Ropný kolaps

Ropný kolaps https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/4616/ropny-kolaps-4616.jpg 4 37 9

Představte si, že litr benzinu Natural 95 stojí více než sto korun. Noční můra? Ano. Ale to je jen začátek. Protože ropná éra neskončí až v okamžiku, kdy vyprázdníme poslední barel. Její konec nastane ve chvíli, kdy bude spotřeba ropy větší než vytěžené množství. A ten okamžik není tak vzdálený, jak se většina lidí domnívá. Problém je, že nikdo nemá pro tento katastrofický scénář účinný plán. Také Markuse Westermanna zaměstnávají jiné věci. Konečně se mu splní dávný sen - uchytí se v USA, kde hodlá udělat kariéru. Když se seznámí s Karlem Walterem Blockem, vycítí svou velkou příležitost. Starý ropný technik tvrdí, že v hlubinách země je dostatek této suroviny na příštích tisíc let - a on zná metodu jak ropu najít. Potřebuje však společníka s manažerskými schopnostmi. Někoho, jako je Markus. Svět rád uvěří dvojici, která slibuje pomoc a záchranu. A když se dostaví první úspěch, všichni hovoří o renesanci ropného věku. Avšak zdání klame. Poté co v Saúdské Arábii zkolabuje největší ropné pole na světě a Saúdové se všemožně snaží tuto skutečnost utajit, propuknou nepokoje nejen na Blízkém východě. Lidstvo stojí před nejtěžší hrozbou: konec světa, tak jak jsme ho znali, se blíží. Markus je jediný, kdo ještě věří, že se mu podaří kormidlo dějin otočit…... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Knižní klub

Ausgebrannt , 2007

Bedřich63
26.12.2022 4 z 5

Zase jeden ze scénářů konce "vyspělé" civilizace na planetě Zemi. Lidí do této doby žijících v nuzných podmínkách by se prudké snížení těžby ropy zase až tak nedotklo.
Naše společnost je velice křehká. Celosvětová kooperace, závislost na zdrojích ve státech, které mají monopol nebo velký podíl na jejich vytváření, energetická náročnost, nesmyslné plýtvání, šílená spotřeba a rozmazlenost v evropsko-americkém prostoru jsou předpokladem k dramatickým koncům.
Knih, kde dochází ke kolapsu civilizace vlivem nemocí, virů, nedostatku zdrojů energie, válkám atd. je celá řada.
Pokud to ještě bude za tímto účelem někým řízeno, tak je to o to horší.
Jsou tyto postkatastrofické knihy jen sci-fi, nebo je v nich pragmatické jádro?
Je dnešní doba počátkem takového procesu nebo je to jen malý výkyv od normálu a budou následovat další desítky let blahobytu? Tak to si každý musí rozmyslet sám.
Kniha se mi líbila a přinutila mě k mnoha otázkám a zamyšlení. Kvůli nedotaženému a zrychlenému konci v několika posledních kapitolách dávám jen 4*. Autora ale dále povedu v patrnosti a ještě si od něj přečtu i další knihy.

faba
22.09.2022 4 z 5

Skvělá kniha. A číst ji v této době bylo docela na „psýchu"... Když jsem to dočetl, večer v půl dvanácté, tak se mi děj honil v hlavě a o plno věcech jsem přemýšlel, ne a ne usnout...
Síla! Myslím, že děj kolem konce ropy, vystihl autor velmi dobře. A některé souvislosti, které si člověk třeba ani neuvědomí, se brzy vyskytnou.
Vím, jak kniha dopadla. Jak dopadneme my...?

kuruteku
31.03.2022 5 z 5

Nádhera. Tři knihy v jedné plus ten obrovský nadhled a informace. Thriler (až jsem se bál), postapo (a v dnešní válečné době mi zatrnulo podruhé) a grande finále optimistické až hrůza. Krásných čtrnáct dní četby. A teď ještě dohledávat, co byla/je realita a co nadsázka.

Stauff
04.12.2018 5 z 5

Knížka, která mě zaujala od první stránky a nepustila až do konce. Ropa došla a lidé mají velké problémy. Skvěle popsaný stav post-ropné civilizace.

Uroborus
17.03.2018 5 z 5

Mám rád takéto knihy, zaujímavá téma, dobre sa čítajú...

dracik
08.11.2017 5 z 5

Čítala sa jedným dychom - zaujímavá téma

RunningWolf
13.05.2016 4 z 5

Rozhodně zajímavá a poutavá kniha s tématem lidské ,,závislosti,, na ropě což je základ knihy a i hutnou omáčkou jako politika,technické detaily,život v PA atd.Knihu jsem otvíral s úplně jiným očekáváním ale musím uznat ze mě mile překvapila a rozhodně nenudila.Rozhodně doporučuji každému kdo má rád trochu téma různých teorií konce světa apod.Rozhodně bych jí ale osobně doporučil (Radši dal kolovat ve stojanech u každé čerpací stanice) každému kdo si rád užívá nynější pohodlí civilizovaného světa a rád jezdí autem :) Protože to co se děje ve světe a kolem nás neovlivnují ti ,,nahoře,, ale právě ta vetšina ,,dole,,

Vlken
16.09.2014 4 z 5

Dobré čtení a téma,které není nijak vzdálené realitě.Vše se to může stát a stane:)

olle3
28.11.2013 4 z 5

I přes poměrně vysoký počet stran nedošlo k tomu, že bych se nudil nebo zaujetí kolísalo. Navíc jsem se dozvěděl i pár věcí, o kterých mě do té doby nenapadlo přemýšlet. Já jsem spokojen.