Lesní_chodec Lesní_chodec komentáře u knih

Prolomení hradeb: Dvojka Prolomení hradeb: Dvojka Petr Hampl

Není moc českých autorů, kteří by se pustili do podobných témat. Petr Hampl je jeden z mála, který to již po několikáté udělal. Dvojka na mě působí kvalitnějším dojme než první díl knihy.

Určitě se najde řada věcí, s kterými "mám" v knize problém a vidím je jinak. Především ta "posedlost" Islámem. Přesto všechno se na českém rybníku jedná o výjimečnou knihu, kterou by mělo číst co nejvíc lidí, kteří vlastní mozek a dokáží ho kriticky využívat.

06.03.2023 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Dlouhá léta jsem jméno autora i románu jaksi podvědomě znal. Přestože jsem nic bližšího o něm samotném ani díle nevěděl (vím je to ostuda). Pak na mě kdesi v jednom filmu blikl záběr, kde hlavní hrdina četl "Cizince" a bylo. Tak krátká a přesto naprosto hutná kniha.

Z počátku jsem zažil mírné déjà vu, že mám před sebou znovu otevřeného Kafku a jeho Proces. Tady ovšem ta absurdita nebyla (dle mě) "dohrána" až do pomyslného konce.

Každý jsme občas takovým cizincem nebo věřím, že bychom jím sem tam chtěli být. Kašlat na veškeré konvence a servírovat druhým a okolnímu světu jen krystalickou pravdu, tak jak jí cítíme...

07.02.2023 5 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Bezesporu zajímavý příměr "zelináře", který provází celou esej a na jeho chování či pohnutkách Havel vysvětluje většinu svých myšlenek, jenž zde předkládá. Přestože jsem z vysokoškolských let poměrně navyklý číst filosofické texty, tenhle se mi zrovna dvakrát snadno nečetl. I když rozhodně nebyl ten z nejobtížnějších. Věřím, že ve své době text představoval docela úkaz. Tím spíše s přihlédnutím na tehdejší reálie a atmosféru.

06.02.2023 3 z 5

Věk katedrál Věk katedrál Georges Duby

Pro moji osobu přetěžké hodnocení této zcela jistě výjimečné knihy. Nutno, ale upřímně přiznat, že se mi četla velice těžce. To si odvážím tvrdit i s vědomím toho, jakými monumentálními znalostmi autor knihy operoval. Přesto zcela jistě stojí za přečtení. Už jen proto, že Vás vyváže z toho rozšířeného omylu, který pojímá středověk za jakýsi dějinný monolit.

23.01.2023 3 z 5

Výpravy na Východ Výpravy na Východ Fitzroy Maclean

Při čtení máte občas pocit, že jde "jen" o dobrodružnou knihu pro dospívající chlapce. Přesto se všechno tak nějak stalo a je neuvěřitelné, že autor tohle všechno stihl za jeden lidský život. Měl štěstí v neštěstí díky době, ve které žil. Dlouho jsem se při čtení tak nebavil a netěšil se na další kapitoly. Pro lidi, kteří mají rádi historii a období IIWW opravdu nutnost.

08.01.2023 5 z 5

Kniha, o které se toho dost napovídalo a její PR bylo velké. Přesto, alespoň pro mě nepředstavovala čtení, které by mě nějak zásadně "posadilo na zadek". V mnoha ohledech zajímavé informace a souvislosti. Především text věnující se vikingskému Grónsku stojí za vyzdvihnutí. Místy trochu chaotické a ne moc ucelené s ohledem na celkovou myšlenku knihy.

15.11.2022 3 z 5

O rasismu O rasismu Alain De Benoist

Jeden z dalších textů de Benoista, který opět nabourává argumentaci egalitářů. Přestože se jedná o několik desetiletý starý text a mnohé vědní obory se svým výzkumem značně pokročily, základní argumentační logika zůstává stále pevná. V mnohém mi to připomínalo autorův Totalitarismus, kde se stejnou chutí odhaloval nelogičnost tvrzení druhé strany.

25.10.2022 4 z 5

Indoevropská tradice: Kořeny naší identity Indoevropská tradice: Kořeny naší identity Jean Haudry

Malá a útlá brožurka, která pro zasvěcené nepřichází s ničím převratným. Přesto tak důležitá s ohledem na naše jazykové prostředí a absencí podobných děl. Vyzdvihnout musím bezesporu i velice fundovanou předmluvu s pera pana profesora Budila. Škoda jen, že jí tentokrát KV neopatřil svými poznámkami či alespoň s doslovem.

10.10.2022 4 z 5

Novohradské hory a Novohradské podhůří - příroda, historie, život Novohradské hory a Novohradské podhůří - příroda, historie, život kolektiv autorů

Přestože se jedná o jeden z nejvíce zapomenutých krajů naší země, tak i o něm vyšel jeden díl této překrásné edice "Krajina a lidé". Dovolím si tvrdit, že se jedná asi o nejpovedenější knihu z celé edice. Za mě velká škoda, že nedošlo i na další plánované kouty naší krásné země.

Jak už jsem poznamenal u předešlých dílu, tak i zde platí, že knihu asi stěží přečtete od první do poslední stránky jako román. Tady je to především o pocitech, listováním a vybavování Vámi známých míst, které se kolektiv autoru pokusil přenést na stránky této "bichle".

03.10.2022 5 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Frans de Waal opět nezklamal, přestože jeho "Dobráci od přírody" je znatelně kvalitnější, ale zároveň i odbornější čtení, tohle byla vyloženě oddechovka, při které se dozvíte leccos zajímavého. Za mě výborná kniha pro úvodní průpravu do tajů etologie a sociobiologie.

29.08.2022 4 z 5

Soumrak bílého muže Soumrak bílého muže Benjamin Kuras

S kritikou současného západu a poukazování na nejkřiklavější momenty našeho sebevražedného chování se s autorem v podstatě shodnu. Navíc i forma, kterou je knížečka psaná je velice čtivá a člověka baví. S čím mám ale problém, je dost naivní a v mnoha případech až dezinterpretační forma argumentace. Opravdu by nebylo od věci si spoustu těch vysmívaných, ale i vyzdvihovaných autorů přečíst trochu lépe. Abych byl konkrétní, stavět autorovo latentní přání převahy prostředí nad geny na Lewontinovi a jeho bádání, je mírně řečeno školácky naivní (zvláště tolik let po zjištění, jak ony "experimenty" v podání tohoto vědce probíhaly). Taktéž to neustálé podsouvání židovské geniality působí spíš opačným dojmem než možná autor nepřímo zamýšlel.

Přesto všechno se v dnešní době jedná o velice zajímavou politicky nekorektní knihu, která nabídne řadu dalších knižních tipů, ale i podnětů k přemýšlení. Bohužel druhé vydání pod jiným nakladatelstvím se moc nepovedlo, takže bych volil spíše první verzi.

18.07.2022 3 z 5

Drama Bílé hory Drama Bílé hory Dušan Uhlíř

Co se týče informací a rekonstrukci událostí nemám ke knize výtek. Je fascinují, jak plastický obraz o událostech, které jsou staré už více jak 400 let lze z historických zdrojů vytvořit. Bohužel mi moc nesedí autorův styl psaní a ani provedení knihy. Především pozadí jednotlivých "medailonků", tvoří občas s textu poměrně slušný rébus.

03.07.2022 3 z 5

Metafyzika války Metafyzika války Julius Evola

Přestože je mi integrální tradicionalismus cizí, a svým způsobem stojím v jeho opozici, tenhle "sborník" od Evoly pro mě měl svůj význam. Zvláště zajímavé bylo knihu číst s ohledem na současné dění (jaro 22), kdy si heroismus v některých dílčích aspektech konfliktu na Ukrajině opět získává své místo.

Musím pochválit skvělý úvod vydavatele, který řadu věcí zasadil do souvislostí a jak už je v podstatě pravidlem (u vydavatelství Sol Noctis), kniha je malým uměleckým dílem. Vazba, papír, font a především malba na obálce jsou něco úžasného i to u mě zvedá úroveň knihy podstatně výš.

11.04.2022 4 z 5

Fašismus ve své epoše Fašismus ve své epoše Ernst Nolte

V podstatě asi povinná (komparativní) četba k problematice fašismu. Přesto, že se rozcházím s Nolteho definicí fašismu, která je dle mě již překonána především britským historikem Rogerem Griffinem. V československém jazykovém prostředím o tom nejvíce píše Jakub Drábik.

29.03.2022 4 z 5

Historie extrémní pravice ve Francii Historie extrémní pravice ve Francii Michel Winock

Těžko uchopitelná kniha, která je na jednu stranu plná zajímavých informací. Na stranu druhou ne moc čtivě napsaná. Různé kapitoly se svojí kvalitou až okatě odlišují. Přesto je to v češtině jeden z mála poměrně dobrých základů, který vás elementárně uvede do problematiky. Při větším zájmu o Francouzskou akci a osobu Charlese Maurrase bych doporučil spíše Nolteho "Fašismsu ve své epoše".

29.03.2022 3 z 5

Fašistický romantismus Fašistický romantismus Paul Sérant (p)

Na vydavatelské počiny Délského potapěče respektive Karla Velikého se vždy opravdu upřímně těším. Pokaždé je to pomyslná trefa do černého. Pro mě osobně něco jako zjevení. Tahle publikace je ovšem ještě o úroveň výš.

V našem jazykovém prostředí bohužel nenajdeme mnoho zmínek či textů od této generace francouzských spisovatelů. Výjimku tvoří jen nádherné překlady Célinova dilá z rukou Anny Kareninové. I v nich, "ti kteří vědí", neleznou mnohé. Tato kniha tvoří unikátní komplet názorů, postojů a činů těchto intelektuálních "kolaborantů". Pro jedince, kteří nemají alespoň elementární povědomí o reáliích a "světonázorech" to asi nebude úplně lehká četba. Ale pro nás, kteří "hltají" každou podobnou knihu, je to doslova balzám. Závěrečná část Karla Velikého opět jen zvedá kvalitu vydané publikace.

29.03.2022 5 z 5

Řím - umění a architektura Řím - umění a architektura Brigitte Hintzen-Bohlen

Řím je asi moje nejoblíbenější zahraniční město. Byl jsem tam opravdu mnohokrát a četl jsem i řadu "průvodců". Pokud hledáte ucelenou, obsahově rozumnou a přesto obsáhlou publikaci, tak tahle kniha je právě pro Vás.

09.03.2022 5 z 5

Krkonoše - příroda, historie, život Krkonoše - příroda, historie, život kolektiv autorů

Stejně tak jako díl o Šumavě i zde platí, že tuhle encyklopedii asi jen stěží budete číst od první stránky do poslední. Tohle je prostě bichle, kterou otevřete a hledáte zrovna to, co Vás zajímá. Krkonoše jsem si v posledních letech hodně oblíbil, po Šumavě jsou to pro mě asi nejkrásnější kopce v Zemích koruny české. Díky téhle obsáhle knize jsem se dozvěděl řadu informací a souvislostí, které prostě na internetu nenajdete. Plus ten pocit, když si tuhle několika kilovou knihu položíte na sebe a listujete... to se prostě nedá s brouzdáním po síti srovnávat. Velké plus pro mě bylo, že autoři zde zakomponovali i slezskou (polskou) část pohoří. Škoda jen, že původní plán edice, vydat knihu o všech našich pohoří poměrně rychle ztroskotal.

15.02.2022 5 z 5

Belmondo o Belmondovi Belmondo o Belmondovi Jean-Paul Belmondo

Předem říkám, že tohle hodnocení je daleko více subjektivní než většina toho, co sem zde napsal. Bébel je pro mě určitá archetypální bytost, k jehož filmům utíkám, když je mi ouvej a nebo mám tohohle bláznivého světa už po krk. Kniha, kterou zde hodnotíme, není ani tak o textu, kterého je v ní poskrovnu. Když jsem si knihu poprvé otevřel a začal listovat, bylo to pro mě jistým způsobem i ohlížením se za vlastním životem jenž mě Belmondo svými filmy provázel. Od dětských let jsem Belmonda vnímal a jeho tvorbu měl nesmírně rád. S dospělostí se vztah k filmům a jeho osobě ještě prohloubil.

Zpět ale ke knize. Když si přečtete těchto pár skromných vět, nejspíš asi chápete, že nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd. Přesto si troufám tvrdit, že v podobné kategorii knih, by se tento fotografický průvodce životem jednoho filmového velikána rozhodně neztratil!

05.02.2022 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Jedním slovem monumentální! Období vrcholného středověku v Zemích koruny české jsem v knihách nikdy zvláště nevyhledával. Až pan profesor Čornej a jeho tvorba dokázala opak.

Myslím si, že od dob Pekaře zde nebylo sepsáno nic srovnatelného, co by tak zajímavě a plasticky vykreslovalo dobu a život Jan Žižky z Trocnova (Kalicha). Za mě osobně je ohromné plus, že přestože jde v podstatě o vědecký text, stylistika a čtivost je srovnatelná se špičkovou beletrií.

Tak jak mě Karel Klosermann, svými více či méně smyšlenými příběhy, dovede přesunout sto padesát let na zpět do staré Šumavy, tak i pan Čornej díky své knize vyvinul dokonale fungující stroj času, jenž čtenáře přenese do této fascinující epochy českých dějin.

03.02.2022 5 z 5