kulatina kulatina komentáře u knih

Tvář mojí dcery Tvář mojí dcery Kathryn Croft

Ze začátku se jevil příběh zajímavě, ale po nějaké době jsem se zamotala do postav, kterých bylo zbytečně moc a ja pořád tápala, kdo je kdo. Na konci čeká těžko uvěřitelné rozuzlení, které v mých očích bylo dost fantastické a nepravděpodobné.. Dávám za tři.

23.06.2021 3 z 5

Doktorka Samantha Doktorka Samantha Barbara Wood

Pěkně napsaný životopisný příběh z konce 19. století, kdy se ženy jen složitě dostávaly k pozicím jako je lékař. Hlavní hrdinka se toužila stát lékařkou a v její touze po vzdělání jí nemohlo nic zastavit. Kniha ukazuje odlišnost striktně daného mužského a ženského světa v té době (který známe třeba z Titaniku), a běda tomu, kdo tento práh překročí. Kniha je dlouhá, čtivě napsaná, jen ten dlouhý soudní proces na konci mě nebavil.

23.03.2021 4 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Opět povedená výpověď paní učitelky, která se zabývá převýchovou zanedbaných dětí. Vždy dostane pár malých dětí, trpících nějakou duševní poruchou, do své speciální třídy, a jejím úkolem je co nejvíce je přizpůsobit životu normálních dětí. A daří se jí to. Svojí empatií a tvůrčími postupy se dostává do duše dítěte a pomáhá mu odstranit nejistoty našeho světa. Díky její péči, kreativním přístupům a trpělivosti děti vykvétají a mohou být zařazeny do normální třídy. Nejkrásnější v jejich knihách je vždy EPILOG, kde v závěru autorka po mnoha letech popisuje, kam se děti v životě dostaly, a jak se jim dnes daří. Pět hvězdiček za čtivost, odbornost, a dobré konce. :-)

10.12.2019 5 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Další výborná kniha od autorky psycholožky, která umí napravovat děti, které ztratily dětství. Do tohoto silného příběhu, kde kluk celá léta nemluví, a pouze sedí pod stolem zabarikádovaný židlemi, jsem se opět naprosto ponořila, prožívala jsem s Kevinem jeho prohry a nepatrné krůčky vpřed, a tušila, že tohle prostě musí špatně dopadnout. Když jsem si na poslední stránce utírala slzy, jako první mě napadlo: " Díky, paní autorko, milá Torey, opět jste nezklamala, a co víc, nezklamal ani stát. Vždycky se našlo řešení a zařízení, které bylo vhodné pro další kroky." Škoda, že jsem u sebe neměla své, dnes už dospělé děti, ale musela jsem alespoň poňuňat našeho pejska. Každá drobná láska se v živé bytosti navždycky zapíše. Knihu zařazuji mezi poklady.

15.11.2019 5 z 5

Sleduj mě Sleduj mě A. V. Geiger

Čtivě napsaný příběh výstižně ukazuje, jak může zavislost na sociálních sítích člověka pohltit a odtrhnout od reality. Je poučný hlavně pro mladé lidi, kteří si neumí život bez neustálé komunikace na mobilu představit.

03.07.2019 4 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Tak na tomto soustu jsem si pochutnala. :-) Moc mě bavil thriller z prostředí psychiatrické léčebny, kde zápletku řeší v hlavní roli žena - policajtka. Člověk se skoro oklepe, co lidé v tomto ústavu mohou mít za sebou, a jak je to poškodí na celý život. Autorka opět vše nabízí napínavou formou, a pachatele bych neuhodla ani náhodou. Fakt plný počet, a jdu na další díly! :-)

02.03.2018 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Napínavá psychologicka detektivka. Ihned se začtete, autor vas nenechá odpočinout. Dostanete i cenné informace z historie tehdejšího Sovětského svazu. Ke konci místy přitažené za vlasy, až nereálné. Dávám plný počet, přestože (nebo právě proto?) mě kniha 2x vzbudila ve 3 v noci, abych četla a četla. :-)

14.09.2017 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tuto knihu jsem začala číst ihned po Carterově knize Jeden za druhým, která byla úžasná. S nadšením jsem začala číst tento Dvojitý kříž, ale děj se opakoval téměř stejně jako v předchozí knize - tedy vrah volá detektivovi na mobil, a tím se mi začaly obě knihy motat dohromady. Mrzí mě toto autorovo opakování, ale kniha se mi jinak líbila. Byla čtivě napsaná, napínavá, konec trochu překomlikovaný a odhalení pachatele naprosté překvapení. Doporučuji k přečtení, nudit se nebudete. Hvězdička dolů za opakování děje jiné knihy, jinak krásné 4 si určitě zaslouží. :-)

22.11.2016 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Neskutečně zajímavá kniha nejen pro ty, co milují geocaching s pořádnou detektivní zápletkou. Byla jsem napnutá od začátku do konce, kniha je promyšlená do všech detailů, celou dobu mě brněly ruce, kam vedou souřadnice z obálky knihy a vůbec souřadnice v knize postupně uváděné. Všechna místa opravdu existují, jak v doslovu píše autorka, sama velká příznivkyně geocachingu. Za propracovanost a vypravěčský talent mohu jen litovat, že nemohu dát 6 hvězdiček. Fakt jste mne milá paní autorko, dostala. :-)

15.09.2016 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Tak tohle bylo něco. Měla jsem obavy, nemám ráda fantasy, ale na hrách z 80tých let jsem vyrostla, a počítače mě živí. Kniha je plná napětí, a dobrodružství - a přesto se všechno může ve skutečnosti stát. Nemohla jsem se odtrhnout. Díky nejen fenomenálnímu autorovi a jeho perfektním kombinačním schopnostem, ale i skvělé překladatelce Nadě Funiokové, která knihu přeložila s ženskou srozumitelností. Dávám 5 hvězdiček, a holky nebojte se toho - doporučuji všem. :-)

31.08.2016 5 z 5

Přehlížená holka Přehlížená holka Victoria Lynn Hayden

Opět sledování vývoje dítěte, 12tiletá divka, která po odebrání z rodiny prochází různými sociálními zařízeními. Příběh nemá takové napětí, jako v ostatnich knihách Torey. Porovnani socialni péče v Anglii a v Americe je zajímavé. Popis diagnóz poruch dítěte knihu posouvá do odborné literatury, a kniha je vhodná a zajímavá hlavně pro ty, kdo s takovymi dětmi pracují.

19.05.2024 3 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

Výborně. Jako obvykle autorka zdokumentovala svoji terapeutickou práci s narušenými dětmi, tentokrát s devitiletou holčičkou. A stejně jako u ostatních příběhů, jak se traumata z raného dětství projevují v dalším věku dítěte. A jak zdlouhavé a složité je někoho napravit, a to ještě s nejistým výsledkem.

02.05.2024 5 z 5

Šok Šok Robin Cook

(SPOILER) Čtivý příběh, kterému jsem do dvou třetin tleskala, pak obě děvčata udělala zcela nereálné a neuvěřitelné rozhodnuti, nasledovala serie scén, ktere by se v životě prostě stát nemohly, a protože je autorem knihy muž, obě děvčata najednou myslet technicky jako chlapi, a vymýšlet technické tak nereálné postupy, že jsem začala chvili fandit protistraně, že to přece holkám nemůže projít. Vadila mi i přirovnání autora typu "jeji podpadky klapaly jak výstřely automatické zbraně", nebo že se divala do zrcadla a viděla
"své bujné poprsí".

08.07.2023 3 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Pěkně podaný příběh, který ukazuje, jak silná je touha každého člověka znát své kořeny.

25.06.2022 4 z 5

Sama bych se v nebi bála Sama bych se v nebi bála Ludmila Janáková

Opět přínosné vyprávění o dalších osudech sourozenců, které má autorka v pěstounské péči. V hlavní roli tentokrát nejmladší Eliška, která má rysy Aspergerového syndromu. Vše je stejně jako v minulém díle podáno zpětným popisem událostí od převzetí Elišky z dětského domova do jejich prvních školních let. Kniha je čtivě napsána, má (bohužel) jen 144 stran, a je za chvili přečtena.

17.01.2021 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Román o nelehkém životě mladé, životem zkoušené porodní báby v Americe ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Autorka střídá aktuální běh událostí s vyprávěním jejího života v mládí, je zde popisován život před a po krachu na burze stejně jako rasové boje, tedy útoky na lidi černé rasy nebo povstání nezaměstnaných. Kniha je celkem čtivě nzapsána, občas jsem se ztrácela v množství postav, a leckdy mne nebavily politické pasáže. Celkově mne kniha obohatila, a mohu napsat, ze se mi i celkem líbila.

18.11.2020 4 z 5

Smrtící intriky Smrtící intriky Arnaldur Indriðason

Pěkně napsaný psychothriler, pěkně popsaná závislost lesbické ženy na své lásce, a kam až může taková závislost dojít.

17.07.2020 4 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Knihu jsem vzala do ruky proto, abych pochopila, kde jsou kořeny hrůzného chovani Briana Warnera - Marilyna Mansona. Odporné věci, kterých byl jako malý kluk svědkem shrnuté slovy "HNUS, DĚS, STRACH - odpor ke chovani svého dědečka ve sklepě domu" si Brian vtisknul jako vzorec svého chování, který ovlivnil jeho další život. Jeho krédem stalo dělat lidem to samé. Děsit lidi a odklánět je od slušného chování. Kniha je čtivě napsaná, ale plná vulgarních výrazů s tak barvitě popsanými scenériemi, že se mi obracel žaludek. V první části čekejte výrazy jako "chrchel, sopel, krev, moč, semeno" v daleko horším podání a hlavně u čtení knihy nesvačte.

25.01.2020 3 z 5

Adopce Adopce Henry Denker

Čekala jsem příběh z lékařského prostředí od tohoto vyhlášeného autora, ale dočkala jsem se soudního procesu, tahanice o dítě a házení špíny z jedné strany na druhou. Autor sice píše čtivě, ale čekala jsem trochu víc.

02.10.2019 3 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Kniha určená pro mladší čtenáře rozdělená do dvou realit, jedna skutečná, jedna děj v počítačové hře. Žasnu nad autorkou, kterou mám moc ráda, jak se umí vcítit do mladého člověka postupně podléhajícího virtuálnímu světu. Je pravda, že autorka perfektně a čtivě píše, ale zdlouhavý děj a dobrodružství panáčka v počítačové hře mě v polovině knihy přestal bavit. Ale mladí čtenáři si přijdou na své. Pro psychology postup, jak u člověka vzniká počítačová závislost. Kniha za 3 hvězdičky, ale autorka má plný počet, ta prostě umí psát na jakéhokoliv téma.

17.05.2018 3 z 5