Očarená duša 2

Očarená duša 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172377/mid_ocarena-dusa-2-vPj-172377.png 4 20 3

Okouzlená duše série

Najprv je to Anetino očarenie z víťazstva, potom žiaľ z konjunktúry, stretnutie odcudzeného a zabudnutého trosečníka-syna s matkou, smútok nad jeho zúfalým stavom, prechodné a vari prvý raz v živote skutočné šťastie nad uzavretým manželským zväzkom a rozčarovanie nad rozchodom... Do tohto súkromia sa vplieta spoločenská odvaha, angažovanosť na strane bojovníkov za všeľudskosť. A napokon, keď sa na obzore zjavujú čierne košele, vyhasína Markov život a po ňom prichádza i smrť Anety, zmierenej so životom plným nástrah a úkladov proti ľudskosti... (záložka knihy)... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

L'âme enchantée , 1933

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasika

maryzka
06.01.2019 1 z 5

Knihu jsem dočetla se zapřením, ale v prvním díle je můj komentář a tím je po mě potopa. Jsem asi blázen, ale je to obsah knihy nebo je to popletené?

Lessana
31.07.2018 5 z 5

Niekedy sa stáva, že pokračovania nemajú kvalitu 1. časti. Tu to neplatí. Dvojka dokonca v mnohom predčí jednotku. Je bohatšia najmä na spoločenské a politické súdobé udalosti (ktorým, treba povedať, autor videl až do žalúdka a pri ich opisovaní si servítky pred ústa nedával), ako aj na postavy, ktoré vtekajú ako potôčiky či potoky (rôznej veľkosti a rýchlosti toku) do tohto mohutného románu-rieky. Najhlasnejším zurkotom sa dovalil drsný Timon (a s ním aj fakt, že od tých čias sa v riadení sveta nič nezmenilo; na tomto mieste nech odo mňa prijmú odporúčanie prečítať si túto knihu tí, ktorí to chcú pochopiť), vodu jemne rozčerila sympaťáčka Rucheová (ktorú som si predstavovala pre Marka, hoci to dopadlo inak), poriadne pereje spôsobovala temperamentná Ruska Asja, do malých zákrut sa voda zatočila prostredníctvom hanblivého Juliána Davyho a večného optimistu grófa Bruna, príjemné vlnky vytvorila Georgette (alias George), Váňa, Silvio a ďalšie postavy, ktoré pribudli do príbehu ešte v závere, pri pomyselnom vlievaní rieky do mora... No prameňom je silná Aneta a jej syn Marek + druhý hlas (nie druhé husle!) Silvia. Veľmi milým prekvapením bolo vstúpenie do deja samotným Rollandom. Nehovoriac o dokonalej výstavbe príbehu i jeho forme. Záver mi stiahol hrdlo, čo sa u mňa zatiaľ podarilo iba Rollandovi a Loukotkovej. Ostáva len poďakovať a odporúčať.

Romain Rolland
francouzská, 1866 - 1944