Opatství Northanger

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine – jak jinak – všechno dopadne šťastně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167824/big_opatstvi-northanger-DTg-167824.jpg 4.1901

Vydáno: , Leda, Rozmluvy

Northanger Abbey, 1818

Kniha Opatství Northanger

Alto98

Vtipný a svižný příběh. Stylem připomíná rané práce autorky.

mehilainen

Četlo se to dobře, pěkná angličtina, ale všichni se v knize chovají jako idioti

mataj

Milá romantická kniha, které ale nechybí vtipné i ironické postřehy ze života tehdejší společnosti, napsaná velice příjemným stylem. Příběh mladičké, upřímné a příliš důvěřivé Catherine, která po vstupu do společnosti poznává přátelství, lásku ale i povrchnost a vypočítavost.

aktijnov

Přenést se ve fantazii do doby, místa a společnosti, kde největším problémem bylo co na sebe a kam se půjdu bavit a co bude nového v milovaných románech, bylo fajn. Tyhle "strasti a útrapy" hrdinka zvládla skvěle.
Za mne příjemné odpočinkové čtení, u kterého se člověk i pousměje.

knihyKeMne

Z velké části mě to nebavilo. Styl psaní tohoto románu je skutečně unikátní - plný ironie, nadsázky a sarkasmu. Je to román a současně je autorkou komentovaný. No a to mě rušilo.

Naivní dívka - autorkou označována jako hrdinka - čte strašidelné romány a pak si to přenáší do reality, zároveň zažívá i první lásku a vůbec poznává rozmanitost špatných lidských vlastností, s nimiž se dosud nesetkala.

Umím si představit, že by z toho byl velmi dobrý film, se zaměřením na ty charaktery. Jelikož evidentně takový film už vznikl, rozhodně na něj kuknu.

INCOGNITOREADER

Zajímavé čtení. Hodně dlouho dobu při čtení jsem přemýšlel proč se kniha jmenuje tak jak se jmenuje... nedávalo to smysl. Ale nakonec to smysl dává. Lehce naivní Cathrine jede na několik týdnů do lážeňského města a musí si projít radosti a strasti společenského života. Musím uznat, že satira je tady opravdu ostrá! Až mě to překvapilo. Na druhou stranu dlouhá, květnatá souvětí u dialogů tak úplně nepomáhají rychlému čtení. Líbilo se mi i shazování principů tradičních gotických románů.

Anie94
10.12.2021

Na knizce se mi líbilo velice verne popsani soudobych problemu spolecnosti a jeji rozdeleni na muzskou a zenskou cast. Je to oddechove cteni bez slozitejsich zapletek. Hlavni postava Catherine je naivni a dost hloupoucka, aspon tedy ze zacatku pribehu, pana Thorpeho jsem z duse nesnasela. Postavy maji bohaty spolecensky zivot hodny pomeru te doby a na rozdil od dnesnich lidi maji porad hodnoty, kterymi se ridi. V pribehu neni moc vyrazna romanticka zapletka a pribeh je nakonec prilis rozvlacny. Doufam, ze dalsi knizky autorky budou trosku lepsi. 3,5⭐/5⭐

Pavlaj
05.11.2021

200 let stará kniha, ale satira ostrá jak břitva. Austenová si dělá legraci nejen z fanynek gotických románů, ale z celého tehdejšího způsobu života žen z „lepší“ sociální vrstvy. Moc by mě zajímalo, jestli se svým způsobem života byla smířená a knížku zamýšlela jako laskavé poškádlení. Anebo jestli svůj život ve skutečnosti nenáviděla. Protože jeho povrchnost, malichernost a zbytečnost viděla a popsala nemilosrdně.