Knihochod Knihochod komentáře u knih

Kórejské halušky Kórejské halušky Dominika Sakmárová

Keď som sa dozvedela, že táto knižka uzrie svetlo sveta, moje počiatočné nadšenie bolo veľmi veľké, nakoľko som si prvú knihu od Dominiky naozaj užila a mala som v čerstvej pamäti, ako skvelo bola napísaná a ako som sa pri nej bavila.

Určite však poznáte ten nenápadný avšak nie veľmi príjemný pocit, keď vás prepadne strach, či tá ďalšia kniha bude aspoň podobne úžasná. S veľkou radosťou však musím povedať, že i keď som ja tento strach zažívala, bol úplne zbytočný.

Tentokrát sa prostredníctvom krátkych poviedok môžeme pozrieť do Kórei v období celosvetovej pandémie a opäť sa dozvedieť niečo o tamojších ľuďoch a ich zvykoch s humorom Dominike vlastným.

Taktiež chválim priložené čiernobiele ilustrácie, ktoré by som uvítala aj v Mačacom kožuchu, kórejské rozprávky a veľmi pekným bonusom je aj QR kód, ktorý čitateľa po jeho naskenovaní presmeruje na Dominikine fotky zo života v Kórei.

Myslím si, že táto knižka je skvelá pre všetkých čitateľov všetkých vekových kategórii. Je vtipná, poviedky sú krátke, stručné, skvelo napísané a ja to jednoducho zbožňujem.

25.01.2023 5 z 5

Kráľovstvo hriešnych Kráľovstvo hriešnych Kerri Maniscalco

Toto bolo čosi perfektné!

Kúzelne prostredie talianskeho Palerma a vôňa výborného jedla vznášajúca sa vo vzduchu maskujúce existenciu čarodejníc a Pekelných princov. To všetko doplnené o nenásilnú hate-to-love romantiku s iskričkami erotického napätia medzi hlavnými postavami.

Je to magické, je to temné.

Pri čítaní som hltala jednu stránku za druhou. Napätie, ktoré pociťovali moje nervy, by sa dalo krájať a keď už som konečne získala odpoveď na nejakú z mojich vnútorných otázok, autorka prišla s niečím ďalším a tak som si už nebola istá absolútne ničím.

Postavy boli výborné, vedela som si ich dokonale predstaviť a aj sa do nich vcítiť a pochopiť, prečo sa zachovali tak či onak. Veľmi sa mi páčila premena hlavnej hrdinky z milého dievčatka na čarodejnicu túžiacu po pomste. Mrzí ma však, že nám autorka neposkytla viac informácii o dvojčati, ktorého sa takým brutálnym spôsobom zbavila. Dúfam, že v ďalšej časti by sa to mohlo zmeniť a dozviem sa viac, pretože ja potrebujem odpovede!

Celý príbeh je skrátka skvelo vystavaný, uveriteľný a ja ho môžem jedine odporučiť ďalším čitateľom, pretože toto si jednoducho potrebujete prečítať.

I tak ale nedám plný počet, pretože mám vnútorný pocit, že ďalšie časti budú ešte lepšie, takže si nechávam maličkatú rezervu.

24.01.2023 4 z 5

Cudzinec z papiera Cudzinec z papiera Ivica Ďuricová

Trenčín je mojou veľkou srdcovou záležitosťou od čias, keď som navštevovala strednú školu. Takže si iste viete predstaviť, aké veľké bolo moje nadšenie, keď som objavila túto chuťovku, ktorej dej sa primárne odohráva práve v Trenčíne.

Priznám sa, keď som knižku otvorila a začala čítať prvé riadky, srdce mi búšilo nedočkavosťou a ani som sa nenazdala, bol koniec, čo ma rozosmutnilo. Ivica totiž píše naozaj pútavo a tak som si celé popisy Trenčína dokázala veľmi živo predstaviť. Je totiž príjemné presne vedieť, kde sa knižná postava práve nachádza, keďže mnohé miesta som počas mojich študentských čias sama navštívila.

Čo sa týka zápletky, tá bola jednoducho skvelá a ja som netrpezlivo očakávala, kto je ten záhadný Cudzinec, ktorého si Lina nasťahovala do bytu a s ktorým nadviazala vcelku elektrizujúci vzťah prostredníctvom písaného slova. A ten koniec?! Ten ma totálne dorazil a ja som aj po zavretí knižky zostala chvíľku sedieť s otvorenými ústami a premýšľať, čo sa to sakra práve stalo. Skrátka výborné!

Jediné, čo ale autorke musím vytknúť, je Liana. Pripadala mi až príliš úspešná, príliš sebestačná - jednoducho príliš dokonalá i keď všetci dobre vieme, že nikto nie je až taký dokonalý. K tomu, aby som knižke mohla dať plný počet leňochodov by som potrebovala, aby mala aspoň nejakú chybu.

I tak túto knihu a celý príbeh milujem a zaraďujem ho do pomyselnej poličky mojich srdcových záležitostí. A vám, pokiaľ ste sa ešte neodhodlali k prečítaniu, ho môžem jedine odporučiť.

17.01.2023 4 z 5

Prebudená mágia Prebudená mágia Natali Fox

Obálka, rovnako ako ilustrácie, ktoré príbeh nádherne dopĺňajú a pomáhajú čitateľovi lepšie si predstaviť určité momenty v deji, sú pohladením pre oči. Čo však moje oči nepohládzalo bol troška zvláštny štýl písania autorky a neustále používanie časovania slovies v podobe zastaviac, píšuc, idúc, …, čo skrátka nepôsobi prirodzene a skôr to kazí celkový dojem z inak výborne vymysleného príbehu.

Princezná Katja, protagonistka nášho príbehu, mi, kvôli nedostatku vnútorných pohnútok, vďaka ktorým by ju čitateľ dokázal lepšie a najmä hlbšie spoznať, pripadala veľmi plytká. A áno, síce sa dozvieme, že je iná ako ostatné, no môžeme iba hádať, prečo tomu tak je.

Čo sa týka princa Argosa, to je z môjho pohľadu protagonista ako má byť: sú nám jasné jeho ciele, vieme, prečo sa rozhodol urobiť to či ono, … Dúfam, že v druhej časti sa na podobnú úroveň dostaneme i pri Katji.

Na záver poviem iba toľko: pokiaľ máte chuť na príjemne rozprávkový príbeh plný tajomstiev, akcie i nejakej tej romantiky, a nevadí vám koniec, ktorý vás nechá v napätí do vydania ďalšej časti, Katja by mohla byť niečo pre vás.

Ja ju však hodnotím ako priemer, ktorý má veľmi silný potenciál, avšak vyššie spomenuté skutočnosti jej ho skrátka znižujú.

15.01.2023 3 z 5

Svadba v decembri Svadba v decembri Sarah Morgan

Akokoľvek nádherná je obálka tejto knižky, príbeh, ktorý ukrýva, ma teda veľmi neohúril.

Ďalšou - a bohužiaľ aj jedinou -, krásnou vecou je prostredie v ktorom sa dej odohráva. Zasnežené lesy a kopce, domčeky na stromoch, ... No zimná idylka ako vyšitá!

Určitý level klišé som tak akosi očakávala už len podľa anotácie, ktorá aspoň mne znie ako klasická americká romantická komédia odohrávajúca sa v období Vianoc. A i keď je čitateľovi vianočná atmosféra sľubovaná, je jej tam iba akési nutné minimum.

Ani jedna z hrdiniek, prostredníctvom ktorých je čitateľovi príbeh podávaný, mi nebola sympatická a ani popísané nie sú veľmi uveriteľne. Plytké, naivné - skrátka o ničom.

Rovnako, ako zdĺhavé a zdanlivo nikdy nekončiace rozhovory o tom istom neustále dookola, ktoré medzi sebou postavy viedli. Neustále zmienky (a že ich je neúrekom) o zime a omrzlinách ma už taktiež nebavilo čítať.

Musím povedať, že som sa popri čítaní jednoducho nudila a zvažovala, že knižku odložím a skúsim sa ku nej vrátiť inokedy. Nie som si však istá, či by som sa ku nej vrátila.

První pravidlo: nezamilovat se První pravidlo: nezamilovat se Felicia Kingsley

Už po prečítaní anotácie som vedela, že táto knižka bude minimálne fajn. Povedala by som však, že iba slovíčko "fajn" by ju mohlo uraziť.

Ak by ste chceli, aby som dej prirovnala k nejakému filmu, ako prví mi napadnú Pán a pani Smithovci, akurát v tomto prípade ide o dvoch profesionálnych podvodníkov, ktorí sú zvyknutí pracovať samostatne, avšak pre úspešné splnenie jednej úlohy, na ktorú sú obaja najatí, sa budú musieť naučiť spolupracovať.

Obaja hlavní protagonisti sú skrátka a jednoducho perfektne vykreslení a moje sympatie voči nim boli počas čítania na veľmi vysokej úrovni, čomu iste pomohlo aj mnou veľmi obľúbené rozprávanie z pohľadu jedného i druhého.

Humor príbehu nechýba a ja som sa mnohokrát pristihla, ako sa pri určitých pasážach nahlas pochechtávam. Romantická linka, ktorú v tomto príbehu už len podľa názvu treba očakávať, nie je žiadnym spôsobom silená a i napriek tomu, že už od samého začiatku čitateľ vie, ako to celé dopadne, sama som si čítanie veľmi užívala.

Nie je to síce jedna z tých úplne najlepších knižiek, ktoré som kedy čítala, avšak od priemeru má taktiež ďaleko.

Deň, keď sme sa stretli Deň, keď sme sa stretli Roxie Cooper

Knižka je už len po vizuálnej stránke nádherná a keď si k tomu pridáte ešte zaujímavo znejúcu anotáciu, pocítite nutkavú potrebu prečítať si príbeh, ktorý skrýva. Aspoň teda môj prípad to rozhodne bol.

Zo začiatku čítania už som bola rozhodnutá, že aj táto knižka sa zaradí do kategórie oddychovej trojleňochodovej literatúry, ktorú si môžete prečítať kedykoľvek v dobách, keď nemáte chuť na nič zložitejšie, vážnejšie, ...

Och, ako veľmi bol môj prvotný dojem úplne mimo! Príbeh sa mi dostal pod kožu a ja som sa mnohokrát nedokázala prinútiť odložiť ho.

Nebudem klamať, pravdepodobne vás emocionálne vyšťaví. Budete v sebe prechovávať nádej, ktorá bude následne pošliapaná. Budete sklamaní, zúfalí, túžiaci, prekvapení, smutní, nahnevaní, ... Áno, toto všetko a ešte omnoho viac budete prežívať spolu s hlavnými protagonistami aj vy v sprievode perfektného playlistu, ktorý nám čitateľom autorka naservírovala až pod nos. A tým, že môžete nahliadnuť do emócií oboch, budete to všetko vyššie uvedené prežívať dvojnásobne.

Skrátka a jednoducho je to príbeh nádherný ale bolestivý. Jeho čítanie baví i bolí zároveň. Ale stojí to za to.

Myslím, že moje celkové pocity dokáže najlepšie vystihnúť všetkým dobre známa veta Rona Weasleyho: Budeš trpieť, ale budeš šťastný, že trpíš.

Takto o rok Takto o rok Sophie Cousens

Príbeh Minnie Cooperovej, ktorej meno bolo ukradnuté v deň jej narodenia chlapcom narodeným v ten istý deň, sa skrýva za nádhernou obálkou, ktorú jednoducho potrebujete mať vo svojej knižnici, aby ste ju mohli chodiť obdivovať a vrhať jej smerom zamilované pohľady vždy, keď prechádzate okolo.

Začítať sa do príbehu vôbec nebolo ťažké, keďže je písaný veľmi jednoduchým a príjemným spôsobom, pri ktorom tak troška cestujeme v čase z minulosti do súčasnosti a zasa späť, no stále sa pohybujeme v okolí Silvestra a prvých dní Nového roka, pričom sledujeme dva rôzne pohľady na udalosti - z pohľadu Minnie, ktorá má pocit, že už dňom jej narodenia bola predurčená k tomu, aby mala v tomto období smolu, a z pohľadu Quinna, zlodeja mien.

Obe postavy sú veľmi svojské a hlavne totálne protiklady, čo teda znie ako totálne klišé, lenže ani nič viac od tejto knižky očakávať nemôžete. Je to skrátka a jednoducho romantický klišé príbeh, ktorý končí ... No, ako väčšina romantických klišé príbehov.

To ale nič nemení na skutočnosti, že ak hľadáte príjemnú zimnú oddychovku, vaše očakávania budú určite naplnené a nebudete mať dôvod na sťažnosti, keďže sa pri jej čítaní sem-tam aj pobavíte.

Takže ak hľadáte niečo nenáročné, milé a klišoidné na nadchádzajúce sviatky, myslím, že táto knižka by vo vašom výbere nemala chýbať. I keď to pravdepodobne nebude najlepšia knižka, akú ste kedy čítali.

Stratená apatekárka Stratená apatekárka Sarah Penner

Dovolím si tvrdiť, že táto knižka mnohých zaujme najmä svojou obálkou, pretože tá bola hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodla prečítať si ju. Druhým dôvodom bola anotácia, ktorá, i keď je pomerne krátka, moju túžbu po tomto príbehu ešte o čosi znásobila.

Príbeh z pohľadu troch silných žien ma do seba vtiahol takmer okamžite a ja som sa od neho odtŕhala veľmi ťažko. Najmä skrz to, ako autorka dokázala udržať čitateľa v strehu a tým ho prakticky donútila pokračovať v čítaní.

Ja osobne som si veľmi užívala historické časti knihy, ktoré boli - na to, že ide o prvotinu z pera tejto autorky -, popísané tak, že som chvíľkami mala pocit, že sa reálne nachádzam v Londýne v 18. storočí. Jediné, čo ma trošku zarazilo, bol fakt, že Eliza, ktorá mala údajne mať 12 rokov, sa na tento vek absolútne nesprávala a keby autorka informáciu o jej veku nepodala, hádala by som, že je to postava už dávno dospelá.

Súčasná stránka knihy taktiež nebola zlá, avšak dovolím si tvrdiť, že mohla byť ešte o čosi lepšia. Zdalo sa mi totiž, že celá tá časť bola veľmi uponáhľaná a zakončená prekvapivým, avšak pomerne klišoidným dejovým zvratom.

Každopádne, ja som si celý príbeh o apatekárke, malej Elize i Caroline veľmi užila a verím, že pokiaľ sa na základe vyššie uvedeného rozhodnete, že si ho prečítate tiež, nebudete ľutovať.

Pekáreň s vôňou škorice Pekáreň s vôňou škorice Ruth Kvarnström-Jones

Táto knižka ma k sebe zlákala najmä svojou nádhernou obálkou, pričom už len pohľad na ňu mi spôsoboval neuveriteľnú chuť na nejaký dobrý domáci koláčik, a taktiež anotáciou, po ktorej prečítaní som potrebovala vedieť viac. Preto ma veľmi mrzí, že sa mi tento príbeh jednoducho nepáčil.

Zo začiatku som si ale myslela, že sa mi aspoň trošičku páčiť bude, keďže, ako som s potešením zistila, obsahuje jeden z mojich obľúbených knižných prvkov - prelínanie minulosti a súčasnosti. Žiaľ, minulosť, ktorej v tomto príbehu bolo - podľa môjho názoru -, žalostne málo, ma bavila omnoho viac ako obšírnejšia súčasnosť.

Pravdepodobne za to môže fakt, že celý ten súčasný príbeh je písaný veľmi ale veľmi klišoidným spôsobom. Teraz ma ale nechápte zle, klišé mi nevadí, avšak iba do určitej miery. V tomto prípade ale mnou únosná miera klišé bola niekoľkonásobne prekročená najmä tým, že keď sa v deji stalo čosi dobré, automaticky čitateľ mohol očakávať čosi zlé. Nebolo by na tom nič, čo by mi prekážalo, keby tento "prvok" nebol použitý opakovane niekoľkokrát za sebou.

Taktiež som sa neskutočne strácala v postavách a to opäť iba v deji, ktorý sa odohrával v súčasnosti, a približne od polovice knihy už som takmer ani netušila kto je kto.

No, očakávala som od knižky viac a na základe vyššie popísaného iste pochopíte, že odo mňa vysoké hodnotenie nedostane.

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Tohto príbehu som sa, úprimne povedané, aj trošku desila, keďže som si ho v rámci #spolupráce vybrala prakticky iba na základe názvu a obálky, takže som až do prečítania anotácie (po tom, čo knižka ku mne konečne dorazila) ani netušila, že sa príbeh odohráva počas II. svetovej vojny.

Tí, čo ma sledujete už dlhšiu dobu, iste viete, že sa príbehom, ktorých dej je zasadený do tohto obdobia, vyhýbam, keďže vo mne vyvolávajú zmes rôznych, často negatívnych pocitov.

Som rada, že som si neprečítala anotáciu predtým, ako som sa o knižku prihlásila? Rozhodne áno!

To, čo skrýva táto obálka s názvom, ktorý automaticky upúta pozornosť každého knihomoľa, je jeden veľmi silný a nádherný príbeh o knihách. O láske ku nim a aj láske, ktorú dokážu v ľuďoch vyvolať. O tom, že čítaním sa častokrát ľudia snažia utiecť od problémov svojho skutočného života a aj o tom, že čítanie prosto a jednoducho zbližuje.

Preto chápem a ani nezazlievam výber práve obdobia II. svetovej vojny, ktorá bola nepochybne hrozným obdobím pre nespočet ľudí, ktorí, aspoň v tejto knižke, hľadali útechu práve v stránkach kníh.

Odporúčam vám prečítať si túto knižku. Aj tým, ktorí, rovnako ako ja, nevyhľadávajú tému II. svetovej vojny. Verím však, že aj napriek tomu si tento príbeh o láske ku knihám zamilujete. Pretože knižky sú láska tak isto, ako aj príbehy o nich.

Nevinný záskok Nevinný záskok Lizzy Dent

Už len podľa názvu a anotácie pochopíte, že sa nebude jednať o žiadnu náročnú knižku, ktorá by vám svojim obsahom vyrazila mozog z hlavy. Že by ste i tak dúfali, že to nie je pravda? Pozor, aby ste neboli sklamaní!

Ja som sa do tohto príbehu púšťala s vidinou milučkého, príjemnučkého a klišoidného oddychového čítania, ktoré som aj reálne dostala. Nič ma popri čítaní neprekvapilo i keď je pravda, že som sa niekoľkokrát schuti zasmiala, čo pri knihách tohoto rázu vždy rada uvítam. A maličký plusový bodík môže dostať aj zvratík takmer na konci príbehu - cením si ho.

Možno by však nebolo na škodu, keby to celé bolo o pár stránok kratšie, keďže v niektorých kapitolách sa nedialo nič závratného, čo by vyslovene bolo pre príbeh potrebné.

Nemám viac, čo by som k tejto knižke napísala. Snáď len, že pokiaľ hľadáte nenáročnú oddychovku, ktorú ste schopní za pár dní prečítať, preniesť sa na chvíľku do Škótska a dozvedieť sa čosi málo o víne, túto vám môžem s kľudným svedomím odporučiť. I keď teda neurazí, no ani nenadchne.

Voľba Voľba Nicholas Sparks

Túto knižku od Nicholasa Sparksa som nečítala prvýkrát a už zopár rokov sa v mojej knižnej zbierke nachádza. Teraz, keď som si ju s odstupom presne neurčeného času prečítala znova, premýšľam, prečo som ju už dávno nepošupla niekam ďalej a neuvoľnila si tak miesto na inú knižku.

Z toho, čo som zatiaľ od tohto autora prečítala, hodnotím tento príbeh ako jeden z tých slabších, ktorý ma, i keď sa o to niekoľkokrát snažil a obsahoval smutné životné udalosti, ktoré ma zväčša z citového hľadiska zničia, nedokázal chytiť na tých správnych miestach.

Vinu dávam najmä dejovej linke, ktorá je taká akási nijaká, veľmi plytká, predvídateľná, klišoidná, ... Taktiež veľmi zbytočným a zdĺhavým myšlienkovým pochodom hlavných postáv, odbočkám od ničoho k ničomu a popisom vyliezajúcej maternice sučky čistokrvnej kólie Molly (keby som niečo také chcela čítať, kúpim si knižku zameranú na túto problematiku). A, samozrejme, nesmiem opomenúť ani fakt, že sa hlavní protagonisti poznajú ani nie týždeň, polovicu knihy si vykajú, rozprávajú starodávnou mluvou (pritom sa väčšina deja odohráva v roku 1996), ich konverzácie sú úplne o ničom, pričom Gabby (hlavná hrdinka) má neustálu potrebu všetkým pripomínať, že má priateľa, a tu zrazu zistia, že sa vlastne bezhranične milujú.

Naozaj si myslím, že toto sa Sparksovi jednoducho nevydarilo a nemyslím si, že sa k tomuto príbehu ešte niekedy v budúcnosti vrátim. Má totiž iné a omnoho lepšie.

14.01.2023 odpad!

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Toto nie je žáner kníh, ktorý by ste na mojom profile stretávali často, avšak je to žáner, ktorého čítaniu sa raz za čas nebránim. A som veľmi šťastná, že som sa rozhodla nebrániť sa práve tejto knižke.

Autorka píše naprosto bravúrne, napínavo, bez zbytočného naťahovania a taktiež bez toho, aby si v určitých drsnějších okamihoch brala servítky pred ústa. A to, že som na posedenie prečítala takmer polovičku knihy a aj potom mala problém sa od nej odtrhnúť, je toho jasným dôkazom. Časť týchto zásluh však musím pripísať aj krátkym kapitolám, ktorých výsledné číslo mi zo začiatku síce prišlo šialené, avšak nebyť ich, určite by som celý príbeh nezhltla tak rýchlo.

Hlavná postava suspendovanej detektívky Josie mi zo začiatku nebola veľmi sympatická so svojím správaním a príšerným workoholizmom, avšak postupom času a jednou ranou osudu (autorky) za druhou sa moje sympatie začali postupne dostávať na povrch a ku koncu už som nemala problém plakať spolu s ňou. Popravde, nikdy by mi nenapadlo, že sa môžem rozplakať pri detektívke.

Asi už ste pochopili, že som z tejto knižky maximálne nadšená, avšak nedám jej plný počet bodov, keďže sa určite chystám aj na ďalšie časti tejto, podľa prvého dielu, veľmi sľubnej detektívnej série a verím, že prinesú čosi ešte o kúsok lepšie.

Truly Truly Ava Reed (p)

Jediné, čo tejto knihe NEMÔŽEM vytknúť je, že má nádhernú obálku, čítala sa praktický sama a človek sa tak do nej nemusel nútiť, a tiež obsahovala zopár pekných a hlbokých myšlienok, ktoré sa ma dotkli na tých správnych miestach. A tu moja časť pozitívneho názoru, i keď ma to vnútorne mrzí, končí.

Popravde, na celom príbehu ma štvalo takmer všetko a len ťažko som nachádzala svetlé body, ktoré by moje negatívne pocity spravili aspoň o kúsok znesiteľnejšími. Ale začnem teda pekne-krásne poporiadku.

Hlavná hrdinka Andie je skrátka a jednoducho neskutočne nesympatická so svojimi vnútornými monológmi, nelogickým správaním sa v určitých okamihoch a v neustálom omieľaní toho istého dookola. Cooper, ktorý sa vlastne ani nevolá Cooper ale Lane, je taktiež negatívna kapitola sama o sebe s celým svojím ochranárskym syndrómom Edwarda Cullena a neustálym: "len som na ňu pozrel a milujem ju, ale nemôžem ju milovať, lebo ju nedokážem ochrániť - budem sa teda správať ako kretén".

Celkový príbeh na mňa pôsobil veľmi chaotickým dojmom. Mnohé udalosti boli popísané absolútne nelogicky, dialógy medzi postavami boli extrémne plytké a všetko naokolo bolo neskutočne klišoidné a predvídateľné, a až príliš natiahnuté. Určité kapitoly skrátka boli úplne zbytočné a popravde, nič by sa nestalo, keby v knižke neboli, ona tak bola o čosi kratšia a čitateľ by tak nemusel na všetko podstatné zbytočne dlho čakať. A, aby som nezabudla, opäť sa u mňa takmer po roku (od prečítania knižky S láskou tvůj Santa) prejavila alergia na slovíčka: "maminka" a "tatínek", ktorých je v tejto knižke nespočetné množstvo a takmer to pôsobí, akoby na ne neexistovalo žiadne synonymum.

Ak ste tento príspevok dočítali až sem, určite je vám už vopred jasné, že ja túto knižku odporučiť nemôžem. To ale neznamená, že by ste si ju nemali prečítať a utvoriť si tak vlastný názor.

Zrodená z trosiek a popola Zrodená z trosiek a popola Megan Chance

Po prečítaní niekoľkých priemerných, avšak okolím veľmi popularizovaných knižiek, som do tejto išla s istou dávkou strachu, keďže názory iných čitateľov boli viac než pochvalné a mne už sa ich sledovanie niekoľkokrát nemilo vypomstilo.

Táto knižka však konečne vystúpila z tohto vzorca a ja som na jeden záťah zhltla takmer tretinu v očakávaní ďalšieho dejového vývoja, ktorý bol skrátka a jednoducho perfektný - nič unáhlené, nič zbytočne natiahnuté. Všetko, čo sa čitateľ potrebuje dozvedieť, sa dozvie v presne určenom momente bez okolkov a tak, aby mu to okamžite dalo zmysel a tak, aby pomyselné dieliky skladačky zapadli na tie správne miesta.

Autorka vie naozaj písať takým tým pútavým spôsobom, čoho dôkazom je aj vyobrazenie hlavnej hrdinky, ktorá je zo začiatku veľmi naivná a vidí svet skrz ružové okuliare, a jej postupný, a na príbeh veľmi vyplývajúci, prerod.

Taktiež ma veľmi potešil fakt, že ide o príbeh odohrávajúci sa v minulosti a vyslovene som žrala celé to historické prostredie San Francisca 20. storočia, ktoré bolo opísané tak bravúrne, že som miestami mala pocit, ako keby som tam niekedy bola a videla to všetko na vlastné oči.

S čistým svedomím zaraďujem tento literárny počin medzi najlepšie knižky, ktoré som tento rok prečítala a môžem vám ho jedine odporučiť.

Naprosto pozoruhodná věc Naprosto pozoruhodná věc Hank Green

Och, ako veľmi som dúfala, že táto kniha bude výborná a že Hank Green bude písať podobne ako jeho slávnejší brat John. Moje sklamanie je teraz veľmi veľké.

Začnem ale pekne po poriadku. Celá tá téma by nebola zlá a na žáner sci-fi už vôbec nie, avšak to spracovanie ... Napíšem to asi takto: keby autor pri každej novej situácii nepreskakoval v rozprávaní kamsi úplne inam a nepoužíval nespočetné množstvo nepotrebných odbočiek, možno by ani to spracovanie nebolo také zlé.

I keď, pravdepodobne by som sa poriadne zamyslela nad logickosťou udalostí v knihe popisovaných, pretože mne drtivá väčšina z nich prosto logická a ani pravdepodobná nepripadala. A to som až do konca dúfala, že sa čosi zmení (spoiler: nezmenilo).

Ďalšou kapitolou môjho sklamania je hlavná hrdinka April, ktorá bola jednoducho príšerná. Správala sa ako úplná naivná hlupaňa a ja, akokoľvek som sa snažila, som ju nedokázala pochopiť a ani sa do jej situácie nejakým spôsobom vcítiť.

Na základe vyššie uvedeného isto pochopíte, že ja vám túto konkrétnu knižku odporučiť nemôžem. Sci-fi nečítam často, avšak to, čo som z tohto žánru zatiaľ prečítala, malo, narozdiel od tohto skvostu, hlavu aj pätu.

14.01.2023 odpad!

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Keďže ste si už pravdepodobne zvykli, že ja knižky, ktoré síce patria do jednej série, no vyslovene na seba nejako zásadne nenadväzujú, iste Vás neprekvapí, že mám zo série Znovu aktuálne za sebou, po prvej a tretej časti, aj časť piatu.

Páčila sa mi viac ako prvá časť?
Áno.
A viac ako tretia?
Nie.

Vôbec si nie som istá, čím by to mohlo byť, no v rebríčku obľúbenosti sa na vrchnej priečke drží práve spomínaná tretia časť (Cítit znovu), ktorá ma jednoducho vedela zasiahnuť na tých správnych miestach a dotknúť sa môjho precitliveného srdiečka.

Táto knižka mala svojim príbehom nábeh na voľačo podobné a ja už som sa tešila, ako jej celá rozčarovaná budem písať aspoň štvorleňochodovú recenziu. Zrazu sa ale čosi pokazilo a ja už som sa necítila taká nadšená.

Zo začiatku som si nebola úplne istá hlavnou hrdinkou. Nevedela som, čo si o nej mám myslieť a taktiež som sa nevedela rozhodnúť, či mi je sympatická alebo nie. Moje sympatie si však získala tým, že sa v určitých momentoch zachovala presne tak, ako by som sa zachovala i ja, takže som sa vedela lepšie vcítiť do jej situácie a pocitov, a bola jej tak schopná lepšie porozumieť.

Komu som ale napriek všetkej mojej snahe porozumieť nedokázala, bol Blake. Ten chlapec bol tak nerozhodný a tým svojim neustálym: "Milujem ťa a chcem byť s tebou. Alebo vlastne nie. Alebo teda, rozmyslel som si to," ma neuveriteľne iritoval a kedykoľvek mal poznámku tomuto podobnú, neubránila som sa pretočeniu očí až kamsi na druhú stranu hlavy.

Celkovo to ale bolo celkom príjemné a oddychové čítanie. Také, po ktorom raz za čas s radosťou iste siahne každý čitateľ. Nie je to však nič dych berúce (i keď podľa tej "drámy", ktorú nám postupne autorka odkrýva, som si myslela pravý opak).

Stručný popis: neurazí-nenadchne, vám bude musieť stačiť a i tak najlepšie bude, keď si knižku prečítate a spravíte si názor sami.

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Ja som do série Romantických útekov prosto a jednoducho zamilovaná až po uši, keďže sa v nich mieša všetko, čo ma fascinuje - láska, jedlo a cestovanie.

Táto časť, ktorá je zatiaľ najnovšou, teda nie je žiadnou výnimkou a ja som sa na jej čítanie veľmi tešila už v dobe, keď bolo ohlásené jej vydanie (a to, že som zatiaľ čítala okrem tento časti iba jeden ďalší radšej nebudeme komentovať).

Očakávala som milú, príjemnú, romantickú oddychovku plnú jedla a krásnych miest, ktoré môžem navštíviť aspoň za pomoci mojej fantázie a ujčeka Gúgla, a presne to som aj dostala. Avšak možno by som uvítala ešte čosi navyše.

Nechápte ma zle, nevadí mi, že je knižka taká, aká je, keďže raz za čas mám tieto predvídateľné klišoidné jednohubky vo veľkej obľube a nedám na ne dopustiť, avšak stále som očakávala, že sa v celom tom predvídateľnom deji objaví nejaký neočakávaný zvrat, ktorý ma minimálne na pár minút po emočnej stránke úplne odrovná. I keď nemôžem povedať, že by ma záver knižky nedojal - dojal a to veru poriadne.

K postavám môžem povedať akurát toľko, že boli úplne snové a akokeby vystrihnuté z prototypu romantickej komédie, čo v tomto prípade nepokladám za negatívum, keďže to k tejto sérii vyslovene patrí a keby boli už len o kúštik nedokonalejšie, už by to nebolo ono.

Pokiaľ teda hľadáte romantickú oddychovku, ktorej celý dej si dokážete popri čítaní krásne domyslieť aj sami, túto časť Romantických útekov rozhodne odporúčam. Nie je to síce nič svetoborné a ani výnimočne originálne, ale je to čítanie veľmi príjemné s jedným obrovským bonusom - môžete cestovať aj v dobách, kedy to zrovna nie je jednoduché.

Aplikace lásky Aplikace lásky Tash Skilton

Och, tak toto bola veľmi príjemná a vtipná záležitosť, ktorej čítanie som si nesmierne užila!

Hneď na začiatok potrebujem spomenúť prítomnosť môjho obľúbeného knižného prvku, ktorým je rozprávanie príbehu z viacerých uhlov pohľadu, a v prípade tejto knižky to bolo z oboch pohľadov jednoducho perfektné.

Hate to love romantiku som už dlhšiu dobu nečítala a tak bola pre mňa vítanou zmenou a veľkým potešením, najmä skrz výborné vykreslených hlavných protagonistov, ktorí mne osobne prišli veľmi sympatickí a dokázala by som aj uveriť, že niekde v reálnom svete podobné osoby určite žijú.

Celá tá záležitosť internetového zoznamovania sa a toho, že si spolu písali bez toho, aby vedeli, že si píšu práve oni dvaja, prepojená s ich "nenávisťou" v skutočnom svete je niečo, čo som predtým snáď ešte nikdy nečítala (alebo si na to jednoducho momentálne nedokážem spomenúť) a bolo to výborné. Áno, chápem, že to nie je téma ničím výnimočná a že kníh s podobnou zápletkou existuje viac, ale moje, momentálne veľmi spokojné čitateľské srdiečko, si to jednoducho nechce nechať vysvetliť a vznáša sa na obláčiku blaha, tak ho v tom, prosím, nechajme.

I keď na základe vyššie napísaného chválospevu by ste si mohli myslieť, že táto knižka dostane bez debaty 5 hviezd, nie je tomu tak. Bola síce úžasná, veľmi sa mi páčila a nie je snáď nič, čo by som jej nutne potrebovala vytknúť (až na zopár drobností v podobe niekoľkých prekladových chýb), nedám jej plný počet, pretože ten si odkladám na niečo, čo ma položí na zadok a nebudem po dočítaní môcť začať čítať čosi iné.

Knižku odporúčam! Je nenáročná, milá, vtipná, ... Prosto verím, že ak po nej siahnete, užijete si ju aspoň podobne, ako aj ja.