LenkaV.1 LenkaV.1 komentáře u knih

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Skvěle vedený rozhovor, pan profesor Beneš odpovídá bez příkras, "na férovku", nebojí se jít do kontroverzních témat bez falešné skromnosti (však je to špička v oboru!) a rozhodně donutí k přemýšlení. Velmi se mi líbí grafické zpracování obálky.

30.11.2019 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Knížka fejetonů kontroverzního psychologa, který rozděluje společnost - někdo s jeho názory souzní, jiný ne. Já patřím do první skupiny. Možná místy z knížky dýchne nostalgie po "starých dobrých časech", kdy výchova měla hranice a řád, rozhodně však vnímavému čtenáři nabídne PhDr. Herman mnoho podnětů k zamyšlení. Za mne oceňuji i praktický formát knížky tak akorát do kabelky (i když zrovna v té mojí si dlouho nepobyla, tak rychle byla přečtena). Určitě doporučuji, možná tam čtenář najde i pojmenování toho, co stejně někde v sobě tuší - cítí - ví a co třeba v životě "promáchnul". Mimochodem, je sympatické, že autor přiznává také svá vlastní pochybení a emoce a nehraje si na mentora.

13.10.2021 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Tak tohle bylo pohlazení po duši, přečteno jedním dechem. Knížka o naději, že i ze dna se dá odpíchnout ke slunci.

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Přiznám se, že tahle knížka se ke mně dostala náhodou, sama bych po ní v knihkupectví nesáhla - a byla by to chyba! Výborně vedený rozhovor, který se čte "na jeden zátah" úplně sám. Spoustu věcí o létání jsem se dozvěděla, jiné (konečně) pochopila. A co oceňuji obzvlášť, ani jako naprostý letecký laik jsem ke čtení nepotřebovala překladový slovník :-) Knížka také hezky rozkrývá osobnost kapitána Davida Hecla a znovu potvrzuje, že cílevědomost, zdravé sebevědomí a píle vedou k úspěchu. Rozhodně ji moc ráda doporučuji k přečtení!

18.02.2022 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Tato knížka se mi četla hezky. Příběh mladé sestřičky Sylvie, lékaře Oldřicha Fišera, které svede osud do malé nemocnice, je velmi hezky vykreslený. Ukazuje život v hezčích i nepěkných chvílích, stejně jako myšlení jednotlivých hrdinů i to, jak se dokáží postavit ke svým "stínům z minulosti". A dává naději, že láska může zvítězit.

21.01.2020 4 z 5

Dopisy Ježíškovi Dopisy Ježíškovi Robert Fulghum

Ježíšek mi přinesl Dopisy Ježíškovi - a dobře udělal. A. Goldflam, E. Farna, H. Pawlowská, B. Polívka, R. Fulghum... Velmi nesourodá směsice osobností, z nichž každá uchopila dopis Ježíškovi po svém. Všechny pak spojuje jedno - kouzlo a síla Vánoc a přání, vánočních zamyšlení a zastavení. Zkusme také popřemýšlet, svá přání vyslovit nebo napsat. A pak se zamyslet, co pro jejich naplnění můžeme udělat my sami. Je to mnohdy inspirující čtení. A 100 kč z každé prodané knížky, které putují nadaci Pomozte dětem, je tou pověstnou třešničkou na dortu.

29.12.2021 4 z 5

Hlas větru Hlas větru Stanislav Havlíček

Co se dá k téhle knize říct? Čtěte ji srdcem. Protože ona je psána srdcem. Velkým srdcem. A pak se všichni rozhlédněme kolem sebe - podívejme se na své blízké, na všechno to bohatství, které máme, na střechu nad hlavou, na tekoucí vodu v koupelně, na spoustu jídla v lednici, na možnost klidného spánku v noci a nakonec třeba i na tu knížku v ruce... Ne, nestydím se za slzy, které se mi při čtení draly do očí. Vím, že ony se draly do očí i autorovi, a že mu dlouho trvalo všechny ty prožitky a emoce ze svého působení v Bangladéši v sobě zpracovat. Děkuji právě za takovéto nepřikrášlené pohledy, za takovéto knihy, ale nejvíc ze všeho za takovéto LIDI!
UPDATE: kniha byla oceněna Cenou Hanzelky a Zikmunda za nejlepší cestopis roku 2021.

28.05.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Hezká knížka a velmi smutné poukázání na krutost, které je schopen člověk. Naštěstí je člověk (aspoň některý) schopen i soucitu a lásky. O tom, jak moc je ten příběh pravdivý, mne rok co rok přesvědčují pravidelné návštěvy psího útulku. Jinak musím dát za pravdu názoru níže, že po vydatné mediální masáži jsem čekala malinko víc. Avšak pokud by byť i jen koupě této knížky měla kapku pomoci, pak ta koupě za to stojí.

15.11.2019 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Výborně se čte, velmi uvěřitelný příběh lékaře, který se ve svém životě propadl na dno, ze kterého se zase snaží vyhrabat. Sedl mi autorčin styl, líbí se mi věrně podaný obraz nemocničního prostředí, děj má spád a navíc je v něm hodně situací, které řeší v životě spousta z nás.

11.11.2019 4 z 5

Tanečnice Tanečnice Michal Šefara

Výborná knížka, která chytne a nepustí. Budete chtít vědět víc a víc. Víc o současném životě ukrajinské komunity v Česku, víc o minulosti jedné dívky, víc o válce v Doněcku, víc o cestě za snem... prostě víc a víc, až najednou budete na konci knížky. Za mě doporučuji.

02.12.2020 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Pohlazení na duši a spousta témat k zamyšlení.

Babička Babička Irena Obermannová

Prvních pár stránek jsem přečetla váhavě...a pak jsem najednou byla u konce knihy. Tak mě zaujala. Hezky napsaný příběh dvou žen, matky a dcery, kdy dcera se po smrti matky dozvídá mnohé nejen o ní, ale i (možná zejména) o sobě. Kdyby nic jiného, tak vás tahle knížka přiměje uvědomit si, jak je život křehký a jak rychle utíká, co všechno vlastně o svých nejbližších (potažmo o sobě samých) nevíme a přesto je leckdy soudíme a jak moc nás jejich ztráta zasáhne. Važme si svých rodičů, protože - jak říkával můj táta - odejde-li táta, odejde chleba, odejde-li máma, odejde všechno...

26.07.2021 4 z 5

Volané číslo existuje Volané číslo existuje Milan Tesař

Zaujal mne nápad, zklamalo zpracování. Nějak jsem se nedokázala začíst. Škoda, z motivu světa uvnitř telefonu by se dalo jistě získat mnohem víc.

14.06.2021 2 z 5

Vlčí stopy Vlčí stopy Tanja Askani

Nádherné fotografie, poutavě, s láskou a obrovskou úctou a pokorou k vlkům napsaná kniha. Autorka popisuje čtivě život vlků i jiných zvířat, vytváření vzájemné vazby mezi nimi a člověkem, kromě toho se čtenář dozví spoustu informací z historie i současnosti - jak byli a jsou vlci vnímáni, kde se vyskytují a kde byli (téměř) vyhubeni... Nádherná knížka a ještě jednou zmiňuji opravdu exkluzivní fotografie.

25.02.2020 5 z 5

Po delší době kniha, která mě chytla a nepustila. Vždycky je dobré vědět víc...

05.05.2019 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Opravdu nádherně napsané, u obou dílů jsem si pobrečela. Jsem ráda, že jsem nejdříve četla knížky a až pak viděla zfilmované - také dojemné, ale knížky pro mě byly emotivnější.

Křížová cesta Křížová cesta Michal Šefara

Cesta kamioňáka Josefa a "tak trochu jiné" dívky z jiné země, jiného etnika. Každý má svá tajemství a svou cestu. Jednoho dne se ale jejich cesty a tím i tajemství protnou.
Velmi čtivě napsaná knížka, která nepatří k těm úplně oddychovým. Dotýká se totiž těžkých témat, osamění, stigmatizace, potratové politiky...
Jak plynou ujeté kilometry, rozhovory v kabině kamionu i mimo ni, plyne i kniha. Těžko se odkládá.
Přiměje k zamyšlení. Přinejmenším nad tím, jak moc náhodná setkání mohou ovlivnit, změnit či převrátit naruby život.
Stojí určitě za přečtení!

09.11.2022 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Není to špatná knížka, určitě nabízí témata k zamyšlení nad cizími osudy ve srovnání s tím vlastním. Nad tím, jak "rozdané životní karty" mohou ovlivnit další směřování a osud člověka až k té tenké hranici, za níž už nemá sílu jít dál a jejíž překročení se stává vysvobozením. Některé příběhy silnější, některé slabší, možná proto knížka na mě nepůsobila úplně kompaktně. I tak stojí za přečtení.

15.02.2022 4 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Tak jo... Včera se ke mně tato knížka dostala a prostě jsem ji musela přečíst! Je znát, jak autorův styl vyzrává. Opět velmi čtivá sonda do země, kde probíhá obrovská humanitární katastrofa, do Jemenu. Autor dává nahlédnout do zákulisí péče o pacienty, velmi zajímavá je i sonda do života a postavení jemenských žen, kdy je velmi jasně zřetelné, jak silně jsou zakořeněné tradiční zvyky a jak jsou přijímány i vzdělanými ženami. A musím podtrhnout i to, že se mi líbí jednotný styl vzhledu knížek - u posledních dvou s tématikou MSF (Syn buvola od Standy Havlíčka a Nebe nad Jemenem od Tomáše Šebka) velmi patrný. Ale nečtěte už můj sáhodlouhý komentář, radši si přečtěte tuto skvělou knížku :-)

17.10.2019 5 z 5

Život na nitích Život na nitích Helena Štáchová

Mně se kniha paní Štáchové četla velmi dobře, všechny životní radosti i strasti jsou popsány upřímně včetně pocitů, bez zbytečného patosu; autorka se nebojí přiznat strach a zároveň v sobě najít sílu jít dál. Kniha se mi dostala do rukou až nedávno, takže už, bohužel, vím, jak příběh této bezesporu silné ženy skončil...

16.09.2019 4 z 5