L.Helena L.Helena komentáře u knih

Poslední slova Poslední slova Kerry Lonsdale

Hodně dlouho mě kniha nedokázala pořádně zaujmout. Přišlo mi to, jako by se děj skoro neposouval, jen se opakovaly již známé skutečnosti s minimem nových informací. Asi poslední třetina už konečně nabrala spád a postupně se tak rozkrývalo pozadí příběhu. Po dočtení zůstane dost záležitostí nedořešených, ovšem je to série, tak je pochopitelné, že si autorka nechala nějaký materiál i na příště.
Už mám rozečtený druhý díl, a ten mi zatím přijde o dost lepší.

08.09.2023 3 z 5

Doktor Doktor John Nicholl

Tak to byla pořádná dávka hnusu. Ne, jak to bylo napsané, to bylo vynikající, napínavé a nedalo se od čtení odtrhnout, ovšem to, co se dělo...

05.09.2023 5 z 5

Diplomatka Diplomatka Lucy Fricke

Připadala jsem si, jako bych četla druhý díl knihy a všechny postavy, co zde vystupují, bych měla znát již z toho prvního, jenže ten jsem nečetla. Přišly mi strašně neosobní, bez minulosti nebo souvislostí, které bych o nich měla vědět. Také kauzy, které diplomatka řešila jak v Montevideu, tak i v Istanbulu, by si zasloužily uvést čtenáře víc do kontextu. Nebavilo mě to a dočetla jsem jen díky tomu, že kniha měla poměrně málo stran.

03.09.2023 2 z 5

Kdyby Kdyby Simona Votyová

Mám přečtené všechny knihy pro dospělé od Simony Votyové, na tuto jsem se moc těšila, o to víc, že je autorkou druhé verze i její dcera. Kniha se mi líbila, stejně jako ty předešlé. Říkám si, proč o autorce není obecně víc slyšet. Její knihy jsou úžasně čtivé, nabité uvěřitelnými lidskými osudy. Tentokrát jde opět o zajímavý životní příběh, i když v obou verzích konec sklouzává téměř až na hranici uvěřitelnosti. Ale obojí čtení jsem si moc užila. Docela by mne zajímalo, jak příběhy vznikaly, protože v každé z variant jsou stejné postavy, jejich charaktery i klíčové okamžiky příběhu, takže je jasné, že obě autorky musely úzce spolupracovat.
Doporučuji s plným počtem *

03.09.2023 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Audiokniha
Těšila jsem se na nevšední zážitek, ale nějak jsem nepropadla tomu kouzlu, co zapůsobilo na čtenáře, kteří knize udělili plný počet hvězd a nadšené komentáře. Přišlo mi to takové rozvleklé, místy nezáživně natahované, skoro jako televizní telenovela. Nevím, zda bych vydržela u knihy, kdybych ji četla. Poslouchat jako kulisu u nějaké nenáročné činnosti mě to ale docela bavilo. Takže zřejmě půjdu i do dalších dílů v audioverzi.

03.09.2023 3 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Vůbec jsem se nemohla po celou dobu pořádně začíst. Snad pár úryvků, ale jinak to bylo tak nějak nezáživně podané, že mě to nedokázalo vtáhnout do příběhu. Celý děj je obsažen již v anotaci, v knize toho vlastně o moc víc není. Jen je to rozvedeno o spoustu popisných pasáží, dojmů, myšlenek... Ty tři hvězdičky dávám spíš jen z úcty k samotnému Shakespearovi.

28.08.2023 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Audiokniha
Výborně načteno Vasilem Fridrichem, díky jeho přednesu jsem si knihu opravdu užila. Přestože se téměř celou dobu víceméně jedná jen o popis zvláštních, nepříjemných až hororových situací, a samotný příběh se vlastně z toho všeho vyloupne až v samotném závěru, tak jsem od začátku až do konce poslouchala s opravdovým zaujetím a očekáváním, jak to všechno dopadne.

27.08.2023 4 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Bavilo mě to.

26.08.2023 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Audiokniha
Horory moc nemusím, ale tento ve formě audio mě docela bavil.

23.08.2023 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Zprvu jsem se domnívala, že si přečtu thriller o zmizení či únosu malé holčičky. A spíš mě to nebavilo. Postupně se však ukazuje, že v knize rezonuje úplně jiné téma. Hodně aktuální, velmi závažné, s důsledky, které si mnohdy neuvědomujeme, či je opomíjíme. Přestože kniha mi moc nesedla svým zpracováním, rozhodně však nastolila spoustu témat k zamyšlení.

19.08.2023 4 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Audiokniha
Moc se mi to líbilo. Až tak, že vlastně ani nevím, co k tomu dodat.

18.08.2023 5 z 5

Slovo proti slovu Slovo proti slovu Markéta Harasimová

Hodně dobře zpracováno zejména po psychologické stránce. Sekundární i terciární viktimizace, posttraumatický stresový syndrom, i to, jak se cítí oběť a jak to vše může vnímat její okolí. Knihu jsem četla doslova jedním dechem a "užívala" si snad každou stránku. Trochu mě mrzí, že v prologu jsou vyzrazeny všechny klíčové momenty příběhu i to, jakým směrem se vyprávění bude ubírat. Ale téměř celou dobu mi vše, co se odehrávalo, přišlo naprosto reálné a věrohodné. Až k závěru jakoby to sklouzlo do stylu amerického akčního filmu. Ovšem jedná se o literaturu, takže pokud chtěla autorka mít závěr takový, jaký byl, asi se mnoho jiných řešení nenabízelo. V reálném životě by to však zřejmě dopadlo všechno jinak.
Od autorky jsem doposud nic nečetla, touhle knihou mě přesvědčila, že bych mohla sáhnout i po nějakém dalším jejím díle. I když, upřímně, většina obálek jejích knih mě od přečtení spíš odrazuje.
4,5*

09.08.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

"Prostě nežuju to, kým uvnitř sebe jsem." (str. 52)
Dost dlouho to vypadá jako až téměř lyrický příběh mladého muže, bývalého kněze, který našel nový smysl života v obnově a péči o zanedbanou zahradu s domem po svých prarodičích. Někde kolem půlky ale najednou začne být všechno jinak. Situaci vnímáte prostřednictvím hlavního hrdiny, jenže je tu i jeho okolí... Rázem máte hodně o čem přemýšlet.
Poměrně útlá kniha nabitá velmi silným příběhem.

08.08.2023 4 z 5

Lhář Lhář Mikel Santiago

Takové hodně kolísavé. Občas mě to bavilo, jindy zase až nudilo.

07.08.2023 3 z 5

Myšlenky vraha Myšlenky vraha Romy Hausmann

Do knížky jsem se celou dobu nemohla vůbec začíst. Bylo to vše takové hodně zaobalené a samotný příběh se vlastně vyloupl až v samotném závěru.

01.08.2023 3 z 5

Já jsem vrah Já jsem vrah Danny Tipping

Společným jmenovatelem všech případů uvedených v této knize je, že pachatelé vyrůstali v dysfunkčním prostředí, v některých případech až patologicky závadném a činy, za které byli odsouzeni, spáchali vesměs na rozhraní mladistvého a raně dospělého věku. Čtení rozhodně zajímavé, hrůzné, nepochopitelné, ale mnohdy i pochopitelné, rozporuplné a často se jeví, že pachatel je svým způsobem vlastně i oběť. Rozhodně se nejedná o žánr Detektivky, krimi, jak je kniha avizována zde na Databázi. Je to syrový dokument o skutečných kriminálních zločinech a pachatelích odsouzených k těm nejtvrdším trestům. Číst to bylo skutečně hodně těžké, jak pro samotný obsah, ale i proto, že v každém případu vystupovalo více osob a mnohdy mi přišlo nepřehledné, která z osob právě tuto pasáž vypovídá.

30.07.2023 3 z 5

Kéž bys tu byla Kéž bys tu byla Bořek Slezáček

Po knize jsem sáhla spíš ze zvědavosti, aniž bych předem četla anotaci či jiné recenze. Překvapilo mne, že se jedná o povídky, tento žánr prostě moc nemusím. Kniha obsahuje povídky výborné, dobré i takové, které mě nezaujaly. Líbí se mi jejich rozmanitost, autor zabrousil do světa celebrit, rádoby celebrit i docela obyčejných lidiček. V některých postavách jako bych poznávala známé osoby, jak ty veřejně známé, tak i ty, které znám jen já, ale možná i vám budou připomínat lidi z vašeho okolí, či situace, které důvěrně znáte. Naprostá pecka je poslední, nejdelší povídka Doktor z hor. Vyprávění neustále balancuje mezi komickou a tragickou polohou. Já jsem se u ní bavila, ale občas mi až zatrnulo. Ostatně jako i při čtení mnohých z těch ostatních povídek.

30.07.2023 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Audiokniha
Další případ z ostrova Lewis a dořešení otevřených záležitostí z předešlých dvou dílů. Opět výborné, promyšlené vyprávění s návraty do minulosti, ovšem pro mě zůstává topem první díl.

29.07.2023 4 z 5

Atlas: Otcův příběh Atlas: Otcův příběh Lucinda Riley

Slzy mi tekly už při předmluvě a pak ještě několikrát. Vůbec nejde poznat, že by to nepsala sama Lucinda. Harry vynikajícím způsobem převzal maminčino žezlo a přímo skvostně završil ságu sedmi sester a jejich otce. Vše perfektně zapadlo, vysvětlily se všechny nejasnosti, otcův příběh se prolnul s příběhem každé ze sester. Knihu jsem doslova hltala, až je mi teď líto, že už mám dočteno.

25.07.2023 5 z 5

Německá dívka Německá dívka Armando Lucas Correa

Fiktivní příběh plný nelehkých životních osudů se odehrává na pozadí skutečné historické události související s holocaustem, o které jsem doposud vůbec neměla ponětí. Je dobře tyto historické momenty připomínat, a už jen kvůli tomu by si kniha zasloužila plný počet hvězdiček. Bohužel, způsob, jakým autor celé to vyprávění čtenáři předkládá, mě téměř po celou dobu nedokázal do příběhu skutečně vtáhnout.

17.07.2023 3 z 5