Kizuizi Kizuizi komentáře u knih

Hodně drsné krimi, plné zločinu, krve, drsných chlapů s typickým chlapským humorem, kopou zbraní, zlatých zubů, bezdomovců a hlavně hromadou mrtvých holubů. Ano, to vše Vás při téhle šílené jízdě po North Ganson Street čeká a je toho mnohem víc. Ale nemusíte se bát, vše se to stihne jen během pár dní! A pozor, jedna perlička navíc – mihne se tam i česká stopa!
Jo tohle bylo velmi, velmi dobré! Nejlépe to vystihnu, když napíšu, že to byla gansterka ve stylu Q. Tanrantina. Určitě to není kniha pro citlivější povahy – romantika je tu podávána formou boxu, místo lahodného předkrmu si dáte mrtvého holuba. Ale čtení je to parádní!

05.03.2021 4 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

Začátek knihy je pomalejší a poměrně dost zmatený, je zde i větší množství postav; ale nebojte! Vše do sebe postupně zapadne, vše se vysvětlí, důležité postavy jsou nám představeny a hlavně příběh nabere takové tempo, že nebudete chtít knihu ani na chvilku opustit.
Prostředí i postavy jsou perfektně popsané, nečeká nás nic nereálného a nesmyslného, což určitě přidává bodíky navíc.

05.03.2021 5 z 5

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

Tohle se Ruth Kvarnström-Jones opravdu povedlo. Skvělé, odpočinkové čtení, které Vás vtáhne do děje a možná, že na konci ukápne i nějaká slza. Postavy i prostředí jsou perfektně popsané, jen si dovolím malé upozornění. Příběh obsahuje poměrně dost postav, ale naštěstí jsou jména zvolena velmi dobře, takže se poměrně rychle zorientujeme a tolik netápeme.
Zapeklitější už je to s popisy švédského pečiva, různých dortíků a laskomin. Tam už hrozí, že knihu bez zákusku nepřečtete.

01.03.2021 4 z 5

Nedokončená vražda Nedokončená vražda Ann Granger

Další detektivka z pera anglické spisovatelky Ann Graner je opět skvělá. Knihy od ní mám ráda – líbí se mi prostředí, perfektně vykreslené postavy i s jejich problémy, detailní popisy i občasný trefný humor. Ani tato kniha není výjimkou, i když je malinko jiná. Tím, že se jedná o hodně starý případ, se většina knihy zaobírá minulostí, a tím pádem není tak „akční“. Ale to vůbec nevadí! Máme tak dostatek času seznámit se s hrdiny i s aktéry minulého vyšetřování, s jejich pocity a sami si tak můžeme udělat obrázek, co se vlastně tenkrát stalo. Postupně se poskládají všechny střípky, a ve druhé půlce knihy už nabereme obvyklou rychlost, až stránky ubíhají neskutečně rychle.

Pokud by někoho trápilo, že některou sérii nečetl (já například ještě nečetla tu s Markbym), vůbec se nemusí bát. Autorka nám všechny postavy nenásilným způsobem představí, čímž odpadne nepříjemný pocit neznalosti, a spíš to zapůsobí opačně – že si chcete přečíst knihy předchozí.

Kruh Kruh Rona Halsall

Autorčin styl je skvělý, neměla jsem se začtením absolutně žádný problém, stránky ubíhají ani nevíte jak a chcete víc a víc informací. A i když si budete možná občas říkat, že víte co přijde, stejně číst nepřestanete.
Příběh je rozdělen na několik částí, je vyprávěn jak ze strany Mel, tak i ze strany Luka a ještě se dozvíme co je teď a co bylo dřív, takže si každý může udělat vlastní obrázek. Postavy jsou perfektně popsané, naprosto reálné, situace taktéž. A hlavně, jako správný psychothriller nám příběh ukazuje, jak rozdílný náhled na jednu věc může být a že prostě nic není tak, jak se zdá, a to až do posledních stran.

Strážce duší Strážce duší Deborah Hewitt

Já jsem tedy spokojená. Čekala jsem něco zajímavého, což se autorce povedlo – hrozně moc se mi líbil nápad s alternativním Londýnem, i zapracováním finských folklórních prvků. Líbílo se mi i to, že vše co se Alice učí je popsáno, vysvětleno, takže nikdo nemusí tápat.
Kniha je velmi čtivá, postavy skvěle napsané, sympatické, i padouši jsou pořádní. V podstatě jediný problém jsem měla s Alicí, která se skoro celou dobu chovala strašně upejpavě. Působila na mě až takovým dětským dojmem, ale nebylo to nic extrémně rušivého. Co se děje týká, byl skvělý, do puntíku perfektně vymyšlený, jen nevím, jestli bych to celé nějak nerozdělila. Ke konci už mi přišlo strašně moc akce, která proběhla tak nějak hrozně rychle.

A jak jsem tak koukala na GR (jelikož konec zdál se mi takový otevřený), vypadá to, že bude i pokračování. A do toho rozhodně půjdu.

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

A je konec. Na tenhle díl jsem se neskutečně těšila, protože první dva mě naprosto nadchly, ale zároveň jsem věděla, že v ruce držím poslední díl této trilogie. A po předchozích dílech byla očekávání hodně veliká.
Kniha je opět neskutečně čtivá, kapitoly nejsou nikterak dlouhé, děj krásně plyne. Tento poslední díl je důstojným zakončením celé trilogie, vysvětluje všechny nejasnosti, ale ani zde nás nemine jistá záhada a tentokrát i pořádně mysteriózní, ale zároveň skutečně děsivá. Dovolím si upozornit na jednu důležitou věc – je nutné pořádně se věnovat datům u názvů kapitol, jinak by mohlo dojít k jistým zmatkům. A rozhodně nemá smysl číst tuto knihu, pokud jste nepřečetli předchozí díly!

15.02.2021 4 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Oproti minulému dílu, jsme se zde dočkali více vyšetřovacích akcí, ale ani tentokrát nás autorka nepřipravila o skvělé popisy mrazivé přírody.
A ano, tenhle díl je mnohem lepší než první, je velmi čtivý, vtipný, milý a také napínavý. Ovšem pokud hledáte detektivku, která rozebírá detailně vyšetřování, těšíte se, že budete dumat kdo je vrah, zde to stále nenaleznete. Tady se ponoříte do chladné, ale nádherné krajiny a do osobních vztahů. Co mě potěšilo je, že se opět setkáme s komunitou Aleutů a poznáme více z jejich zvyků - to se mi na téhle sérii strašně líbí. Je to neokoukané téma a pro mě osobně strašně zajímavé.
Devátou oběť určitě doporučuji (společně s prvním dílem, který do celé komunity zasvětí), je to oddechové, svižné čtení, ideální do zimních večerů.

Ženy z La Texu Ženy z La Texu Jan Mašata

Kniha jako celek se mi líbila, je neskutečně čtivá. Na necelých 170 stránkách, rozdělených do krátkých kapitol, se odehrává velmi napjatý a emotivní příběh jedné rodiny, který je obestřen dávným tajemstvím. Autor nás sice nechává poměrně dlouho v napětí, ale postupně se dočkáme vysvětlení, takže do sebe vše nádherně zapadne. A ten konec, ten je naprosto nejlepší!
Musím však upozornit, že kniha je pro dospělé čtenáře (nejen kvůli pochopení vztahové linky) a myslím si, že citlivější a puritánštější povahy, by mohly mít trochu problém se začátkem knihy.

27.01.2021 3 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Postava hlavní hrdinky, inspektorka Malin Forsová, je velmi sympatická osoba, s normálním přístupem, reakcemi a ne zcela jednoduchým osobním životem. Rozvedená, vychovává jednu dceru a je neustále zavalena prací. Tým kolegů je též velmi dobře snesitelný, nenašla jsem nikoho, kdo by mi nějak vadil. A do toho Švédsko a třeskutá zima, která na Vás ze stránek přímo dýchá. Prostě skvělé!
Autor píše velice čtivě, zajímavým nápadem jsou vsuvky myšlenek oběti. Musím říct, že mi občas přišlo pár pasáží až skoro filozofických, což mě velmi překvapilo, ale o to zajímavější tento příběh byl. I když je v knize pár humorných míst, celkově působí poměrně ponuře, což skvěle ladilo s mrazivou atmosférou. Dílo je to mrazivé, temné, smutné i úsměvné a naprosto skvělé!

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Tahle série patří k mým velmi oblíbeným a jsem strašně ráda, že ji čtu postupně od prvního dílu, protože, i když je v každé knize případ uzavřen, vyvíjí se osobní život Davida.
V Němých obětech se vydáme zpátky do minulosti. Autor nám zde představí dvě časové linky – tu současnou a tu z minulosti, abychom vše znali do detailů.
Musím říct, že oproti předchozím dílům mi tenhle přijde mnohem temnější, drsnější a také poměrně komplikovaný. Začátek je možná drobet zdlouhavější (což nemusí každému vyhovovat, ale k Timovi už to tak nějak patří – a mě to nijak nevadí).

Ana Ana Roberto Santiago

Na tuhle „drobnou“ knihu, která má přes 800 stran jsem narazila úplnou náhodou. Zaujala mě anotace, ale upřímně řečeno jsem se trochu bála, že se budu nudit. I když mám ráda obsáhlejší knihy, 800 stran, na příběh z právnického prostředí, mi totiž přišlo až moc... jak jsem se mýlila!
Hazardní hry (v soukromých objektech či kasinech), hazardní hráči a právní bitvy. Příběh o závislostech, o velmi nesnadném (a ne vždy úspěšném) boji s nimi, a také o jejich následcích, Vás doslova pohltí. Já osobně jsem nikdy nehrála hru o peníze (ani o halíře), takže náhled do gamblerského světa byl pro mě nejen zajímavý, ale také naprosto šokující. A stejně tak právnická část; získávání podkladů, důkazů, prokazování pravosti, „vsazení všeho na jednu kartu“. A mezi tím vším ještě osobní život Any Tramelové, která bojuje nejen právní bitvu za svého bratra, ale také sama za sebe a svou temnou minulost i přítomnost.

Autor se ve Španělsku proslavil sérií knih pro děti a Ana je jeho první dílo pro dospělé čtenáře - a opravdu naprosto skvěle napsané. Bravurní! Úžasně čtivé, místy vtipné, místy ponuré, ale od začátku až do konce dechberoucí. A podle mě je strašná škoda, že tato kniha není nikde moc vidět.

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Tak... a je to. Poslední díl s vyšetřovatelkou Erikou Fosterou je přečten. A opět je to perfektní práce Roberta Bryndzy, které nemám co vytknout.
Tento díl je hodně věnován rodinným vztahům (většinou vztah rodič – dítě) a proti minulým dílům mi přišel takový klidnější, rozvážnější, ale vůbec to nemyslím zle - skvěle se to k tématu hodilo. Nebylo to tak děsivě brutální, jako jiné díly, Erika mi přišla opět drobet klidnější a trochu víc nahlédneme i do jejího života.
A co Vás tentokrát čeká? Příběh plný nečekaných zvratů a naprosto šokujícího konce.

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Kniha sleduje dvě časové linie, které se nám postupně krásně protnou a já jsem opět spokojená. Erika je stále svá (i když bych řekla, že tu je malinkato umírněnější než v předešlých dílech), příběh je opět velmi čtivý a zápletka? Neřekla bych, že je šokující, ale spíš děsivá. Co všechno jsou lidé schopni udělat pro své vlastní potěšení? Kam až může zajít pouhá mladistvá zamilovanost, co všechno si může někdo nechat líbit, nebo k čemu se nechá přemluvit? Jistě, je to jen kniha, jen vymyšlený příběh, jenže všechno má někde reálný základ, a to je na tom to děsivé.

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Ó tohle bylo naprosto skvělé! Hodně jsem se na knihu těšila, protože anotace slibovala velmi pěkný příběh. A musím říct, že naprosto překonala všechna má očekávání!
Kniha je naprosto skvělá, opojná, podmanivá a hlavně vůněmi prosycená. Asi nikdo nečekal, že autorčina prvotina bude až tak úžasná, ale stalo se. Doslova vykouzlila dokonalý, smyšlený svět, který popsala tak famózně a detailně, že musí být nadšen každý, nejen zarytý fanoušek fantasy žánru.
Já jsem velmi, velmi spokojená - perfektně popsané postavy, prostředí, dokonale zpracovaná originální myšlenka.

Dracul Dracul Dacre Stoker

Klasický Dracula patří mezi mé nejoblíbenější knihy, četla jsem ho už několikrát, a tak jsem si samozřejmě tento prequel nemohla nechat ujít.
Vůbec se nedalo odhadnout, co mě vlastně čeká, ale protože Dacre Stoker přizval ke spolupráci J. D. Barkera, od kterého jsem již něco četla, hodně jsem se těšila a doufala, že to bude skvělá kniha.
Ale ne, není skvělá, je naprosto úžasná, dovolím si říct že je až excelentní!
Příběh je pojat retrospektivně, velká část je formou deníkových zápisků. Hlavní postavou je právě Bram Stoker, dozvíme se o jeho ne moc veselém dětství, a také se seznámíme s celou jeho rodinou. Hlavně se sestrou a bratrem, kteří budou posléze důležitými aktéry v příběhu, ale také s chůvou, záhadnou Ellen.
Musím pochválit překlad, je skvělý. Příběh, který dokonale nastiňuje tehdejší dobu, je opravdu velmi čtivý, takže i když je kniha objemná, ubíhá velmi rychle. A je to naprosto fantasticky mysteriózní, perfektně upírské, děsuplné. A co víc, závěr je velmi znepokojivý!

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Čekala jsem thriller, ovšem dostala jsem parádní psychologický román - a poměrně silný a temný, místy velmi dojemný. (Je mi líto, ale nemohu souhlasit se zařazením do thrillerů.)
Velmi důležitá je tu postava hlavní hrdinky Heleny, kterou budete buď nenávidět, nebo si jí oblíbíte, ale nejspíš se tyto pocity budou tak trochu střídat. Příběh je vyprávěň zvláštní formou, kdy se nám propojuje Helenina minulost se současností, a to vše kvůli její poslední knize, kterou chce napsat za každou cenu. Ona ten příběh totiž chce vyprávět, ona ho potřebuje vyprávět... a čím víc ona chce, tím víc nás zajímá, co vlastně bude dál.
Kniha je neskutečně čtivá (já jsem měla problém ji odložit), takže jsem ji v podstatě přečetla najednou a přiznávám, že to, co mě čekalo v závěru, jsem vážně nečekala. Konec mě absolutně a totálně odrovnal. Jediný maličkatý problém jsem měla s tím, že je příběh vyprávěn z pohledu více postav a sem tam jsem si nebyla jistá, kdože to teď vlastně „mluví“.
Určitě se najde někdo, kdo s knihou nebude tak zcela spokojen, ale pokud máte rádi psychothrillery a nepředvídatelné konce, určitě ji zkuste!

Hypotéza zla Hypotéza zla Donato Carrisi

Ještě nedávno mi autorovo jméno, tedy Donato Carrisi, nic neříkalo, ale teď skoro jásám. První díl této série, Našeptávač, byla vcelku nenápadná kniha, o které se nikde moc nemluvilo; i tak jsem ji vyzkoušela a byla jsem jí doslova pohlcena. Dovolila bych si říct, že jsem nečekala vůbec nic a dostala jsem excelentní thriller, který mě naprosto uchvátil. No a když vyšla Hypotéza zla, bylo jasné, že ji musím mít.
Trochu jsem se bála, že má očekávání jsou moc velká, ale naštěstí se to nepotvrdilo a i tento druhý díl je pořádná „jízda“ od začátku do konce. Je to jedna z těch knih, které prostě nechcete odložit, protože příběh je plný nečekaných zvratů a Vy jste napnutí, že skoro nedýcháte.
Knize nemám co vytknout, je výborně napsaná, neskutečně čtivá a rozhodně se nebudete nudit. Postavy jsou skvěle popsané a zvlášť hlavní hrdinka Mila - je to postava se svými vlastními démony, které se ze všech sil snaží překonat, a Vy si ji díky tomu jistě oblíbíte, občas s ní i trochu trochu trpíte a někdy ji možná nechápete, ale to je na ní to skvělé. To, že není žádný superhrdina a dokáže přiznat i své slabosti.
(Pokud jste tuto sérii ještě nečetli, určitě začněte napřed Našeptávačem, v několika místech jsou na něj odkazy. )

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Já osobně mám s Fitzekem jen jeden „problém“ - jeho knihy jsou tak čtivé, že je mám jen na jeden den (lépe řečeno večer). Nedokážu si představit, že bych šla v půlce spát...
Tuto knihu jsem opět nedokázala odložit a zhltla jsem ji najednou. Má krátké kapitoly, takže děj pěkně plyne, mrazivé napětí dýchá z každé strany a ten konec! Prostě fantastická kniha, u které možná i chvilkama přestanete dýchat a budete se snažit hlavnímu hrdinovi napovídat.
Tato kniha je Fitzekův debut, což bych rozhodně nepoznala. Já si myslím, že každý, kdo má rád psychothrillery, by měl Fitzeka do svého čtecího seznamu zařadit, protože jeho knihy nemají chybu a po jejich dočtení pochopíte, proč se řadí mezi bestsellerové romány.

Vražda v hotelu Sacher Vražda v hotelu Sacher Beate Maxian

Nevěděla jsem, co mám od knihy očekávat, a musím přiznat, že mě velmi mile překvapila. Postavy jsou perfektně charakterově vykreslené, prostředí do detailů popsané a završují to excelentní popisy všech možných zákusků a čokoládových pralinek. Kniha je velmi čtivá, dýchá z ní atmosféra, téma je skvěle vybráno.
Příběh jako takový se mi líbil, co se mi moc nelíbilo, byly některé až přiliš dlouhé pasáže z osobního života postav.
Jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečít. Sice ji nezařadím do svého žebříčku „letošních top knih“, ale hodnotím ji kladně. Určitě bych ji doporučila všem, kteří mají rádi jemnější a pomalejší detektivky.
Ještě si dovolím jedno maličké upozornění: popisy sladkých pochoutek jsou velmi detailní a tím pádem lákavé, takže se napřed předzásobte nějakou dobrůtkou.

21.12.2020 3 z 5