Lessana Lessana komentáře u knih

Láska na první pohled Láska na první pohled Tina Caspari

Príbehy o Bibi a Bubim šli v detstve mimo mňa... tak som aspoň urobila radosť darovaním knižiek kamarátke, ktorá ich ocenila :).

03.11.2018 2 z 5

Bonsaje Bonsaje Werner M. Busch

Jednu hviezdičku v hodnotení dávam za inšpirujúce obrázky bonsajov a druhú za najčastejšie druhy stromov, z ktorých sa bonsaje vytvárajú. Inak som sa z tejto útlej príručky veľa nedozvedela a pri pestovaní sa spoľahnem na vlastný cit a intuíciu (ako doteraz).

03.11.2018 2 z 5

Filatelia Filatelia František Švarc

Ako malej sa mi táto knižka celkom páčila. Nielen pre obrázky, ale aj pre obsah. No keď som sa k nej vrátila po rokoch, neostalo mi iné, len skonštatovať, že autor vystihol potreby cieľovej skupiny. A teda som ju darovala mladšiemu členovi rodiny, nech aj on objaví čaro zbierania známok :).

03.11.2018 3 z 5

Children's first dictionary Children's first dictionary kolektiv autorů

Moje prvé zoznámenie sa s angličtinou... :) Krásne spracovaná kniha s milými ilustráciami, v ktorej som veľmi rada a veľmi často ako dieťa listovala.

03.11.2018 5 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Toľké roky bola táto geniálna a skvostne napísaná kniha na poličke v obývačke a ja som sa k nej dostala až teraz! "Náhodou", keďže nemám nič požičané z knižnice, ale aj "nenáhodou", keďže skôr by mi nedala to, čo teraz. Až teraz som totiž bola schopná naplno precítiť a vychutnať si autorov lyrický štýl, melodickosť jazyka, mágiu, ktorá dýcha z celej knihy, životnú filozofiu, ku ktorej dospel, a neskutočne nežný a silný príbeh dvoch protipólov, Narcisa (mysliteľa, askétu, predstaviteľa rozumu a vôle) a Goldmunda (erotika, umelca, stelesňujúceho zmysly, cit a fantáziu). Príbeh o hľadaní seba samého, o ženskom a mužskom princípe v nás a o pochopení nutnosti rovnováhy hlavy a srdca, s miernou prevahou srdca, pravda, aby duch mohol byť tvorivý...
Pre mňa dokonalé dielo zanechajúce hlboký dojem a spôsobujúce úvahy o vlastnom živote. Skladám pred autorom klobúk (len máloktorý dokáže svojou tvorbou učiniť z ľudí lepšie bytosti, no Hesse patrí medzi nich). A teším sa na ďalšie blažiace kusy z jeho tvorivej dielne.

25.10.2018 5 z 5

Knulp Knulp Hermann Hesse

Pre mňa príjemne clivé a melancholické čítanie (presne ako ten dážď za oknom vo farbách jesene), vľúdne sa prihovárajúce sympatickou postavou Knulpa, s ktorým mám veľa spoločné... Knihu som vytiahla z domácej knižnice "náhodou" a som rada, že som sa prostredníctvom nej mohla zoznámiť s autorom. Je mi blízka jeho lyrická epika, pomalé tempo rozprávania, krásne generované obrazy, typy postáv a v neposlednom rade posolstvo tohto zvláštneho príbehu obsahujúceho mnoho životných právd. Posolstvo, že dobré a správne je to, čo cítime, že je dobré a správne. Nie to, o čom si iní myslia, že by sme robiť mali.
Ani sa nečudujem, že autor bol dobrým priateľom s R. Rollandom. Obaja majú k sebe blízko - životným poznaním, vierou v dobrého človeka, intenzívnou kritikou vojny, individualistickými hrdinami a mnohým ďalším. Všetkým tým, čím mi obaja učarovali :).

21.10.2018 5 z 5

Prorok / Zahrada prorokova Prorok / Zahrada prorokova Chalíl Džibrán

Nádherné, nadčasové básne v próze, ku ktorým sa stojí za to občas vrátiť a pripomenúť si, čo všetci vieme či tušíme, no v každodennosti máme (občas) tendenciu na to zabúdať...

19.10.2018 5 z 5

Včelí produkty očima lékaře Včelí produkty očima lékaře Jana Hajdušková

Hoci ide o dielo sotva 50-stranové, čítala som ho pomerne dlho. Vždy som sa totiž vracala k faktom, ktoré ma zaujali. No a ak by som to mala zhrnúť, zaujala ma každá, úplne každá veta knihy :))). Takže som ju počas čítania prečítala asi trikrát :). Autorka veľmi zrozumiteľným (aj pre laikov) spôsobom podáva informácie o včelích produktoch (med, peľ, propolis, materská kašička, vosk a jed) a o ich využití. Z každej kapitoly doslova sála jej láska ku včelám, prírode a stvoreniu vôbec. Takže aj keď ide v podstate o odborný text, číta sa plynule a veľmi dobre. Určite odporúčam.

19.10.2018 5 z 5

Uctievači hviezd: Po stopách stratených peruánskych ríš Uctievači hviezd: Po stopách stratených peruánskych ríš Miloslav Stingl

Dosť som sa na knihu tešila. Nalákal ma podtitul "Po stopách stratených peruánskych ríš". Nazca ma fascinuje už roky, a tak som myslela, že ma okúzli i táto kniha a priblíži mi aj iné veľdiela dávnych civilizácií. Avšak - aké veľké sklamanie! Autorov konštatujúci štýl, konštatujúci, žiaľ, poväčšine úplné hlúposti nemôžem jednoducho prijať. Rovnako ako jeho "dedukcie", vývody pre hlupákov. Akoby si robil z čitateľov dobrý deň. Popisovať na x stranách domnienky o písme vtedajších ľudí vyrývanom do fazuliek a naproti tomu ich dokonalé stavby (z obrovských blokov kameňa, siahodlhé akvadukty, pyramídy...) či výtvory (geoglyfy s odchýlkou do 5 cm!, nádherne zdobenú keramiku, precízne utkané a vyšívané gobelíny a šaty, dokonalé výrobky zo zlata, kresby operácií tela na kameňoch...), z ktorých mnohé nie je schopné ľudstvo vyprodukovať dnes (!), odbaviť niekoľkými suchými vetami?! Pokladám to za nehorázne. Viac priestoru autor venoval utvrdeniu čitateľov v tom, že šlo o civilizácie, ktoré sa živili korienkami, kukuricou, fazuľou a zemiakmi, no akosi si (možno) sám neuvedomil, že popri ich veľdielach ide o obrovský nepomer a že čosi tu nesedí... Jedna hviezdička v mojom hodnotení je teda za fotografie a ilustrácie v knihe a druhá za popisy dokonalých výtvorov našich predkov, ktoré nemajú obdobu.

12.10.2018 2 z 5

Zajac a korytnačka a iné rozprávky Zajac a korytnačka a iné rozprávky kolektiv autorů

Jedna z milých spomienok na detstvo s knihou v rukách :).

09.10.2018 4 z 5

Prázdniny na planéte Coleida Prázdniny na planéte Coleida Kir Bulyčov (p)

Keby som sa ku knihe dostala ako dieťa, iste by som prepadla sci-fi literatúre a zhltla by som všetko vedecko-fantastické, čo by som našla v knižnici. Meno Kirilla Bulyčova som však spoznala až ako "veľká", a teda až teraz čítam jeho kúzelné, kultivované, nápadité, vtipné a múdre príbehy - dobrodružstvá sympatickej Alice. No to, že ma vedia potešiť, zaujať a nadchnúť, hoci nie som cieľovou skupinou, svedčí o tom, že po nich naozaj, ako sa veľmi milo píše na obálke knihy, "s pôžitkom siahnu aj ostatní mladí ľudia od desiatich do osemdesiatich rokov" :)))).

24.09.2018 5 z 5

Bambi Bambi Walt Disney

Jedna z kníh z produkcie Walta Disneyho, ktorú som ako malá dostala. Vždy sa mi ale viac páčili naše rozprávky, nemôžem si pomôcť...

22.09.2018 3 z 5

Země je příliš daleko Země je příliš daleko Kir Bulyčov (p)

Skvelé! Keď sa vyjasní hlavná zápletka (dôvod vzniku osady), s napätím sledujeme pokračovanie, aby sme po toľkých a toľkých gradujúcich scénach s hrdinami, ktorých si nemožno neobľúbiť, došli do vytúženého konca s nimi a vydýchli si po parádnej jazde!
A odkaz? Aké je náročné uprednostniť záujem skupiny pred tým osobným (Oleg). Ako vydržať a nevzdať sa aj v tých najnáročnejších podmienkach. Aké je nezmyselné potláčať svoju prirodzenosť (Klaudie) a mnoho ďalších.
Pre mňa jednoznačne najlepšie sci-fi, aké som kedy čítala (od skvelého nápadu cez napínavý príbeh a dokonalo zvládnuté postavy až po presah do dneška). Čo značí, že sa určite poobzerám aj po ďalších skvostoch od autora.

14.09.2018 5 z 5

Slyšel jsem Zemi... Slyšel jsem Zemi... Kir Bulyčov (p)

Skvelé! Autor šikovne, vôbec nie rušivo, preskakuje zo súčasnosti príbehu do minulosti, aby sme sa postupne, v čriepkoch informácií orientovali a chápali konanie hrdinov, ktorých si nemožno neobľúbiť. Tŕpneme spolu s nimi, natoľko sugestívne je opisovaný ich život v náročných podmienkach divej flóry a fauny, život ľudí, ktorých jedinou úlohou (okrem pokusov o návrat domov) je ostať ľuďmi... Ešte zdôrazním, ako autor nádherne a na relatívne malom priestore predstavil vnútro postáv naprieč generáciami. Už sa neviem dočkať pokračovania príbehu! :-)

14.09.2018 5 z 5

Gróf Montecristo III. (trojzväzkové vydanie) Gróf Montecristo III. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Dych berúci záverečný diel! Všetko do seba zapadá, všetko sa vysvetlí, zlo je potrestané a... čitateľ až nemôže inak, len priať Danglarsovi, Fernandovi, Villefortovi i Caderoussovi to, čo si svojím podliackym konaním zaslúžili. A to, že Edmond Dantes vzal na seba podobu toho, kto vyťahuje hriechy z minula, aby za ne prevzali zodpovednosť vinní, to nie je pomsta. Edmondova duša bola prišľachetná na takéto márnosti. Jednoducho cítil, že musí spravodlivosti trochu pomôcť. On si však ruky nezašpinil. Krivákov dostihol trest za hriechy, ktoré spáchali oni sami. A Edmond našiel pokoj duše. Veľmi som mu priala čistú Haydée a som rada, že Dumas mu ju doprial tiež, keďže vedel, že podobné priťahuje podobné. A že Dantes by nenašiel naplnenie vo vzťahu s Mercedes (po rokoch), keďže ona už bola pošpinená...
Musím si zadovážiť vlastné knihy Grófa Montecrista. Nesmú chýbať v našej knižnici! :)

13.09.2018 5 z 5

Gróf Montecristo II. (trojzväzkové vydanie) Gróf Montecristo II. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Dokonalé pokračovanie napínavého príbehu! Spočiatku sa mi zdalo, že do deja akosi prirýchlo pribúda priveľa postáv, no majster krásne, akoby len tak vysvetlí všetky súvislosti, aby sme zrazu pochopili, že všetky postavy majú v príbehu svoje konkrétne miesto. Zápletiek je rovnako požehnane, no to vôbec neprekáža, keďže vieme, k akému cieľu všetko smeruje. A tu si dovolím poopraviť všeobecnú mienku - cieľ nie je pomsta. To by bol Dantes sprostým hlupákom. On je však čestný, spravodlivý, múdry, odvážny a chrabrý. Preto, hoc sa sám nominoval za akýsi nástroj výkonu spravodlivosti, len (ne)nápadne poodkrýva zločiny zlosynov, ktoré by vyplávali na povrch o čosi neskoršie (keďže na každého raz dôjde, pravda) a tak či tak by priviedli dotyčných zločincov ku koncu, k akému sami svojím celoživotným konaním smerovali. Lebo, akú zasejeme príčinu, taký zožneme dôsledok. To je zákon vesmíru, platiaci pre všetkých. Bez výnimky.

11.09.2018 5 z 5

Gróf Montecristo I. (trojzväzkové vydanie) Gróf Montecristo I. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Geniálne! Takto si predstavujem historicko-dobrodružný román! Dokonalý štýl, ktorý vás nepustí a vy musíte čítať, až pokým sa nedostanete na koniec, aby ste rýchlo schytili ďalší diel a dozvedeli sa, ako to celé s Edmondom a jeho (ne)priateľmi dopadne :). A vôbec neprekáža, že kostru príbehu poznáte z iných ako knižných spracovaní. Gróf Montecristo, to je dokonalý príbeh, precízne vymodelované postavy, s ktorými prežívate všetko dianie (až tajíte dych), trocha histórie (na občerstvenie dejepisu) i romantiky (pre nežné srdcia), mnoho dobrodružstva a napätia, krásny dobový jazyk (pre fajnšmekrov), zmysel pre humor i gradáciu. Hurá na druhý diel! :-)

05.09.2018 5 z 5

Mansfieldsky park Mansfieldsky park Jane Austen

Už viackrát sa mi stalo, že som pri čítaní nadobudla presvedčenie, že slovenský preklad nebol učinený z originálu (v tomto prípade z angličtiny), ale z češtiny. Čo by, pri troche zhovievavosti, nemusel byť problém, keby to bol preklad dobrý. Ale mne ako milovníčke spisovnej slovenčiny i spisovnej češtiny občas tzv. kole oči, keď vidím všetky tie prebraté väzby a slová... Slovom, uberá to na kvalite zážitku z čítania.
Príbeh ma ale zaujal, s postavou Fanny som sa v mnohom stotožnila a držala som jej palce. Ide o klasické rozprávanie z dielne J. Austenovej o zháňaní dobrej partie, o ľuďoch s charakterom i tých bez neho, o prajných i vypočítavých príbuzných... No vždy s poznaním života, dôsledkov výchovy, pováh a reakcií ľudí. A vždy s dobrým koncom, vždy s naplnením čitateľových očakávaní.

01.09.2018 3 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Skvelé! Úplne ma to vtiahlo do deja, prečítala som to na dve posedenia. V prvej časti autor šikovne, vôbec nie rušivo, preskakuje zo súčasnosti príbehu do minulosti, aby sme sa postupne, v čriepkoch informácií orientovali. Keď sa vyjasní hlavná zápletka (dôvod vzniku osady), s napätím sledujeme pokračovanie, aby sme po toľkých a toľkých gradujúcich scénach s hrdinami, ktorých si nemožno neobľúbiť, došli do vytúženého konca s nimi a vydýchli si po parádnej jazde!

28.08.2018 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Nesmierne milá knižka do (nielen) letnej pohody osladená príjemným zmyslom pre humor - v podstate sa pri jej čítaní nezbavíte úsmevu na tvári a u mňa bol častý aj smiech nahlas :). Z textu priam sála láska k zvieratstvu a prírode vôbec (podobne ako z knižiek J. Herriota), čo sa mi veľmi páči. Chválim tiež dokonalý preklad, vďaka ktorému to malo správny šmrnc (Spirosov neodolateľný prejav mi niekedy pripomínal môjho obľúbenca p. Kaplana). Rovnako štýl rozprávania, formu príbehu (striedanie rodinných a prírodných zážitkov) a kúzelné postavičky, s ktorými mi bolo až ľúto sa rozlúčiť (neprekonateľná máti, nadšený zoológ Gerry, Larry, Leslie, Margo, Theodor, Spiros a iní). Ďakujem autorovi i prekladateľovi, že som si mohla takto očarujúco vychutnať Korfu a more. Akoby som tam naozaj bola a strávila idylické leto (bez starostí o zárobok) s hlavnými postavami... Škoda, že Born knihu neilustroval. Ak by boli jeho obrázky podobne vtipné ako tá na obálke, boli by čerešničkou na torte :).

24.08.2018 5 z 5