Opatství Northanger

Opatství Northanger obálka knihy
Mé hodnocení:

Půvabný milostný příběh mladé maloměstské dívky, která je poprvé v mondénním lázeňském místě uvedena do společnosti s cílem najít vhodného kandidáta k sňatku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167824/opatstvi-northanger-SyI-167824.png 4.1799
Literatura světová, Romány, Dívčí romány
Vydáno, Leda, Rozmluvy

Northanger Abbey, 1818

Kniha Opatství Northanger

Katerina589

Bylo to fajn čtení s pohledem do tehdejší společnosti, kde se lidé bavili jinak než dnes, kdy je svět plný technologií. Hlavní hrdinka mi někdy přišla naivní, ale i tak to bylo skvělé.

Schary

Taková jednohubka od Jane. Není špatné si jednou za čas počíst o společnosti, kde muži byli galantní, dané slovo platilo a lidé se radovali z maličkostí....

EvaApple

Klasický romantický příběh 19. století, na tu dobu to muselo být něco!

Lenny33

Po románu Pýcha a předsudek se tato kniha u mě zařadí jako druhá nejoblíbenější od J. Austen. Hlavní hrdinka byla vcelku sympatická (na rozdíl od hrdinky v knize Emma), ač často naivní. Kniha měla vcelku svižné tempo a vážně mě zajímalo, jakým směrem se vzájemné vztahy budou dále ubírat. I romantická linka zde byla taková milá a uvěřitelná (na rozdíl od té v knize Rozum a cit).

Vendula0808

Příjemné cteni ????

laura
21.10.2020

Líbilo se mi to víc než Rozum a cit. Vtipné, čtivé, zajímavé. Lehce romantické, snivé, s nádechem tajemství. Catherine byla sympatická a fandila jsem jí.

Nenáročné čtení, které vám na rtech vyloudí úsměv a v srdci hřejivou vzpomínku.

stju
18.10.2020

Dalo by se říct, že autorka vypráví nepříliš komplikovaný, hodně romantický příběh "jak hodná a příkladná Catherine došla své vysněné lásky", případně "nakonec byla svatba a žili spolu šťastně a spokojeně až do smrti ". Jenže lze knihu vnímat i jinak, vždyť román Ann Radcliffe "Záhady Udolfa ", který Catherine tak učaroval je tzv. gotický román a jako takový patří vlastně mezi předchůdce moderního hororu. Ještě zajímavější mi připadá skutečnost, že Jane Austen svoji knihu částečně pojala jako parodii právě na gotické romány. Nějak jsem vždycky předpokládala, že v době, kdy své knihy psala, vznikala především literatura vážná, seriózní... Takže vic, než romantický příběh mě zaujalo, jak si hlavní hrdinka vinou fascinace oblíbenou literaturou, spolu s vlastní bujnou představivostí, dokázala zkomplikovat skutečný vlastní život.

tetepoko
11.10.2020

"Máme-li dobrou hlavu, vybavenou vědomostmi, znamená to, že postrádáme schopnost zalichotit marnivosti ostatních, a toho by se rozumný člověk měl vždycky vyvarovat."

Opatství Northanger je knihou, kterých se málo svého druhu. Celou dobu četby jsem se cítila, jako by se mnou autorka spíše vedla konverzaci, jejíž záminkou je příběh.
Paralelně s vyprávěním mi autorka přináší svědectví o pošetilostech lidí své doby, netají se názory na momentální módní chování a sděluje zkušenosti, jejichž pravdivost je často platná doteď. Tento rys je u Jane Austen dobře známý a ceněný, v Opatsví Northanger mi však přijde nejvýraznější ze všech knih, co jsem doposud četla.

Samotný příběh Catheriny a pana Tilneyho je hezký. Hlavní hrdinové se často setkávají, dostanou prostor se dobře poznat a zamilovat se. V cestě jim stojí několik
překážek společnosti, ale ty jsou schopní překonat díky svým charakterům - upřímnosti Catheriny a rozvahou a humorem pana Tilneyho.

Kniha se četla velice dobře a bavila mě od začátku do konce.