KrystofJuzko KrystofJuzko komentáře u knih

Každá povídka je naprosto odlišná, k některým se rád v budoucnu i vrátím a přečtu si je znova, ale najdou se tam i povídky, které mi přišly trochu "suché". Jako celek musím sbírku hodnotit jedině kladně, je opravdu povedená a navíc s nádhernou grafikou. Jen teda nevím, kde je tam ten noir?

20.05.2017 5 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Soubor několika příběhů, které originál všemožně přetvářejí, upravují či dokonce přesahují. Žánrově i graficky pestré práce na neobvyklá témata. Publikace také podle mě ukazuje kolik kvalitních kreslířů v Čechách je, jen zatím neměli tolik příležitostí ukázat, co v nich je. Příběhy opravdu pobaví snad každého, kdo kdy Rychlé šípy četl, svým jistým nadhledem.

Těžký časy Těžký časy Charles Bukowski

Sbírka povídek s Bukowskiho obvyklým tématem sexu, alkoholu, drog, psychických poruch i divných vztahů. Je to vtipné, obscénní, občas hnusné. Bukowski dokáže nevídaným způsobem popsat nejnižší lidské pudy.

Doupě / Der Bau Doupě / Der Bau Franz Kafka

Povídka se dá vykládat jako další variace na Kafkovu proměnu člověka a ztrátu lidství. Jedná se o metaforu uzavřeného vnitřního světa a může se i jednat o alegorii literární tvorby. Výklady Kafkových děl mohou být různé. Jedná se o poměrně náročný meditativní text, jež je nepřerušovaným monologem jakéhosi podivného tvora, něco mezi člověkem a zvířetem, který si buduje jakousi složitou podzemní síť nor a neustále přemýšlí jak si ji více zabezpečit.

Odcházení Odcházení Václav Havel

Na téma odchod Havel pohlíží sebeironicky, smířlivě, pomocí suchého a absurdního humoru. Hra je v typickém tempu Havlových her, nikam se nespěchá, docílí se tak opravdu prožité atmosféry. Havlovy hry by se však neměly číst. Měly by se vidět!

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Tuto knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi politickou satiru. Už jen při prvním prolistování jsem se musel nahlas smát satirickým kolážím, v nichž figurují postavy od Hitlera, Ovčáčka se Zemanem, Trumpa, Paroubka až po Lucii Bílou s Kurtem Cobainem. Co se týče příběhu, tak mapuje putování jednoho jediného člověka všemožným mediálním marastem, který se udál od ledna do září roku 2017.

04.01.2018 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Zajímavý román o osudech lidí ze vsí, které zanikly kvůli výstavbě jaderné elektrárny Temelín.

29.07.2017 5 z 5

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Čtivá a zábavná, super zážitek.

20.05.2017 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Proces je varováním před byrokracií, člověk s ní vede válku i v době míru. V případě Kafky vedenou se sebou samým. Ukazuje bezmocnost člověka, jednotlivce zastavit činnost soudců.

07.07.2018 5 z 5

Peklo Beneš - O šťastnějším Československu Peklo Beneš - O šťastnějším Československu Josef Nesvadba

Bylo to moje první setkání s Nesvadbou, tak jsem vůbec nevěděl, co očekávat. Kniha i celkový koncept se mi však velice líbil. Celkem mě zaujalo, že důležité momenty světových dějin se v tomto paralelním světě objevují jako ve světě skutečném: Pearl Harbor, bitva u Kurska, Hirošima, korejská válka. V této knize jde především o jakousi sebereflexi českého národa a zajímavé chování postav a především o chování samotného Beneše.

07.07.2018 5 z 5

Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Jak udělat revoluci: Zápisky z trestanecké kolonie Naděžda Tolokonnikova

Čekal jsem ucelený deník událostí po protestní akci v chrámu, avšak tato kniha skýtá doopravdy jen zápisky. Dozvídáme se však mnoho informací, ale spíše jen v kratičkých záblescích, které však nebrání vytvoření si obrazu o hrůzách systému dané země.

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Vztek, rezignace, tragikomedie to vše zde najdeme. Jedná se o melancholickou a sarkastickou glosu stárnoucího pankáče a mladé dívky, jejichž životy se střetnou. Vyrovnávají se s komunismem a později i s postkomunismem.

07.07.2018 5 z 5

Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent Marcela Linková

Příběhy neskutečné odvahy 21 žen, které bojovaly za lepší společnost. Jsem rád, že mezery v naší historii se začínají konečně plnit.

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

"Demonizovaná čtvrť", "brněnská vyloučená lokalita", "místo, kam se raději nechodí" .Tím vším se snaží Brnox Kateřiny Šedé provést. A to celkem po 10 trasách. Ukazuje všední život obyvatel této "vyloučené lokality". Vznikl tak umělecký a netradiční pohled. Který také upozorňuje na mnoho problému v České republice, jako například segregované školství a neschopnost státu zajistit romským dětem alespoň stejné podmínky jako mají ostatní děti. Projekt Kateřiny Šedé doopravdy oceňuji, kéž by v Čechách podobných smysluplných věcí vznikalo více.

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Příběh dvou bratrů snažících se dostat do Evropy. Cesta je vykreslená jako nekompromisní, nebezpečná, nejistá. Silný příběh, pracující s motivem útěku ze zničené krajiny za snem.

Praha temná a tajemná Praha temná a tajemná Michael Borovička

Naprostý obdiv za grafiku.

30.12.2017 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Román Žert začíná zdánlivě nevinnou hrou, která se však obrátí proti svým tvůrcům.
Kniha je komponována jako vyprávění čtyř postav. Postavy však nevyprávějí jen jeden příběh. Vypravěči prezentují vlastní dějové linie, které se setkávají a v závěru knihy se dramaticky protínají.
O kvalitách Žertu nelze pochybovat, je románem mnohovrstevnatým, který nezůstává pouze v jedné rovině, ale připouští řadu různých výkladů.
Příběh Žertu není jenom příběhem jedné knihy, ale je také příběhem jednoho velkého spisovatele a v neposlední řadě je i příběhem více než čtyřicetileté historie našeho národa a jeho hodnot.

27.09.2017 5 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Román na podkladě skutečných událostí odhalující špinavosti v naší společnosti a zejména v politice.

29.07.2017 5 z 5

S jedním uchem naveselo S jedním uchem naveselo Petr Šabach

Prostě Šabach. :)

20.05.2017 5 z 5

Nenažraná a jiné texty Nenažraná a jiné texty Jindřich Kabát

První novela se mi celkem líbila. Následující 3 prozaické počiny mě moc neupoutaly, asi je nedokáži náležitě ocenit. Musím přiznat, že jsem dočtení knihy neustále odkládal, neboť mě nedokázala natolik zaujmout.

09.05.2017 3 z 5