Sestavte si rodokmen

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si v průběhu svého života položí řada lidí, někdy se jedná o otázky řečnické, jindy o otázky, na něž tazatel chce najít odpověď. Tato kniha nabízí pomoc při hledání odpovědí nejen začínajícím rodopiscům, ale všem zájemcům o rodinnou historii a historii obecně. Kniha vysvětluje základní postupy a pojmy, využívané v genealogii, obsahuje popis pramenů, které najdete přímo v archivech, a také materiálů dostupných na internetu. Autorka díky zkušenostem s pátráním po vlastních předcích čtivou formou přibližuje, co obnáší sestavování rodokmenu a psaní rodinné kroniky. Na konkrétních příkladech čtenáři ukazuje, jak při hledání rodinných kořenů postupovat, jaké nástrahy na něj při výzkumu čekají a jak je překonávat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139579/big_sestavte-si-rodokmen-PrA-139579.jpg 4.640

Kniha Sestavte si rodokmen

Lesní_chodec
11.02.2021

Je to už nějaký pátek, co jsem poprvé virtuálně navštívil digitalizované matriky oblastního archivu. Letos jsem si řekl, že bych s tvorbou rodokmenu mohl koneřčně trochu pokročit a při této příležitosti jsem si zakoupil i tuhle doporučovanou knihu.

Knížka obsahuje řadu praktických rad, které ocení především lidé bez předchozích zkušeností. Sem tam se dozvíte i řadu zajímavostí z života našich předků. Co publikaci musím trochu vytknout je mírná chaotičnost uspořádání témat, která dle mě ne moc logicky navazují a pro úplné začátečníky můžou působit mírným zmatkem. Taktéž i nadměrný výskyt překlepů by si vydavatelství mohlo jistě pohlídat. Přesto asi v našem jazykovém prostředí neexistuje lepší kniha, která by se tomuto tématu věnovala.

martin č.
14.01.2020

Pátrat v matrikách a sestavovat si rodokmen může člověk obstojně i bez této knížky. Je to neuvěřitelně zajímavé dobrodružství, jen časově velmi náročné. Ostatně jsem tak od roku 2012 činil a s přestávkami dále činím a předky mám u sebe a své manželky vypátrané mnohdy před rok 1700 (starší matriky už jsou pro mne fakt nepřehledné). V podstatě jsem v zásadních věcech postupoval podobně jako autorka. Nascanované staré matriky dostupné na internetu jsou opravdu poklad. Doporučuji.
I přes tuto svou zkušenost musím konstatovat, že autorka je odbornicí na slovo vzatá a zatímco já se orientuji jakžtakž pouze v internetových matrikách narozených, oddaných a zemřelých (a mám to štěstí že vše v rámci jednoho-jihomoravského archivu) cca po rok 1760, autorka podrobně popisuje i velké spousty jiných zdrojů a narazil jsem tak díky ní po víc jak 7mi letech od svého prvního pátrání na nové zdroje (perfektní stránka rodopis, kterou jsem neznal) a vůbec jsem se dozvěděl spoustu nového a zajímavého. Díky za to a veliký palec nahoru.

Amneris
02.12.2019

Kniha je velkým přínosem jak pro začínající, tak i pokročilé genealogy. Kniha obsahuje i mnoho zajímavostí ohledně hledání zápisů předků, historických souvislostí, slovníky a další zajímavé přílohy. Za mě jakožto mírně pokročilého genealoga/badatele rozhodně doporučuji.

Effi
09.01.2019

Nepostradatelná příručka pro začátečníky.

Nočnípták
02.10.2018

V této knize se dozví mnoho důležitých informací nejen začínající genealogové. Obsah knihy je zajímavý i pro toho, kdo nechce sestavovat rodokmen, ale chce se poučit o tom, jak to chodí v různých archivech. Co se najde v matrikách, Jak jsou členěny matriční knihy a podobně. Je to pro mne příručka, do které průběžně nahlížím. Čím častěji si v ní listuji, tím větší však mám chuť si ten rodokmen taky sestavit.

pete13
12.07.2018

Základní nepostradatelná pomůcka pro nadšené amatérské genealogy, aneb bez přečtení této knihy do archivů nelez.

PavlínaAlžběta
10.01.2018

O něco lepší publikace pro zájemce o genealogii, kteří se chtějí dozvědět více o svých předcích, v knize je mnoho zajímavostí popsaných ze života předků, ale k pátrání po předcích je tato kniha slabá. Samé základy, několik ukázek, rozhodně tato publikace není tak odbornou, aby jste se ve své bádání po předcích dozvěděli více či i postoupili dál. Je to jen jaká si omáčka, rozhodně pro ty, kteří se chtějí zajímat o toto téma i blíže doporučuji se porozhlédnout po více propracovaných a odbornějších publikací, které jsou také určeny již pro začátečníky.

Alilka
19.08.2016

Perfektní pomůcka pro badatele, hodně mi pomáhá při pátrání po mých předcích.