Očarená duša 1 přehled

Očarená duša 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172376/mid_ocarena-dusa-1-FGX-172376.png 4 43 43

Okouzlená duše série

"Najprv je to nevyjasnená láska k otcovi, akýsi nejasný pocit, mocnejší, než Aneta sama chce pripustiť... Potom je to vášnivá láska k sestre, ktorá je podrobená skúške, keď sa prechodne zjaví pekný Paris... V treťom prípade je to láska matky k synovi; pravdaže, syn nikdy nepochopí vrúcnosť jej lásky... Za vojny je to náhle prebudenie vášnivého súcitu s pourážanou, nenávidenou a zvrátenými vlasteneckými pudmi zversky pošliapanou ľudskosťou... Neskoršie je to reakcia na dar lásky k istému zajatcovi, ktorého napadne zdivený dav... A napokon, keď nebezpečné krútňavy života pominú, sú to nezmerné hĺbky duše, ktorá sa vpíja do Nekonečna." (záložka knihy)... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

L'âme enchantée , 1926

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Očarená duša 1. Přihlašte se a napište ho.

Kabuky
10.06.2022 5 z 5

Klasika

Atuin
19.01.2022 5 z 5

Četla jsem poprvé v době kdy mi bylo sedmnáct a hrozně to na mě zapůsobilo. Nyní po víc jak dvaceti letech se ke knize vracím a RR se mě svým kouzlem s neuvěřitelně silným vypravěčským nadáním dostává pod kůži ještě patrněji, je to hluboké, citlivé, lidské, je to krásné...5/5

smazenaryba
18.08.2019 4 z 5

"Obyčajne sa rozprávajú životné príbehy. A to je omyl. Pravý život je život vnútorný."

Rollandov výrok, ktorý výstižne charakterizuje toto rozsiahle dielo. Očarená duša, podobne ako iné romány opisuje udalosti a osudy postáv, no robí to iným spôsobom, ako väčšina iných románov. Tam, kde iní autori venujú desiatky strán opisom, ktoré viac, či menej zdarilo privádzajú k životu prostredie, či vzhľad postáv, Rolland vkladá ich vnútorný obraz, ich duše, ich nikdy nekončiace vnútorné spytovanie, výčitky, predsudky, emócie, víry myšlienok, jednoducho to, čo vypĺňa mysle nás, ľudí, vedúcich každodenný zápas so životom (nech to v individuálnych prípadoch znamená čokoľvek). Nie je to to, čo u kníh prosto voláme "dobrá psychológia postáv", ale konkrétny proces ich myslenia. Na takéto niečo by si väčšina autorov netrúfla, pretože na to nestačí talent, na to treba skutočnú znalosť a pochopenie ľudského vnútra, duše.

Ak by som mal Rollandov štýl k niekomu prirovnať, najbližšie by bol asi Zweigov Amok, ikeď ani to nieje úplne presné prirovnanie. Zweigove poviedky sú skôr chirurgickým rozborom konkrétnych okamihov, kdežto Rolland vytvára na stovkách strán vnútorný obraz postáv, ktoré sa časom menia a mocne sa ovplyvňujú navzájom.

Román je však aj silným a komplexným obrazom doby, na ktorú nazriete aj z pohľadu náboženstva, politiky, či pohľadu triedne rozdielnych ľudí. A v neposlednej rade, je to román o boji nezabudnuteľnej hrdinky o nezávislosť.

Čítanie je to pomalšie, azda náročnejšie, je neustávajúcim prílevom myšlienok a názorov. Ale stojí za to a trpezlivého čitateľa odmení a obohatí.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Očarená duša 1 v seznamech

v Právě čtených1x