Lessana

Zvěrolékař v KentuckyZvěrolékař v KentuckyGrant Kendall

Príjemné čítanie na pár večerov, zvlášť pre milovníkov fauny, samozrejme. Momentálne máme doma šteniatka (sučka nás prekvapila), tak asi to bol dôvod, prečo som si vybrala knihu so zvieracou tematikou. To jednoducho inak nejde, keď sa roznežníte pri deviatich malých labradoroch :)).
Ale späť ku knihe. Pán Kendall popísal svoje zážitky (nielen so zvieratami, ale i ľuďmi) vtipne a pútavo. Mnohé sú úsmevné, iné smutné, všetky však zo života a teda autentické.
Plný počet bodov nedávam však preto, že z diel J. Herriotta (nemôžem to totiž neporovnať) prýšti lepší pocit, láskavejšie srdce a obdiv k Stvoreniu.

24. listopadu

Moderní NoeModerní NoeGerald Durrell

Durrell patrí medzi mojich obľúbencov, tak som v rámci potreby čítať niečo ľahké, ale zároveň vtipné a láskavé, siahla po tejto jeho knihe. Nesadla mi, nemám totiž rada zoologické záhrady, a teda leitmotív odchytu zvierat pre ne mi od začiatku vadil. Samotné popisy zážitkov so zvieratami na exotických miestach sú, samozrejme, pútavé, ale nemohla som si pomôcť...

19. listopadu

Bluesman v koberciBluesman v koberciMaroš Pavúk

Jedna hviezdička za priblíženie doby minulej. Ale mínus štyri hviezdičky za spôsob toho priblíženia (samozrejme cez čierne okuliare) a rýdzo súkromné spomienky, ktoré zrejme majú čo povedať iba autorovi. Celý čas som pri čítaní mala pocit, že sa ma to netýka, nezaujíma ma to. No a hudba, ktorú autor vyznáva(l), so mnou nerezonuje, takže ani táto linka sa ma nijako nedotkla.
Knihu som dostala, tak som ju prečítala, no inak by som si takýto žáner dobrovoľne nevybrala...

15. listopadu

Pýcha a predsudokPýcha a predsudokJane Austen

Dala som si po čase repete tohto nestarnúceho príbehu Elizabeth a pána Darcyho, Jane a pána Bingleyho... Mala som totiž chuť jednak na romantiku, no najmä na vycibrený autorkin štýl, jej briskný vtip, skvelé dialógy a krásne psychologické drobnokresby postáv. Som opäť mimoriadne spokojná a zo svojho niekdajšieho 5-hviezdičkového hodnotenia neuberám ani ň. Naopak, keby sa dalo, ešte pridám, keďže tentoraz som si Pýchu a predsudok vychutnala v skvelom českom preklade (minule šlo o nevydarený slovenský s ľahostajnou redakciou...).

10. listopadu

Dobrodružstvá kapitána KorkoránaDobrodružstvá kapitána KorkoránaAlfred Assollant

Starosvetské dobrodružstvo so všetkým, čo k nemu patrí. So sympatickým nezdolným hrdinom, s jeho oddanou mačkovitou šelmou, krásnou dámou, napínavými bitkami, množstvom odvahy, kopou nápaditých riešení problémov a hrsťami idealizovania a čiernobielosti... v exotickom prostredí. Oceňujem tiež prekrásny starý preklad (slovenský, r. 1957) a ilustrácie.
Inak, v doslovnom preklade znie názov tohto diela: Úžasné, no autentické dobrodružstvá kapitána Korkorána.

DomovDomovJudith Hermann

Prívetivý štýl a zaujímavé rozprávanie človeka núti čítať stále ďalej a ďalej, hoci dej nejako extra nepostupuje ani nie je nabitý akciou. Skôr sú to úvahy o živote, o ženskom i mužskom svete a jeho spájaní, mimovoľne vkladané do príbehu, do opisu pár dní niekoľkých (nie) náhodne spojených bytostí. Trošku ma mrzelo, že to celé skončilo akosi do stratena. Tak módne. Súčasne. Bez pointy, bez uzavretého oblúka, ktorý by príbehu dal bodku (nádej skrz poznanie) a čitateľom umožnil vydýchnuť a precítiť, že to je možné: žiť spokojne a s porozumením dejov vôkol. Takto to ostalo len ako opis patologických, nefunkčných vzťahov (rodičovských, mileneckých, súrodeneckých...), čo je pre mňa dosť málo. Škoda.

Eastern SugarEastern SugarIlona Németh

Spočiatku ma veľmi zaujalo autorkino bádanie na poli cukrovarov. Je zaujímavé sa dozvedieť, čo a kedy sa stalo, ale aj prečo a za akých okolností. Kniha mapuje osud slovenských, českých a niekoľkých maďarských cukrovarov. Táto časť je pomerne smutná a depresívna. Nepomáhajú tomu ani fotografie zobrazujúce ruiny budov... Avšak tento nosný obsah je popretkávaný rôznorodými textmi od rôznych autorov. A tie sú možno ešte zaujímavejšie. Popisne, faktograficky či umelecky sa dozvedáme o súvislostiach - politických, kultúrnych, ekonomických..., ako aj (trochu) o možných riešeniach. Je to poučné. Zvlášť pre nás, ktorí v niektorej z týchto krajín žijeme a boli sme svedkami opisovaného diania. Avšak asi od tretej štvrtiny knihy ma dosť zaskočilo feministicko-homosexuálne-a-neviem-aké-ešte-čudesné ladenie, keďže zniem inak. Posunulo to knihu kdesi úplne inde, čo je škoda, lebo sprvoti ma zaujala a poučila.

Bláznův kabátBláznův kabátMartin Fahrner

Opisy niekoľkých životných udalostí z pohľadu viacerých protagonistov. Výborný nápad, spracovanie pútavé. Najviac som to priala Radkovi a Sofii. Tí sa našli (a za akých zvláštnych okolností... ale to už je život, jedna maličkosť spustí druhú a už sa to valí), patrili k sebe.
Kniha sa netvári mudrácky či poučne. Jednoducho popisuje zopár osudov, ktoré sa rovnako dobre môžu týkať (a mnohokrát aj týkajú) našich susedov, známych, rodiny či priamo nás. Poznám napr. jednu takú Šárku a poznala som aj jej matku. Viem teda, aké je to náročné odstrihnúť sa zo vzťahu, ktorý je patologický a škodí, no prevládne v ňom sentiment a strach, a sloboda "zakýcha".
Poviedky môžu spustiť úvahy o vlastnom živote, môžu pomôcť nájsť analógie s čítanými príbehmi... a dúfam, že aj naštartovať odvahu nájsť spôsob, ako vzťahové problémy vyriešiť, pochopiť, precítiť a, čo je najdôležitejšie, neopakovať.

Jar v JekaterinburguJar v JekaterinburguLukáš Cabala

Druhá kniha autora a mňa oslovila omnoho viac ako prvá. Skvelý námet (podzemný výskumný ústav kdesi na Sibíri, mladík na tvorivom pobyte tam a záhadné udalosti vôkol), vycibrenejší štýl a napínavé striedanie reality a fikcie. Zaujímavé zápletky, postavy, prostredie i atmosféra. Jediným mínusom je skromný počet strán, pokojne by som prijala + niekoľko sto. Ak sa autor naozaj inšpiroval skutočnosťami, ktoré uvádza na konci titulu, plus svojím zážitkom s dievčinou (Akbarou) a k tomu "nalepil" fikciu, môžem ho len povzbudiť, že tento spôsob mu ide. Len sa nebáť rozviť to do širšieho útvaru.

Když v ráji pršeloKdyž v ráji pršeloJan Otčenášek

Ani si nespomínam, že by som niekedy čítala knihu od autora - muža, kde by bol dej zaznamenaný z pohľadu ženy, tak ako v tomto prípade vo forme denníka. Počas čítania však máte pocit, že autorkou je žena, že to jednoducho nie je možné, aby muž dokázal tak presne popisovať vnútorné pochody nežného pohlavia. Zrejme mal autor výborný vzťah s manželkou, bytostne jej rozumel, a práve preto ju vrúcne a oddane miloval. Alebo len jednoducho vedel svoju "ženskú časť muža" prebudiť a dovolil jej "rozprávať"... ktovie?
Nech je ako chce, kniha Když v ráji pršelo je napísaná dokonale a skvelo sa číta. Príbeh o Petrovi a Lu, ktorí sa odvážne rozhodli zmeniť veľkomestské (pražské) prostredie za samotu na Šumave, keďže pochopili, že vyhliadka kariéry v školstve, bytu, detí, raz možno chalupy ich nenapĺňa, ich odhodlanie zriadiť v Líščom mlyne hostinec, nebojácne prežitie zimy bez elektriny, plynu, vody a len s jednou pecou vo výške vyše 1000 m n. m., skúška vzťahu v náročných podmienkach... k tomu milý humor, vycibrený a povznášajúci štýl, láskavosť prýštiaca z popisov, no a ako bonus podmanivá šumavská kulisa, to všetko sú ingrediencie zmiešané v dokonalom pomere lahodného duchovného krmu.

Dívka, moře a nocDívka, moře a nocJacques Sternberg

Výborne napísaná vec! S takými... ani nie fantazmagorickými (ono sa na to dosť ťažko hľadá príhodné slovo), ale "úhybnými", popletenými, no skvelo vymyslenými dialógmi, aké vedú rozprávač so Sofie, som sa ešte v literatúre (a ani v skutočnosti, pravdaže) nestretla.
Štýl je dokonale prepracovaný, pán autor sa neminul povolaním, no a, samozrejme, ani pani prekladateľka - bol to vyslovene zážitok čítať a kochať sa slovami a ich vzájomnými väzbami.
S rozprávačom Éricom Habnerom cítite, rozmýšľate, pátrate, chodíte domov a do roboty, na more, uškŕňate sa pri jeho vtipných postrehoch, prajete mu zmyselnú Sofie a tiež, aby bola menej záhadná a miznúca. Rovnako mu rozumiete pri Juliette či v robote s Rolandom. A nerozumiete pri Natálii, Karen či Danielovi Ridderovi.
No predsa je moje hodnotenie len 3-hviezdičkové. Prečo? Lebo záver. Priznávam, že je to najskôr mnou, ale nepochopila som pointu, čo ma dosť mrzí, lebo text je to výborný.

Dobrodružství v zemi nikohoDobrodružství v zemi nikohoJaroslav Foglar

Pre mňa (zatiaľ) najlepšia foglarovka, akú som čítala. Napínavá od začiatku do konca, bez jediného hluchého miesta. Sympatickým hrdinom držíte palce pri všetkých ich mládežníckych zážitkoch, inak to ani nejde. Pán Foglar krásne vystihol chvenia mladej mysle i srdca, nástrahy pre charakter, nádherne opísal Zem nikoho vo všetkých ročných obdobiach... Poznám a rada navštevujem podobné miesta, takže mi to bolo blízke. Nápad so Zemou nikoho je skvelý, takisto všetky zápletky okolo hlavných hrdinov (hodinky, predaj novín, Ontario, Terasy atď.).
Jediné, čo ma mrzelo, ako Slovenku, že jediný Slovák tam vykreslený bol cigán z akejsi cigánskej osady z východného Slovenska, ktorý vždy dej poriadne zamotal a prejavoval sa... no svojrázne.
Ale to nie je mínus knihy, tá je dokonalá a ja ju vrelo odporúčam :).

ČasoletČasoletJozef Žarnay

Pre mňa štvrtá kniha od autora a zrejme preto dávam o hviezdičku menej - lebo pri porovnaní s ostatnými troma mi to tuto pripadalo akosi menej celistvé, akoby to autor písal s prestávkami a tie napojenia veľmi cítiť.
To je však jediné mínus. Inak je príbeh tradične perfektný, mládežnícki hrdinovia (Fúz, Čičo, Mravec a Balón) sú sympatickí a neideálni. Zápletka s návštevníkom z 23. storočia (menom Vlad Sim) je výborná, zvlášť state o výdobytkoch modernej techniky, ktorá však z ľudí robí v konečnom dôsledku svojich otrokov. Autor dvíha varovný prst, a to bolo v 90. rokoch! Jeho sci-fi sa, v tomto prípade žiaľ, stalo skutočnosťou. No pri nahrádzaní nespravodlivo trestaných (Jánošík, Hus, Bruno, Spartakus...) androidmi mením "žiaľ" na "našťastie" :).
Veľmi sa mi u Žarnaya páči zobrazenie pedagógov, úcta k národu, jeho hrdinom, k histórii, ktorú nenásilne votkal do príbehu, a tiež prítomnosť dievčaťa-hrdinky, keďže prostredie jeho príbehov je okrem vtipného a národného aj zdravé.
Už minule som si všimla, že mnoho jeho futuristických nápadov bolo vykradnutých (do amerických filmov)... a z tohto príbehu takisto. Možno načase, aby ľudkovia namiesto chodenia do kina oprášili knižnice a zistili, akých máme geniálnych autorov u nás doma!

Podivný případ doktora Jekylla a pana HydaPodivný případ doktora Jekylla a pana HydaRobert Louis Stevenson

Tak toto dielo uniklo mojej čitateľskej pozornosti a dostala som sa k nemu až teraz. A popravde... mám trochu zmiešané pocity. Napísané je to skvelo, pútavo, človek jednoducho nemôže nechať knihu nedočítanú a musí ju prečítať na jedno posedenie. Ale po prečítaní rozmýšľam, čo z toho vlastne vyplýva...
Chápem, že autor to dotiahol do extrému (úctyhodný, vzdelaný a kultivovaný Jekyll v. destilované zlo v Hydeovi), aby poukázal na dva protipóly. Ale ono to v konečnom dôsledku zaváňa až patologickým stavom či priamo schizofréniou.
Každý človek predsa cíti, kde je sever (keďže má morálku). A keď podľahne zlu, môže svoj kompas znovu nájsť. Ale takto na striedačku...? Nečudo, že záver príbehu bol jednoznačný. Ďalej to takto ísť nemohlo. Zvlášť, keď telo bolo narušené drogou a sám jej príjemca už nevedel, čo je jeho vlastnou podstatou.
Možno je pointou tohto príbehu fakt, že sa v živote treba vedieť včas rozhodnúť - pre jednu (dobro) alebo druhú (zlo) stranu. Pretože rozpor (a striedanie "nátur") je neznesiteľný.
No mne sa to zdá málo. Nestačí sa len rozhodnúť. Treba sa jednoznačne rozhodnúť pre svetlo. Inak život nemá zmysel a ide do temnoty.

Brouk v mraveništiBrouk v mraveništiArkadij Strugackij

Kniha sa ku mne dostala pri zháňaní inej, ale tešila som sa na ňu, keďže "Pondelok sa začína v sobotu" bol pre mňa dych berúcim ohňostrojom. Pri čítaní (ani po ňom) Brouka v mraveništi sa až také nadšenie nedostavilo, ale napriek tomu štýl bratov Strugackých a ich schopnosť udržať napätie (a tiež malý počet strán knihy) udržal moju pozornosť až do konca tohto príbehu, ktorý mal, dovolím si povedať, podstatne väčší potenciál.
Avšak, otázka zodpovednosti za človečenstvo v protiklade so zvedavosťou jednotlivcov/vedcov (dovoliť vyvinúť sa bytostiam, o ktorých nevieme s určitosťou, či nezničia nás?), otázka vytrvalosti (admirál) či únavy vo veci riešenia tejto problematiky, otázka predsudkov a domnienok, ktoré môžu ovplyvniť (a často aj ovplyvnia) viac či menej zásadné rozhodnutia, ďalej pocit, že ako ľudia, ktorí sami seba pokladáme za vyspelých, môžeme určovať pravidlá iným, samozrejme, s naším vlastným strachom a predvídaním, že aj tí druhí majú podobné mínusy ako my... atď, atď., to sú veci, ktoré zaznejú medzi riadkami a ktoré sú (a budú) vždy aktuálne. Pre ne sa oplatí toto dielo prečítať, no vracať sa k nemu nepotrebujem.

Najbohatší muž všetkých čiasNajbohatší muž všetkých čiasGreg Steinmetz

Zaujímavé čítanie o Jakobovi Fuggerovi, prvom bankárovi, úžerníkovi a "filantropovi" na našom území. No ešte zaujímavejší ako jeho životopis (inak, bol v toľkých záležitostiach priekopníkom, až mi miestami pripomínal velikána J. Cimrmana) je podrobný popis politického zákulisia Rakúsko-Uhorska (v ktorom ťahal Fugger za nitky), spoločenského diania (ktoré J. Fugger priamo ovplyvňoval) na tomto území v stredoveku, ako aj konkrétne opisy fungovania cirkvi (kúpa úradov, úplatky, korupcia, schválenie úžery, luxus a zhýralstvo...) či výpočet obchodov, ktoré Fuggerovci počas svojho rozmachu učinili, ďalej baní, ktoré spravovali (vrátane Banskej Bystrice), atď. Človeku sa po dočítaní opäť trochu viac rozjasní v hlave ohľadom súvislostí - politických, spoločenských a iných na našom území. Zvlášť, keď nové fakty zapadnú do skladačky už nadobudnutých informácií...

Příběhy pilota PirxePříběhy pilota PirxeStanisław Lem

Keď dobré sci-fi, tak jednoznačne Lem. Poviedky s vynaliezavým a odvážnym pilotom Pirxom sú skvelé. Lem má svieži štýl, je vtipný, múdry, rozhľadený. Jeho postava teda, samozrejme, takisto. Nemôžem tiež neoceniť nápadité námety jednotlivých poviedok, pri ktorých len čakáte, čo z toho Majster vykreše. Zaujímavá je rovina skúmania reakcií robotiky v súvislosti s tým, že ju vytvoril a naprogramoval človek. Nemožno od nej, pochopiteľne, čakať ľudské reakcie, ale pri narušení jej fungovania má tendenciu reagovať s podobnými chybami, aké do nej mimovoľne vložil človek...
Veľmi rada siahnem po ďalšom literárnom skvoste autora.

Kto z násKto z násClaudia Piñeiro

No... tak ako ma minulé poviedky (E. Keret) z produkcie Artfora príjemne prekvapili, tak ma tieto úplne odrovnali. Námety dobré, vždy som sa začítala, čakala som, ako sa to vyvŕbi... a nič. Do stratena. Zrejme z dôvodov intelektuálnych, aby si každý domyslel záver podľa seba (a nasilu tam hľadal niečo, čo tam nikdy nebolo). No ono to v konečnom dôsledku pôsobí ako sex bez orgazmu - netreba, hádam, vysvetľovať. Proti srsti mi bolo aj autorkino násilie, často až nechutné scény agresie (viac či menej skrytej), večná nespokojnosť hlavných hrdinov so životom, ako aj autorkino zvláštne sexuálne naladenie. Nič pre mňa.

Nové základy experimentální psychologieNové základy experimentální psychologieBřetislav Kafka

Vzácna a múdra kniha, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej knižnici. Jej noblesný štýl núti človeka mimovoľne dbať o čistotu vlastnej "mluvy" (a často predčítať nahlas rodinným príslušníkom), no a maximálne podnetný obsah, samozrejme, prebúdza v človeku silu ducha, pripomína mu najzákladnejšie hodnoty vyvierajúce z nášho Zdroja a zľahka vštepuje postupy, vďaka ktorým bude telo vždy zdravé a silné.
Jediné, čo v knihe chýba, sú súčasné zdravotné problémy, ktoré, pochopiteľne, v čase jej písania ani neexistovali. Žiadne otravy nekvalitnými potravinami, kardiovaskulárne ochorenia atď.
Napriek tomu ide o dielo nadčasové, ktoré sa dá čítať vyslovene s pasiou - jednak pre nádherný štýl, ďalej autorovo hlboké poznanie a samozrejme ušľachtilý zámer.

Hvězdné deníkyHvězdné deníkyStanisław Lem

Lem bol geniálny. Spisovateľ, vizionár, lingvista, štylista, humorista, fantasta, tichológ... Všetky poviedky v tejto knihe sa vyznačujú obrovskou explóziou nápadov (o budúcnosti/súčasnosti, o človeku, ľudstve) a situácií. Vlastne čo veta, to gag. Je tu toľko námetov, že by vystačili na desiatky samostatných románov či noviel. Mnohokrát som si pri čítaní pripomenula bratov Strugackých - a to práve spomínaným tobogánom fantázie, idúcim tak neuveriteľne rýchlo, a pritom tak zľahka a bravúrne (akoby nič), až to vyráža dych. Nehovoriac o (v mnohých prípadoch žiaľ) už splnených autorových víziách o ľudstve a svete. Myslím, že by Lem zaplakal, keby videl, že sa nemýlil... A tiež z toho, ako bratia (či najnovšie už sestry?!) Wachovskí spotvorili jeho matrixovskú ideu.
P. S. Futurologický kongres obsahuje všetky poviedky z Hviezdnych denníkov + najdlhšiu s názvom Futurologický kongres, po ktorej je pomenovaná aj kniha samotná.

Milión dobrodružstievMilión dobrodružstievK. Bulyčov (pseudonym)

Opäť dokonalé a nápadité príbehy - tentoraz nielen Alice (Alenky), ale aj jej podareného kamaráta Pašku Geraskina. V prvej časti, kde čo kapitolka, to uzavretý príbeh, sa zoznámime s biostanicou a jej mladou "posádkou". V časti druhej putujeme na Penelopu, kde vďaka Paškovi, ktorý si nedá povedať, zažijeme skvelé dobrodružstvá v časoch rytierov. Tretia časť nám napovie, že ten, čo vyzerá neškodne a priateľsky, taký aj nie vždy naozaj je. A v štvrtej časti sa stretneme so starým známym, archeológom Rrrr a spolu s Alicou pomôžeme zachrániť jeho rodnú planétu od pirátov.
Za mňa plný počet hviezd a vrelé odporúčanie priaznivcom milých, vtipných a múdrych príbehov!

Zajatci asteroiduZajatci asteroiduK. Bulyčov (pseudonym)

Bulyčov ma opäť nesklamal a opäť nadchol. Stále som ostala dieťaťom, teda si vychutnávam knihy pre deti a mládež aj v dospelosti.
Prvý príbeh Cesta do Indie ma potešil prítomnosťou Julky Gribkovovej, ktorú poznáme už z iných autorových diel. No ešte sympatickejšia v ňom bola postava jej starej mamy :), takou by som chcela raz byť. Že nebudem mať problém pozvať k sebe hovoriaceho tigra a pytóna - mimozemšťanov v prestrojení, ktorí sa potrebovali dostať do Indie -, a dokonca im dovoliť, aby mi vyliečili boľavú nohu ich špeciálnymi medicínami. Zápletka s cirkusom v tomto príbehu bola fajn, ale koniec sa mi videl akýsi prirýchly.
Zachránila to druhá, omnoho prepracovanejšia výprava - Zajatci asteroidu, po ktorej je pomenovaná aj kniha. Tam je hrdinkou (okrem iných) Bulyčovova stará známa Alenka. Samotný príbeh je skvelý, no ešte údernejšie vyznieva autorova alegória s trumbádmi - s ľudkami, ktorí kedysi vytvorili roboty, aby im slúžili. No po istom čase ľudia nechali všetko na roboty/technológie a tie napokon ovládli ich. Silná výstraha ľuďom! Aktuálne aj dnes, pravda.
V poslednom príbehu s názvom Hľadá sa voľná planéta sa stretávame s Udalovom - tiež postavou, ktorá sa už u Bulyčova mihla. Pomáha Gnecovi nájsť voľnú planétu pre jeho krajanov, ktorých je doma už priveľa - zatiaľ sa mnohí nechali zmraziť. Bulyčov pri návštevách jednotlivých planét, ktoré by pripadali do úvahy, opäť dvíha varovný prst. V krásnych metaforách ukáže, ako ľudia nechcú počuť pravdu, ako zabudli na svoj skutočný domov a uspokojili sa s bludom, inde zas, ako ničia planétu (chemicky i bezohľadnosťou), ako si závidia a nenávidia jeden druhého, ďalej, ako uverili, že na nich číha neznámy nepriateľ, a preto zaviedli teror a diktatúru, a napokon, ako sa dá stať otrokmi umenia a zabúdať skutočne žiť. Všetko sa však napokon, ako v správnej rozprávke, dá do poriadku a riešenie sa nájde - vďaka hlavným hrdinom, ktorým nechýba vtip ani dôvtip :).
Určite odporúčam!

7 návykov dobre fungujúcich manželstiev7 návykov dobre fungujúcich manželstievStephen R. Covey

Nemám veľmi dôveru k takýmto knihám. Ale táto bola celkom milým prekvapením. Písali ju ľudia, ktorí naozaj aj žijú v šťastnom manželstve, nie nejakí dvadsiatnici, ktorí nikdy v manželstve nežili, no majú pocit, že môžu radiť celému svetu, lebo sú slávni... Ale k veci. Kniha nie je dlhá, zrejme aby neodstrašila prípadných záujemcov o návod na spokojný vzťah. Je v nej však dosť. Dosť na to, aby bola prívetivým (nie násilným) ukazovateľom. Netvári sa múdro ani vedecky. Vychádza zo života a má čo povedať, myslím, aj "ostrieľaným" manželom. Nikdy totiž nie je na škodu posunúť sa ďalej, pochopiť, byť empatickejším, láskavejším... Vo forme siedmich odporúčaní (každý je konkretizovaný v jednej kapitole) ukazuje, aké je to vlastne jednoduché. Žiť v šťastnom a naplnenom vzťahu. Ja len dodám, že je to možné len vtedy, keď sa dvaja skutočne, naozaj a úprimne milujú, a teda majú dôvod zaužívať si trebárs týchto sedem návykov.

Posel z LiptákovaPosel z LiptákovaZdeněk Svěrák

Nezvyčajné je, že titul obsahuje 2 semináre a 2 hry (oproti ostatným, kde je vždy 1 seminár a 1 hra). Všetky skvelé, treba povedať.
V prvom seminári je nám poodhalených pár tajomstiev domu č. 13 v Liptákove. Dozvedáme sa, kedy prišiel Cimrman do obce (+ - 200 rokov), ako bádatelia odškrabávali vrstvy omietky, aby sa dopátrali jeho básničiek na stene, ktorými platil v hospodě za pivo (po ôsmom pive: chlast = slast) a iné.
Posel světla (hra z budúcnosti) predstavuje ako bežné cestovanie potrubím, stav v spoločnosti, keď sa hrubé správanie vyskytuje len v starých knihách, nadávky sú archaizmami (průduch) a zlodeji sú, ale nekradnú :).
Z druhého seminára mi najviac utkveli popisy vyšľachteného univerzálneho vtákopyska (ktorý dáva denne nielen vajcia, ale aj acidofilné mlieko, a má schopnosť regenerácie všetkých častí tela okrem hlavy), ďalej skutočnosť dvojitého šachu pri hre či 1. out v dejinách šachu, ako aj letecké fotky Cimrmana, ktorý sa nerád fotil, a strhané rysy jeho autobusty :).
Hra so smrťou Vizionár bola asi prvá, ktorú som od DJC videla, pretože veštenie z pece si pamätám úplne dôverne, podobne ako Smoljaka v role Smrtky a uhlobaróna Čepelku :).

Hospoda na mýtinceHospoda na mýtinceZdeněk Svěrák

Dielo operetné gynekológa samouka, ktorý neprešiel pubertou a nosil šaty po sestre (teda pána J. Cimrmana), mi opäť spríjemnilo večer. Seminár je brilantný! Dozvieme sa v ňom, ako bol Cimrman libretista znepokojený neabsolútnymi rýmami, o zavedení akustickej konštanty (dia-dia-dá či košické joj), čo-to o stíhacej vzducholodi Karel, o 7-hodinovej operetnej freske Proso... Zistíme, že Mácha bol sexuálny maniak a Jirásek že svoje diela písal ukradnutým atramentom :). Že Cimrmanov pamäťový kvocient bol žalostne nízky, že bol lakomcom (obálky plnil vodíkom, aby boli ľahšie) a iné pozoruhodnosti z jeho bohatého života :). Opereta Hospoda na mýtince poteší hudobnými a spevnými vsuvkami protagonistov (samozrejme, treba vidieť záznam), detektívna zápletka osvieži, no a výkony podané s ľahkosťou, bravúrou a radosťou sa postarajú o veľmi príjemný zážitok.

Cestopisný výber 1Cestopisný výber 1kolektiv autorů

Zachcelo sa mi trochu cestovania, tak som siahla po cestopise, keďže inak sa to momentálne veľmi nedá. Zaujímavé destinácie (Tibet, Južná Amerika, Afrika...) mi obohatili obzory, pekné fotografie tiež. Veľkým mínusom tejto publikácie je však kolísavý štýl textu. Totiž nápad, že každú kapitolu (výlet) písal iný autor turista, sa javil ako skvelý len dovtedy, kým sa z vycibreného štýlu neskĺzlo k podpriemernej slohovej práci žiaka ZŠ. Veľká škoda.

Porucha na kraji galaxiePorucha na kraji galaxieEtgar Keret

Mala som chuť na poviedky a zároveň niečo nové, nielen dátumom vydania, ale aj autorom, od ktorého som ešte nič nečítala. Podľa názvu som sa domnievala, že pôjde o sci-fi, ale... nemohla som sa mýliť viac. Nič to však, zaujalo ma to aj tak. Najmä skvelými a rôznorodými námetmi jednotlivých poviedok, tiež štýlom vytvárajúcim napätie i humor v rozumnom dávkovaní, modernosťou a tiež pointami. Chválim aj zručný preklad, vďaka ktorému nebol zážitok o nič ukrátený.
No a prečo teda nedávam plný počet hviezd? Nuž, pre ten večný a ťaživý pocit krivdy, pre tú neprekonanú traumu, ktorá plodí opäť len traumu...

Vražda v salonním coupéVražda v salonním coupéZdeněk Svěrák

Cimrman kriminalista :). Mňa opäť oslovil viac seminár než hra samotná, no a v ňom hlášky ako "balvan ve tvaru pařezu", "v letáku na str. 428", "červotoč z Melbourne na vylehčené konstrukce výmenou za českého králika (který pracuje jenom za stravu)", "zlatníctvo Straka a syn" a mnohé ďalšie. No a najviac sa mi páčili zhudobnené priznania zločincov, básne a poviedky o lupičoch :).

Vyšetřování ztráty třídní knihyVyšetřování ztráty třídní knihyZdeněk Svěrák

V tomto prípade bol pre mňa pútavejší a vtipnejší seminár než samotná hra. Bol doslova plný brilantných gagov (snílek prchavých nápadů - sódovkárna, zakladateľ pop music - zbory popov, výuka telefonovania v rámci zásady futurizmu, sténografka = sténala, keď hovoril prirýchlo a nestačila zapisovať, ako vysvetlenie loutkovej vlády spôsobilo vznik loutkového divadla, oživlá dřeva, dôkazy o rýchlosti a lámaní svetla...). No akoby sa v ňom autori vystrieľali a na hru "zvýšilo" humoru už menej. Škoda.
V každom prípade je Cimrmanovo dielo pedagogické, nájdené v Liptákove pod podlahou, určite hodné povšimnutia :).

Alenčiny narozeninyAlenčiny narozeninyK. Bulyčov (pseudonym)

Zaľúbila som sa do príbehov majstra Bulyčova a mnohé sa mi aj podarilo zohnať, z čoho mám veľkú radosť. Alenkine príbehy som dosiaľ poznala len v slovenčine, ale aj český preklad je skvelý. Toto vydanie má tiež krásnu sadzbu a ilustrácie, ktorými sa dá kochať rovnako intenzívne ako samotnými dobrodružstvami sympatického dievčatka.
V prvom príbehu sa dozvieme, čo sa stalo s obyvateľmi planéty Coleida a aký podiel na tom má Alenka, ďalšie dva príbehy (ktoré vyšli v slovenčine pod názvom "O sto rokov predtým") sú o Koljovi, ktorý objavil stroj času a doputoval ním o 100 dopredu, a Alenke, samozrejme, ktorej pomôže získať späť prístroj na čítanie myšlienok z rúk vesmírnych pirátov.
Odporúčam malým i veľkým, zážitok je to vynikajúci - vtipný, nápaditý i poučný :).