kokrokr kokrokr komentáře u knih

Hotel Hotel Arthur Hailey

Tenhle román mám od Haileye nejraději.

25.05.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Je to sci-fi robinzonáda, která pobaví většinu technicky založených čtenářů. Dokáže zaujmout řešením různých problémů spojených s přežitím na pusté planetě.

23.05.2020 4 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Nevím, kolik má autor dcer, ale dle jeho knihy stačí trocha čokolády či cukru a jsou z nich krvežíznivé bestie a malé batole je snad nejhorší. Takže dívkám cukr nedávat, ale radši jim objednat jídlo z asijského bistra. Šéfinspektor Kett své tři dcery nedokáže zvládat a je patrně mdlého rozumu, protože ho nenapadlo najmout si chůvu. Děj příběhu je dosti nereálný, tomuhle jsem nevěřil, žádný zázrak se tu nekoná. Slabší průměr.

19.02.2024 3 z 5

Orel přistál Orel přistál Jack Higgins

Příběh mě začal opravdu bavit až od druhé půle knihy. Dobrodružný akční závěr je působivý a dává důraz na tragické osudy německých vojáků. Ti muži přežili těžké boje na východní frontě a uvědomují si nesmyslnost a krutost válečného tažení. Musí dál pokračovat v již prohrané válce a čekají je jen obavy o vlastní rodiny a smrt. Autorův sloh je věcný a logický, ale není ničím výrazný. Za trochu expresivnější slovní projev bych přidal na hodnocení. Tak mě napadlo jak by tento román přepsal třeba Franta Niedl, nebo mistr Remarque. Dávám tři a půl bodu.

09.09.2023 3 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

(SPOILER) Je to samozřejmě hodně nadsazený příběh. Říká se, že tajemství mohou sdílet jen dva, pokud ho zná třetí, už to není tajemství. Tady se okolo mrtvé prostitutky a syna prezidenta motalo těch lidí příliš. Ochranka, informační služba, kancelář prezidenta, podsvětí, kolegové ze studií a policisté Krauz, Chosé a Petra. Tuhle informaci by tak měla média hodně rychle, tohle by utajit prostě nešlo. Další drobnost, je statisticky málo pravděpodobné, že by všichni čtyři kolegové ze studií měli podobné sexuální preference na tvrdý skupinový sex. Pokud by se znali z nějakého klubu s tímto zaměřením, to by byla jiná. Kniha je to napínavá a čtivá, spíše thriller než krimi.

17.07.2023 4 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

(SPOILER) Akční napínavá Sci-Fi o mimozemském útoku. Příběh se pěkně rozjíždí a neustále zrychluje. Akce stíhá akci, mrtvoly vojáků a civilistů se hromadí a záchrana světa přichází za minutu dvanáct. Z Čech a Slovenska se přesuneme do zahraničí, skočíme si i do vesmíru a nakonec přijde velkolepé finále na Islandu. Povedená jednohubka.

30.06.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Občas to zajiskří, ale jinak nuda, nuda, nuda. Už u knihy Smrtící bílá jsem si řekl, že další pokračování číst nebudu, ale podlehl jsem zvědavosti. Autorka má snad přímo chorobné nutkání napsat novou knihu vždy delší než tu předešlou. Bohužel, nedokáže děj zahustit a příběh vtěsnat do cca 350 stránek, na které bych to reálně viděl. Já tedy půjdu proti proudu a s touto nastavovanou kaší končím.

29.12.2022 3 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Pozoruhodné je, že autor dokázal svázat tolik lidských osudů v jeden souvislý celek. Vše tu do sebe zapadne jako dílky velkého puzzle. Po jeho složení se nám objeví drsný obraz jedné epochy divokého západu. McMurtry je úžasný autor a má můj obdiv, ale rozvláčný epický styl mě zas tolik neláká, abych chtěl „Osamělou” číst podruhé. U mě vítězí Louis Ľ Amour: 17 dílů „The Sacketts” a Jack Schaefer: „Muž se srdcem kovboje”. Tyto westerny čtu s velkou chutí opakovaně, nebudu ale překvapen pokud jiný čtenář upřednostní „Osamělou holubici”. Velmi pěkné knihy o divokém západě jsou také „Zlomený šíp, Malý velký muž, Western Union a Clarence Brant”. Pokud některou neznáte, mrkněte do databáze a třeba vás zaujme.

12.06.2022 4 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Čtivé pokračování knihy „Ano, můj pane”. Některé části příběhu jsou ale těžko uvěřitelné. Nedokážu si představit, že správce hradu Křivoklát Chval z Valdéře, mohl ovlivňovat jednání Jana Lucemburského. Niedl to ovšem potřeboval. Chtěl, aby byl Ondřej za potvrzení držby Jenčova králi zavázán. Autor si tím připravil cestu k dalšímu pokračování příběhu. Od dalšího dílu tak můžeme očekávat, že Ondřej splní daný slib a bude členem družiny krále Jana. A kam asi Jan zamíří? Nejspíš někam do boje.

21.05.2022 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Převzetí malého hrádku po příteli bylo zajímavější než bitvy v úvodu příběhu. Jsem zvědav kam děj posune další díl. Příjemné čtení za tři a půl bodu.

04.11.2021 3 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Průměrné dobrodružné čtení, které je evidentně určené zejména ženám. Historický příběh je tu až v pozadí, hlavní jsou vztahy, pocity a vzájemná interakce postav. Řeší se tu různá protivenství a úklady a čtenářky jsou z historické romance úplně hysterické. Rozhodně to není žádná velká literatura ve stylu W. Scotta či B. Cornwella.

11.08.2021 3 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Knihu jsem před lety jako kluk čítával. Film s Hanzlíkem je výborný.

23.05.2020 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Nelogické jednání hlavních postav mě silně iritovalo a ten bláznivý námět s ovládáním mysli a záměnou vrahů tomu taky nepřidal. Místo kvalitní propracované krimi jsem dostal jen další podřadný román s hloupou romanticko-psychologickou zápletkou, kterou se teď po dočtení pokusím rychle vymazat z paměti zase já.

27.09.2023 2 z 5

Zresetuj mě Zresetuj mě Michal Sirotek

Dobrodružný krimi román s trochu rozevlátým dějem z Prahy roku 2069. Je to trochu překombinované a občas zmatečné, na zadek si z toho rozhodně nesednete. Číst se to dá, ale Praha budoucnosti z Undergroundu od Kotlety je lepší nejméně o level. Průměrný počin za tři body.

12.09.2023 3 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

(SPOILER) Únik vraha z domu prokurátora je vtipný, ale málo reálný. Ve skutečnosti by odejít z domu okolo vozu se zamilovanou dvojicí bylo mnohem jednodušší. Byla tma, vrah se mohl maskovat pláštěnkou s kapucí a o dvě ulice dál na něho čekal vůz. Podstatně menší risk než volat hlídku a tvrdit, že on je ten napadený. Ti mladí, pokud by si ho vůbec všimli, by ho stejně nepoznali a určitě by ho nenapadli. Než by někomu nahlásili podezřelou osobu, byl by dávno pryč. Naopak setkání s ozbrojenými policisty mohlo skončit všelijak. Chápu ale, že autor chtěl rozjet děj něčím zábavným a dramatickým. Slabší čtyři body, ten politický rozměr byl trochu nevěrohodný.

16.07.2023 4 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Po dlouhé době nápaditý krimi thriller. Příběh se odehrává v zajímavém prostředí, působí reálně a hlavní postavy jednají logicky. Už mě nudí autoři, kteří se snaží za každou cenu šokovat a popisují naprosto bizarní vraždy a nesmyslné situace. Tady autor nepřekročil míru, vyšetřovatelé nejsou nudní, shromažďují informace a s pomocí dedukce a postřehu vypátrají skutečného vraha.

22.06.2022 4 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Vondruška už rezignoval na vypracování kvalitní osnovy detektivky, ve které se mají základní linky příběhu v závěru protnout, přinést vyřešení všech záhad a odhalit pachatele. On tedy pachatele odhalí, ale často tu logika pokulhává a polovina událostí nedává vůbec žádný smysl. Je to ovšem čtivé a část čtenářů mu proto ty nesrovnalosti, divoké kombinace a nesoudržnost příběhu ráda odpustí. Dávám dva a půl bodu.

19.02.2022 3 z 5

To jsme, prosím, nebrali To jsme, prosím, nebrali Stanislav Rudolf

Jedna z méně povedených knih pana Rudolfa. Je to dost naivní a kvalita textu průměrná. Jiné romány od tohoto autora mají mnohem lepší jazykový projev, jsou živější a nápaditější. Tady je Rudolf hodně kožený a chybí mu jistá lehkost ve vyjadřování. Je tu i pár nesmyslných pseudoproblémů ve škole. Nucení do recitace, vyslání studenta k moři od SSM a problémy na školním statku. V reálu byly jiné potíže, to co napadlo autora je dost mimo mísu. Na středních školách SSM nikoho neposílala na zahraniční rekreaci, nechat zarůst řetězy kravám by možná prošlo v padesátých letech a kroužek poezie na zemědělské škole nikdo po studentech nepožadoval. Sám jsem v minulém režimu na střední chodil, žil na internátu a znal studenty i z dalších středních škol ve městě. SSM byla jen formalita, recitační kroužek neměl ani gympl a žádný učitel netoužil něco takového zakládat. Takže, slabší průměr.

14.08.2021 2 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

Naprosto souhlasím s názorem té části čtenářů, která popisuje příběh jako příliš zamotaný a občas i nelogický. Slabší tři body.

15.04.2021 3 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Konec románu byl asi až příliš rozvleklý a zamotaný a neuškodilo by tu pár stránek ubrat, aby příběh dostal větší spád a lépe vygradoval. Autorův literární projev je ale pořád zábavný a čtivý a já si rád počkám na další díl.

20.02.2021 4 z 5