Koza3 Koza3 komentáře u knih

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Když mi brácha poslal odkaz na aplikaci na Android, která obsahuje všechny gamebooky o Lone Wolfovi (v AJ a zdarma), tak jsem to hned nainstaloval a začal smažit tuhle nostalgickou klasiku. V podstatě jsme na tom vyrostli a můžu říct, že díky gamebookům mám rozvinutou představivost. Kam se hrabou dnešní fantasy naservírovaná na stříbrném podnose? Musíte si to hezky v hlavě zrekonstruovat, kreslit si mapku, vést si inventář, no prostě paráda :-)
Poslední díl ze série Kai byl jeden z nejlepších. Putování zajímavou krajinou a zajímavými prostředky (nebudu spoilovat), délka gamebooku Vás drží napjatého, zda chcípnete při otočení na další stránku a budete muset procházet celé dobrodružství znovu nebo se Vám povede to projít až do konce. Povedlo se mi to na první pokus, jak jsem už uvedl v předchozích komentářích, více kai schopností a světelný meč :-) vám dost pomohou. Těším se na Magnakai dobrodružství!

05.12.2016 4 z 5

Rokle zkázy Rokle zkázy Joe Dever

Rokle zkázy? Někde na jihu zmizelí královští vojáci. Kai Lorde! Běž se po nich podívat. Ale beze všeho pane králi :-) Příběh v kostce. Projdete si peklem? Moc ne, tenhle díl mi přišel nejjednodušší. Ať už to bylo způsobemo přítomností super meče nebo tím, že máte už dost Kai schopností a dost umrtvujících situací tedy vyřešíte, ale i přes to se budete královsky bavit. Super gamebook!

Kaltské jeskyně Kaltské jeskyně Joe Dever

Kaltské jeskyně Vás zavedou na daleký sever, kde se budete brodit hlubokým sněhem a vánicí až narazíte na....nechte se překvapit :-) Tenhle gamebook byl lekhý, pokud máte Sommerswerd, ale zároveň Vás pěkně vytočí. Já ho hrál asi čtyřikrát než jsem zjistil, že dvě cesty k cíli není možné za žádnou cenu projít, protože předmět, který potřebujete se nachází na cestě třetí...chybička nebo jsem něco přehlídnul? Každopádně zima mi je ještě teď :-)

Oheň na vodě Oheň na vodě Joe Dever

Druhý díl už trošku přihořívá. Budete umírat, budete muset volit kudy se vydat, budete spoléhat na tabulku náhody a budete si mnout ruce. Tohle je gamebook!

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

První kniha ze série Kai je taková prequel, začátek velkého příběhu. Nastíní co že se to bude dít a vyšle Vás na cestu za králem. Přišlo mi, že oproti dalším dílům je dosti krátká a neobsahuje větší nástrahy či zvraty.

30.11.2016 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Matko Boží! Cos mi to zase dala ke čtení? Tenhle rok jsem začal válečnou literaturou. Smrt a nenávist v přímém přenosu. Přes rok jsem se trošku uklidnil povídkovou tvorbou, pozitivní četbou a konec roku opět upadám do depresivního čtiva. 1984 bylo nadmíru nešTťastné a Kladivo na čarodějnice? To byl silný odvar.

Příběh z moravských Jeseníků, kdež chudá žebračka hostii ukradla a procesí započato bylo, upolovati se bude? Bude... Nebudu spoilovat, ale kniha Vám moc radosti nepřinese, naplní Vás hrůzou a neštěstím. Trošku si možná oddechnete, že nežijete v 17.století, ale nedoporučuji číst v tyto krátké podzimní dny :-)

Teď vážně, kniha je to zajímavá a napínavá. Mnoho čtenářů si ji možná bude plést s tím "populárním" kladivem na čarodějnice, ale doporučuji začít Kaplického románem, než se pustíte do té šílenosti (já ji asi vynechám). Vyprávění je krásné, čisté, slušné a drží Vás při bdělosti, "těšíte se" na další kapitolu a jste zvědaví jak příběh dopadne. Já poslední listy dočetl před malou chvílí v práci a zjistili jsem, že mě čeká ještě epilog. Nicméně potřeboval jsem tyto slova sepsat, aby byly aktuální. Nenechte se odradit depresivním komentářem, knihu určitě doporučuji čtenářům, kteří.... čtou :-) Prostě všem.

V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha, která byla přeložena do angličtiny". Nevím, jak moc je čtená kniha v zahraničí, ale to, že byla přeložena je určitě úspěch. Tohle je jedna z českých knih, která by měla být ve světě uznávána.

15.11.2016 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Ze dvou knih mi bylo vyloženě na blití. Z Džungle od U.Sincaira, kde popisoval hnus jatek tehdejší Ameriky a trosky, kterým se říkalo lidé. Druhá bylo 451 stupňů Fahrenheita od R.Bradburyho, kde se pálily knihy a ničila jakákoliv vědomost. Smíchejte tyto dva hnusy a vyjde Vám megahnus v podobě 1984. Fyzický a psychický teror rozprostírající se na 300 stranách vyžaduje silný žaludek. Jak by mohl náš Svět vypadat pod záštitou totality vládnoucí celosvětově. Díval jsem se, zda tahle šílenost je povinnou četbou na středních školách a je! Mám z toho obrovskou radost, protože tohle si mladá generace musí povinně přečíst, aby věděla kam až lidská vláda může zajít. Když jsem to četl, tak zrovna v ČR byla hezká aféra ohledně přijetí Dalajlámy a podružování se Číně. Musím říct, že mě zamrazilo, kolik společných prvků jsem viděl mezi knihou a naší realitou...doufám, že se nikdy takového režimu nikdo nedožije...

V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha, která byla zfilmovaná". Film jsem ještě neviděl, ale v nejbližší době ho sjedu!

30.10.2016 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásný, čistý, stručný příběh o člověku, který sázel stromy. Viděl jsem film, teď jsem přelouskal tohle dílo. Bohužel jakési lechtání žaludku již proběhlo při zkouknutí snímku, takže ten "wow" moment se již nedostavil, ale i tak stojí za to si to přečíst. Koneckonců přečetl jsem to u cigárka za nějakých 15 minut :-)
V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih" i když já osobně bych ji tam asi nezařadil...

16.10.2016 4 z 5

Stráž Stráž Sergej Lukjaněnko

Koukám, že už je to sedm let co jsem četl Noční a Denní hlídku. Sci-fi romány natolik úžasné, že když se mě od té doby někdo zeptá co je pro mě symbolem Ruska, jsou to super scifiny (Glukhovsky, Lukjanenko), které jsou naprosto originální a nemají konkurenci. Ve světě science fiction by se mohlo říct, že už bylo vše "vymyšleno" a jakákoliv nová myšlenka je jen vykrádačka již existujícího. To neplatí pro Stráž. To co autor vymyslel za svět je naprosto famózní. Cítil jsem tam nádech steam-punku a postapo a jak jsem již zmínil, kvalitní ruské vyprávění příběhů. Pohraniční stráž střeží Centrum, svět, který propojuje další světy (i ten náš). Nejsme ve vesmíru sami a co víc, hrozí nám plastový mor, protože jsme příliš vyspělí. Ne, není to klišé, je to kulervoucí drama, které přelouskáte během pár dnů a budete strašně naštvaní, že nejsou přeložené další díly! Lukjaněnko se podělí o toto universum s dalšími ruskými spisovateli, kteří budou pokračovat (nebo už pokračují) dalšími díly. Co jsem koukal, tak nakladatelství Triton připravuje vydání dalšího dílu Revers, každopádně existují další tři čtyři knihy, které se povalují někde v ruských antikvariátech a do češtiny se jim nechce. Proto kupujte tuto knihu ve velkém, ať si pánové z nakladatelství zamnou ruce a přeloží pro nás všechny díly :-) Milí čtenáři...hlídka je mrtvá...ať žije Pohraničí!

V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha poprvé vydaná v roce 2016" a musím se trošku zastydět, protože pozorný čtenář ví, že vyšla již v roce 2014, ale v ČR byla vydána až letos. Parametry to tedy splňuje, ale chtěl jsem to hrát fér a číst opravdu to, co letos vyšlo v originále. Brácha mě ale předběhl a daroval mi tuto knihu jako kandidáta pro tuto kategorii... jsem rád, že jsem to neodmítnul ;-)

14.10.2016 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Jak už tady spousta čtenářů ohodnotilo, první půle knihy je docela pohodové čtení, vskutku vtipné a zábavné líčení klučičích trampot z první republiky, kdy nutností každé domácnosti byla rákoska a čisté uši. Bylo to psáno jednoduše, z pohledu Péťy Bajzy. Docela se mi to líbilo, jenomže jak dlouho vydržíte číst slohovky desetiletého chlapce (pokud nejste odolný učitel na základní škole)? Po pár listech Vás to začne dost prudit...pořád samé my šli a ona šla a tak jsme šli všichni...ufff no kvetl jsem z toho, ale řekl jsem si má to dvě stě stran, to se dá přežít. Jenže přišla druhá půle, která mi dosti připomněla Tuláka po hvězdách od Londona svým útěkem do snů plných fantasmagorií. Jenže na rozdíl od Londonova veledíla, tady Vás zase prudí vyprávění malého chlapce, akorát se to táhne jak sopel na sto stranách a příběh se nikam neposouvá. Nechci knihu hanit, taky ji dávám průměrné hodnocení, ale pokud jste ji nečetli v mládí a nemáte k ní nostalgickou vazbu, tak Vás zřejmě zas tak bavit nebude. Čest seriálu, který z halucinací ukuchtil naštěstí jen jeden díl a zbytek věnoval rozvoji všelijakých klučičích trampot.

Klobouk dolů patří autorovi, který napsal takovéto "veselé" dílo o jednoduchosti študákovy duše v době, kdy mu hrozila smrt v koncentračním táboře.

V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha o přátelství"...snad nemusím zdůvodňovat proč :-)

02.10.2016 3 z 5

Na plechárně / Sladký čtvrtek Na plechárně / Sladký čtvrtek John Steinbeck

Světová klasika? No tak to každopádně. Na konci knihy jsem od českého publicisty zahlédl srovnání s Nerudovými Povídkami malostranskými. No tak bizarností postaviček určitě, ale jinak je to úplně jiné psaní, paní! Naprosto bláznivé vylíčení šílených postaviček kdesi v americkém zapadákově. Autorův barvitý popis nezná mezí, líbilo se mi opět srovnání v doslovu: "Téměř fotografické schopnosti zachytit líčené prostředí v jeho nenaaranžované drsnosti a odpudivosti." To vše prosím s humorem a morálním ponaučením. Tohle není Steinbeckovo dílo, které posadilo Ameriku na prdel, ale dílo, které je stejně barvité a líčící bezmoc a moc zároveň jako každé jiné. Na plechárně se od Sladkého čtvrtka liší v mnohém, musím říct, že pět hvězd si zaslouží spíše Na plechárně. Sladký čtvrtek byl trošku slabší, bylo to takové táhlejší a chce se mi říci i nudnější, ale vydržte až do konce a budete odměněni krásným uzávěrem, který Vám tu pátou hvězdu na čele zase vyloudí :-) Co ještě dodat, snad jste nečekali, že Vám napíšu o čem kniha je? To si ji musíte přečíst sami :-) Ještě jednu citaci musím od publicisty uvést: "Je pravda, že jak Na plechárně, tak Sladký čtvrtek neznamenají ve vývoji americké literatury žádné revoluční avantgardní činy; dokonce se ani nestaly mezníky ve vývoji autora samého. Působí však jako nádherné skici geniálního malíře, který se prokreslováním detailů připravuje ke svým velkým plánům nebo je doplňuje o podrobnosti, jež se mu na ně nevešly." (Radoslav Nenadál, doslov k vydání z r.1972)

V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie Kniha autora oceněného Nobelovou cenou.

22.09.2016 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Tomáše Sedláčka pamatuji z ČSOB, zároveň jsem byl na několika přednáškách, kde pouštěl svoje moudra. Je to člověk sympatický a mezi ekonomy jeden z mála se selským rozumem. Neváhal jsem tedy ani chvíli a koupil v antiku jeho prvotinu (taktéž se mi hodila do čtenářské výzvy pod kategorii "Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele)"). Rád kupuju v antiku, protože v nich občas najdu nějaké překvapení. V téhle knížce (která byla nečtená, nedotčená) jsem našel věnování od nějaké mámy s textem: "Jedná se o náročnější čtení, ale občas stojí za to se zastavit a zapřemýšlet." To bylo trefné a stačilo by to na popis této knihy. Je to náročné, není to ekonomické čtivo, ale filozofické, socilologické a je potřeba dávat dobrý pozor, aby Vám neunikly nitky Sedláčkova přemýšlení. Mě to velkou část knihy unikalo, ale začátek a konec byl natolik suprózní, že dávám čtyři hvězdy. Zajímavé bylo, že než jsem se pustil do poslední třetiny knihy, tak jsem přelouskal "Moje kniha biblických příběhů"...kniha pro děti sumarizující příběhy z Bible...musím říct, že potom se mi četla Ekonomie dobra a zla mnohem snáze a škoda, že jsem si tenhle background neudělal dříve. Určitě se k ní vrátím, až se ze mě stane větší filozof :-)

23.08.2016 4 z 5

Moje kniha biblických příběhů Moje kniha biblických příběhů kolektiv autorů

V rámci čtenářské výzvy jsem hledal knihu pro kategorii "Kniha přečtená za jediný den". Vzpoměl jsem si na tuhle knížku pro děti, kterou jsem jako malý kluk doma rád lustroval. Miloval jsem ty ilustrace, obrázky biblických příběhů. Brácha měl jeden výtisk, který mi věnoval a tak jsem se jednu neděli rozhodl ji přelouskat. 116 příběhů, těch hlavních příběhů z Bible, které by měl znát každý člověk na Zemi existující. Jsou podány jednoduchou formou (občas se ztratíte ve všech těch jménech, ale je možno jich spoustu vypustit, nejsou pro příběhy podstatné), mnohdy mají pro děti ponaučení. Hlavním lákadlem, jak jsem již zmínil, jsou nádherné ilustrace, které Vám zůstanou v paměti. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí (Metuzalém že nebylo město ale člověk :-), že lidé žili několik set let, proč bylo sesláno deset ran božích na Egypt, atd.), ale přesto hodnotím průměrně. Proč? Poznámka první - možná bych vynechal některé příběhy, které slouží pouze jako spojový materiál a soustředil se na ty "důležitější", na které by se v tom případě dostalo více prostoru než pár stránek. Poznámka druhá - i přes to, že jsem lehce věřící, nepatřím do žádné církve. Tak bych chtěl vychovávat i své dítě, nestranně, ať si samo rozhodne, jakou duševní cestou se chce vydat. U většiny příběhů jsem ale cítil nátlak autorů na to, aby děti nejen konaly dobro a řídili se božími přikázaními (to je v pořádku), ale taktéž aby zasvětili svůj život sdílení těchto příběhů a šiření pravdy o Bohu. Nic proti tomu, ale očkovat děti do těchto činností není správné. Kdo chce šířit slovo Boží, nechť si tak rozhodne sám ve starším věku, ale ať to nemá vtlučené do paměti již od mládí. Proto, až budu svému dítěti chtít dát knihu biblických příběhů, tahle to nebude. Bude to jiná, která bude objektivnější, faktičtější se zachováním prvků božích zázraků.

22.08.2016 3 z 5

Bumerang Bumerang Michael Lewis

Pořád nechápete co že je ta finanční krize? No tak to je tahle kniha přímo pro Vás, protože Vám vysvětlí nejen jak vznikla, ale zároveň jakou paseku po světě způsobila. Lehce navazuje na svého předchůdce (Big Short) a snaží se poodhalit vznik krize a záhubu různých zemí v Evropě. Je potřeba mít nějaké znalosti finančních trhů, ale autor počítá i s tím, že je nemáte a snaží se Vám připodobnit různé ekonomické poučky do jednoduchých příkladů a vysvětluje proč se k tomu ta a ona země postavila zrovna svým originálním přístupem (fekální znázornění Němců mě velice pobavilo). O Islandu jsem toho nevěděl ani zbla a překvapuje mě, že zrovna tato kniha mi dokázala poodhalit spoustu aspektů (nejen těch ekonomických) o této zemi. Určitě doporučuji nejen pro finanční magory, ale např. i pro turisty, protože po přečtení mě strašně zajímá jeden zmíněný Řecký poloostrov :-)
V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha s číslem v názvu", protože celý název knihy je: Bumerang, Cesta kolem nového třetího světa.

18.07.2016 4 z 5

Vlk z Wall Streetu Vlk z Wall Streetu Jordan Belfort

Jordan Belford alias Vlk z Wall Streetu. Jaký byl jeho životní příběh? Před pár měsící jsem nastoupil do nového zaměstnání, které se věnuje finančním trhům, čemuž já rozumím jako koza petrželi. Řekl jsem si tedy, že si dám nějaké odlehčené studium a tahle šílenost se vyloženě nabízela. Po pár prvních kapitolách mi bylo jasné, že téma burzy a finančních podělávek budou spíše tématicky olíznuty, ale nikoliv popsány pro lačnící studenty. Je to i logické, protože tahle kniha je spíše o fetu, prostitutkách a bohémském životě. Byl jsem trochu zklamaný, ale humorně pojatý životní příběh mi to částečně vynahradil. První polovina byla naprosto bombastická. Jordan se drolí po několika Qualudes po různých červených kobercích a ty nejlepší společnice se mu snaží pomoci od jeho sexuálních choutek. Fajn, dobrý, ale po pár set stránkách to začne trochu nudit. Jakmile se příběh přesune do fáze rozpadu hlavního hrdiny, narazí několikrát na své dno a nějak se mu z něj nechce vzpamatovat. Trošku s ním soucítíte, ale spíše ho začnete nesnášet. Ty jeho kecy a snaha všem lidem pomáhat Vám přestanou chutnat a přestanete mu věřit. To je u hlavního hrdiny trošku problém a mě to moc nevyhovovalo. Neříkám, že jsem se do něj nedokázal vcítít, ale nějak jsem přestal věřit tomu, že tenhle člověk je ten good guy. Druhou půlku tedy hodnotím podprůměrně a zbytečně protahaně. Finální hodnocení je tedy průměr. Teď se těším až si znovu sjedu filmové zpracování s perfektním DiCapriem.
V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha, která má více než 400 stran", protože druhá půlka byla tak dlouhá tak, že mi to přišlo jako tisíc stran :-)

04.07.2016 3 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Knihu mi doporučila kamarádka, že prej je to strašná sranda. Tak jsem se do toho pustil. Po několika desítkách stran jsem si říkal "Co to je za idiota"? Okamžitě se mi vyjevil Rimmer z Červeného trpaslíka v díle Polymorf s mottem „Mutanti ven!“. Občas jsem v Praze chodíval na nějaké přednášky, kde se debatovalo o všem možném. Velice často se tam v publiku objevoval takový postarší pán, který kladl neskutečně komplikované otázky, které se často opíraly o Platóna, ekonomickou krizi a surrealismus. Byl to zřejmě profesor s dvaceti tituly, ale bavit se s ním nedalo. Zkombinujte Rimmera vysátého polymorfem a tohoto profesorského kreténa a dostanete Ignácia Reilleho. Hrdinu, který je natolik na přesdržku, že Vám zhruba v půlce knihy zkazí chuť na další čtení. Pokud to ale přejdete, čeká Vás nádherná zápletka ze zkaženého New Orleansu, která se nebojí nahoty, drog ani rasismu. Zajímavé čtivo.
V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha od autora mladšího 30 let", protože knihu autor napsal na vojně, někdy v osmadvaceti, leč nikdy nevyšla za jeho života. Spáchal sebevraždu právě kvůli nezájmu vydavatelů. Jeho matka ji vydala o několik let později, kdy už na to byl svět připraven a přivítal nadčasový příběh a odměnil jej posmrtnou Pulitzerovou cenou. Čest Toolově památce.

17.05.2016 4 z 5

Ahoj, tati Ahoj, tati Mal Peachey

Změny je potřeba dělat co nejdříve bez otálení. Rozhodl jsem se tedy, že změním práci a založím rodinu. Při odchodu ze svého bývalého pracoviště jsem dostal od kolegů tuto knihu jako malý návod a info, co mě v následujících letech mého života čeká. Obavy z nové práce (budu to umět? nevyhodí mě?) byly zavaleny z obav o rodinu (k čemu je dítě? co to umí? budu dobrý táta?) a byl jsem v chvilkové depresi. Tahle kniha mě z nich trošku dostala. Ukázala mi, že rodina je jedna z nejhezčích věcí v životě a je fajn se na ni těšit! Některé další menší obavy (třeba jako jak přebalit nebo uspat dítě) jsou v knize vtipně popsány a věřím, že až tyhle potřeby příjdou budu na ně připraven. Kniha přišla v pravý čas a přelouskal jsem ji celou i přes to, že druhá půlka (tedy puberta a dospívání dítěte) mě čeká až za pár hezkých let a kapitola o rozvodech snad nikdy! :-) Určitě ji beru jako přínos a doporučuji všemi šesti všem budoucím i současným tatínkům (případně i maminkám)!
V rámci čtenářské výzvy knihu řadím do kategorie "Populárně naučná kniha" protože je populární mít rodinu a je naučné si něco přečíst, než se do toho pustíte.

21.04.2016 4 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Po dočtení poslední povídky Figurky jsem zvažoval, zda dát alespoň průměrné hodnocení, ale když jsem si vzpoměl na útrapy při čtení povídky Týden v tichém domě nebo zbytečné, přiběh postrádající další povídky, musím dát pouze dvě hvězdy. Mrzí mě to, protože je to česká "klasika" a povinná četba, ale já bych spíše tyhle knížky pro mládež zakázal. Dehonestuje to jejich apetit ke čtení, já ji naštěstí ve škole nečetl :-) Nedávno jsem shlédnul film Díra u Hanušovic. Nutí mě přirovnání. Film se skvělými herci z Dejvického divalda...který stál za ho*no. Příběh o ničem, plný bizarních postav bez nějaké větší pointy. Povídky malostranské vidím podobně. Popis bizarních postav, kterých se Vám i zželí nebo se jim zasmějete, ale tím to končí...při porovnání s povídkami od Svěráka, které jsem nedávno četl musím říct, že to není starým jazykem, či dobou, ale je to autorovým vyjádřením jednoduchého života, které nemusí všechny naplnit čtecím potenciálem...
V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha od českého autora", protože když mě o půlnoci vzbudí a řeknou vyjmenuj deset českých autorů, tak Neruda bude určitě mezi nimi :-)

08.04.2016 2 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Geniální. Období ve znamení zaklínače jsem podpořil touto encyklopedií ze světa Geralta. Naprosto luxusní styl vyprávění, je to stručné, čtivé a zároveň obsahuje všechny důležité informace o světě zaklínače tak, abyste mohli nastoupit do rozjetého vlaku. Sága Geralta je jedna z mých nejoblíbenějších fantasy, proto hodnotím ultimátně jako fanoušek, ale ty pocity, když jsem dohrál Witchera 3:Divoká hon a pak si to četl v této knížce a došel na poslední stránku...k nezaplacení :-)

30.03.2016 5 z 5

Šifra mistra Leonarda - pátrání po pravdě Šifra mistra Leonarda - pátrání po pravdě Josh McDowell

Po shlédnutí filmu jsem si vzpomněl, že mám doma v knihovně tuto "pouť za odpověďmi". Pustil jsem se do čtení. Bylo to docela čtivé, autor se snaží dát dohromady fakta nebo alespoň porovnávat historické důkazy podle jejich váhy. To jsem od toho přesně očekával a to jsem taky dostal. Celou dobu jsem měl ale pocit, že se jedná o propagandu křesťanství a to se mi taky nakonec potvrdilo. Poslední kapitola neměla s porovnáním faktů co dočinění a snažila se verbovat a přesvědčovat o tom, jak je Bůh všemohoucí. Jsem lehce věřící, proto se s těmito názory v základu ztotožňuji, ale odmítám a pokládám za velice neslušné, aby po sta stranách rozboru historických událostí, na mě autor začal chrlit svoje žvásty. To mě znechutilo a proto snižuji do podprůměru.
V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno", protože v originále se to jmenuje The Da Vinci Code - A quest for answers a moje křestní jméno není koza3 ale Daniel :-)

30.03.2016 2 z 5