lazarus lazarus komentáře u knih

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Hellraiser!!! Taky to ve vás evokuje Motorhead a jejich parádní klípek s Pinheadem? Potažmo dokonalou kultovku zrežírovanou samotným autorem povídky The Hellbound Heart?

Barker, autor Velké a tajné show a Everville, nejlepšího co kdy napsal, tady předestře a zlehka načrtne rysy pekelně ujetého universa cenobitů a "krajiny za zrcadlem".

21.04.2024 4 z 5

Ropný kolaps Ropný kolaps Andreas Eschbach

Další velmi povedená a hlavně po čertech čtivá knížka od pro mě čím dál oblíbenějšího spisovatele. Ropný kolaps mě trochu připomněl Kryptonomikon. Od koktejlu historických reálií s uvěřitelně popsanou fikcí až po provázání osudů několika generací. Navíc jsem tady našel hodně myšlenek co mě nutí k zamyšlení. Nejde o prvoplánovou ekologickou agitku, průser který tady Eschbach popíše a uvěřitelně rozpitvá jeho možné důsledky je vcelku realistický scénář, který nás může potkat. Vřele doporučuji.

20.04.2024 4 z 5

Očistec Očistec Kristina Haidingerová

OČISTEC je souborné vydání všech tří dílů ságy o Violetech

díl první - Ti nepohřbení

díl druhý - Děti Raumy
Divočejší pokračování Nepohřbených prakticky celé vyplněné cestováním od čerta k ďáblu, proložené střípky z minulosti a průseru v Raumě. Něco mezi 3 a 4 hvězdami. Oproti úvodu do světa Violetů trochu slabší pokračování. A jde se na finále...

díl třetí - Violeti
V závěru Violetí ságy se K.H. tak trochu utrhla ze řetězu a zasypala mě mraky postav a s nimi velkým množstvím vedlejších linek příběhu. Nakonec ale vše do sebe vcelku slušně zapadne a několikasetleté "prokletí" rodiny Segethů dojde uspokojivého finále.

Sága bavila a celkovým pojetím mě připomněla mnou a synem milovaný Kulhánkovic Noční klub, byť s menší dávkou vtipu a kolísající dynamikou vyprávění.
Mimochodem, bichle je bohatě proložena původními kresbami paní autorky. Bod navíc za to.

15.04.2024 4 z 5

Děti Raumy Děti Raumy Kristina Haidingerová

30.03.2024 4 z 5

Ti nepohřbení Ti nepohřbení Kristina Haidingerová

Pro mě nový objev na naší scéně a hned po čertech zábavná krvesajská sága. První třetina je povedeným uvedením do světa Violetů. Zpočátku moc nebavilo a přišlo mě to moc překombinované a nijak zvlášť originální, ale jak přibývalo krve, sexu a mytologie světa tak mě to chytlo. Vizovicemi a MoRem si mě pak paní autorka definitivně získala. Finále parádní a jde se na druhou třetinu příběhu...

24.03.2024 4 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Dolores je pro mě třetí nejlepší Kingova filmová adaptace. Hned po Zelené míli a Shawshanku samozřejmě. Viděl jsem ji několikrát a je to po čertech dobrý film. Předloha potom patří k několika málo restům, co od S.K. nemám dodnes přečtené.

A protože můj seznam knížek ke čtení je momentálně setsakra dlouhý tak jsem udělal ententýky a Dolores vyhrála první místo.
A řeknu vám, byl to zážitek. Velice specifická forma vyprávění okamžitě zaujala a celou neděli jsem se královsky bavil. Nic na tom nezměnil fakt, že pointu znám zpaměti. Knížka mě nakonec přijde kapku vtipnější a zábavnější než film i když ten je prakticky doslovnou interpretací předlohy.

Dolores patří ke kraťoučkým Stephenovým dílkům, stejně jako Srovnáno se zemí, Cujo a třeba Geraldova hra. Ovšem všechno to jsou mistrovské kousky co klamou tělem. Většinou ani nejsou v první linii co se týče oblíbenosti jeho děl, ale pro mě jsou právě ony tím nejlepším co napsal. Tedy, vyjma Kupole a Dallasu. Ty jsou výjimkou, protože i přes jejich rozsah stran nemají jediné hluché místo.

Dolores Claiborneová tak patří mezi Kingovi nejzajímavější knížky a pobaví a nadchne i čtenáře co jinak majstra nemusí, nebo třeba, nedejbože, ještě nezná.

26.02.2024 5 z 5

Zlo přichází třikrát Zlo přichází třikrát Svatopluk Doseděl

Pan spisovatel Doseděl je fakt klasa a jsem rád, že o něm konečně vím. Sice jen tři, ale po čertech dobré povídky. Chci víc!

08.02.2024 5 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Krásně paranoidní drama říznuté ufouny. By to bylo. Být to v režii R.Heinleina, P.K.Dicka, případně S.Kinga, což bohužel nebylo. Takže nebylo. Nebylo to parádní paranoidní drama. Což o to, zhruba do poloviny Invaze vůbec špatná nebyla a bavil jsem se královsky. Jenže pak hlavní postavy začaly být docela akční a rozjely neskutečně pitomou řadu dokonale nereálných a veskrze blbých rozhodnutí a nesmyslného chování nádavkem k tomu. Přesně takto se chovají postavičky v mizerných hororech a céčkových sci-fi filmech. Prostě dementi bez mozku. Ne, autora vážně neomlouvá rok sepsání dílka. Je mraky starších sci-fi počinů kde jsou hrdinové normální a reagují na situace vesměs reálně a logicky. Tady ale opravdu ne. Z čehož plyne, že za mě je Invaze zlodějů těl hodně mizerný příběh s tragickým chováním protagonistů a vlastně chápu proč doteď knížku nikdo neměl chuť přeložit do češtiny a vydat. Takže doporučuji jakoukoliv zfilmovanou verzi a budete se bavit. U předlohy si pravděpodobně ukroutíte hlavu, protože tupější hrdiny aby jeden pohledal.
Zlatí Vládci loutek. Beztak je Finney okopíroval v domnění, že to dokáže líp. No, ani omylem!

08.02.2024 2 z 5

Bitevní hranice Země Bitevní hranice Země Robert R. McCammon

Tak co to tady máme? Přechod, Svědectví, Akta X, Den nezávislosti, Den kdy se zastavila Země, Já, legenda...
Co mají tyto knížky a filmy společné? Z těch všech McCammon něco ukradl a zbastlil z toho Bitevní hranici Země. Celkem se mu to povedlo. Místy je to čtivé, místy napínavé, místy se to trochu vleče a ve finále to celé trošku zmastil. Vlastně, ještě tam chybí kousek Na hraně zítřka. To jen pro pořádek. Tož tak asi. Hezkou zábavu přeje Pejsek s Kočičkou

04.02.2024 3 z 5

Mijazaki a jeho svět Mijazaki a jeho svět Susan J. Napier

Vřele nedoporučuji číst pokud jste Mijazakiho filmy neviděli a plánujete to! Autorka vás provede veškerou jeho režijní tvorbou. Respektive filmy, ne životem. A vykecá nejen kompletní zápletky, ale i věci co vědět nechcete a zkazí vám veškeré kouzlo snímků. Knížka není o Mijazakiho životě. Je to pouze kompletní zrecenzování jeho filmů. I když obšírně a bohatě, stejně je proložena, na můj vkus, velkým množstvím osobních dojmů a postřehů.
O panu mistrovi se vyjma skutečnostem, že je sebestředný, rozporuplný a falešný jak pětikoruna, nedozvíte skoro nic.
Mám Mijazakiho filmy moc rád. Vlastně nesnáším Porco Rosso, je to kravina pro děti a to ještě možná. Ale miluji Princeznu Mononoke a Nausiku. Takže jsem přidal hvězdu za oblíbeného rejžu k hodnocení navíc. Od knížky jsem čekal kapku něco jiného, než jen kritickou pitvu filmů s mraky rádoby-akademických obratů a subjektivních konstrukcí.

31.01.2024 4 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Slabší sada povídek od pana majstra. Opravdu mě zaujaly jen dvě. Prst a Zuby. Zbytek průměr. Za mě asi nejslabší Kingova sbírka vůbec.

27.01.2024 3 z 5

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

Povedené zakončení životního příběhu Gwendy. Je fajn, že se do něj pustil opět S.K. a důstojně to dopsal. Bavilo

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Slabé, zoufale nudné a neuvěřitelné. Chizmar se Kingovi nedokáže vyrovnat ani omylem a tento díl mě přijde naprosto zbytečný a čas čtenářův kradoucí

08.01.2024 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Drsné, krvavé, po čertech zábavné. Opět jedna jednohubka co klame tělem. Stejný případ jako třeba Srovnáno se zemí. Podobně nedoceněná knížka pana majstra, kde netřeba bubáků a iracionálna a stejně se vám zažere pod kůži a při čtení mrazí až to praští. King je prostě mistr světa v pitvání lidské psyché a hledání jejích hranic

08.01.2024 5 z 5

Nečekaně příjemné překvápko. Knížku jsem roky odkládal. A ano, můžete za to vy co to tady tak nízko hodnotíte. Ale i přes relativně nízké hodnocení tady, jde o dvě výborné povídky. Policajt bavil a Sluneční pes neměl chybu

Dopisy Otce Vánoc Dopisy Otce Vánoc J. R. R. Tolkien

Kouzelně vyvedená knížečka. Pro rozšíření povědomí o povaze a myšlení pana Tolkiena je jednoduše nutností každému jeho fandovi.

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Tak tento Hodges mě bavil ze všech tří asi nejvíc. Mělo to spád, napínavé, žádná hluchá místa a tak vůbec. Trochu mě to připomínalo Krutou trojici od Simmonse.
Navíc tam byla ta fantasy složka s přesouváním duše a telekineze a podobné skopičiny, které ke Kingovi tak nějak patří. Takže žádná suchá krimi, i když třeba Harry Holeho taky mám rád a baví mě, tady prostě nějaké to nadpřirozeno očekávám a dostalo se mě ho.
Bavilo a těším se na květen na Holly

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Zábavné a hlavně originální využití cestování časem

08.01.2024 4 z 5

Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Bev Vincent

Opravdu velká a opravdu krásně vyvedená knížka. Přehledně uspořádaný soupis veškerých Kingo-Bachmanovic titulů a filmových adaptací okořeněný mnoha fotografiemi ať už ze života pana mistra, nebo dobových obálek knih a filmů. Bavila mě mnohem víc než Čtyřicet let hrůzy...
Neduhy snad jen dva. Prvním je velké množství černých stránek s bílým textem, při čtení jsem je samozřejmě označkoval svými otisky a následně urputně "šudlal" abych dosáhl původního stavu.
Druhým pak jsou opět ty časté černé stránky s bílým textem, kde jsem měl za denního světla trochu problémy se čtením. Barevné schéma tady jde ruku v ruce se zbytečně mrňavým textem a mé oči už nejsou stejně spolehlivé jako zamlada.
Ale to jde jen o bezvýznamné mušky a knížka je jednoduše povinností pro každého fandu S.K.

06.01.2024 5 z 5

Medvědi objevují oheň Medvědi objevují oheň Terry Bisson

Knížečka mě připomněla podobnou pecku Odyssea na Marsu od Weinbauma. Stejný případ. Minoritní autor, alespoň pro naše kraje, kolísavá kvalita povídek, subjektivní dojem samozřejmě, ovšem obsahuje několik klenotů povídkového druhu.
Jasné, je tady pár slabších, tomu se asi žádná sbírka nevyhne, ale stojí to za to a při čtení vám okamžitě vytane na mysli S.King a jeho dokonalá přirovnání, obraty a příběhové zvraty jeho povídek. Kdo miluje P.K.Dicka tak narazí i na jeho povídkám podobné paranoidní a satirické vtípky.
Mývalí kožíšek, Nekronauti, Pouze s povolením, Přes Plochou horu, Nekompletní lidé. Toť moji rivalové této sbírečky

09.12.2023 4 z 5