Lesní_chodec Lesní_chodec komentáře u knih

Město, odkud pocházím - České Velenice Město, odkud pocházím - České Velenice Eliška Jindrová

Zajímavý knižní počin mapující historii (nejen) Českých Velenci, ale i Gmündu a celého Vitorazska. Na svůj omezený rozsah poměrně široký záběr, který samozřejmě v mnoha ohledech nutně musí historii zjednodušovat a dost zajímavých pasáží vyloženě přeskakovat. Taktéž stylistika vyprávění mě velice příjemně překvapila. Jediné k čemu mám výhrady, je způsob interpretace soužití Čechů x Němců, které je až okatě v dikci Palackého věčného zápasu mírumilovných Slovanů se zlými Germány...

13.12.2021 4 z 5

Měsíční údolí Měsíční údolí Jack London

Mám Jacka Londona na pomyslném žebříčku spisovatelů hodně vysoko. Tohle ale nebyla kniha, která by mě nadchla a ke které bych se někdy znovu vracel, například jako to dělám s Tulákem po hvězdách nebo Martinem Edenem. Hlavní myšlenka příběhu, tak jak jí chápu já, byla určitě zajímavá. Nicméně většina knihy na mě působila jako červená knihovna. Hlavním hrdinům vše vychazí a je celkem jasné, že kniha směřuje k happyendu. Kdyby kniha měla o třetinu méně stran, příběhu by to dle mě jistě neuškodilo.

07.12.2021 2 z 5

Veselské století - Veselí nad Lužnicí a Mezimostí nad Nežárkou 1918-2018 Veselské století - Veselí nad Lužnicí a Mezimostí nad Nežárkou 1918-2018 Václav Jelínek

Pěkně zpracovaná fotokniha mapující posledních sto let tohoto jihočeského městečka. Fotografie jsou povětšinou opatřeny skromným textem.

27.11.2021 4 z 5

Šumava – příroda, historie, život Šumava – příroda, historie, život kolektiv autorů

Takhle nějak si představuji encyklopedii, kterou v dnešní době čtou už jen opravdoví srdcaři. Přesto se jen málo co vyrovná tomu pocitu, když Vám na klíně přistane pár kilo poctivé bichle, která je plná informací, nádherných ilustrací a fotek.

Tohle není ten typ knihy, kterou otevřete na první straně a dočtete jí na tu poslední. Zde se především listuje, vybírají se subjektivně ta nejzajímavější témata a neustále se přichází na nové věci, které jste (v tomhle případě) o Šumavě nevěděli.

19.10.2021 4 z 5

Dějiny zemí Koruny české I. Dějiny zemí Koruny české I. Vratislav Vaníček

Pokud si chcete v krátkých odstavcích kvalitně osvěžit dějiny naší krásné země, tohle je kniha přesně pro Vás. Navíc jména jako Petr Čornej zaručují kvalitní četbu.

04.10.2021 3 z 5

Tito: Životopis otce Jugoslávie Tito: Životopis otce Jugoslávie Jasper Ridley

Nikdy jsem nechoval žádný přehnaný obdiv k vůdcům, kteří patřili do socialistického tábora. Jedinou vyjímkou je Josip Broz TITO. Tenhle charismatický Chorvat (se slovinskou maminkou) dovedl na Balkáně něco neuvěřitelného. Tím "výtvorem" byla poměrně samostatná, stabilní a suverení země, která se byla schopná postavit i Stalinovi. Navíc země, která byla složena z šesti dosti rozdílných republik a pěti národů, které za jeho vládu žily v relativním klidu a míru. Pohřeb tohohle státníka byl dostatečným důkazem, jak schopným politikem "Stari" byl.

Jasper Ridley podle mě dovedl, velice povedeným a čtivým způsobem odvyprávět příběh tohle neobyčejného muže. Vše krásně zasazené do dobové světové politiky a událostí. První třetina knihy mi přišla trochu kostrbatá, ale problém bych viděl spíše v překladu.

04.10.2021 4 z 5

Adolf Hitler – můj přítel z mládí Adolf Hitler – můj přítel z mládí August Kubizek

Když jsem před lety zaslech, že existuje kniha, která popisuje Hitlerovo mládí z pozice jeho nejlepšího přítele, byl jsem tradičně velmi skeptický. Čekal, jsem, že se bude jednat o další z řady psychoanalytických nesmyslů, které budou Hitlera popisovat minimalně s rohy na hlavě.

Jak hluboce jsem se mýlil, napovědělo pár přečtených stran. Tahle kniha je absolutní klenot, který těm, kteří vědí pomůže pochopit řadu věcí.

Jak už zde psala JulianaH, literárně se jedná o krásné dílo vytříbeného jazyka a stylu. Gustl měl neskonalý dar předat prožité na papír a zachytit i to, co by pro mnohé bylo nemožné. Pro mě zcela jistě jedna z nejlepších knih co jsem četl!

30.07.2021 5 z 5

Husitská revoluce: Stručná historie Husitská revoluce: Stručná historie Petr Čornej

Téhle útlé knížecce od Petra Čorneje lze vytknout snad jen to, že je opravdu stručná. Leč toto varování tkví i v jejím názvu. Stylisticky, obsahově a faktograficky skvělá knížka, kterou přečtete za jedno odpoledne na chalupě.

14.07.2021 5 z 5

Nový svět Nový svět Nicholas Hordern

Krásná kniha, která Vás je schopná uvést do základní problematiky objevování Nového světa. Přestože má okolo 500 stran, většinu tvoří dobové ilustrace a fotografie, které jsou jedním slovem dechberoucí. Pokud se budete chtít dozvědět o téhle úžasné etapě dějin víc, doporučuji spíš českou knihu "Moře, objevy, staletí" ta vše líčí daleko podrobněji, ale chybí jí zase obrazová stránka.

11.04.2021 4 z 5

Zapomenuté příběhy 3 Zapomenuté příběhy 3 Marian Kechlibar

Zapomenuté příběhy od Mariana Kechlibara se čtou doslova samy. Ani v pořadí třetí vydání nebylo vyjímkou. Opět jsem se dozvěděl řadu informací, o kterých jsem neměl ani ponětí a příjemně si u knihy odpočinul. Pokud hledáte kvalitní (nenaročnou) četbu, která obsahuje zajímavé historické události a ne jen nějaký smyšlený balast, tak rozhodně neváhejte vzít do ruky jakýkoliv díl této knižní série.

03.03.2021 4 z 5

Sestavte si rodokmen Sestavte si rodokmen Blanka Lednická

Je to už nějaký pátek, co jsem poprvé virtuálně navštívil digitalizované matriky oblastního archivu. Letos jsem si řekl, že bych s tvorbou rodokmenu mohl koneřčně trochu pokročit a při této příležitosti jsem si zakoupil i tuhle doporučovanou knihu.

Knížka obsahuje řadu praktických rad, které ocení především lidé bez předchozích zkušeností. Sem tam se dozvíte i řadu zajímavostí z života našich předků. Co publikaci musím trochu vytknout je mírná chaotičnost uspořádání témat, která dle mě ne moc logicky navazují a pro úplné začátečníky můžou působit mírným zmatkem. Taktéž i nadměrný výskyt překlepů by si vydavatelství mohlo jistě pohlídat. Přesto asi v našem jazykovém prostředí neexistuje lepší kniha, která by se tomuto tématu věnovala.

11.02.2021 3 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Když vezmeme v potaz jak složité jsou mezinárodní vztahy a geopolitika, lze tuhle knihu pokládat za "útlou" brožuru, která Vás uvede do tématu. Pro mě osobně osvěžující četba, která mi připoměla řadu historických skutečností, které jsem do přečtení neměl zasazeny do komplexnosti následného mocenského vývoje. Ikdyž nesdílím autorův pohled na věc, nelze mu upřít velkou erudovanost a zároveň i čtivost. Dovolím si až tvrdit, že kniha obsahující podobné informace, by měla být takříkajíc povinnou četbou dnešních maturantů, ale i každého zvídavého člověka.

11.02.2021 4 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Starý Podhamerský a jeho syn Vincek, dcery Pavlina, Rezla a Nany, dobrácký dědoušek Sepp z Ranklu a jeho vnuk Vašek, to je jen pár nejvýraznějších postav z překrásného románu Karla Klostermanna. Dlouho jsem nečetl beletrii, která by mě dovedla spolehlivě přemístit napříč časem a místem. Šumavu miluji nadevše, navštívil jsem i ty nejvyšší pohoří na dalekém východě, přesto všechno je pro mě tahle část naší země něčím, co jen stěží naroubuji do pár vět. Karel Klostermann tohle ale dovedl a i díky němu se na Šumavu vracím stále češtěji a raději. Doporučuji poslechnout i úžasnou audio knihu, ta je také opravdovým skvostem.

25.01.2021 5 z 5

Planoucí duše Planoucí duše Léon Degrelle

Strašně rád bych dal velkému Léonovi plný počet hvězd, ale lhal bych sám sobě! Moje hodnocení je asi ovlivněno očekávánim, které bylo opravdu veliké. Přesto všechno mě tahle knížečka neposadila na zadek, tak jako mnoho jiných textů, které má na svědomí Délský Potapěč/Karel Veliký. Silné pasáže střídaly slabé a celkově to na mě nepůsobilo tak hypnoticky jako například Chaos, který je podobného ražení. Velitelovo "Tažení" pro mě bylo zcela jiná liga, která mě v mém náctiletém období dosti ovlivnila.

28.12.2020 3 z 5

Filosofie a jazyk Filosofie a jazyk Jaroslav Peregrin

Profesor Peregrin je v českých filosofických vodách úkazem, který jako jeden z mála poukazuje na alternativu kontinentální (filosofické) školy - analytickou filosofii. Tato útlá knížečka(/sborník), která obsahuje řadu publikovaných či poupravených esejí o jazyce má určitě několik textů, které by měly být takřka povinně čtené lidmi, kteří prochází humanitní vzděláváním.

Kapitolky jako "K čemu nám je dnes filosofie?" a nebo "Co je to jazyk?" jsou právě těmi nejlepšími (dle mého názoru). Pokud Vás baví filosofie a o té analytické toho moc nevíte, tak rozhodně neváhejte, tohle je rozhodně vhodná literatura pro začátek.

13.12.2020 3 z 5

Cesta z nevolnictví Cesta z nevolnictví Petr Hampl

Jednoznačně nejlepší Hamplova kniha, která navazuje a odpovída na řadu nezodpovězených otázek z "Prolomení hradeb".

Pokud chcete pochopit současné celospolečenské procesy bez berličky konspirací a zároveň nastínit "jak z toho ven", neváhejte a čtěte! Budu se asi opakovat, ale v českém prostředí podobných knih moc nenajdete, takže v podstatě povinná četba!

24.11.2020 5 z 5

Chaos Chaos Cesare Ferri

Jak už uvedl kolega " [Kočičípracka] " přede mnou, v mnohém to připomíná Célina. Pro mě až tak věrohodně, že jsem si chvíli myslel, že opět čtu "Od zámku k zámku".

Těch pár skromných kapitol "monologu" pro nemnohé obsahuje více, než by pojaly všechny knihy světa. Těm kteří vědí, se při čtení rozhoří pomyslný vnitřní plamen na vatru a pro ty, které uvnitř hlodá nějaký podivný pocit, že jejich život a svět kolem není v pořádku, to může pomoci k probuzení a opravdovému Bytí.

Doplnění a poznámky o Karla Velikého jsou opět úžasné a celému počinu dodávají ještě větší váhu. Děkuji za podobné knihy!

13.11.2020 5 z 5

"Všechno co nás kdy učili, má smysl i dneska (...) Já se učila hrát Chopina a dneska klidně zabíjím nepřátele. Vlastní děti nemám, ale učím pár cizích hrát na klavír. A věřím, že až dospějí, budou učit své děti a ty zase své. Ty rozumíš evropské filosofii. To je naše vzdělanost, na kterou by nikdo z nás neměl zapomenout. Stejně jako bychom něměli zapomenout na naše umění a sny. Ve světě existují lidé, kteří se snaží zničit odkaz bílého muže. Naší povinností je naopak chránit ho a předávat dál, aby v něm pokračovali naši potomci. Protože dějiny bílého muže, to jsou naše dějiny! Dějiny těch, kteří bílého muže nenávidí, to nejsme my a není to naše budoucnost. To je ideologie našich nepřátel!"

Dlouho jsem přemýšlel jak tuhle knihu hodnotit. Zcela upřímně si je nutné přiznat, že literárně to není žádný velký skvost. Spousta dialogů je nereálná, vlastnosti některých hlavních hrdinů trapné a děj místy dost přitažený za vlasy. Přesto vše má tahle kniha bezesporu svojí hodnotu. Obsahuje řadu událostí, které by po troše střízlivějšího náhledu mohly v budoucnu více méně nastat. Přestože nepředpokládám, že s takhle velkou akcelerací. Taktéž autor krásně vystihuje místy až svazácké myšlení "pravdoláskařů", kteří dnes zastávají řadu významných postů napříč Evropou. Knížka se čte velice dobře a rychle, tak jak je u pana Vondrušky zvykem.

11.11.2020 3 z 5

Velká výměna Velká výměna Renaud Camus

O Camusovi jsem měl povrchní povědomí ještě před vydání českého překladu - především díky jeho "vynálezu" v podobě termínu "Velká výměna". Myslel jsem si, že půjde o dalšího pokryteckého konzervativce, který z přehnané korektnosti neuchopí současné problémy opravdu pravdivě. O to víc jsem byl překvapen po prvních pár stranách.

Camusova slova musela na francouzský mainstream působit jako svítání po hodně dlouhé a temné noci, o kterém sice všichni vnitřně věděli, že přijde, ale z mnoha důvodů mlčeli.

Kvituji velice kvalitní překlad a kupodivu i paperbackové vydání, které jinak nemám moc rád. Jediná výtka jsou dost podobné "kapitoly", kde se mraky textu neustále opakuje.

19.09.2020 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Klostermanovská klasika, která pro mě romanticko-drsným způsobem popisuje realitu všedních dnů na mnou milované Šumavě. Chcete-li se vrátit do horalské atmosféry 19. století, tak tohle je Váš stroj času, který Vás tam dostane.

03.09.2020 4 z 5