Koza3 Koza3 komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Když po sobě čtu komentář k Hobitovi, musím zkopírovat svůj pocit o spoilerech. Ilustrace nebo nadpisy kapitol Vám prostě dopředu řeknou, co se za pár stránek stane. To já nemám rád, spoilery, spoilery...pane Tolkiene, takhle ne! :-) Ale dobrá, promíjím.
Společenstvo prstenu je o putování Prstenu napříč Středozemí. Tečka, dál spoilerovat nebudu :-) Co doplním jsou mé pocity...nikdy bych neřekl, že se budu u knížky takhle bát či obávat se o zdraví hlavních protagonistů. Když po řece pluje kláda s očima a nikdo o ní neví, když se ze tmy natahují ruce s touhou škrtit...brrrr...no četl jsem to dlouho, ale stálo to za to. Moc se těším na další knihy, škoda, že už vím jak to dopadne, protože jsem před lety viděl filmy, ale těším se, až se na ně podívám znovu novou optikou...koukám, že život bez spoilerů je prostě utopie :-)

12.01.2018 4 z 5

Zajatec Kaagu Zajatec Kaagu Joe Dever

Když mi brácha poslal odkaz na aplikaci na Android, která obsahuje všechny gamebooky o Lone Wolfovi (v AJ a zdarma), tak jsem to hned nainstaloval a začal smažit tuhle nostalgickou klasiku. V podstatě jsme na tom vyrostli a můžu říct, že díky gamebookům mám rozvinutou představivost. Kam se hrabou dnešní fantasy naservírovaná na stříbrném podnose? Musíte si to hezky v hlavě zrekonstruovat, kreslit si mapku, vést si inventář, no prostě paráda :-)
Pokračování grandmaster série nás zavede do Kaagu, kam jeden moc zlý pán zavřel jednoho hodného pána. Jen ty jej můžeš zachránit! Dal jsem si půl roku pauzu, abych si trochu odpočinul. Bohužel jsem se vrátil do klišé, které mě asi už unavilo. Takový ten mega grandmaster, kterého nikdo nezmůže, ale občas zakopne a spadne hubou do hnoje, pokud nehodíš dobré číslo na kostce :-D Sakra, tohle snad Joe nemyslí vážně. Zjistil jsem, že mě více baví ty gamebooky, kde cestujete po světě a musíte používat mapu při rozhodování kam dál. Tyhle dungeonovské mě moc nebaví. Vždy to je na jedno brdo, protože po tunelu Vás čeká rozsáhlá místnost, jen kromě křišťálového lustru je tam bronzový svícen... a takhle pětkrát dokola. Chtěl jsem nějakou odreagovačku po dva roky čteném Světu ledu a ohně, ale tohle mě zklamalo. Snad další návrat za půl roku bude úspěšnější :-)

07.12.2017 2 z 5

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Kdybych měl vybrat nejhezčí knihu ze své knihovny, byl by to Svět ledu a ohně. Neskutečně obsáhlá bible světa GRRM s přenádhernými ilustracemi, převážně Západozemí se v mém seznamu právě čtených knih držela dlouhé dva roky. Měl jsem ji původně jako knížku k cigárku, ale po dvou letech jsem pochopil, že je tuhle dvoukilovou cihlu potřeba vzít do metra a postele, jinak ji budu číst ještě v době, kdy Martin vydá Vichry zimy (blbý vtip). Když jsem ji četl trošku intenzivněji, strašně moc mě vtáhla do děje. Tenhle svět je neskutečně propracovaný, někdy jsem se načapal jak o tomto imaginárním světě smýšlím jako o tom skutečném. Sakra podobný pocit jsem měl před patnácti lety u Duny! Tam jsem každou pátou stránku listoval na rejstřík na konec knihy, kde bylo na desítkách stran popsáno náboženství, zeměpis, dějepis a vše tak, že jsem se na chvíli stal Fremenem! Pro každého většího fanouška železného trůnu nutností. Kniha je bez spoilerů, ale stejně se do ní pustíte asi až po tom, co světu propadnete a přečtete pár knih (nebo pokud čekáte právě na ty větry :-)). Vždyť Silmarilion taky nečtou ti, co jen viděli trilogii Pána prstenů :-)

04.12.2017 5 z 5

Time Management - 	efektivní hospodaření s časem - klíčová součást beneopedie Time Management - efektivní hospodaření s časem - klíčová součást beneopedie David Gruber

Kdybych využil metodu rychločtení, kterou autor ve své publikaci popisuje, na čtení této knihy, přeskočil bych prvních třicet stran, kde se autor pyšní svým peřím, tím co u nás vymyslel v totalitní a informacemi nedostupné době. Skládám autorovi hold za tuto aktivitu, kterou český národ edukoval, ale určitě by stačilo říci ublížení, které Vám bylo způsobeno na dvou stranách a ne na 15% knihy. Roztahanost je v místech, které nejsou pro time management klíčové, bohužel nemístné. Chápu systém diáře, který s využitím několika zvýrazňovačů, druhů čar a formulí umí udělat diář výjimečnou záležitostí šetřící čas, ale raději bych se dozvěděl něco o jiných kapitolách (třeba decision nebo talker management), které jsou z mého pohledu pro beneopedii klíčové.
Abych se přiznal, tak time management knížky jsem obcházel obloukem, protože jsem se bál, že mi budou diktovat, které činnosti (ty zábavné), mám v životě vypustit, abych byl úspěšným pracantem. Naštěstí o tomhle kniha není a snaží se pomoci zefektivnit některé činnosti tak, abychom s nimi strávili nyní a v budoucnu méně času. Základ je tedy dobrý, ale nemůžu se zbavit pocitu, že kniha je spíše takový product placementem nabitý leták, který od všeho popíše jen trochu a pokud chcete vědět více, kupte si od pana Grubera další knihy nebo jděte na jeho semináře. Chápu, že některé oblasti vyžadují samostatnou publikaci, ale mám pocit, že se jich autor jen tak dotkl a nic podstatného vlastně neřekl. Musím tedy konstatovat, že tahle kniha pro mě není úplně přínosem.

30.10.2017 3 z 5

K Vánocům jsem dostal krásnou pentalogii ze světa Středozemě. Trvalo mi dlouhých osm měsíců, než jsem si trošku pročistil svůj "to read" seznam a dostal se k Hobitovi. Možná jsem to podvědomě odkládal, protože jsem se bál zklamání a knížka pro děti? Já už jsem přece velkej kluk! Nicméně již loňská čtenářská výzva mě usvědčila v tom, že přečíst si knihu svého dětství je kouzelné i po dekádách. Hobit není knihou mého dětství, ze světa Středozemě jsem viděl trilogii Pána prstenů a hrál nějaké hry, ale knihy jsem nikdy nečetl. Po dlouhých diskuzích, kterou knihou začít jsem se rozhodl jít chronologicky a začít tím prvním pohádkovým příběhem. Tolkien je nazýván králem "high-fantasy", takové té vznešené, kde neuslyšíte vulgarismy a neuvidíte postelové scény jako ve Hře o trůny nebo Zaklínači. Tohle je čistý příběh se silnými hrdiny a pohádkovými bytostmi. Nenechte se však zmást. Smrt, podrazy, nebezpečí, strach, to všechno tady do velké míry je. Je to dokonce tak napínavé, že jsem se vždycky těšil do metra, až se zase posunu v příběhu o kus dál. Je až s podivem, jak rychle jsem spolu s výpravou prošel Temným hvozdem a dostal se až k jádru pudla, ehm, tedy k tlamě draka. Během putování se stala spousta souvisejících událostí a všechno to spěje k... bez spoilerů prosím :-) Ok, ale sám Tolkien už na začátku zaspoiluje, co že se bude ke konci dít. No, pusťte se do toho, stojí to za to a nebojte se, je to čtení i pro dospěle fantasy fandy!

12.10.2017 4 z 5

Třídenní sprint v podobě přečtení knihy a shlédnutí filmu před premiérou pokračování Blade Runner 2049 mi dalo novou sci-fi krev do žil. Příběh nájemného lovce, který má oddělat několik androidů by mohl být klasickým akčním klišé, kdyby šílený Dick nezakomponoval klasické otázky na smysl života, nezpochybňoval vlastní existenci a smysl náboženství, emoce lidí a strojů. Tohle všechno z toho vytváří prvotřídní top-class drama, které mi v krvi zůstane ještě dlouho. Bohužel Dickův styl otevřenosti a nevysvětlování ve mě zanechává pocit z nenaplněného konce, uspěchaného závěru, který nemá logické vyústění. Možná to tak má být, ale pro mě to znamená o jednu hvězdu dolů z jinak možného ultimáta. Už se těším až začnu projíždět fóra a zjišťovat názory ostatních čtenářů kteří tvrdí, že... ale to už je spoilerování :-)

05.10.2017 4 z 5

Svépomocný program při koktavosti Svépomocný program při koktavosti Fraser Malcolm

Jako lehký balbutik jsem hledal nějakou publikaci, která by mi nastínila možnosti, jak zlepšit svou řeč. Tento svépomocný rádce sumarizuje rady pro všechny různé kategorie balbutiků a snaží se pomoci hlavě těm, kteří jsou na tom tak bledě, že do telefonu ani nepozdraví. Několik tipů, jak pracovat nejen se svým mluvícím aparátem, ale i psychickou stránkou, jsou určitě vítanými radami. Pro mě však ta kniha moc k užitku nebyla, protože jsem na takové úrovni, která je jen těžce rozpoznatelná a pokud nebudu chtít, nikdo si toho nemusí všimnout. Na druhou stranu dělám špatně to, že to ignoruji a obcházím, namísto toho je potřeba se tomu postavit čelem a místo odnaučování se to naučit ovládat. Zkusím některé cesty a budu rád za duševní pohodu, kterou by mi mohly přinést. Zajímavost, kterou by si z knihy měl každý odnést je, že koktání není něco co se Vám přihodilo, něco co jste, ale je to něco co děláte. A to co děláte se dá dělat jinak, vše je o zvyku. Zkuste to proto minimalizovat i když s vědomím, že kompletní léčba dosud neexistuje. Je to něco jako u alkoholiků. Není odnaučený alkoholik, ale pouze abstinující alkoholik. Jakmile to jednou máte už to máte na celý život. Ale i přes to můžete vést plnohodnotný komunikační život. Marilyn Monroe, Albert Einstein nebo anglický král Jiří VI. jsou toho jasným důkazem! Kniha se mi těžko hodnotí, je zajímavá čtivá a inspirující, ale je určena horším případům než jsem já, proto hodnotím průměrem.

23.08.2017 3 z 5

Moc podvědomí Moc podvědomí Joseph Murphy

Další kniha do kategorie duševního rozvoje. Vedle oblíbených Čtyř dohod a Cesty pravého muže jsem nedával téhle doktorské analýze moc šanci, ale celkem mě překvapil - pozitivně i negativně. Moc podvědomí je v jádru stejná jako další jmenované. Jde o to se nějak poprat se svým vnitřkem a tvářit se na svět pozitivně. Trošku věřit tomu štěstíčku a celý svět Vám padne k nohám. Potud dobré, proč ne. Ale příklady, které jsou v knize uvedeny mi přišly jako předloha pro scénář k epizodám Věřte nevěřte. Jeden muž z Illinois se zázračně uzdravil z dny poté, co plně věřil svému podvědomí...ufff to byly trošku pohádky. Neříkám, že některé příběhy se opravdu nestaly, ale jiné jsou opravdu z pera scénaristů :-) Dalším kamenem úrazu je Bůh. Pan Doktor se dušuje, že jeho kniha nemá nic společného s náboženstvím a jde čistě o duševní rozvoj, ale ukažte mi v knize jedinou stránku, na které není citována Bible nebo se nevyskytuje Hospodinovo jméno. Což o to, já v "Boha" věřím, ale nepříjde mi vhodné autorovo rčení versus realita. Paralelně s touto knihou jsem začal znovu sledovat seriál My name is Earl, který pracuje s motivem karmy, dělej dobré věci a stanou se ti dobré věci. Paradoxně má každá epizoda a její duševní hodnota a poselství větší váhu pro mé podvědomí než tato kniha. Kniha by nemusela být tak roztahaná, ale jednou větou Vám říct to, co úvodní znělka Earlova seriálu a byly by jste na tom možná stejně ;-)

10.08.2017 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Divadelních her jsem v životě moc nepřečetl, moc mě nebaví, protože nemají popis krajiny, myšlenek a různých abstraktních okolností. Jedná se většinou jen o rozhovory, stejně tak je tomu v R.U.R. Dostal jsem se ke knize náhodou, kdy jsme v rámci jedné luštící hry měli zjistit jméno prvního robota nové porevoluční generace. Tak jsem toho využil a místo CTRL+F jsem to celé přelouskal. Líbilo se mi to. Mělo to nadčasovou myšlenku, zajímavé rozhovory, ale byl tam pouze jeden či dva zvraty, málo dějové pestrosti a charaktery byly tak vznešené a ctnostné až jsem jim to přestal žrát. Určitě se jedná o top dílo české literatury a i přes svou stoletou vrásčitost má pořád co nabídnout hlavně dnes kdy máme roboty téměř na vše a materiální hodnoty se pro nás stávají symbolem víry.

11.07.2017 3 z 5

Prokletí z Ruelu Prokletí z Ruelu Joe Dever

Grandmaster sága začíná jako béčkový film. Rozšířil se nám tady nešvar v podobě viru, který nás všechny zabije! Jen ty můžeš zachránit Sommelund! Ok, tohle klišé už jsme akceptovali, tak se na to jdeme podívat. Cesta do pevnosti je docela fajn, projít pevností a najít kořen problému bylo taky cool, ale kámen úrazu byl útěk z místa činu, který zaplnil snad půlku knihy. Když už rozsekáte hlavního záporáka a zničíte virus, čeká vás dlouhá cesta do bezpečí...ta mě docela unudila a proto hodnotím průměrně.

16.06.2017 3 z 5

Investiční strategie pro třetí tisíciletí Investiční strategie pro třetí tisíciletí Pavel Kohout

Touha za poznáním finančních trhů a ekonomických základů mě dohnala k této naučné knize. Je zajímavě psaná, jednoduše pochopitelná, ale pro obyčejného člověka, který se neživí investováním nebo nehodlá v blízké budoucnosti nakoupit nějaké ty papíry, je kniha už přes čáru. Proto jsem ji taky četl tak dlouho. Nějak jsem se nemohl namotivovat do čtení a nepřinášelo mi to úplně radost. Utvrdilo mě to jen v tom, že finanční svět není úplně pro mě a ve volném i pracovním čase se raději budu věnovat něčemu jinému. Uzavírám tedy kapitolu života tímto kvalitním dílem. Nechci nikoho odrazovat, ale mě to dalo ty finální informace o tom, že investováním běžný smrtelník nezbohatne v případě, že tomu neobjetuje nervy a drahocený čas.

24.05.2017 4 z 5

Dramata a frašky ekonomie Dramata a frašky ekonomie Pavel Kohout

Vtipná učebnice ekonomie a událostí nejen českých dějin. Kohout spisovatel se ptá Kohouta ekonoma na fundamentální otázky, které by měl znát každý člověk žijící v této zemi. Proč vznikají krize, jak se bohatne, jak se obchoduje a jak se rozvíjí stát. To všechno jsou témata, která Vám Pavel Kohout mladší naservíruje na stříbrném podnose. Pro hlubší vysvětlení tu není moc místo, ale nikdo asi neočekává, že necelé dvě stovky stran vysvětlí dopodrobna fungování ekonomiky. Pokud jste zvídaví a v ekonomii se orientujete jen na povrchu, dejte tomuhle dílu šanci.

01.03.2017 4 z 5

Páni temnot Páni temnot Joe Dever

Epické zakončení Wolfova pátrání po ztracených kamenech Vás dovede až do epicentra dění, Helgedadu, kde se potkáte s tím největším Dark Lordem ze všech a on Vás...vůbec nepotrápí :-( Někde na fórech jsem četl, že hlavní záporák je neporazitelný a budete umírat a umírat a umírat...to jsem si asi spletl knihy, protože tenhle se podívá na Sommerswerd a rozpustí se :-) No fakt se doslova vypaří... mno.... každopádně hodnotím hodně pozitivně, protože se potkáte i s dalšími Dark Lordy, budete putovat "steampunkovým MHD" a celkově je tenhle kus velice zajímavý... dám si další krátkou přestávku a pak se pustím do Grand Master série! Long live the Lone Wolf!!!

21.02.2017 4 z 5

Zajatci času Zajatci času Joe Dever

Oproti Torgarským kopkám bylo tohle dobrodružství neskutečně dlouhé a náročné. Joe Dever si musel ubalit tučného jointa, protože tenhle gamebook je zatím to nejšílenější z celé ságy. Vydáte se na planetu opic, potkáte mikro týpka s mega mozkem, ženu s ksichtem lvice a pořádně si zabojujete. Chaos Master, kterého jsem zkolil až na desátý pokus Vám pořádně namíchne mandle. Ještě více Vás naštve, že po tomhle tuhém souboji budete ještě nějakou dobu putovat po zvráceném světě než najdete zbývající Lorestony, což znamená brutální nervy a strach z náhlé smrti, které gamebooky tak rády předvádějí. Připadá mi, že Joe nás chce fakt nasrat, nedá nám nic zadarmo, což je pro hard-core hráče výzvou, ale nic se nemá přehánět. Tady si myslím, že už přešel přes čáru. Každopádně i tak je to dobrý gamebook a těším se na poslední díl Magnakai série.

17.02.2017 3 z 5

Torgarské kobky Torgarské kobky Joe Dever

Krátká gamebooková přestávka mi prospěla. Návrat do světa Lone Wolfa byl svěží a rád jsem se probíjel k vytyčenému cíli. Tenhle gamebook je zase takovým prequelem. Je dosti krátký a nic moc se v něm nestane. Zavádějící je i název, kdy do kobky se podíváte jen na chvíli. No, možná se mi povedlo najít nějakou optimální cestu, zvládnul jsem ho za nějaké dvě hodinky. Uvidíme s čím se poprsí Zajatci času :-)

14.02.2017 3 z 5

Prvotní nadšení rychle vyprchalo. Autor je vyjímečný člověk, který dokázal využít situace, měl vhodnou sadu vlastností a trošku štěstí, aby pohádkově zbohatnul. Chce se s námi podělit o své znalosti a my ty znalosti chceme znát. Alespoň podle prodejnosti knihy to tak vypadá. Ne každý by ale měl být bohatý a ne každý má a může mít finanční inteligenci, o které se v knize mluví. Kdysi mě na škole učili, že máme tři Q - IQ, EQ a VQ. Tyhle "kvéčka" jsou ve vzájemné synergii a do vínku nám je dáno většinou jedno či dvě ve větší míře na úkor ostatních. Málokdy se však zrodí hrdina, který by měl všechny tři na top úrovni. Obchodování, vytvoření dostatečných aktiv, je podle mě o štěstí, ale taktéž o tom mít tyto tři hodnoty na vysoké úrovni. Dost polemizování, prostě nemůžeme být všichni bohatí a tečka. Autor Vám maže kolem huby, jak to bylo jednoduché, ale jsou to kraviny. Říká to pořád a pořád dokola až se kniha stává nudnou a měl jsem chuť ji hodit do kouta. Pokud se autor tváří, že je svobodný a peníze mu vydělávají peníze, pak kecá. Protože do obchodování vložil veškerou svou energii a volný čas a možná je svobodnější Pepa, který každý den deset hodin nahazuje omítku. Peníze nejsou všechno, je dobré si to uvědomit. Pokud chápete práci jako nevolnictví a svobodu jako bohatství, kniha je pro Vás určená. Pro ostatní, kteří by rádi něco vymysleli a třeba si u toho něco vydělali, případně se duševně se obohatili, sáhněte raději po něčem jiném...

13.01.2017 3 z 5

Kotel strachu Kotel strachu Joe Dever

Ufff...tenhle gamebook byla fuška. Bylo to dlouhé putování do útrob Tahou, kde na Vás čeká další Lorestone. Tahle šílenost Vás pořádně vybičuje, protože se potkáte s dosud nejtužším bosem a (konečně!) Vám ani Somerswend (nebo jak se tomu meči nadává) nepomůže! Sakra tolikrát jsem chcípnul a reloadoval, že jsem se z toho dočista unavil a musel jsem dokonce vyhledat pomoc na internetu. Dám si chvíli pohov, protože deset gamebooků za měsíc...už mi není dvanáct :-)

02.01.2017 4 z 5

Džungle hrůzy Džungle hrůzy Joe Dever

Další magnakai putování, tentokrát džunglí a močálem. Snaha o originalitu se cení, každý gamebook s lonewolfem má své originální zasazení, ale ruku na srdce...potřebujeme to? Někdy je fajn držet se fungujícího modelu a nesnažit se být za každou cenu jiný. Tedy džungle hrůzy se do džungle moc nedostane, než se vyhrabete z města a doputujete na okraj, došly autorovi čísla a tak se nalezení kamenu a mačetování se porostem zúží na pár stran. Nevadí, zabojujete se, použijete různé schopnosti a budete na vážkách v různých situacích...věřit či nevěřit tomu profi prodavači luků? :-) Za mě lehký nadprůměr, ale příběhově nic moc...

28.12.2016 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Rozporuplné dílo. Poslední kniha letošního roku měla být oddechovou knížkou. Něco, co uklidní mé rozžhavené chuťové kanálky z pecek, které jsem louskal během celého roku. Nechápu tedy proč jsem nakonec zvolil Pravidla moštárny, protože je to kniha dlouhá, náročná a občas "nechutná". První půle knihy je super. Je to vtipné, Homer vyrůstá, snaží se být užitečný v životě a příběh hezky odsýpá. Druhá půle už se trošičku táhne, ale pořád v ní naleznete napětí a obavu z toho co se může stát (Melony), příběh se hezky přepíná mezi jednotlivými postavami a popis jednotlivých obrazů je natolik věrný, že Vám nebude dělat potíž si je vyfantazírovat. Nechutnost o které mluvím, je popis různých situací, které se během života knihy stanou, jsou natolik "škrábavé", že Vám zůstanou v mysli ještě dlouho po dočtení. Ze začátku jsem chtěl dát ultimátní hodnocení, ale z nějakého důvodu mi ten pocit vypršel. Možná byla kniha opravdu dlouhá a po čase přestane tak bavit? Možná jsou příběhy natolik reálné či smutné, happy-end spekulativní, že mě to ponechává na pochybách? Nevím, kniha kvalitní a doporučená, ale určitá deprese ve mě zůstává... a možná to tak má být:-)

Jo abych nezapoměl....prosím vás co je za magora P.Matoušek, který napsal doslov k vydání z roku 2005? Vždyť se to nedá číst? Filozofuje o Dickensovi sirotcích na několika stranách a absolutně narušuje statiku vyprávění ukončení hlavního děje. Vůbec mi to tam nesedlo a doporučuji nečíst!

V rámci čtenářské výzvy uzavírám rok 2016 kategorií "Kniha od autora píšícího pod pseudonymem", kterým bezesporu J.Irving je. Hodí se malá rekapitulace. Čtenářská výzva byla pro mě náročná. 20 knih není moc, ale pro lidi, kteří mají i spoustu jiných aktivit to bylo až příliš. Trošku se těším, až si budu moci číst zase vlastním tempem a mít libovolnější prostor pro výběh knih. Každopádně, kdo má rád challenge, neváhejte a skočte do toho v roce 2017. Je to maraton, ale dodá kouzelný pocit. Tahle poslední kniha byla pro mě specifická tím, že jsem její půlku "přečetl" jako audiobook. Nový zážitek, který má své kouzlo, ale občas jsem se přistihl, že věnuji větší pozoronost očím a nikoliv uším a mám tedy "okna" z poslouchání. Asi to nebude nic pro mě, ale občas to zkusím :-) Možná i proto mám z knihy lehce rozporuplné pocity...

23.12.2016 4 z 5

Království děsu Království děsu Joe Dever

K téhle knize se hodí hláška z Červeného trpaslíka: "Rimmer – Takhle krutý? ...Počkat, smrt? SMRT? Tak dvakrát za život? To se může stát jenom mě, ani Ježíš to neměl dvakrát... Bože, umřu víckrát než jsem kdy souložil!" Cheche... tahle mi dala zabrat, chcípal jsem často, nikdy mečem, ale vždy tím, že jsem vlezl kam jsem neměl. Tahle je záludná, bacha na ni. Každopádně se Vám odvděčí příjemným putováním, zajímavými postavami a na konci....však uvidíte sami :-)

08.12.2016 4 z 5