Kraken84 Kraken84 komentáře u knih

Šaman Šaman Noah Gordon

Děkuji autorovi, že mi umožnil znovu prožít pocit který cítíte, když někomu pomůžete/zachráníte život. Ocitl jsem se uprostřed války, v kempu indiánů, v slamu Irských přistěhovalců v Bostonu. Sledoval jsem osidlování prérie měnící se v město. Prožil jsem dva naplněné lékařské životy - otce a syna. Kniha dokáže zahrát na něžnou strunu smyslné erotiky a obsáhne i surovou krutost amputace končetin bez umrtvení nebo trýznivé vědomí nepotrestaného krutého zločinu. Vše z toho je v plynule se rozvíjejícím ději Šamana. (na rozdíl od mojí recenze)

11.03.2016 4 z 5

Zorro: Legenda začíná Zorro: Legenda začíná Isabel Allende

Oddychové počtení. Napínavé, dobrodružné a velice čtivé.

30.01.2016 3 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Druhý díl mě bavil o něco méně. Je stejně příjemně psaný, ale hloubka všech morálních buddhistických sdělení se, podle mě, malinko zředila.

17.01.2016 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Velmi čtivá kniha psaná z pohledu kočky sledující lidi v okolí jeho svatosti Dalajlámy. Příběh svádí dohromady různé osobnosti, kteří se vzájemně ovlivňují a čtenáři tak vysvětlují základy Buddhismu.

09.01.2016 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Refrénem mojí recenze na Saturnina je slovo : Neobyčejný. Takový je jazyk (jakým je psán), postavy(bez jediné vyjímky) a děj. Kniha Vás lidsky zahřeje, poučí, rozezní až k sousedům. Tedy bych ji doporučil jako lék na televizí otupělý mozek, zamrzlá nebo zlomená srdce a vyražený dech. 5 hvězd si schovávám na lahůdky, tak mlsejte a nebojte má jen 233 kalorií.

03.12.2015 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Konečně jsem dočetl knihu, která se mi v knihkupectví dostala do ruky na žádost o knihu "na zlepšení nálady/bez omezení žánru". Musím říct, že nejde o nic zábavného. Kniha má sice optimistický konec, ale vše o čem jste četli se octlo v ruinách. Silo se mi četlo obtížně. Dlouho dokonce hledáme hlavní postavu(pochopíte až se začtete). Pokud se Vás někdo optá na knihu k zahnání špatné nálady, nedoporučujte Silo.

30.11.2015 3 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Další zábavný zářez s mými oblíbenými čarodějkami. Snad narazím ve vesmíru TP v jiné knize i na elfské vyjímky.

30.11.2015 4 z 5

Ulička tisíce květů Ulička tisíce květů Gail Tsukiyama

Melancholicky poetický vhled do rozrůstající se rodiny dvou hochů žijících s prarodiči v období 1939-1966 v Japonsku. Podíváte se přes rameno řezbáři masek divadla no. Ucítíte pach zápasníků sumo. Spisovatelka nepřehlédne jediný detail a převypráví sladkokyselý příběh, po jehož přečtení se cítíte blíže Japonskému "zvláštnímu" uvažování/cítění.

Varování: smutné - nic na zlepšení nálady.

12.11.2015 4 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Prvních sto stran se jeví jako předehra k epické bitvě. Následný relativní klid a mír střídá chaos ruku v ruce se smrtí a šílenou nenávistí. Vše je hnáno touhou po moci a odplatě, která dožene každou postavu na pokraj duševních i fyzických sil. Těšte se na napínavou jízdu a mýticky zamlžený konec.

17.10.2015 5 z 5

Nepřítel boha Nepřítel boha Bernard Cornwell

Autor nás od začátku, v době rel. míru a blahobytu, pomalu připravuje na zvraty, dýky v zádech, křivé přísahy, náboženské fanatiky a únosy. Můžete se těšit na rytíře kulatého stolu, Tristana a Isoldu, 13 pokladů Bretoňska a Krále králů.

04.10.2015 4 z 5

Ostrov mrtvých Ostrov mrtvých Bernard Cornwell

je večer. Moc mi to nemyslí. Kniha nadupaná dějem, přátelstvím, láskou, rivalitou a nenávistí až za hrob. Šílená Nimue? Mrtvý Merlin? Přemožený Artuš? čtěte!

25.09.2015 4 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Od první strany jsem si zamiloval autorův um popsat cokoliv tak krásně, vznešeně (jak to má být, když mýtus ožívá) ale i tak, aby to neznělo lacině. Yoga, oběd, knihovna - tentokrát si vezmu hned 2 další ze série.

16.09.2015 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Čtivě psané mile působící povídky/kapitoly propojené v jeden děj - podané jako vzpomínky na praxi zvěrolékaře. Nenáročné ale hřejivě lidské. Kniha na zlepšení nálady (s vyjímkou některých příběhů se špatným koncem).

16.08.2015 3 z 5

Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Co je nejdůležitější: Rozhovory o hněvu, soucitu a lidském konání Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Moje nejméně oblíbená kniha rozhovorů s Dalajlámou. Většinou mluvil Pan Ueda. Trochu zklamání.

28.07.2015 3 z 5

Nebeský fotbal a jiné povídky Nebeský fotbal a jiné povídky George Bernard Shaw

Satirou a cynismem nasáklá sbírka povídek. Někdy vyznívají tragicky, jindy komicky. Nejvíce mě zaujala černošská dívka. Je nyní až zarážejícím způsobem aktuální a nutí k přemýšlení. Kvůli černošské dívce si knihu časem jistě přečtu znovu.

25.07.2015 3 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Dobře napsaný, čtivý a napínavý thriller. Podle recenzí jsem čekal psychologickou bombu. Nemůžu říct, že to bylo špatné. jen si myslím, že vhledy do postav byly méně četné a hluboké (jak by mohly být) k zajištění rychlejšího toku děje. Velké napětí už po několika desítkách stran a mnohá + jedno velké překvapení na konci.

20.07.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

U této knihy nehodnotím 5 za sloh, květnatý nebo jakkoli umělecky hodnotný druh psaní. Marťan Vás chytí díky hlavnímu hrdinovi, který se stane Marťanem chladně vědecky, lidsky, stylově i velmi vtipně. Zajímavý a překvapivý příběh s námi sdílí vypravěč nebo si ho přečteme v deníku našeho Marťana. Přiznám se : Těším se na film. Ale čtěte.

13.07.2015 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Úžasně vykreslená psychologie každé postavy. Výborné čtení.

25.06.2015 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Gerald tentokrát Ciri neochraňuje, necvičí, ale hledá. Jede krajem ničeným válkou ve společnosti krásné lučišnice, ukecaného trubadůra, Nilfaarďana, moudrého vyššího upíra a několika trpaslíků. Podíváme se, co má za lubem Falka. Yennefer magicky procitne, aby se připojila k feministické magické lóži. Naštěstí se knize moc nepolitikaří a děj se tedy čtivě rozvíjí. No než jsem se rozkoukal, byl jsem na konci. Kniha se drží úrovně předchozích dílů a navnadí Vás na další. Krásné počtení.

12.06.2015 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Můj první Dickens. Krásný sloh, propracované postavy, napínavý děj - kniha Vám nedá vydechnout. Rozuzlení pro mě bylo nečekané. Líbilo se mi jak Dickens promlouvá ke čtenáři, hodně mi to knihu umožnilo prožít jako příběh - připadám si jako by mi ho Dickens zrovna převyprávěl.

02.06.2015 4 z 5