Lacie Lacie komentáře u knih

Magie zabíjí Magie zabíjí Ilona Andrews

Tenhle díl mám nejmíň ráda, ale hvězdy mu neubírám, protože za to nemůže. Je v něm všechno, jak má být, je akční, svižný, vtipný. Kate opustila Řád a stala se soukromou vyšetřovatelkou. Místo předmilostného špičkování s Curranem tu máme konflikty ze vznikajícího soužití, k tomu Ascanio, Barabáš a Jennifeřiny intriky... Seznámíme se víc s čarodějkami a také poznáme volhy a jejich rozsáhlou rodinu, u konkláve jsem fakt slzela smíchy, stejně tak u seznámení Ascania a Julie. S Kate se dozvíme něco o jejím dětství, co ji trochu rozhodí, ale hodně i osvětlí. Ale to, co se stane, je hrozné, zároveň velmi lidské, proto tuhle knížku méně často čtu znovu, spíš jí jen tak proskakuju a vybírám si pasáže.

Magie krve Magie krve Ilona Andrews

(SPOILER) Nevím to jistě, ale tenhle díl mám asi nejradši. Dozvíme se o Kate opravdu hodně, vlastně snad už všechno, co tak pečlivě skrývala. Do Atlanty dorazí zlo a je to opět velmi osobní. Linka mezi Curranem a Kate se ještě zamotá, jejich ukřivděné kecy nemají chybu. Kate získá nového oddaného kamaráda, který umí zvracet a močit současně :) a když už vyřeší celou zápletku, ještě ji čeká boj o vlastní místo po Curranově boku.

Magie útočí Magie útočí Ilona Andrews

(SPOILER) Třetí díl, třetí rozšíření informací o minulosti Kate a světě, ve kterém žije. Přichází Hugh a tentokrát velmi osobní detektivní pátrání – kdo tak příšerně ublížil Derekovi? Kate s hromadou hlášek prchá před Curranem do ilegality, aby mohla pátrat tam, kde to je mezi kožoměnci zakázané. Jim, Saiman, vegetariánka Dali, výlet pro Julii i samotné Půlnoční hry – romantická linka se už už chystá plně rozvinout a nad koncem musí každému srdce zaplesat.

Magie spaluje Magie spaluje Ilona Andrews

(SPOILER) Druhá kniha magicko/technologického světa, druhý detektivní příběh. Blíží se magická erupce, kdy je možné úplně všechno, ožívají bohové a všechny magicky náročné bytosti, co jinak při techu nemají šanci. Kate se seznámí s Julií, dítětem ulice, které se ztratila matka, členka čarodějného spolku. V téhle knížce vstupují na scénu čarodějky se slovanskými kořeny a také Andrea, členka řádu, skrytá bouda a budoucí kamarádka Kate. Interakce s Branem a Curranem je zábavná, stejně jako Andrea, Rafael a Teta Bé. Trochu mě mrzí konec, hodný "pes" padl a zlý byl odměněn, ale bylo by divné, kdyby všechno dopadlo jako z pohádky o jednorožcích:)

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

První z deseti (a jednoho mezi navíc) dílů urban fantasy o Kate Danielsové. Dostala jsem se k tomu až po přečtení série s Mercy Thompsonovou a první stránky téhle knížky mě trochu zaskočily – je to takové podobné, ale úplně jiné, drsnější a mnohem rozmanitější a také velmi zábavné a osvěžující. Každý díl nás víc a víc vtáhne do světa, ve kterém Kate žije, na začátku je to co nejjednodušší popis pro seznámení, ale i tak jsem si to přečetla radši dvakrát. Konec technologií, návrat magie a jejich střídání, kdy někdy funguje telefon, jindy kouzla. Pestrý výběr různých potvor, kožoměnci a upíři jsou jen malinký vzorek. Kate jako vyšetřovatelka Řádu pátrá po vrahovi svého poručníka, seznámí se s plastickým chirurgem a kápem všech dlaků. Na čičiči :) I další postavy, se kterými se postupně seznamujeme, jsou sympatické a i když jsem tušila o něco dřív, kdo je vrchní padouch, finále nezklamalo.

Náš manžel Náš manžel Jo Jakeman

Tři různé ženy s jedním chlapem – exmanželem, manželem a budoucím manželem. Knížka začne velmi návodně pohřbem onoho chlápka a čím dál víc se do ní začítám, tím víc se divím, že byly všechny tři na pohřbu a žádná ve vězení. Mě osobně děj předvídatelný nepřišel, že se ženské přes různé neshody a zvraty spojily možná, ale samotný konec? Ten mě překvapil a bylo to jen dobře.

05.02.2022 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Třetí díl – 4 z 5 hvězd. Je opět napsaný poutavě a rozhodně mě finále překvapilo (a potěšilo), ale popis psychických potíží Katniss, její noční můry a běsy... jako jo, reálné a uvěřitelné, ale i tak bych to zkrátila, po několikáté už to bylo úmorné.
Během čtení knihy ve mě spolu s hrdinkou sílil pocit (nebo jsem si tak aspoň připadala, že jsme na stejné vlně), že dril pod prezidentkou Coinovou ve 13. kraji není od Kapitolu zase tak odlišný. A ten konec! Super!
Hurikán a Peeta – jeden postupně ztrácí lidskost a stává se zatvrzelým vojákem, pro kterého hromady lidských obětí nic neznamenají, druhý se potácí na hranici šílenství s nekontrolovatelnými ústřely tu na jednu, tu na druhou stranu.
Naštěstí to má Katniss v hlavě srovnané a cítí, co je správné a co už se nedá omluvit ani "vyšším dobrem". Její rozhodnutí mě opravdu potěšilo, i když mě trochu mrzí, že se k němu odhodlala jen díky další tragédii.

04.02.2022 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

(SPOILER) Druhý díl má poněkud dlouhý rozjezd a naopak krátké finále, za to ubírám jednu hvězdu.
Katniss se po návratu z Arény snaží znovu najít místo ve světě, ale není to jednoduché. Kapitol jí ze spárů jen tak nepustí. Vítěz Her se musí nadále ukazovat a být pod drobnohledem kamer, což jí nijak neusnadňuje řešení milostných patálií, ani běžný život doma, kde navíc začíná přituhovat. V Krajích sílí nespokojenost a Kapitol se odhodlá k nebývalému kroku – výroční 75. Hry budou mít účastníky vybrané z dřívějších vítězů. Katniss a Peeta jdou znovu do Arény a kolem nich se spřádá síť, o které nic neví, i když jsou jejím středobodem.

04.02.2022 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

(SPOILER) Katniss Everdeenová je vlastně docela nesympatická osoba, je sice velmi životaschopná, šikovná a chytrá, ale také vážná, hrubá a tak trochu studený čumák. Žije v nezáviděníhodné době v otroctví v jednom z 12 krajů pod nadvládou bohatého a zdegenerovaného Kapitolu. Ten svou moc každoročně připomíná Hladovými hrami, kde 24 dětí, kluk a dívka z každého kraje, soupeří nejen mezi sebou, ale i se sadistickými a zvrácenými nápady tvůrců her na život a na smrt.
A přestože není Katniss na první pohled milá, nelze jí nefandit. Její cesta Kapitolem a Arénou je naprosto věrohodná, včetně jejích strachů a pocitů. Přestože je lovkyně, není to vražedkyně a zabíjení lidí nebere jako zábavu. Kromě toho je také nechtěně vržena do milostného boje – doma na ni dělá oči Gale / Hurikán (pro ni téměř starší bratr), v Aréně Peeta (na tuto dobu až příliš hodný a mírný).

04.02.2022 5 z 5

Magický náramek Magický náramek Natalja Ščerba

(SPOILER) Časoděje jsem nečetla, takže nemůžu srovnávat. Magický náramek je napsaný čtivě, děj mě vtáhl a zajímalo mě, co se stane dál. Dávám tři hvězdy z pěti a uvidím, jak se budou vyvíjet další díly. Jednu hvězdu jsem ubrala za hlavní hrdinku, Táňa je taková trubka, to se hned tak nevidí. Chápu, že má být čistá, naivní, hodná... ale na to, že byla ve svých 20 letech vržena do neznámého a nebezpečného světa, se chová jak na procházce mateřské školy. Každému cokoliv uvěří, naletí, nezištně pomůže a za to ji zase jen podrazí – ke konci už snad malinko prohlédla, uvidíme. Další hvězdu jsem dala dolů za ten čarodějný svět. Nečekám duhu a růžové obláčky, ale nějaké vyváženější dobro a zlo – tady jsou vlastně všichní zlí (kromě trubky Táni a u Alexeje je to jak na houpačce), intrikují, podvádějí, uzavírají dohody a spolky, které nijak nectí, jediné, o co všem jde, je ukrást někomu jeho moc a zvýšit svou vlastní. Dva konkurenční proudy civilů a divokých jsou jeden jak druhý schopni čehokoliv, aby dosáhli svého. Doufám, že s druhým dílem a novými postavami se zlepší i toto.

01.02.2022 3 z 5

Šek na miliardu Šek na miliardu V. Mahaněnko (p)

(SPOILER) Druhý díl mě natolik umořil, že jsem si před třetím musela přečíst něco jiného, protože se mi do něj nechtělo a nechtělo – a kniha opravdu hned naváže na zajetý systém, Chirurg získá vše, po čem jeho srdéčko zatouží... Ale konečně se aspoň trochu rozjel děj. Není to už trapné "veni, vidi, vici", ve třetím dílu se konečně postavy začínají chovat složitě, takže nevíme, kdo si za čím jde a jak to dopadne. Za rozvinutí děje proti minulým dílům (se dvěma hvězdami) přidávám hvězdu třetí. A za kakodémony čtvrtou, ty bych fakt chtěla:)
Ale Mahaněnko stejně jako u Cesty šamana i tady nějak podivně zápasí s tou cizokrajnou entitou, které se říká žena. Snad to jako ženská můžu napsat, ale Eunice mě dost prudí. Že Chirurg zbouchne v opilosti holku, kterou viděl jedinkrát v životě, pak se bez výhrad vezmou a nastěhují k sobě, ona je čistě náhodou herní génius a vyjednavač a vůbec jim to všechno klape, do toho pár "legračních" vsuvek, jak s ní mlátí těhotenské hormony, ale jinak se milujou... Ona ho pak podrazí, ale on na ní nezanevře, jede dál ve velké lásce a nakonec ona si uvědomí svou chybu a společně jdou za vítězstvím... no, tak za to zase jednu hvězdu ubírám, takže nakonec jsou tři.
Celkově vzato si tuhle sérii znovu pro radost nepřečtu.

20.01.2022 3 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Vasja si jde stále po svém, i když se jí rodina snaží nacpat do škatulky slušné ženy, pokud možno vdané a těhotné. Opět skvělé popisy tehdejšího způsobu života mužů i žen – ani se nedivím, že se jí to nezamlouvá. K tomu Mrazivě romantická linka, zbožný bratr kontra zákeřný kněz, tatarští padouši, pohanské postavy i úžasný Slavík. Vasja převlečená za chlapce riskuje označení za čarodějnici a upálení. Navíc člověka to úplně nutí osvěžit si dějiny carského Ruska a boje proti Tatarům a fandit hrdinům, aby to celé dobře dopadlo.

13.01.2022 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

(SPOILER) Knížka má vážně pomalý rozjezd. Líbily se mi popisy "pohanské" kultury i popisy starých ruských zvyků, jejich cestování, život na vesnici i ve městě. Opravdu děsivě byl popsaný konflikt s křesťanstvím, dopady potlačení původní víry a zejména postava sebestředného kněze. Ale než se konečně hlavní hrdinka dostala k tomu, co se mělo dít... to byla doba, několikrát jsem si během čtení říkala no tak už jí to dej!!! Každopádně se těším na druhý díl.

13.01.2022 4 z 5

Hledání Uldanů Hledání Uldanů V. Mahaněnko (p)

Druhý díl mi bohužel přijde ještě o dost nudnější, než první. Je sice pravda, že akce střídá akci, je to takový fofr, že až trochu chaos. Jenže. Akce za akcí je vlastně naprosto zaměnitelná šablona, kterou používá už první díl – neřešitelná situace – úžasné řešení – nevídané odměny nebo informace. A zase znovu neřešitelná situace – úžasné řešení – nevídané odměny nebo informace. A zase... Ve třech čtvrtinách knihy už mě to ani nebaví, hrdina vlastně neukázal vůbec nic, jen pořád říká, jaký je borec a všichni mu na to skočí a zase všechno dobře dopadne... Navíc mu nikdo vlastně neškodí, nikdo ho nijak nepodrazí, neohrozí... Do třetího dílu se mi ani nechce, ale jsem zvědavá, jestli se to třeba nezlepší.

13.01.2022 2 z 5

Hra začíná Hra začíná V. Mahaněnko (p)

(SPOILER) Mahaněnko byl první, od koho jsem něco z LitRPG četla – Cestu šamana. Dost mě to nalákalo, je to přesně oddychovka pro mě, takže jsem pak přečetla všechno, co u nás vyšlo a musím bohužel za sebe říct, že ve srovnání s ostatními Mahaněnko klesl na nejspodnější příčku. A nevylepšil to ani Galaktogonem. Nebudu ho srovnávat s fantasy (Hraju, abych žil od V. Ruse, Temný bylinkář od Atamanova nebo Pouť mrtvého od Korněva), ale Atamanovi Obránci perimetru, to se přímo nabízí.
V obou sériích hrdina začíná hrát pro peníze a má předem danou postavu, která nepostupuje v levelech, ale v oblíbenosti, reputaci u dalších hráčů, klanů, planet. V obou jsou meziplanetární lety, bitvy, intriky... ale zatímco hrdina Obránců perimetru ve hře žije, bojuje a prohrává nebo vyhrává díky svému nasazení, intuici, strategickým schopnostem a také lidským emocím, v Galaktogonu dostává všechno pod nos na stříbrném tácku a tak nějak nezaslouženě. Udělá krok a šup, dostane se do situace, kterou herní mechanika všem ostatním neumožňuje. Dostane se do neřešitelné situace – šmahem jí vyřeší a dostane za to nehorázně úžasné odměny, vybavení, informace... cokoliv. I něco, co původně vypadá jako chyba, se změní v náramnou výhodu. A když náhodou neví, nebo letí hyperprostorem a nudí se, tak se prostě odpojí, udělá si kafíčko a zeptá se svého geniálního domácího počítače, co že má dělat – a je to zas OK.
V reálném světě mimo hru se rýsuje možný konflikt, ale kdeže, zase je to vlastně super... finále prvního dílu je trochu dramatické, ale jinak je to vlastně nuda a do druhého dílu se musím trochu nutit.

13.01.2022 2 z 5

Divoký symbol Divoký symbol Patricia Briggs

(SPOILER) Divoký symbol mi nepřijde výrazně temnější, než předchozí díly – situace v obou liniích (Anna i Mercy) postupně graduje, mocný nepřítel se blíží a sbírá síly – jen doufám, že to vydrží ještě hodně knih, než nastane finále.
Anna i Charles jsou stále plni jiskry, jejich parťák na výpravě baví, padoucha jsem tentokrát vůbec netipovala, takže skvělé detektivní překvapení. Navíc postavu, kterou jsem dost nesnášela, jsem musela rehabilitovat, i ona se snad nakonec dočkala svého štěstí.
Rozuzlení příběhu je možná malinko uspěchaně popsané, ale člověk to do konce knihy dopochopí. A epilog! Těšila jsem se na nějaké šťastné vyvrcholení téhle konkrétní linky – o ono takové drama! Těším se na další.

26.09.2021 4 z 5