Klarinet Klarinet komentáře u knih

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Když jsem se v roce 1970 narodila, Kundera napsal ve Směšných láskách, že smyslem života je bavit se životem. Skvělé. Po 45 letech mě spíše baví další citát z lásek: "Žít na zemi tak dlouho a prožít tak málo - to je potupné." Takže bavme se životem, prožívejme naplno naše dny. A nebuďme tak povrchní jako hrdinové "intelektuálové" Kunderových povídek, protože nezapomínejme, že staří mrtví by měli ustoupit mladým mrtvým. Kdo četl, pochopí.Top - Nikdo se nebude smát.

12.08.2016 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Pekelná doba 2. světové války čtivě podaná příběhy dvou "dětí". Uvozovky proto, že děvče, které oslepne a chlapec, který narukuje do války nemůžou zůstat dítětem. Musí předčasně dospět. "Když jsem oslepla, Wernere, říkali, že jsem statečná. Když můj otec zmizel, lidi říkali, že jsem statečná. Ale to není statečnost. Já nemám jinou možnost. Jednoduše se vzbudím a žiju svůj život."

23.07.2016 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Proč jen to bylo tak krátké? Letní odpoledne na balkoně s Aristokratkou ve varu zase znamenalo, že si sousedé pomyslí něco o místním bláznu a chudák ženská, ta už by v tom školství fakt neměla dělat...líčení vyjížďky na koních se zbrojařem Veverkou mě donutilo k hýkání a následnému bolení břicha ze smíchu...opět to nemá chybu. Ubírám 1 hvězdu za to, že humor tak geniální nemůže tak brzo skončit. A propo pane Boček, kdy už se setká Marie s Maxem?!

04.07.2016 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Málokdy dávám plný počet hvězd, protože co kdyby následovala knížka ještě lepší...ale Ten, kdo stojí v koutě mě zasáhl přímo do srdce. Charlie a jeho svět tak těžko uchopitelný, ale přesto jedinečný a naprosto úžasný. Už jsem díky knížce viděla i poslední díl MASH :) a závidím neznámému přiteli, že dopisy četl jako první :) a kdyby šel vrátit čas a moje maminka ještě byla s námi, koupila bych jí na své narozeniny ten nejkrásnější dárek na světe...

02.07.2016 5 z 5

Malá zemětřesení Malá zemětřesení Jennifer Weiner

Oddychové čtení o ženách, kamarádkách, které se našly díky svým těhotenstvím. Nenudí vás, některé jsou vám sympatické (Becky), jiné vás dojímají (Lia), nad dalšími kroutíte hlavou (Kelly) a některé nepochopíte (Ayidin). Hrdinky knížky jsou sice Američanky s jinou mentalitou, ale téma mateřství, matky a manželky oslovuje všechny stejně.

13.06.2016 2 z 5

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Darované knížce na slova nehleď...ale povídky od Fabera mě nenadchly ani nezaujaly. Až na dvě výjimky - Příběh jedné hračky a Skládání účtů. Nejsem intelektuálka, která je nadšená z podivných příběhů s ještě divnějším koncem a občas jsem opravdu nepochopila, co nám autor chtěl sdělit. O to více miluji Dahla u kterého nepotřebuji být in.

23.05.2016 2 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Po dlouhé době poezie a rozhodně mě neodradila od dalších veršů..."Za všechny poklady světa -
nedám váš jediný vlas - za všechny mladá léta - jedinou z vašich řas" To není povinná četba, ale povznášející a doporučující literatura!

04.05.2016 4 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Co to bylo? Coelho? Čtení knihy bylo jako posezení v kavárně s kamarádkou intelektuálkou, která pořád mele, všechno ve svém životě rozebírá dopodrobna, myslí si jak je úžasná a přitom je zpovykaná a nudná...Myšlenky, které vložil Coelho Lindě do hlavy jsou místy moudré, ale k jejímu charakteru neladící. Jo a ještě, takový muž jako Daniel neexistuje a nikdy pořádný chlap manželce neřekne: "Vážím si toho, že jsi se mi svěřila..a podobné blitky :)

01.05.2016 1 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Plný počet hvězd za to, jak mě Aristokratka dokázala rozesmát. Smála jsem se tak, až můj pubertální syn pronesl: " Co sis to matko dneska vzala za dobrej matroš? " Vřele doporučuji, protože humor v této knížce je chytrý, smích nakažlivý a dobrej matroš v podobě této knížky je skoro zadarmo. Miluji pana Spocka, paní Tichou, Josefa a hlavně Marii, která to snad přežije....

21.04.2016 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Letní čtení na dovolenou, neurazí, ale zároveň se vám neusadí v hlavě a zapomenete na děj už při čtení posledních stránek.

04.04.2016 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Sice čtivé a napínavé (místy), ale na druhou stranu amatérské, věty, které zbytečně prozrazují další děj, výrazy jako Ricky, prvotřídní prdelka by Larsson nikdy nenapsal ani v jeho genialitě by nikdy nepublikoval. Podle mého literární brak a ten konec...vyšla hvězda?! Lizbeth se v čtenářském nebi musí obracet v hrobě. Nekažte si dojem z Milénia.

12.03.2016 1 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Zážitek z knihy byl umocněn dojmem z filmu, takže výborní herci mi byli průvodci při čtení a při představách o hlavních hrdinech. Ve zkratce - nádhera, působivý příběh, čtivé, myšlenky k zamyšlení, prostě Pravidla jsou pravidla a když je porušujeme, čekejme, co se stane...Princové z Maine, králové Nové Anglie, dobrou noc!

25.02.2016 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Poslední kapitoly knížky vám jen šustí stránky pod rukama, opět adrenalin, brutalita, napětí...návrat Joony potěšil, zamrzel malý prostor pro Sagu. "I ta sebemenší volba před námi otevírá tisíce nových dveří a stejně tolik jich zavírá." Tak.

25.02.2016 3 z 5

Sněhová královna a jiné pohádky Sněhová královna a jiné pohádky Hans Christian Andersen

Vzpomínky na dětství, které taky nebylo dokonalé, protože je to prostě život a jeho realita. Dojemné, dobrodružné, děsivé, smrtí končící...na druhou stranu dechberoucí nezměrná fantazie! Je dobré číst dětem Andersenovy pohádky? To si musí rozhodnout každý sám. Já jen přidávám monolog čápů :" První pověsíme, druhé ubodáme, třetí upálíme, čtvrté zasekáme." Uf.

25.02.2016 3 z 5

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Podepisuji, že všechny věci v této knížce jsou moudré, čtivé, přemýšlivé a krásné. Není to běžný román, překvapuje netradičností u tématu i zpracování. " Detaily mají mnohem větší potencionál než obecnosti, ale většina lidí se nedokáže přinitit v klidu si na ně počkat." Doporučuji už i kvůli krásné knížce s ilustracemi jako od Ambrose :)

25.02.2016 4 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

"Cesta je důležitější než cíl" a tak i čtení, jak Dalajlamova kočka umí příst a hledá štěstí, mě dovedlo do cíle. Cesta byla naplněná moudrem a láskou.

15.01.2016 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

"Mít moc neznamená dělat hrozné věci těm, kdo jsou slabší než vy...znamená to mít sílu něco takového udělat, ale rozhodnout se, že ne." Vypravěčka vypráví poutavě, napínavě, originálně. Rozhodně doporučuji přečíst, dávám tři hvězdy, protože Nejsem jako vy, je mnohem mnohem lepší.

15.01.2016 3 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Moudrý návod na život, kdy se buď začnete měnit nebo se ujistíte, že vám žít jde. Mějte rádi sami sebe, vše, co potřebujete, se dostaví v pravém čase, co dáváme, to se nám vrací...prosté pravdy, které stojí za přečtení!"Stojí- li před námi problém, není třeba něco dělat, je třeba něco pochopit."

15.01.2016 4 z 5

Proč muži lžou a ženy pláčou Proč muži lžou a ženy pláčou Allan Pease

"Moje tchýně a já jsme žily šťastně dvacet let. Pak jsme se setkaly." Trochu si srovnáte v hlavě, proč je to tak a ne jinak a že s tím nic nenaděláte. A trochu se pobavíte a poznáte se v řádcích knihy, která však jen zabírá místo v knihovně těm neskonale lepším.

15.01.2016 1 z 5

Skvostná země Skvostná země Grace McCleen

Dětský svět plný fantazie, reagující na prostředí, kde vyrůstáme. "Věřit Bohu znamená spolehnout se na to, v co doufáme, a být si jist tím, co nevidíme." Komu se knížka líbila hodně, doporučuji Pokoj, bude se vám líbit ještě víc.

15.01.2016 2 z 5