Kory98 Kory98 komentáře u knih

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Mě kniha chytla, ač mi taky trochu vadilo přeskakování z místa na místo. Podle mě zápletka dobrá, stojí za přečtení.

04.04.2019 3 z 5

Loutkař Loutkař Marina Heib

Na mě trochu drsná detektivka, až takové nemám úplně ráda. Ale od přečtení knihy mě to neodradilo. Snažím se vždycky každou knihu dočíst, protože někdy překvapí třeba úplný konec a změním hned úhel pohledu. Tady se to však nestalo. Ale věřím, že si svoje čtenáře najde.

04.04.2019 1 z 5

Ať si kdo chce, co chce říká... další moje srdeční ještě z dob dětství a dospívání, u filmové verze jsem se vždycky trochu bála. Před pár lety jsem si knihu přečetla poněkolikáté znovu - předčítala jsem ji svým synovcům, aby aspoň poslouchali, když samotným se jim moc číst nechce a odpoutala je tak od PC. I když jsem sama skautem nikdy nebyla, Foglarovy knížky jsem milovala a přečetla všechny. Ani mi nikdy nevadilo, že se to všechno odehrává mezi kluky.

04.04.2019 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Když mi moje kamarádka řekla, že má mezeru ve vzdělání, protože nečetla nic od Ivanky Deváté, srdečně jsem se tomu zasmála s tím, že v tom případě bych musela být úplný analfabet protože je na světě tolik knih, které jsem ještě nečetla :-) Pak moje maminka projevila přání, že by ráda dostala některou její knihu k narozeninám. To moje srdce zaplesalo, protože nejraději ze všeho kupuji a daruji knihy. Koupila jsem jí tu první, která mi přišla pod ruku a to byla zrovna Jak jsem se zbláznila. Takže vlastně na popud svojí kamarádky a své maminky, která mi říkala, že si to nutně musím taky přečíst jsem číst opravdu začala. Přiznám se , že nějak nerada čtu knihy ze současnosti, jako čtenář sci-fi apod. se nejradši toulám někde v budoucnosti nebo v minulosti, takže mě hned tak nějaký příběh z reality nezaujme. Paní Ivanka má však dar. Asi tak, jak o tom sama píše dar výřečnosti a podle mě i dar krásného českého slova, které umí mistrně použít k vystihnutí jakékoliv situace. Určitě pokud budu mít příležitost si ráda přečtu i další její knížky.

04.04.2019 4 z 5

Divá Bára / Karla Divá Bára / Karla Božena Němcová

Moje nejoblíbenější od Boženy Němcové. Takzvaná srdcovka, kterou si musím přečíst každý rok. V této knize je i Karla, která není tak známá, ale určitě stojí za přečtení.

01.04.2019 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Netradiční místo, kde se příběh odehrává ještě umocňuje jeho zajímavost. Kniha mi dokonce rozšířila znalosti, ani jsem netušila, že moskevské metro je tak rozsáhlé. Oproti klasické sci-fi jsou tam opravdu hororová místa, musím přiznat, že po četbě na dobrou noc jsem se trochu děsila, že se mi o tom bude zdát :-). Ale zase nezapomenutelné... Knihu jsem měla půjčenou, ale zvažuji i její koupení a chystám se v budoucnu přečíst i další dvě pokračování. I když to prý už není bez Arťomky ono. No zatím neznám, tak nesoudím. Za mě vysoké body.

01.04.2019 4 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Nádherná, čtivá pohádka. I s pravou "babou Jagou" Nainou Kyjevnou a kromě "bohatýra" programátora Saši i se spoustou dalších soudruhů nezapamatovatelných jmen. Když jsem se koukla na rok překladu a vydání u nás, tak se ani nedivím, že tato kniha byla povolena, myslím že nikdo za ní nic moc nehledal. Ale kdo má za sebou víc knih bratrů Strugackých ví, že i v této je spousta nevysloveného, jen si to tam najít. Knihu jsem si koupila v antikvariátu, bohužel za neantikvariátní cenu :-) ale vůbec nelituji. Dostává ode mě bonus za vtipnost.

01.04.2019 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

V knize se toho opravdu dozvíme víc než ve filmu, ale možná že filmaři schválně ponechali trochu otevřenější konec, aby měl každý trochu prostor pro představy. Myslím, že tím přilákali spoustu lidí k přečtení knížek. A kdo přečetl, určitě neprohloupil. Moje srdeční :-)

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Filmové podání se zdaleka nevyrovná knižnímu zpracování, ale vůbec se nedivím, protože něco takového jen tak zfilmovat nejde. Přesto mají filmaři můj velký obdiv, co s tímto námětem dokázali.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Po zhlédnutí filmu v kině jsem si pořídila knihu a postupně všechny tři díly. Od té doby jsou to moji "miláškové", které si musím přečíst každý rok. Ale to těm, kdo nemají rádi sci-fi a fantasy nevysvětlíme. Asi proto máme každý jiný vkus a pak si každá kniha může najít svoje čtenáře.

Božská vlna Božská vlna Patrick Hemstreet

Bezva čtení, oddychová sci-fi.

28.03.2019 3 z 5

Je těžké být bohem Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Bratři Strugačtí = náročnější čtení a vyšší míra soustředění. Ovšem bonusem je zážitek nevšední a myšlenky hluboké, které nutí k dalšímu zamyšlení. Je zajímavé uvažovat, co ve kterém místě právě chtěli říct, protože jistě neměli lehké svoje knihy zpočátku vydat. To, co se děje v této knize je možné v určitém přeneseném smyslu napasovat na kteroukoli společnost. Přesto všechno kniha se zajímavou dějovou linií a trochu netypickým tématem pro sci-fi. Za sebe hodnotím kladně a cílím na jejich další knihu :-)

28.03.2019 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Pan Čapek je právem považován, mimo jiné, i za jednoho ze zakladatelů sci-fi. Přiznám se, že to bylo moje první setkání s touto knihou, přestože tento žánr preferuji. Skoro se stydím sama před sebou, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Myslím, že je to kniha, která nezestárla s postupem let, naopak téma je nadčasové, navíc psané formou divadelní hry, což mu dodává také jistou odlišnost. Pro mě velice čtivé a musím říct, že před "tatínkem robotů" smekám.

28.03.2019 5 z 5

Letopisy zlomu Letopisy zlomu Nik Perumov (p)

Toto bylo hodně zajímavé čtení, ale zjistila jsem, že Perumova můžu. Jen mě mrzí, že zatím není více jeho bohaté tvorby přeloženo do češtiny. Jeho dílo prý je srovnáváno s Tolkienem, nebo spíš v tom smyslu, že se mu chtěl vyrovnat a připodobnit. I když je v knihách pár společných rysů, tak si myslím, že se i Perumovi podařilo vytvořit "jeho" vlastní svět. Nejvíce se mi zamlouvala postava císaře, ta byla vskutku mistrně propracovaná. Některé postavy z této knihy by se měly objevit i v jeho dalších dílech, tak jsem zvědavá.

26.03.2019 4 z 5

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Pro mě jedna ze srdečních knih i kvůli oběma autorům a jejich spojení - symfonie. Samozřejmě jsem se těšila na závěr a taky mě krapet zklamal. Ale říkám si, zda to tak nemělo být, přece jen by mohl být čtenář občas rád, když dá spisovatel prostor jeho představivosti :-)

První experimentální První experimentální Zdeněk Řehák

Pro mě asi nejslabší z autorových knih, možná tím, že to jsou povídky. Některé se mi líbily, některé méně, tak 50 na 50.

26.03.2019 2 z 5

Hra o nežádoucí Hra o nežádoucí Zdeněk Řehák

Tak trochu navazuje na první knihu autora - Štvanici. Tentokrát myslím lepší zápletka a prvky thrilleru, které zrovna moc nemusím, ale když je to namícháno v koktejlu s něčím jiným, uznávám, že je z toho příjemné čtení.

26.03.2019 3 z 5

Štvanice Štvanice Zdeněk Řehák

Asi jsem trochu ovlivněna tím, že autora znám osobně, ale o to víc jsem byla na jeho tvorbu zvědavá. Byla jsem docela překvapená, jakou vymyslel zápletku. Je pravda, že jsem se chvílemi ztrácela, protože jsem nečetla plynule, ale myslím že je to docela vydařený příběh.
Je velké umění přijít úplně s něčím "novým", když toho spousta bylo již použito jinde. Za sebe dávám palec nahoru a proto jsem sháněla i další díla.

26.03.2019 3 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Pro mě opravdu super knížka, chytila mě za srdce. Dostala jsem druhý díl, tak jsem si nejdřív koupila první a určitě je nechám v knihovně oba. Doporučuji i těm, kteří nečtou sci-fi a fantasy.

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Já dávám 5 hvězd. Podle mě si je zaslouží oba díly, protože jeden bez druhého by nebyly nic...