Historie extrémní pravice ve Francii

Historie extrémní pravice ve Francii https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62584/bmid_historie-extremni-pravice-ve-franci-qD9-62584.jpg 3 2 2

Krajní pravice získává podporu širokých lidových vrstev, zvláště těch, kdo ještě nedávno hlasovali pro levici. Do současného francouzského života vnáší nebezpečí, i když zatím stále ještě prohrává. Její příslušníci, ať už kontrarevolucionáři, nebo fašisté, sní o pevním pořádku, silné autoritě, přísné sociální kontrole, stabilitě ve vedení státu a pevné jednotě společnosti. Ve svých vyhrocených projevech má krajní pravice a levice řadu styčných bodů. Psychologickou pohnutkou všech těchto ideologií není nic jiného než strach. Sedm předních francouzských historilů a politologů v knize podává komplexní výklad fenoménu, který zdaleka neohrožuje jen Francii.... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Academia

Histoire de l'extreme droite en France , 1993

Lesní_chodec
29.03.2022 3 z 5

Těžko uchopitelná kniha, která je na jednu stranu plná zajímavých informací. Na stranu druhou ne moc čtivě napsaná. Různé kapitoly se svojí kvalitou až okatě odlišují. Přesto je to v češtině jeden z mála poměrně dobrých základů, který vás elementárně uvede do problematiky. Při větším zájmu o Francouzskou akci a osobu Charlese Maurrase bych doporučil spíše Nolteho "Fašismsu ve své epoše".

Anjin
09.09.2019 3 z 5

Velmi jsem váhal mezi třemi a dvěmi hvězdami. Nakonec jsem se rozhodl pro tento počet, protože ve svém celku se nejedná o tak špatné a zideologozované dílo, jak jsem se z počátku obával, a nelze než ocenit snahu se s touto problematikou vypořádat, protože ta skutečně provází Francii už velmi dlouho. Ovšem, jednotlivé části knihy mají nestejnou kvalitu. Zatímco tedy je třeba pochválit zejména kapitolu napsanou asi největším současným francouzským odborníkem na fašismus Milzou, který se úzkostlivě snaží identifikovat skutečné fašisty a odlišit je od jiných skupin, najdeme tu také kapitoly, kde autor cituje Adorna a Gramsciho, nebo označuje konzervatismus za krajně pravicovou ideologii, zatímco socialismus podle něj směřuje k vyšší formě demokracie. Najdeme zde také šmahem zařazení kontrarevoluční tradice mezi krajní pravici stejně jako neschopnost podat skutečnou a nestranou analýzu, proč se třeba lidé k té krajní pravici uchylují. Když si však člověk odfiltruje tyto "řeči", zejména v první, druhé a poslední kapitole, úvodu a závěru, může jít o knihu přínosnou.

Francie extremismus

Michel Winock