/zrúcaniny v danej časti Slovenska, určite ide o jednu z kvalitnejších publikácií svojho druhu na trhu.

21.06.2018 4 z 5

Kamenní strážcovia Kamenní strážcovia Miroslav Slámka

21.06.2018 4 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Nádherné! Tak sa mi vidí, že pri spomienke na Nadějné vyhlídky sa mi ako prvý vybaví šľachetný dobráčisko Joe, za ním múdra a citlivá Biddy a následne rozhovory (vnútorné alebo "naživo") hlavného hrdinu Pipa s týmito dvoma krásnymi literárnymi postavami. Hneď nato vidím Herberta a jeho úprimné priateľstvo s Pipom. Na Wemmicka, jeho Hrad a Dědu tiež nesmiem zabudnúť - sú to kúzelné kapitoly, kde sa vyskytujú. Vzápätí sa mi vynoria kultivované dialógy v geniálnom preklade, vznešený štýl tohto románu, presne a s poznaním života popísané pociťovanie ústrednej postavy, cit autora pre vykreslenie charakterov, dokonalá nadväznosť príbehu i jeho napínavosť a vtip. A napokon mi prichodia na um, samozrejme, poučenia - že jedno rozhodnutie (napr. pomoc väzňovi na úteku či omámenie pyšnou Estellou) môže zmeniť celé smerovanie nášho života a že nič (a peniaze či túžba po vyššom spoločenskom postavení už vôbec nie) nestojí za to, aby človek opustil ten naozaj bohatý život. Bohatý na lásku, prostotu a čistotu mysle i duše.
Určite odporúčam. Sama veľmi rada okúsim ďalšie autorove tituly, hoci ich mám už štyri za sebou.

12.06.2018 5 z 5