Cudzinec z papiera

Cudzinec z papiera https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423746/bmid_cudzinec-z-papiera-MrT-423746.jpg 4 74 19

V jej byte žije muž, ktorého nikdy nestretla. Úspešná finančníčka Liana sa po získaní lukratívnej ponuky rozhodne odísť do hlavného mesta a prenajať svoj byt na niekoľko dní v týždni podnájomníkovi. Keď sa ona po celom týždni vracia domov, on z bytu na víkend odchádza. Žijú na jednom mieste, ale nikdy sa nestretnú. Keď však on poruší jedno z dohodnutých pravidiel, Liana mu napíše nahnevaný odkaz. Cudzí spolubývajúci jej odpíše. Farebné stickery sa po pár týždňoch zmenia na dlhé osobné listy a dvaja neznámi si začnú byť bližší, než by sa im obom páčilo. Prečo ich to cez listy k sebe tak ťahá? A aké tajomstvá skrýva ich minulosť? Keď po roku príde čas odovzdať si kľúče, budú sa musieť konečne pozrieť jeden druhému do tváre a nájsť odpoveď na dôležitú otázku. Dá sa zamilovať do niekoho, koho ste nikdy nestretli? Alebo je to celé úplne inak?... celý text

Pro ženy Literatura slovenská
Vydáno: , Adlervia Press

Cudzinec z papiera

JHoralka
25.04.2024 4 z 5

Krásný, milý příběh. Četlo se to úplně samo. Takovou romantiku jsem teď potřebovala!
Od půlky knihy jsem tušila, kdo je Lianin Cizinec, ale nevadilo mi to. Byl to krásný příběh. Určitě si od autorky přečtu i další knihy.

evineckY
29.05.2023 5 z 5

Pěkný příběh dvou neznámých - známých .
Je to taková jednohubka na jedno odpoledne.
Kniha se čte sama a líbila se mi.

Sixtínka
25.05.2023 3 z 5

Listová korešpondencia sa mi páčila, zvyšok ani veľmi nie. Nebavilo ma čítať o Lianinej práci ani o tom, aká je v nej mega úspešná. Ani o jej stretnutiach s premiérom, ktorý ju chcel, a ani o tom, ako na nej všetci chlapi vždy šli nechať oči. Dosť ma nudili aj zdĺhavé opisy ulíc Trenčína a jeho podnikov, hoci mesto Trenčín je vskutku nádherné.

Knihochod
17.01.2023 4 z 5

Trenčín je mojou veľkou srdcovou záležitosťou od čias, keď som navštevovala strednú školu. Takže si iste viete predstaviť, aké veľké bolo moje nadšenie, keď som objavila túto chuťovku, ktorej dej sa primárne odohráva práve v Trenčíne.

Priznám sa, keď som knižku otvorila a začala čítať prvé riadky, srdce mi búšilo nedočkavosťou a ani som sa nenazdala, bol koniec, čo ma rozosmutnilo. Ivica totiž píše naozaj pútavo a tak som si celé popisy Trenčína dokázala veľmi živo predstaviť. Je totiž príjemné presne vedieť, kde sa knižná postava práve nachádza, keďže mnohé miesta som počas mojich študentských čias sama navštívila.

Čo sa týka zápletky, tá bola jednoducho skvelá a ja som netrpezlivo očakávala, kto je ten záhadný Cudzinec, ktorého si Lina nasťahovala do bytu a s ktorým nadviazala vcelku elektrizujúci vzťah prostredníctvom písaného slova. A ten koniec?! Ten ma totálne dorazil a ja som aj po zavretí knižky zostala chvíľku sedieť s otvorenými ústami a premýšľať, čo sa to sakra práve stalo. Skrátka výborné!

Jediné, čo ale autorke musím vytknúť, je Liana. Pripadala mi až príliš úspešná, príliš sebestačná - jednoducho príliš dokonalá i keď všetci dobre vieme, že nikto nie je až taký dokonalý. K tomu, aby som knižke mohla dať plný počet leňochodov by som potrebovala, aby mala aspoň nejakú chybu.

I tak túto knihu a celý príbeh milujem a zaraďujem ho do pomyselnej poličky mojich srdcových záležitostí. A vám, pokiaľ ste sa ešte neodhodlali k prečítaniu, ho môžem jedine odporučiť.

Jurajovamaka
14.01.2023 5 z 5

Príbeh úspešnej, inteligentnej a sebestačnej Liany a záhadného Cudzinca, ktorého nechá cez týždeň prespávať vo svojom byte. Spôsob komunikácie medzi hlavnými hrdinami - post-it papieriky a neskôr listy mi tak dôverne pripomínal MŇA v čase mojej puberty, veď kde boli vtedy internety, maily, sms, rôzne chaty na sociálnych sieťach...museli sme si vystačiť s lístočkami a listami...a musím priznať, malo to svoje veľkééé čaro...
Liana a tajomný Cudzinec, ktorého si cez týždeň ako podnájomníka nasťahovala do svojho moderného bytu...víkendy patrili jej a ON v tom čase musel byť preč...nikdy sa nestretli, nevideli...
Začali si písať...a nakoniec sa do seba postupne zamilovali...
Kniha je zábavná, príjemne oddychová a v závere, VÁS čaká jedno veľkééé prekvapenie...
Ak po nej siahnete určite neoľutujete taký koláčik ku kávičke

Máca216
01.01.2023 2 z 5

Knihu mi vybral v knihovně syn, byla to taková oddychovka, líbila se mi, avšak rozuzlení jsem odhalila brzy.

MAU256
25.11.2022 4 z 5

Cizinec se pomalu pohnul mým směrem. Kráčel tak opatrně, jako by se bál, že mávnu křídly a odletím pryč. Vždyť jsem přece Čarodějka ... Jeho Čarodějka.

Cizinec a čarodějka - on věděl, ona neměla ani zdání. Ale nakonec to všechno dopadlo tak, jak mělo. Moc se mi líbilo jejich dopisování. Osud Marka byl smutný, ztratit někoho blízkého, odejde s ním i část z vás. No a co říci o Nině, ať je více takovýchto kamarádek :-).

tereza8024
07.09.2022 5 z 5

Knížka je naprosto skvělá, přečtena během jednoho večera. Má velmi čtivy příběh, který ubíhá hrozně rychle. Velmi se mi líbí hlavní postava Liana i cizinec, ačkoli jsem od půlky věděla, kdo to je, svoje kouzlo knížka neztratila. A musím autorce uznat ještě jedno, co se dlouho nikomu nepovedlo. Většinou u knížek nebrecim, naposledy to bylo před osmi lety, když jsem četla Hvězdy nám nepřály, ale tady jsem rvala jak malá holka. Klobouk dolů. ️

andreamrs
12.08.2022 5 z 5

Na Cizince z papíru jsem byla moc natěšená. Ono se taky nestává každý den, aby si vás vybrala k recenzi samotná autorka. Cizinec z papíru je útlá knížečka, ve které je schovaný silný příběh. Máme tady silnou, vzdělanou Liu, kterou jsem si zamilovala. Autorka vytvořila úžasnou postavu! Prosila bych v literatuře víc podobně inteligentních hrdinek Lia snad ani neumí fňukat, ale taky je osamělá a měla k zlomené srdce. K jejímu srdci se ale začne propisovat v dopisech tajemný Cizinec, který bydlí v jejím bytě v době, kdy tam Lia není.

Možná to zní jako typická zápletka, ale věřte, že vás překvapí. Závěrečné rozuzlení mě nesmírně překvapilo a o to víc jsem si to užila! Hrozně se mi líbí, že je v české verzi pokračování příběhu, které se ke slovenským čtenářům dostalo prostřednictvím Wattpadu (kniha teda měla jiný konec a ten úžasný zbytek v podobě bonusové kapitoly si museli počkat ).

SSTknihy
07.08.2022 3 z 5

Líbil se mi námět, přišel mi docela originální a ta výměna dopisů mě bavila. Už asi od poloviny sice tušíte, jaké bude rozuzlení, ale vlastně to ani moc nevadí. Líbily se mi popisy Trenčína, skoro jako bych se uličkami města sama procházela. Na druhé straně pasáže ze života úspěšné a dokonalé podnikatelky, obklopené dokonalým týmem a zástupem mužů mě moc nebavil a přišel mi spíš jen jako vycpávka mezi dopisovými pasážemi. Na hodnocení ubralo i poněkud rozporuplné vykreslení hlavní hrdinky (workoholička pod permanentním stresem, která je známá jako pohodový smíšek?) a hlavně závěr v podobě dvou bonusových kapitol, které příběh zbytečně obalily do tuny cukrkandlu.

Karly
20.06.2022 4 z 5

Jsem moc ráda, že mě autorka oslovila skrz nakladatelství, zda bych si knihu nepřečetla, protože jsem měla v plánu si ji stejně pořídit.
Můžu spolehlivě říct, že tento příběh přečtete klidně za jeden večer. Většina děje je totiž psaná skrz dopisy, takže vám díky nim stránky ubíhají pod prsty ani nevíte jak. Já osobně totiž miluji, když kniha obsahuje dopisy. V dnešní době se s nimi v reálu skoro nesetkáme a mě je strašně baví číst. Hold jsem se asi minula době
Super bylo, že se příběh odehrál v reálných městech, které znám. Lépe se mi do příběhu vžilo. Co mě ale maličko zklamalo (ale vážně jen malinko) bylo, že je hlavní hrdinka vyobrazována jako dokonalá. Což vám na sebevědomí nepřidá
Konec mě hodně překvapil. Vůbec jsem ho stejně jako hl. hrdinka nečekala. I když se to krásně nabízelo. Mě to ale prostě nedošlo (což se mi u těchto příběhů málokdy povede )

8⭐️/10⭐️ Pokud hledáte super oddechovou knihu u které vypnete, tak tohle by mohla být ta prvá.

Za knihu děkuji Albatros Media

Lenka_S
12.06.2022 4 z 5

Když jsem poprvé viděla název téhle knihy, automaticky se mi vybavila kniha Spolubydlící a měla jsem za to, že to bude totéž. Jenže jsem mile překvapena. Ano hlavní linka je stejná, dva lidé, kteří se nikdy neviděli se míjí v jednom bytě. Hlavní hrdinka pronajala přes týden byt, do kterého se vrací jen na víkend, cizímu muži, kterého jí sehnala její kamarádka. Jejich vzájemná konverzace začne na barevných lepítkách a postupně se mění v dopisy, které odhalují jejich největší bolesti,, kdy oba hledají cestu k odpuštění a šanci na šťastný život. Pro mě to mělo překvapivou hloubku, kterou jsem v této knize nečekala.

margareth1189
20.05.2022 3 z 5

Jednohubka, od které jsem měla poměrně velká očekávání, jež však nesplnila. Na téhle knize mi nesedlo dost věcí. Žádná z nich nebyla tak moc nepříjemná, aby mě sama o sobě donutila knihu odložit, ale dohromady prostě kazí dojem.

Co bych vyzdvihla asi nejvíce bylo, že Liana stále jen vysvětlovala, neprožívala, a já to tak nemohla prožít s ní, neb nebylo co.
Pasáže zabývající se Lianinou prací byly nudné a nemám pocit, že by měly nějaký větší smysl, než jen dělat výplň mezi dopisy. Zabalená sice do chytrých slov a snažící se tvářit nadmíru sofistikovaně, ale přesto jen zbytečná vata.

Příběhu moc nepřidala ani sama Liana, nebyla jsem schopná se na ni naladit a vlastně si na ni ani utvořit názor. Přišlo mi, že ačkoliv nám toho o sobě řekla hodně, stejně nevíme, jaká doopravdy je.

S čím jsem celou dobu bojovala, to byly Lianiny vztahy. Příběh se snažil tvářit vážně a seriózně, ale pod touhle skořápkou z toho stejně probublává telenovela. A taky možná náznak Mary Sue? Krásná úspěšná ženská na vrcholu kariéry, o kterou se chlapi doslova perou?

Dost mě u čtení vyrušovaly i popisy módních kreací. Chápu, Liana je módní policie, přesto jich bylo zkrátka moc a zbytečně detailních.

Příběhu nehrál do karet ani překlad. Když je na pěti řádcích šestkrát „jsem“, je to fakt k zbláznění. Občas se to dalo ignorovat, ale často ne. A chyb v překladu bylo bohužel víc.

Kdybych měla knihu hodnotit přísnou optikou svých očekávání, musela bych shrnout, že příběh je slepenina dopisů, popisů outfitů a vaty. Když však na svá očekávání a zmlsaný jazýček zapomenu, budu muset říci, že je to milá oddechovka, která asi neurazí.

BohyněKuchyně
08.03.2022 5 z 5

Oddychovka, kterou jsem měla přečtenou za dva večery. Knížka mi byla doporučena a já ji můžu doporučit dál, protože mě bavila. Téma zajímavé. Lia je přes týden pracovně v Bratislavě, takže svůj byt v Trenčíně pronajme cizinci, kterého jí dohodila kamarádka. Od půlky knížky jsem tušila jak to všechno je, přesto mě knížka bavila. Má spád, je čtivá a mám po jejím přečtení velkou chuť jet na víkend do Trenčína. Protože kromě příjemného čtení tady najdete spoustu tipů kam si v Trenčíně zajít. Hlavní hrdinka byla na můj vkus až moc okázale dokonalá, ale rozhodně ne nesympatická. Potřebujete-li příjemné lehké čtení, rozhodně nebudete zklamaní.

vcielka
02.04.2021 4 z 5

(SPOILER) V podstate baby v komentároch podo mnou už napísali všetko, čo som mala na jazyku i na srdci. A nie je čo dodať. Knižka bola milá, príjemná a veľmi oddychová. Neurazí, ale ani neohúri, pretože takmer od začiatku viete, kto je cudzinec a ako to skončí, i keď pár dielikov skladačky Vám stále zdanlivo nepasuje. Napríklad ja som si od začiatku kládla otázku, čo Nina doučuje resp. učí? Odpovedala som si správne, ale s istotou som to tvrdiť nemohla. Opisov Trenčína tam bolo fakt nad rámec mojej tolerancie. Hlavne ten úplne prvý opis jej prechádzky som pretrpela. Zvyšok už taký útrpný nebol. A áno, myslím, že si naplánujem niektorý z najbližších výletov smer Trenčín :) Inak, čo mi vadilo na knižke je, že všetky postavy používali anglické bonmoty / výroky z filmov, či piesní. To nie je práve vec, čo máme všetci vžité a je potom také divné ich počuť od kolegov v práci, od hlavnej postavy, od cudzinca na papieri... Vtedy mi to prišlo, akoby autorka vložila seba do každej z postáv, ale nie v tom dobrom slova zmysle. Akoby tak postavám vzala časť ich osobnosti, niečoho, čo ich robí nimi. Priznám sa, že váham medzi 3 a 4 hviezdičkami. Je to niekde na pomedzí, ale keďže som matematicky zmýšľajúca žena, 3,5 vždy zaokrúhľujem nahor. (a za nápad s listami s človekom v jednom byte, ktorého nikdy nestretne si to zrejme aj zaslúži. Mimochodom to ma prinútilo si tú knihu kúpiť. Aj keď som skôr čakala, že si sprvu budú písať hašteriace odkazy ako čo komu vadí a postupne sa dopracovávať k šťastnému koncu, ale to by museli byť iný ľudia a príbeh :) )

dadulik
04.12.2019 4 z 5

Veľmi milá knižka s krásnymi opismi Trenčína. Dej bol síce predvidatelny, ale v tomto prípade mi to vôbec nevadilo, pretože od začiatku bol dej pútavý a postavy sympatické. Celkovo hodnotím ako veľmi príjemné čítanie.

Veronica.Faye
25.11.2019 4 z 5

Malá, milá kniha plná lásky.
Prečítala som ju rýchlo, taká jednohubka. Čítala sa sama. Nebolo to klasické romantické klišé. A tá obálka ♥. Krása.
Páčilo sa mi, že dej sa odohrával v reálnom meste, s množstvom odkazov na miesta, ktoré sa dajú navštíviť. Po dočítaní som mala chuť ísť do Trenčína a prejsť všetko z knihy. Príbeh bol písaný pútavo, aby Vás vtiahol čo najskôr. Síce boli niektoré situácie a celkový vývoj deja predvídateľný, vôbec mi to nevadilo. Radím ju k oddychovým knihám.
Lia mala pauzu od chlapov, kým neprišiel Cudzinec. Popravde, už asi v polke knihy som vedela, kto to bude, ale to vôbec nevadí, lebo sa mi ich výmena listov veľmi páčila. Celkovo štýl písania je iný a to ma bavilo. Nápad s bonusovou kapitolou bol skvelý.

Peťa2110
07.11.2019 4 z 5

Kniha sa dobre čítala, akurát teda tam bolo na mňa príliš veľa opisov Trenčína. Uznávam že mesto je krásne a patrilo to tam, ale v istých chvíľach som už mala pocit že čítam turistického sprievodcu. Je to veľmi krátky príbeh no krásny. Trošku bol koniec predvídateľný a chýbalo mi na konci vysvetlenie k pár veciam. Knihu hodnotím pozitívne a určite si v budúcnu ešte od tejto autorky niečo rada prečítam...

Qtinka16
25.10.2019 4 z 5

Musim uznať,že kniha je napísaná veľmi dobre.Číta sa veľmi ľahko,čo ma poháňalo čítať ďalej aj napriek tomu,že tam bolo viac opisov.No kto pozná mesto Trenčín,knihu si užije aj napriek nim!Až mám chuť toto mesto navštíviť s knihou v ruke a prechádzať sa rovnakým ulicami ako hlavná hrdinka ☺
Jednu hviezdičku strhávam za to,že je to tak krátke. inak krásny príbeh.