knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

První díl jsem nečetla a obecně také úplně nevyhledávám tento typ literatury, kdy někdo (obvykle známá osobnost) prezentuje svůj životopis a své životní postoje. Ale toto mě nadchlo. Lidé můžou být opravdu zajímaví. Tito rozhodně jsou.

Čtivosti knize přidal i formát, pocit nepřehlcenosti spoustou textu a hlavně ty velkoformátové umělecké fotografie.

28.05.2020 5 z 5

Brouk v mraveništi Brouk v mraveništi Arkadij Strugackij

Román odkazuje na "první díl", tedy Obydlený ostrov, jen několika náznaky v počátku. Ač se v něm čtenář na začátku těžko orientuje, je to spíš charakteristická vlastnost autorů, než že by bylo nutné znát Obydlený ostrov.

Příjemný příběh o odhalování jednoho tajemství. Ve chvíli, kdy je tajemství nakonec odhaleno, přišla pro mě zprvu chvíle zklamání - až takhle prosté to bylo? A pak přišlo to psychologické filozofování a vážné otázky a zklamání bylo zapomenuto. A pak už to šlo ráz na ráz, rychlý konec - a já se obávám, že jsem ten konec úplně nepochopila...

09.05.2020 4 z 5

Nikdy si nedávejte vycpat svého psa Nikdy si nedávejte vycpat svého psa Alan Alda

Zpočátku jako byste nečetli životopis herecké hvězdy, ale jakýsi román, vyprávění chlapce, který vyrůstal v netradičním prostředí. Iluze četby beletrie byla tak silná, že jsem se rychlým prolistováním potřebovala přesvědčit, že kniha skutečně jako klasická autobiografie obsahuje i osobní fotografie.

A tak si spolu s autorem prožijete jeho dětství i období tzv. raných let, kdy zápasí s nezaměstnaností. A zas tu máte román, tentokrát o tvrdé realitě života a stále těžší cestu za svým snem.

A tak to pokračuje. Každá část vyprávění je neuvěřitelně emotivní a živá, až máte pocit, že jste spolu s autorem prožili vše. Že jste to snad byli vy, kdo tuto knihu na základě svých vzpomínek napsal. Ten pocit mě velmi překvapil. Autor je zřejmě nejen velkým hercem a velkým člověkem, ale i velkým spisovatelem.

Moc pěkně je vystižen i závěr knihy. Jen podtrhuje ten pocit, že šlo o pečlivě promyšlené dílo.

07.05.2020 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Tohoto pána jsem neznala, dle anotace jsem se těšila, že se dozvím něco o osobnosti moderního a nejspíš trochu kontroverzního kněze. Toho jsem se dočkala v první třetině knihy a bylo to zajímavé. Zvláště pak porovnání českého a polského přístupu k církvi. Následný rozhovor o věcech, které bývají církvi často zazlívány, by se spíš hodil do nějakého časopisu typu Reflex. A velká část knihy byla věnována komentování naší společnosti, což bylo vlastně takové jedno dlouhé kázání. Jak být lepšími. To je sice taky důležité, ale tak nějak jsem čekala něco jiného.

22.02.2020 3 z 5

Zbavte se zvyku být sami sebou Zbavte se zvyku být sami sebou Joe Dispenza

Od pana doktora jsem čekala vědecké zdůvodnění, jak myšlení ovlivňuje realitu. Ano, vědecky zdůvodňuje, ale.... Ale jeho tvorba závěrů mi připadá místy nelogická (z hlediska výrokové logiky). Zřejmě to způsobila snaha teorii co nejvíc zestručnit, neboť cílem knihy je dle slov autora být praktickým průvodcem k jeho předchozí knize. A taktéž dle slov autora není nezbytné první knihu číst. A já nečetla.

Autor se snaží vysvětlovat určité pasáže opravdu podrobně, což oceňuji, proto vítám jejich časté opakování. Myšlenky samy o sobě použitelné jsou, i když jejich poskládání je místy málo logické.

Autor zjevně směřuje k meditaci jako hlavnímu bodu knihy. Zde ale musím vyslovit obavu. Opravdu mám chtít zapomenout na svou původní osobnost a vymyslet si kompletně novou? Co třeba moje stávající dobré stránky? A nekoleduje si tak člověk spíš o velké psychické problémy? Vždyť tahle autorova věta ( = cíl meditace) zní hrozivě: "Pokud se osobnost jménem John stala osobností známou jako Steve, můžeme říct, že Johnův život se změní, protože už není Johnem, ale myslí, jedná a cítí jako Steve." Ale třeba to autor jen nešikovně vyjádřil.

Z celé knihy cítím jeho upřímnou snahu pomoct čtenářům žít lépe. Bohužel celkově nedokážu hodnotit výše, jeho podání meditace by dle mého názoru mohlo někomu spíše ublížit.

21.02.2020 3 z 5

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Z této knihy jsem poněkud v rozpacích a překvapuje mě veskrze kladné hodnocení. Pro mě to teda moc nebylo. Což o to, humor byl v pohodě, i když místy možná až překombinovaný (to fakt museli tak chlastat a neustále narážet na sex nebo aspoň na manželky? Je vidět, že to psal chlap...). Vyprávění byla také zajímavá, i když Darwin zprvu nevyprávěl chronologicky, takže jsem měla problém se zorientovat. Autorovy vsuvky vlastních příhod by taky samy o sobě mohly pobavit. Jen celé to spojení na mě bylo příliš rušivé a nejen proto, že neustále někdo skákal vypravěči do řeči.

Když se chci pobavit, vyhledám knížku humornou. Když se chci něco dozvědět, sáhnu po naučné. Ale obojí naráz nezvládám, jedno je vyrušováno druhým.

Vlastně jsem si celou dobu připadala jako pilná studentka v posluchárně neukázněných pokřikujících žáků, jimž se chudák učitel snaží zmateně vysvětlit látku a dělá vše možné, aby získal jejich pozornost, zatímco se tam krčím, slyším toho polovinu a je mi líto jak učitele, tak ostatních.

05.02.2020 3 z 5

Tajemství dvou partnerů: sny a mýty Tajemství dvou partnerů: sny a mýty Jana Heffernanová

Kniha se zavádějícím (pro neznalce problematiky) názvem a suchou anotací. A spoustou doporučujících komentářů. Naštěstí, protože jinak mohla uniknout mé i vaší pozornosti.

Doporučuju!

První část je vlastně teorie vysvětlující základní pojmy psychologie, jako je ego, vědomí, archetyp... Není radno ji přeskočit, pro vážnou práci se sny je nezbytná. A navíc mě bavila.

Ale samotná metodika rozboru snů, to je prostě bomba. Jednak přesvědčivě vysvětlí, proč je dobré se sny pracovat, proč nefungují klasické snáře, ale i poradí, jak si sny zapamatovat a co vše nám můžou dát. Včetně podrobného návodu i s příklady. Tak podrobného, že jsem ho zvládla aplikovat hned na nejbližší sen a wow co já se o sobě dozvěděla hned za první noc!

28.01.2020 5 z 5

Hercule Poirot: Povídky Hercule Poirot: Povídky Agatha Christie

Knihy tohoto formátu mě vždycky přitahovaly a podivně neskutečná rozuzlení záhad Herculem Poirotem taky, takže s koupí jsem neváhala!

Líbilo se mi koncepční pojetí celé "úplné sbírky poirotovských povídek" včetně úvodních slov o tom, jak se malý detektiv "zrodil", i závěru ohledně toho, které povídky a proč zde chybí.

Používání francouzských výrazů k Poirotovi neodmyslitelně patří, jejich význam jde snadno odhadnout, nicméně místy se v cizím jazyce "rozkecal" rozvitými větami, což bylo trošku nepříjemné, když jazyk neznám. Neuškodil by překlad ve vysvětlivkách.

Celkem překvapením pro mě bylo, že některé povídky mají víc verzí. Nějak mě nikdy dřív nenapadlo, že by autoři s tématem mohli tímto způsobem pracovat.

Pokud jde o samotný obsah, inu, je to Agatha. Že často nepochopíte ani po rozuzlení povídky, jak na řešení Poirot přišel, to k ní patří. Stejně mám ale po přečtení celé sbírky takový divný pocit, něco jako zklamání, i když si to zdráhám přiznat. Že možná, opravdu možná, to bylo místy překombinované. Nebo prostě jen neumím používat patřičné buňky...

22.12.2019 4 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Z toho, co jsem již o autorovi slyšela, usuzuju, že se jedná o jeho typické dílo: hodně čtivě a napínavě zpracované fantaskní téma typu "co by kdyby". Žádné dlouhé nudící popisy, a přesto si jeho do podrobna vymyšlený svět dokážeme živě představit. Několik dějových linií ze začátku nesouvisejících postav, které se nakonec spletou do jedné, a nechybí ani velkolepá závěrečná bitva.

Několikrát jsem se musela nutit číst dál, a to tehdy, kdy autor ubližoval mým oblíbeným postavám. Násilí je v díle opravdu hodně, ale tak nějak to k tématu patří, stejně jako vulgarismy. Nejlepší a nejhumornější pasáže jsou myšlenky postav, to nemá chybu.

Přestože době 2. světové války se obecně vyhýbám, zde bylo zakomponováno s citem.

A navíc se celým dílem táhne ten podtext, to nucené zamyšlení, jak my lidé se chováme ke svému dobytku. Takové to "co nechceš, aby činili druzí tobě atd."

Doporučuju. Nicméně po pokračování netoužím. Přeci jen, nerada bych viděla, jak autor zase mučí Rónana.

23.11.2019 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Bohužel zklamání. Tolik jsem se na přečtení těšila a ze začátku se i zdálo že oprávněně. První tři kapitoly jsou naprosto geniálně napsané. Navnadí čtenáře. Zvědavost udržují i komenty autora, kdy se postavy rozhodly pro něco chybně. Nevím, nějak mi ale stále unikalo vysvětlení, proč to bylo vlastně považováno za chybné. Také jsem doufala, že mi bude vysvětlen (POZOR ASI SPOILER) rozdíl v počtu chladných osob spočítaných na snímku a realitou; že by autor také jednou udělal chybu? Konec tomu nasadil korunu. Takové krásné téma, a tolik zklamání. Hvězdičky dávám za ten začátek.

02.11.2019 4 z 5

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Ehm, já si původně myslela, že to všechno napsal Asimov a jen si vymyslel ta jména autorů jednotlivých povídek. To mě tak zmátl nějaký jiný autor, který tímhle způsobem psal. No, když jsem se tedy zorientovala, ocenila jsem, že ke každé povídce pan Asimov připsal komentář. I když mě jeho výběr až tak nezaujal, mám radši odlehčenou scifi, tu nereálnou :-) tady bylo moc vědy.

28.01.2023 4 z 5

Lidé a psi: Střet kultur Lidé a psi: Střet kultur Jean Donaldson

Knížku jsem si pořídila na základě velmi pochvalných komentářů. Nabízí skutečně vzácný pohled na psa bez všech údajných předsudků. Mezi předsudky je počítána víra, že pes podřizuje své chování tomu, aby se zavděčil člověku. Autorka představuje psa jako přírodou naprogramované zvíře, které se chová zcela sobecky dle toho, zda se mu činnost vyplatí. Na základě tohoto předpokladu pak nabízí konkrétní a opravdu podrobné návody na odstraňování nešvarů a pak i na samotný trénink psa. Základem je naučit psa, že právě námi požadované chování se mu vyplatí.

Přístupem popsaným v knížce jsem byla nadšená, bohužel je napsaná dost neprakticky pro využití v běžném životě. Mám na mysli to, že "Obsah" je omezen jen na hlavní nadpisy, a i ty jsou voleny spíš pro efekt než abych snadno dohledala, například jak odnaučit psa skákat na návštěvu. Rejstřík chybí úplně. Škoda.

03.11.2022 4 z 5

Padesát zvířat, která změnila běh dějin Padesát zvířat, která změnila běh dějin Eric Chaline

Tuhle knížku jsem dlouho sháněla, protože mě zaujal její název, nakonec jsem se k ní dostala přes bazar. Je škoda, že k ní nemá přístup víc lidí, protože je velmi zajímavá a jistě by se s ní nenudili ani dětští čtenáři. Každému zvířeti je věnována cca čtyřstrana, a kromě běžných informací se dozvíme i řadu zajímavostí týkajících se tématu. Až mě překvapilo, co všechno jsem dosud nevěděla. Překladatel mě zmátl zařazením českých reálií do překladu, knížku to dělalo čtivější a takovou jakoby "naši". Se mi ani nechtělo věřit, že je ze zahraničí.

26.10.2022 5 z 5

Deprese není depka Deprese není depka Aleš Cibulka

Docela dost jsem si od knížky slibovala, předchozí díly série jsem nečetla. A tak mě překvapilo, že těch vyzpovídaných osobností s depresí je v knížce zapracováno tak málo. I když autoři přiznávají, jak bylo těžké sehnat ty, kteří by o tom veřejně chtěli mluvit.

Trochu jsem nechápala ta "intermezza", kdy je po rozhovoru do jedné stránky shrnuto vše, čeho se týkal, jako takové opáčko. Podle mě zbytečně.

Knihou prolíná teorie týkající se deprese z lékařského hlediska. Trochu násilně rozdělena do částí, aby mohla následovat po každém rozhovoru, i když to tématicky nesedělo.

Hodně mě zaujal rozhovor s panem Hanušem, a pak paradoxně i s panem Dejdarem, který byl hlavně o pronásledování bulvárem - protože tohle téma je taky důležité a netušila jsem, že to bývá až tak zlé.

Kniha nijak nezapírá, že vznikala v covidové době, podle mě jí to ale ubírá na nadčasovosti.

30.09.2022 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Z velké části mě to nebavilo. Styl psaní tohoto románu je skutečně unikátní - plný ironie, nadsázky a sarkasmu. Je to román a současně je autorkou komentovaný. No a to mě rušilo.

Naivní dívka - autorkou označována jako hrdinka - čte strašidelné romány a pak si to přenáší do reality, zároveň zažívá i první lásku a vůbec poznává rozmanitost špatných lidských vlastností, s nimiž se dosud nesetkala.

Umím si představit, že by z toho byl velmi dobrý film, se zaměřením na ty charaktery. Jelikož evidentně takový film už vznikl, rozhodně na něj kuknu.

06.02.2022 3 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Když jsem v rámci čtenářské výzvy vybírala, který díl s Rhymem přečíst (je to mé první setkání s ním), zaujalo mě téma tohoto dílu. No a nelitovala jsem. Téměř nebylo znát, že jde už o osmý díl série.

Dobře a poutavě napsaná detektivka, která se vzhledem k postižení hlavního hrdiny točí spíš okolo jeho nejbližších spolupracovníků. Líbily se mi pasáže, které "píše" vrah. Rodinné problémy hlavních vyšetřovatelů možná až zbytečně natahovaly děj. A rušivě na mě působil autorův styl, kdy přeskočí do nějaké vyhrocené akce a až zpětně se dovídáme, co jí předcházelo. Udělal to v tomto díle několikrát a mátlo mě to. Ale odpouštím :-) Kniha je to fakt dobrá a hlavně s aktuálním tématem.

21.01.2022 5 z 5

Vanga Vanga kolektiv autorů

Malá knížečka o známé vědmě, ale netuším, co vlastně chce čtenářovi přinést. Autoři zřejmě vzali dostupné prameny a snažili se je nějak sjednotit, což šlo velice těžko, protože v tomto případě se život i slova Vangy staly spíš legendami s různými verzemi.

Knížka obsahuje životopis Vangy (sloučené různé verze, takže takový miš maš), pak nějaké její obecné životní rady, něco málo proroctví a něco o chrámu, který nechala postavit. Větší část knížky pak tvoří několik přepisů rozhovorů, které vedla s klienty. V závěru je pak seznam dostupné literatury o Vanze, vše azbukou. Texty jsou doplněny několika fotografiemi z domu Vangy a chrámu.

Před touto knížkou jsem narazila na pár článků o Vanze a řekla bych, že byly mnohem přehlednější než toto. Ne, nemám z této knížečky dobrý pocit. Zmatečná.

15.01.2022 3 z 5

Deník ze života s Alzheimerem Deník ze života s Alzheimerem Markéta Hánová

Knížka pro všechny, kterým Alzheimer může změnit či změnil život. Přečetla jsem ji v rámci přípravy, co mě může potkat. Co lze očekávat. A pro již pečující osoby může být knížka povzbuzením. Užitečné byly nejen osobní zkušenosti autorky s nemocnou maminkou, ale i odborné komentáře různých odborníků.

05.12.2021 5 z 5

Ohroženi hmyzem? Ohroženi hmyzem? Jan Žďárek

Autor modernizoval svou původní knihu vydanou před 39 lety, ale řekla bych, že ji spíš kompletně přepsal. Rozhodně dobře udělal, moderní design plus moderní informace a hned je to nová kniha :-) Proto taky nese nový název.

Knížka, ve které se dozvíme o hmyzu úplně všechno, i když největší část se zaměřuje na feromony, což je pochopitelné, a i z hlediska obrany proti škůdcům už mnoho let velmi aktuální a probádané téma. Zaujala mě kapitola o světluškách a potěšilo mě, že v knížce nechybí ani novozélandští svítící červi, o kterých jsem se dozvěděla jen docela nedávno.

Jen bych se ráda zastavila u zacházení výzkumníků s hmyzem, přijde mi to jako vyloženě týrání - šmikání tykadel i jiných částí těla, pitvání zaživa, a všechno jen tak jakoby mimochodem, bez soucitu. Možná se to pro pana autora už po tolika letech prostě už stalo rutinou, ale bylo to smutné, s jakou samozřejmostí toto trápení hmyzu popisuje.

27.11.2021 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Zaujalo svou strukturou. První část vyprávěná z pohledu Amber je v podtatě čím dál nudnější - příběh dívky jdoucí si bezohledně za svým snem. Druhá část vyprávěná její sokyní ale vším otřese. To bylo super překvapivé. A v třetí části z pozice vypravěče se celý příběh vygraduje. Nicméně po tom prvotním šoku už je vše tak nějak předvídatelné a spíš jen tak čekáte, zda se zlo vytrestá samo. Závěr mě však moc nenadchl.

24.10.2021 4 z 5