Knizectvi Knizectvi komentáře u knih

Mytologie - Bohové, hrdinové a nestvůry starobylého Řecka Mytologie - Bohové, hrdinové a nestvůry starobylého Řecka Dugald Steer

Nádherná publikace. Skvělé zpracování, které chytne a nepustí nejen děti ale i dospělé :)

26.11.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Aristokratka je jediná humoristická série, které jsem propadl. A vlastně ani nevím proč. Vtipy nejsou nijak zvlášť promyšlené, postavy jsou, s prominutím, na přesdržku, a nejsou zrovna dvakrát uvěřitelné a děj snad nemůže být zmatenější. Přesto jsem přečetl celou sérii, smál se a určitě ji rád doporučuju. Netuším tedy čím to je, ale ani se v tom nepotřebuju nijak patlat, prostě si tyhle knížky užívám. A asi nejvíc právě tenhle poslední zatím vyšlý díl, který vyšel v rámci Velkého knižního čtvrtku u @kosmas . Tenhle díl je za mě určitě nejlepší, ať už pro to, že mi přišel trochu lepší, možná bych řekl, klidnější hůmor, nebo díky ději, který zde byl takový jaký by měl asi v knize být. Děj byl lineárnější, neskákal od jedné věci k druhé jako předchozí díly ale opravdu se něco dělo. Líbilo se mi podívat se s Marií a dalšími obyvatelkami Kostky, na nizozemský dvůr a taky otevřít pár dalších záhad, pravděpodobně do dalšího dílu.
Je to nenáročné čtení, u kterého nemusíte přemýšlet nad dějem ani nad vtipy, stačí prostě číst a bavit se. Takže doporučuji každému kdo se chce odreagovat a třeba i zasmát.

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

První audiokniha, kterou jsem doposlouchal až do konce. V audioverzi ji vydalo nakladatelství @onehotbook , načetl Jan Vondráček a má něco málo přes 4 hodiny. To, že jsem konečně doposlouchal audioknihu a dokázal se na ní soustředit má hned několik důvodů. Prvním důvodem je určitě to jak je kniha napsaná, sice víme co se děje, a že skoro vše je v rovině psychologického vyrovnávání se dítěte s pocity budoucí, nevyhnutelné ztráty, to však nedělá prožitky vůbec menšími. Druhým důvodem byl, velmi příjemný hlas, kterým byla kniha načtena a v neposlední řadě má zásluhu určitě nová, skvěle přehledná a poměrně intuitivní aplikace od @audioteka.
A teď už k samotnému příběhu. Je to nádherně napsaný, místy až mrazivý příběh chlapce, jemuž umírá matka na rakovinu. Netvor z tisu je skvělým příměrem vlastního podvědomí. Toho jak se nejen v dítěti, v takovéto situaci mísí pocity. Strach, sebelítost, sobecká touha ať už to skončí, bolest, zmatek, nejistota, vztek. Příběh o tom jak se srovnat se všemi změnami, jak taková událost mění náš vztah s okolím i to jak jsme vnímáni. V téhle knize dostanete hodně silných pocitů a podnětů na několika málo stránkách, což možná občas příběhu ubližuje, protože .... někdy už je toho prostě moc. Čekal jsem větší emoční vypětí, které se ale nedostavilo až tak jak jsem i vzhledem k tématu očekával, proto 4 hvězdy. Jinak za mě určitě skvělá kniha, kterou rád doporučím.

26.11.2020 4 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Pokračování komiksu Introvertka v hlučném světě.
Opět krásná a neskutečně milá záležitost od @whereis . Roztomilá kresba a zábavné situace, se kterými se asi můžeme ztotožnit. Musím říct, že první díl se mi asi libil víc. Byl přirozenější a vtipnější. Tady po svatbě se mi zdá, že takhle dokonalý vztah není úplně reálný. Vztah asi nemůže existovat bez nějakých kompromisů, a i nějaká ta hádka nebo výměna názorů je podle mě potřebná pro zdravější fungování partnerského vztahu :) Co myslíte vy?
Každopádně stale je to pohlazení po duši a zábava, na par okamžiků můžete vypnout a ponořit se do černobílého kresleného světa který vám vykouzlí úsměv na rtech, takže jako odpočinek určitě doporučuju všem a jsem rád, že @portal vydává tyhle úžasné komiksy????

26.11.2020 3 z 5

Lubošova celkem fajn knížka Lubošova celkem fajn knížka Luboš Kulíšek

Musím říct, že Luboše jsem před přečtením téhle knížky nesledoval.
Ano nějaké video od tohohle tvůrce sem za sebou už měl ale nedá se mluvit o nějakém konstatním sledování. To se po přečtení Celkem fajn knížky, změnilo. Jak knížka tak autor a youtuber jsou opravdu fajn. A ano je to čtení asi hlavně určené pro fanoušky, ale i já se celkem pobavil a dokonce našel nějakou inspiraci. Luboš odhaluje trochu více ze svého soukromí, své pocity i to jak prožíval mezníky na své cestě tam kde je. A už to samo o sobě může být velmi inspirativní. Pohled na svět očima mladého, úspěšného kluka, který je napsaný vtipně a inteligentně zároveň, se pro mě tedy stal něčím víc než jen odpočinkovou jednohubkou, kterou sem si chtěl přečíst ze zvědavosti.
Doporučil bych jí každému fanouškovi kanálu Luboš je celkem fajn, ale i každému kdo se chce nechat inspirovat nebo se jen pobavit :)

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Pocit zadržovaného dechu a čekání na hluboký nádech, nebo možná spíš úlevný výdech. Tenhle můj pocit naprosto dokonale vystihuje věta z knihy : ,, Člověk čeká na nic, stojí ve frontě na nějakou možnost, přesně tohle teď všichni děláme."
Od téhle knihy jsem očekával něco trochu víc ,, brutálního,, vzhledem k době a místu, ve kterých se odehrává. Trochu jsem se toho bál a jsem moc rád, že to tak nebylo. Příběh byl nakonec vlastně poklidný, místy poetický, melancholický, romantický a dokonce i krásný. Ano většinou knihy se táhne pocit stísněnosti a očekávání něčeho špatného, co musí nevyhnutelně přijít. Ale možná je to jenom tím jaké zkušenosti mám já sám, ať už z života nebo jiných příběhů. Plavec ve tmě je napsán velice sugestivně a pohltí vás.
Dalo by se říct, milostný příběh na pozadí historických událostí, ale já bych spíše řekl, historické události na pozadí milostného příběhu.
Mimo hlavní příběh a osudy hlavních hrdinů je nám totiž nádherně podáváno spoustu historických zajímavostí a souvislostí, které jsou opravdu úžasně podané.
K téhle knize se budu určitě vracet a doporučovat ji budu každému, protože touhle knihou nikdo chybu neudělá.

26.11.2020 5 z 5

Red a Blue 1 Red a Blue 1 Hidenori Kusaka

Co tak můžu napsat k Pokemon manze ????
Manga podle původních videoher Pokemon red a Pokemon blue (v Japonsku green), byla pro mě krásně nostalgickým navraten do dětství. Však kdo z nás nesbíral Pokemon kartičky. Ja jich měl plnou příruční taštičku, a mám k nim jednu ne moc pozitivní vzpomínku. Jednou když sem ve škole udělal nějaký průšvih, mohlo to být tak v páté třídě, přišel do školy můj nevlastní otec a před všemi, uprostřed hodiny, my za trest všechny karty roztrhal. Můžu vám říct, že z toho byla v háji celá třída ???? My sme prostě milovali Pokémony.
Takže tenhle návrat do světa japonských příšerek, pro mě byl skvělý. Sledujeme nové hrdiny, nové začátky a staré známé příšerky. Tahle manga je prostě nutností pro každého kdo kdy miloval Pikachu nebo jakoukoli jinou příšerku ????

19.10.2020 4 z 5

Příběh: Kniha bílá Příběh: Kniha bílá D. D. Gabrová

Myslím, že tenhle úvod už sem někdy použil, ale ještě nikdy se nehodil tak jako tady.
Tohle je totiž opravdu neobyčejný příběh, neobyčejně obyčejného života. Sledujeme život jedné ženy, ženy která se narodila v minulém režimu a dospěla v přelomovém období. Dalo by se říct, že je naprosto obyčejná. Nevyniká vzděláním, nedosáhla ničeho extrémně zajímavého ( tedy alespoň v očích společnosti), není to žádná odvážná aktivistka, nestala se jí žádná extrémní či nezvyklá tragédie. Prostě je skrz na skrz obyčejná, a přesto nemůže být více pozoruhodná.
Co se mi na knize líbilo nejvíc byl styl vyprávění. Hlavně v první části kdy nám svůj příběh vypráví malá holčička, jsem byl ke knize naprosto přikován. Popis úžasného dětství optikou malého dítěte byl dokonalý a jazyk tak nádherně přizpůsobený nevinnosti dětství, sem snad nikde jinde nezažil. Už jen tahle část mě donutí se k příběhu jednou vrátit.
Celkově styl vyprávění je jedno velké pohlazení po duši a celé je to navíc pojaté s hůmorem s jakým naše hlavní postava bere celý život. Ne jednou jsem se smál nahlas.
Jak už sem psal v tomhle životním příběhu nejsou žádné extra násilné zvraty, naše hrdinka se sice potýká s nepřízněmi osudu a nesprávnými lidmi ale nikdy to není nic co by se nedělo dnes a denně a to se mi snad poprvé u knížky líbilo.
Pokud bych měl říct co mi vadilo, byly to dvě věci.
První je to, že v knize mají všechny postavy jméno, jenom děti ne. To mě trochu rozčilovalo, možná k tomu měla autorka důvod, který jenom nedokážu pochopit ale hrozně mě rozčilovalo pojmenovávání jako ,, nejstarší dítě´´ . Ale to je jenom drobnost.
Druhá věc je možná trochu rozporná, protože se mi líbily trochu filozofičtější části a většinou jsem se ztotožňoval s myšlenkami. Jenom se mi párkrát stalo, že na mě, na jednom místě a v jednu chvíli, bylo moc filozofie a rad do života, působilo to pak dost na sílu a málo uvěřitelně. A taky se mi zdálo, že to čím dál tím více sklouzávalo k takovému... nevím jak to nazvat.. možná proletářskému smýšlení? Možná to tak bylo i zamýšleno a byl to prostě vývoj postavy ale mě to trochu vadilo.
Jinak je kniha plná úžasných příběhů a střípků i myšlenek, které ve mě hodně rezonují a poprvé jsem nadšený z toho jak kniha vlastně nekončí, protože je to prostě životní příběh, který ještě nekončí.
Moc děkuji autorce za zaslání, tohle jsem si opravdu užil a určitě se budu snažit knihu šířit dál, protože si to více než zaslouží.

06.10.2020 4 z 5

Stíny Stíny Neil Gaiman

Vždycky mě fascinovala severská, slovanská a keltská mytologie. Taky mě fascinuje jak jsou lidé fascinováni mytologií a jak každého táhne jiná. Myslím si, že to jakou mytologii máte rádi, prozrazuje dost o vás jako o člověku. O vaší povaze a sklonech :)
Tenhle komiks, vychází z knihy Američtí bohové od Neala Gaimana, kterého naprosto zbožňuju. A mísí se v něm nejrůznější světové mytologie. V podstatě jde o to, že bohové jsou silní pokud v ně někdo věří a uctívá je. Jak lidé přicházeli do Ameriky, přinášeli se s sebou svá božstva a mytické bytosti, ti pak začali upadat v zapomnění a slábnout. Nezmizeli však úplně, žijí mezi běžnými lidmi a někteří se snaží získat svou sílu zpět. Do toho se musí potýkat s novými ,, božstvy,, nebo personifikovanými věcmi, které uctívá moderní společnost, jako je internet či televize. Celkově je příběh dechberoucí a nedá vám vydechnout. Kresba je úžasná, nabitá emocemi a občas stejně jako příběh, šílená. Je tu pár explicitních a erotických scén, které celý komiks dost okoření, stejně jako ostřejší jazyk. Celek je jednoduše geniální a ja se hned pouštím do druhého dílu a po dočtení chci určitě vidět i seriál, i když po tomhle čtení budu z jiného zpracovaní určitě zklamaný.
Pokud máte rádi mytologii, nevadí vám trochu peprnější příběh a né úplně korektní a uhlazené kresby a styl psaní. Tak se do toho určitě pusťte, stojí to za to.

26.09.2020 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Překvapení roku !
Na začátek musím napsat: Páni, reálnější a uvěřitelnější fikci jsem snad nikdy nečetl. Autorka píše příběh fiktivní kapely formou ,, rozhovorů,, tak věrohodně, že máte pocit jako by prožila celou tu dobu někde kolem nich a zapisovala si všechna tahle slova hned jak je někdo vypustil z pusy.
I když víte, že kapela je fiktivní, prostě se vám nechce věřit, že neexistovala.
Knížka ale rozhodně není jenom o kapele. Je o osudech lidí, formou krátkých útržků a střípků z několika životů, nám autorka dá nahlédnout překvapivě hluboko do jejich duší. Sledujeme jak se kdo vyvíjí, ať už k lepšímu nebo horšímu. Jaký vliv mají rozhodnutí na život člověka, a opět ať už ta dobrá nebo špatná. Sledujeme prostě osudy lidí, kteří se snaží žít svůj zivot se vším všudy, plnit si své sny, rvát se se svými problémy a prostě být. Žádní přehnaní hrdinové ani padouši, jednoduše lidé. Mimo to všechno je taky zajímavý pohled na dobu divokých sedmdesátých let v americkém hudebním průmyslu.
Tahle knížka toho prostě skýtá víc než by se na první pohled mohlo zdát. A i když tohle rozhodně není můj žánr, knihu mužů doporučit snad každému. Taylor Jenkins Reid má pro mě neuvěřitelně skvělý styl.
Ps: Děkuji Katce Valterove za neúnavnou propagaci a za to že jsem díky ní vystoupil ze své své knižní bubliny a objevil tenhle skvost.

25.09.2020 5 z 5

Čtyřměstí Čtyřměstí Theo Addair (p)

Druhý a závěrečný díl duologie Ve stínu oskeruše.
Theo je jednoduše, jedním z mých nejoblíbenějších, českých autorů. Jeho dušihladící styl vyprávění je nezaměnitelný a pro mě naprosto kouzelný. Většina lidí ho popisuje jako ,, milý,, a milý rozhodně je. V jeho knížkách není žádné zbytečné extrémní násilí nebo explicitní nesmysly, proto máte ze čtení vždy uklidňující pocit. A i když v téhle knize Theo maličko přitvrdil stále se nese v podobně krásném duchu.
V tomhle pokračování se mi nejvíc líbily dvě věci. Více prostoru pro lásku, žádné skryté náznaky a dokonce i pár sexuálních narážek. A také větší ucelenost děje, opravdový důraz na to, že každá akce vyvolá nějakou reakci.
Ve Čtyřměstí je také mnohem více děje, zvratů a překvapení než v předchozím díle, což vás bude nutit číst a číst. Ano stále je to kniha se silným ,, ekologickým,, podtextem ale stále mi to absolutně vůbec nevadilo. Těch podtextů je tam určitě mnohem víc, a všechny jsou vsunuty do děje nenásilnou formou, u které si řeknete, že děj by bez nich nebyl úplný. Úžasně je vykreslená atmosféra, svět je skvěle vymyšlený a působí skoro až dojmem české vesnické legendy a ono celkově celý příběh působí jako nějaká důvěrně známá báje, o které jste se mohli učit ve škole, celé je to tak trochu důvěrně známé, přesto, že jste nikdy nic takového neslyšeli, nebo alespoň mě to tak přišlo. Celkově tedy tuhle knížku můžu shrnout v pár bodech. Silný příběh, zajímavý děj, postavy, které si prostě zamilujete a budete k nim mít velmi blízko, naprosto skvěle dotažené charaktery, a pohlazení po duši ve vícero ohledech. Takže k téhle duologii stejně jako ke všem Theovo knížkám se určitě budu vracet. A vám ji rozhodně doporučuju s klidným srdcem a svědomím.
Ale to bych nebyl já kdybych k Theovi neměl nějakou poznámku :D Je sice fajn, že v době, kdy se autoři snaží ze sérií vytřískat maximum a roztahují je na pět či dokonce sedm dílů, se Theo rozhodl svou sérii zbytečně neroztahovat a ano tyhle dva díly jsou i krásně zakončené, ale prooč, proč ne aspoň tři :) Tohle byl hrozně krátkej čas, a já chci, jako vždy, víc. :) Takže za to zase strhávám bod. Jinak by bylo šest z pěti :D

22.09.2020 5 z 5

Dcera ztracených bohů Dcera ztracených bohů Alžběta Komrsková

Humbook start 2020
Podle informací, které jsem měl to měl být retelling na řeckou báji o Mínotaurovi. A ano motiv býka a labyrintu tady najdete, ale to je tak vše v čem by se dala najít inspirace mýtem. Knížka je až překvapivě originální, nebo pro mě alespoň byla, nic moc podobného jsem zatím nečetl.
Je to young adult, autorka je hodně mladá a hlavní postava také, ale kromě trošku zkratkovitějšího stylu psaní to na knize nepoznáte. Zkratkovitější v tomhle případě znamená hodně děje, nahuštěného do krátkého časového úseku a taky tak trochu ,, vše se prostě nějak stane a stane se to rychle,, . Naopak prostředí a povahy postav jsou vykreslené skvěle. To čeho jsem se hodně bál byla milostná linka, a ještě více snad milostného trojúhelníku, který byl naznačován, autorka však milostnou linku zvládla naprosto úžasně, vůbec mi nevadila, spíše naopak byla nádherným, propracovaným doplňkem k celému příběhu. Svět i bozi byli inspirováni starověkým Řeckem a přesto originální a opravdu dobře vymyšlení. Dobře propracovaná minulost, která vás překvapí, krásně zapadne do současnosti a vše se uspokojivě propojí, opět je k tomu sice použita zkratka ale tahle se tam určitě hodila ???? Musím říct, že celkově mě kniha hodně překvapila a hodně se mi líbila. Kdyby se natáhla o pár stránek a na trošku delší časový úsek, byla by na 5 hvězd. I takhle ale rozhodně stojí za přečtení. Bude se líbit snad každému.

22.09.2020 4 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Tahle knížka je napsána jako seznamy, které si zapisuje hlavní protagonista. Trochu sem se téhle formy bál ale... může mi nekdo vysvětlit jak soupis seznamů může být zároveň, promiňte mi to slovo, ku*evsky vtipný a šíleně dojemný ? Jak může být Dan tak šíleně sympatický, super vzdělaný a chytrý, a zároveň takový blb ? ????
Většinu knihy jsem se smál, někdy dokonce nahlas, a co myslíte? Ke konci jsem i brečel a to jsem teda fakt nečekal. Nečekal jsem to ani před tím než jsem začal číst, protože jsem neměl žádná očekávání, ani v průběhu čtení, protože jsem myslel že to má být prostě vtipný. Takže pokud bych měl hodnoceni knížky Matthewa Dickse poskládané z Danových seznamů shrnout do jednoho slova, bylo by to slovo ,, překvapení" . Naprosto skvělé překvapení, ke kterému se určitě budu vracet.
A o čem si tedy Dan píše seznamy ?
O každodenních situacích, o svém podnikání, nákupní seznamy, seznamy výdajů, seznamy doporučovaných knih, seznamy jmen, seznamy o lasce, seznamy o přátelství, o sobě, o životě, o popkultuře prostě o všem. Seznamy, které dohromady dají překvapivě skvělou knížku, kterou jsem si zamiloval, prosmál i probrečel. A kterou vám teď určitě budu ještě dlouho nutit k přečtení ????

31.08.2020 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Neobyčejně napsaný příběh o tragicky obyčejném a přesto silně neobyčejném životě. Jak možná už víte, nesnáším ,,ale,, , a vyřvávám, že čeští autoři jsou stejně dobří jako jakýkoli jiný autor. ALE tady mě opravdu překvapilo, že tuhle knížku napsala česká autorka a ještě k tomu, velmi mladá česká autorka. Děj se odehrává v Anglii padesátých let a já jsem neměl jediný problém uvěřit tomu, že autorka tuto dobu a místo sama zažila. Proto mé ALE. Příběh sám by nebyl nijak zvlášť originální, šokující či napínavý. Co ho dělá opravdu skvělým, je autorčin styl psaní a ten pocit, že opravdu ví o čem píše. A to ať už píše o pocitech utlačované menšiny, zapuzeného dítěte, uprchlíka nebo lidí, kteří museli předčasně dospět. Či když nám v náznacích podává, jak vypadá deprese, mánie či hledání vlastní identity. Nemám problém se v jejím podání ztotožnit s čímkoli z výše zmíněného a cítit co autorka chce abych cítil. Pro mě navíc styl psaní vytvořil užasnou atmosféru a pocit známého prostředí. Popsal bych ho jako mix mého oblíbeného Michaela Cuninnghama a jeho nepřekonatelné existencionální poetiky, s užasnou snovou atmosférou asijských autorů jako je Murakami nebo Kangová. To celé ve mě vyvolalo opravdu silné pocity a tahle kniha se určitě řadí k tomu nejlepšímu co jsem četl.
P.s.: Celou dobu jsem si myslel, že je to odeonka, a i když ji vydal knižní klub tak to odeonka není. To mě opravdu překvapilo, protože mě ani nenapadlo myslet si, že tohle by mohla nebýt odeonka.

23.08.2020 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Co tak napsat k téhle knížce ? Je to severská mytologie a napsal ji Neil Gaiman, to by asi stačilo :D Ne jasně, že je toho víc. Jsou to severské mýty jak je známe, Thor, Odin, Loki a tak dále. Gaiman převypravuje tyhle známe a fascinující mýty, trochu jiným, vtipným a jednoduše Gaimanovským způsobem. Tohle zpracování vás poučí i pobaví ať už severské mýty znáte nebo ne. Klasické příběhy o bozích z Ásgardu, obrech, álfech a mytologických stvořeních, vás v tomhle podání chytí a nepustí. Knížka je určitě povinností pro každého kdo má rád Marvelovské zpracování severských mýtů, protože asi v žádné knize není Loki tak podobný právě tomu Marvelovskému. Bonus je naprosto nádherná obálka.

21.08.2020 5 z 5

Nimona Nimona Noelle Stevenson

O tomhle komiksu jsem nevěděl, vůbec nic. Nikde jsem o něm neslyšel a netušil jsem o čem je, jakmile jsem ho však držel v ruce, zaujal mě na první pohled. Krásná obálka. Na zadní straně spoustu ocenění. A hlavně moc pěkná kresba. Jakmile jsem si přečetl krátký popis, hned jsem si ho vzal. A určitě jsem neudělal chybu. Původně mě zaujalo, že se jedná o fantasy příběh, který je zasazený do světa kde jsou vedle sebe rytíři s meči, magie a moderní technologie. Musím říct, že mě dostala hloubka příběhu a jedna věc, která není vyloženě nikde napsaná ale je naznačovaná a to se mi moc líbilo ( pokud si Nimonu přečtete, dejte mi vědět jestli víte co myslím). Samotná Nimona je skvělá postava ale ja prostě miluju Temnotaje :) Celkově jsem dostal mnohem víc než sem čekal. Obálka slibovala skvělý zážitek a ten jsem opravdu dostal. Nimona je super volbou, jak pro milovníky komiksu tak pro ty co s komiksem nemají moc zkušeností. A navíc je trochu obsáhlejší, takže vám vydrží na déle než deset minut jako normální komiks :)

21.08.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Další skvělý komiks o životě nás ,, podivínů,, od skvělé Debbie Tung. Stejně jako v Introvertce, se ztotožníte se spoustou situací. Autorka nám na svém, životě ukazuje jak krásný ale i praštěný, může být váš život, pokud jsou pro vás knihy jednou z nejdůležitějších věcí. Ukazuje o co bohatší a plnější život můžete mít pokud se ponoříte do světa příběhů. Také ale ukazuje vtipné situace, které určitě zažíváte dnes a denně pokud jste zapřísáhlý knihomol. Nebo naše trochu až trapné úchylky a podivnosti, kterých se zuby nehty držíme. Vlastně ani nevím co víc říct. Je to krásně poeticky kreslený komiks, ve kterém se většina z nás opět pozná. Pohladí vás po duši i rozesměje. Pokud chcete na chvilku vypnout, odpočinout si a pobavit se, tohle je jasná volba.

21.08.2020 4 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Hodnocení téhle knihy jsem si musel nechat pořádně rozležet v hlavě. Protože pokud bych jí hodnotil hned po dočtení tak by bylo hodnocení zlé a to nevim jestli bych si úplně dovolil u autora takového jména.
Kdybych tohle psal hned po dočtení, napsal bych, že mě kniha hrozně iritovala. Štvala mě nereálnost příběhu, strohý styl psaní, nereálné charaktery postav, které si autor přizpůsoboval podle toho jak se mu zrovna hodilo, bez nějakého viditelného základu, nebo následků. Nejvíc mě štval charakter hlavní postavy, šestnáctiletý kluk s vědomostmi a chováním pětiletého dítěte. A co chci napsat teď, po týdnu přemýšlení ? Možná to všechno byl účel, možná mě to všechno mělo iritovat, možná celá ta surrealnost měla podtrhovat jedno hlavní sdělení. A to jak jsme ovlivněni výchovou, společností a odsouváním smrti. Hlavně to poslední je podle mě hlavním tématem knihy. Odsouváme smrt, nemluvíme o ní, bojíme se jí. Na mrtvého člověka se nedokážeme ani podívat, hřbitovy jsme přestěhovali na okraj města a zajdeme tam jen když je to nezbytně nutné. Čím méně o ní mluvíme, tím více nás děsí a nedokážeme se srovnat s tím, že jednou čeká i nás. Po tomhle uvažování musím říct, že i přes všechno co jsem psal na začátku, mě kniha opravdu oslovila. A doporučuji její přečtení a zamyšlení se nad tématem, které nabízí.
Ps: Nenechte se odradit anotací, podle které to vypadá, že je kniha hlavně o incestu. Skoro žádný tam naštěstí není. Spíš je v myšlenkách a zvědavosti.

10.08.2020 4 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Komiks o tom jaké je to být introvertem, ve světě, který působí tak otevřeně, extrovertně a klade důraz na sociální interakce. V 99 procentech vyobrazený situací jsem se viděl. A myslím, že i pokud nejste vyloženě introverti tak se v některých okamžicích také poznáte. To co je pro většinu zábava nebo banalita, může být pro nás ostatní velmi těžké. Jako jít na párty, mluvit před lidmi, seznamovat se s novými lidmi nebo třeba jen telefonovat. Nejtěžší však na tom všem je nepochopení okolí. Nejste divní, když chcete zůstat doma a číst si knížku, nejste divní, když v práci chcete pracovat a ne vědět co měli všichni kolegové předchozí den k večeři a nejste divní když radši vypíšete vše co máte na srdci než aby jste to někomu vykládali. Jste to prostě vy a vaše pocity. A je důležité najít si lidi, kteří to budou chápat. Jo a mimochodem, pokud jste se s něčím z toho co jsem tu napsal ztotožnili tak určitě budete milovat Jasona, partnera hlavní hrdinky, který je naprosto úžasný a chápavý. Komiks je autobiografický a je z něj cítit opravdovost, připočítejte moc pěknou kresbu a máte skvěle strávenou hodinku :) Ke komiksu se určitě budu vracet a doporučuju úplně všem :)

10.08.2020 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

O téhle knížečce se jeden čas mluvilo opravdu hodně a jenom v superlativech. To je důvod proč jsem asi očekával něco úplně jiného. Hlubšího, užitečnějšího obsáhlejšího ? Ani vlastně nevím. Můžu říct, že knížka je zajímavá ale nic moc mi nedala. Je maličká, krátká a obsahuje hodně ilustrací a málo textu. Autor píše hodně familiérně a zkratkovitě. Velkou část toho mála textu zabírají citáty a výroky známých osobností. Myšlenky jsou celkem zajímavé, jsou o tom jak využít inspiraci jinými lidmi a díly, která už byla vytvořena, ale zároveň jak nekopírovat. Jenže je to opravdu jenom házení myšlenek, občas proložených nějakou neurčitou autorovo zkušeností.
Celkově určitě není špatné si knihu přečíst ( zabere vám to tak půl hodiny) aby jste věděli o čem je a třeba i nějaká ta inspirace příjde. Mě ale celkově nic moc nedala.

10.08.2020 3 z 5