Zrodená z trosiek a popola

Zrodená z trosiek a popola https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479134/bmid_zrodena-z-trosiek-a-popola-15U-479134.jpg 3 6 2

Hypnotizujúci historický román o zrade, šialenstve, ale aj láske a odvahe pobiť sa za vlastný život a získať späť všetko, čo bolo kedysi stratené. Píše sa rok 1906 a mladučká May Kimblová sa po smrti svojej milovanej matky ocitá v New Yorku úplne sama a bez prostriedkov. Z neutešenej situácie ju vytrhne až list s pozvaním do San Francisca od tety, o ktorej existencii doteraz ani netušila. May spočiatku očarí bohatstvo novo nájdenej rodiny, čoskoro si však začína uvedomovať, že v tieni sullivanovského sídla číhajú temné tajomstvá. Jej očarujúca sesternica v noci často mizne v nebezpečnej Čínskej štvrti. Teta sa pod vplyvom ópia potuluje po sídle. Strýko má milenku a jeho biznisu sa nedarí ani zďaleka tak dobre, ako by sa na prvý pohľad zdalo. No a slúžka jej naznačuje, že je vo veľkom nebezpečenstve. May ani netuší ako, a zrazu pre zradu, šialenstvo a vraždu, ktorú nespáchala, stráca všetko vrátane svojej slobody. Šanca na záchranu prichádza, až keď v jedno skoré aprílové ráno San Francisco zasiahne ničivé zemetrasenie. Táto neočakávaná tragická udalosť prináša May vykúpenie a umožní jej vydať sa na trýznivú cestu, aby získala späť všetko, čo jej kedysi kruto vzali. Náhly zvrat osudu jej privádza do cesty tajomného spojenca a dáva jej šancu na sladkú pomstu. ..... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Cosmopolis

A Splendid Ruin , 2021

Knihochod
14.01.2023 5 z 5

Po prečítaní niekoľkých priemerných, avšak okolím veľmi popularizovaných knižiek, som do tejto išla s istou dávkou strachu, keďže názory iných čitateľov boli viac než pochvalné a mne už sa ich sledovanie niekoľkokrát nemilo vypomstilo.

Táto knižka však konečne vystúpila z tohto vzorca a ja som na jeden záťah zhltla takmer tretinu v očakávaní ďalšieho dejového vývoja, ktorý bol skrátka a jednoducho perfektný - nič unáhlené, nič zbytočne natiahnuté. Všetko, čo sa čitateľ potrebuje dozvedieť, sa dozvie v presne určenom momente bez okolkov a tak, aby mu to okamžite dalo zmysel a tak, aby pomyselné dieliky skladačky zapadli na tie správne miesta.

Autorka vie naozaj písať takým tým pútavým spôsobom, čoho dôkazom je aj vyobrazenie hlavnej hrdinky, ktorá je zo začiatku veľmi naivná a vidí svet skrz ružové okuliare, a jej postupný, a na príbeh veľmi vyplývajúci, prerod.

Taktiež ma veľmi potešil fakt, že ide o príbeh odohrávajúci sa v minulosti a vyslovene som žrala celé to historické prostredie San Francisca 20. storočia, ktoré bolo opísané tak bravúrne, že som miestami mala pocit, ako keby som tam niekedy bola a videla to všetko na vlastné oči.

S čistým svedomím zaraďujem tento literárny počin medzi najlepšie knižky, ktoré som tento rok prečítala a môžem vám ho jedine odporučiť.

lusila
27.01.2022 3 z 5

To, že sa fiktívny príbeh odohráva v roku 1906 ešte neznamená, že ide o historický román. Autorka má rozprávačský talent, len škoda, že ho nevyužila viac a ponúka len jednoduchý príbeh, ktorý sa dá zhrnúť do troch viet.

romantika

Autorovy knížky

Megan Chance
americká
2021  67%Zrodená z trosiek a popola

Kniha Zrodená z trosiek a popola je v