kikies kikies komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Silný příběh, těžké téma, hutné čtivo - a tím nemyslím jen počet stran. Tučková je mistrem v tom co dělá. Kdo četl Žítkovské bohyně, ví, co čekat, styl je téměř totožný. Není mi nijak zvlášť blízká církevní otázka, ani kraj (snad jen to, že jsem z Moravy), ale Tučkové romány s výrazným "ženským" prvkem, o nechvalných (a nepopulárních) historických obdobích, ty mě prostě chytnou. Její styl psaní podle mě upoutá pozornost, a tak si člověk ani nevšimne, že těch původně děsivých téměř 700 stran přelouskal, ani neví jak. Doporučuji!

19.10.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Velice příjemné čtení, takový standard Klevisové, odpovídající předchozím knihám ze série. Poklidné, a tak trochu všem známé prostředí - téměř každý má nějakou tu svou vesnici, kam jezdí na chatu nebo kde navštěvoval babičku - místo, kde "chcípl pes". Místo, kde se všichni znají, ale každý má své tajemství. Kde jsou všichni k sobě milí, ale přitom se neuvěřitelně přetvařují. A místo, kde jsou všichni hrozně uzavření a drží při sobě, ale přitom jen čekají na příležitost, kdy by mohli vyslepičit úplně všechno. Ten český kontext mi přijde pořád ještě neokoukaný a baví mě. Ano, je to rozvláčnější, ale přesto napínavé a promyšlené.

17.05.2021 4 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Poutavé, propletené, napínavé, dynamické, překvapivé, zajímavě provázané se skutečnými událostmi. Velice čtivé, jedna postava zajímavější než druhá... no prostě pecka! :-)

14.08.2023 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Zase jeden ze silnějších dílů série. Moc mě to bavilo, oba případy mě pohltily, i pozadí, tedy dění v týmu.... opět vše vybalancované, od každého správný díl a výsledek je víc než skvělý. A musím se přiznat, závěr ohledně Bryanta mě dohnal i k slzám, a to se mi nestává moc často (aspoň tedy ne u kriminálek - i když..... u Dawsona jsem taky slzela! Zřejmě s přibývajícím věkem měknu! :D )

22.08.2022 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Opravdu příjemná detektivka, na české poměry by šla označit i za výbornou. Žádné potoky krve, hromady mrtvol a děsivá hrůza, ale spíše propletenec osudů, vztahů a problémů (tady je to možná trochu přestřelené, ale nepovažovala bych to vyloženě za mínus) a pomalé směřování k rozuzlení a slavnému konci. Tempo pomalejší, prostředí takové české, známé a závěr překvapivý.

28.01.2020 4 z 5

Výborná knížka, která doplní informace o dosud poněkud pomíjené, ale velice důležité historické etapě. Pohled na nejbližší okamžiky po skončení války, odpověď na otázky, které napadaly každého, kdo kdy četl nějaký válečný román. Co se dělo s Židy, kteří přežili? Kam šli? Jaké vlastně měli možnosti? A bohužel se musím přiznat k lehké naivitě, vůbec jsem si nedokázala představit, že i po válce, po tom všem, co vyplavalo na povrch, byl někdo schopen projevů antisemitismu, ať již otevřeně nebo jen na podvědomé úrovni. Tato pro mě možná ještě horší část historie, než byly samotné koncentráky a válka obecně, si zaslouží vyplavat na světlo. Děkuji autorovi, že mi přiblížil pro mě dosud nepříliš známou oblast včetně historie válečných konfliktů týkajících se Izraele. Kniha nesmírně zajímavá, neuvěřitelně čtivá, pro mě místy hodně překvapivá a opravdu velice přínosná.

27.07.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Nikdy by mě nenapadlo, že mě kniha tohoto typu může zaujmout :-) Došla jsem k ní na doporučení a do čtení se vrhla s tím, že to nebude určitě nic pro mě. A jaké bylo mé překvapení, že i na první pohled suchopárné a teoretické téma se může zvrtnout do čtivě podávaných informací o přírodě, o níž sice možná každý tuší, že je mocnější, než by se mohlo zdát, že má vše promyšlené a logicky provázané a nic nedává zadarmo, ale málokdo už se dostane k nějakým detailnějším poznatkům "ze zákulisí". Ano tohle je převratná kniha, kterou by si měl přečíst každý, bez ohledu na to, jak moc velkým milovníkem přírody a lesních procházek je. Přináší spoustu nových informací, otevírá oči a možná je to dobrý začátek nějaké změny k lepšímu vnímání toho živého okolo nás, co máme tendence neustále plundrovat.

20.03.2017 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Netypická detektivka, která je napínavá svým specifickým způsobem. Je fakt, že ty ponuré vesnické atmosféry a napjaté mezilidské vztahy vždycky trochu zchladí mé nadšení z knihy. Ale čte se to dobře a určitě to představuje zajímavý závan čerstvosti do jinak už trochu fádních detektivních románů a kriminálek. Příběh je dobře promyšlený, postavy vhodně zvolené, popis prostředí velice barvitý a historické vsuvky přibližují zase další nepříliš známý kousek našich dějin.

08.06.2023 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Dávám čtyři hvězdy ne proto, že by mě to nějak zvlášť uchvátilo, ale protože tento druh příběhů je přínosný a potřebný. Skoro každý soudný člověk dnes tuší, že balet není jen o tylových sukýnkách, precizních drdůlkách a věčných úsměvech. Možná ne každý si dokáže představit odvrácenou stranu jakékoli na první pohled lákavé branže v celé své kráse. Ne, že bych si myslela, že každá baletka, která se nedostala úplně nahoru, musí nutné prožít divoký život jako děvčata z tohoto románu, ale v jádru toho všeho je důležitá myšlenka. O nevhodnosti volby v příliš raném věku, o ztrátě dětství, o příliš brzké samostatnosti, o nezdravém, ba přímo toxickém prostředí a o ztrátě zdraví, iluzí, nadějí a chuti do čehokoli smysluplného, o desítkách či stovkách nenapravitelně poškozených životů... A je tohle nutné kvůli tomu, aby svět jednou za čas odhalil jednu, dvě primabaleríny? Já si myslím, že nad tím je třeba se zamýšlet, psát o tom a číst o tom.

16.03.2021 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Klasika, která pobaví úplně každého. Bohužel patřím zřejmě jen k několika málo lidem, které od četby na dlouho odradilo televizní zpracování. Ale když už jsem se k ní dostala, nemohla jsem se odtrhnout. Překrásná ukázka krásné české literatury, milý a inteligentní humor.

27.07.2018 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Další skvělý díl skvělé série. Běžné české prostředí, obyčejné české postavičky a přesto velká tajemství a velké zločiny. Tleskám.

28.03.2024 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Neskutečně silné, smutné a čtivé. Jen ta představa, kolik lidí tahle záležitost mohla postihnout, jaké hrůzy muselo mnoho lidí (a dětí!) prožít, kam až to všechno sahalo... to prostě děsí.
No a věc druhá - to množství hrubek a překlepů je opravdu nechutné! Ještě se mi nikdy nestalo, že bych si musela při čtení tolikrát domýšlet, co chtěl autor vlastně říct! V tomto případě snad na korektury úplně zapomněli, jinak si to neumím vysvětlit! Hvězdičku neuberu, ale strašně mě svrbí ruka - protože tohle knize opravdu škodí!!!

15.05.2019 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jedno z témat, o kterém se nesmí přestat mluvit... Nenávist k jakékoli skupině (národnostní, etnické, názorové...) je téměř vždy následována obrovskou vlnou, která je tím ničivější, čím větší dav ji představuje. A v davu a v jednotě je síla, která smete kdekoho, ať už na straně útočníků, nebo obětí, ať už se tento dav bije za dobrou, nebo špatnou věc. Člověk je tvor pohodlný s pudem sebezáchovy a vždycky pro něj bude jednodušší jít s davem nebo nedělat nic. Protože postavit se proti většině, bojovat nebo jen říct nahlas opačný názor je vždycky těžší, na to už člověk musí být hrdina. Nelze soudit Němce, kteří za války aktivně nevystupovali proti Hitlerovi, nelze jim zazlívat, že se považovali za Čechy a snažili se jen v tichosti přežít válku. Stejně tak nejde jedním šmahem odsoudit Čechy, kterým bylo za války ublíženo, že cítili po osvobození potřebu se mstít. Situace není pouze černo-bílá a případ od případu je plný drobounkých nuancí, u kterých máme teď od stolu, z klidu domova, v našem pohodlí a jistotě, kterou nenarušuje boj o přežití, rozhodovat, kdo je ten špatný a kdo je ten dobrý? Můžeme vyzdvihnout dobré lidské vlastnosti těch jedinců, u kterých morální hodnoty přetrvaly, odsoudit bezuzdné násilí u konkrétních činů, či zkonstatovat, že tehdejší situace rozhodně nebyla zvládnutá - což nikomu nepomůže, mrtvým, ani těm, co přežili. Je to doprovodný jev každého násilného konfliktu, což samozřejmě není omluvou, jen hořkobolným konstatováním. Proto je důležité nezapomenout, že ať se děje, co se děje, pořád jsme všichni lidé a nám rozhodně nepřísluší rozhodovat o životě druhého, trestat jeho činy... V čem byli násilní Češi provázející pochod Němců, znásilňující ženy po nocích lepší než nacističtí dozorci v lágrech, gestapáci při pronásledování Židů? Myslím, že největším zadostiučiněním pro všechny padlé a pro všechny pamětníky bude, když nikdy nezapomeneme a zabráníme tomu, aby se podobné hrůzy ještě někdy opakovaly...

09.02.2015 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Vtipné, zarážející, mrazivé, děsivé.... asi tak se dá popsat průběh čtení Planety idiotů. Dost mě to bavilo, věřím, že to osloví i netypické čtenáře tohoto žánru. Plné narážek na současnost, s jasným poselstvím na pozadí. Čte se moc dobře - tak nějak toho Bureše asi začínám mít ráda! :)

16.01.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Miluju případy Cormorana Strika a Robin. Ale ty vztahové záležitosti jsou někdy fakt iritující. Jako čtenáři v mnoha komentářích přede mnou i já musím zkonstatovat, že děj v některých pasážích působí tak trochu jako zbytečná, zdlouhavá vata. Neustálé opatrné našlapování hlavních hrdinů kolem jejich vzájemné přitažlivosti už přestává být zajímavé, tahanice kolem Robinina rozvodu mi přišly už i trapné a Strikovo tvrdohlavé a nedospělé chování ohledně vztahu k otci a sourozencům. Chválím větší prostor pro kolegy z kanceláře a linku kolem nemocné tety. A vyřešení tak starého případu - za mě to bylo dokonalé! Na další díl se těším zase jako malá.

06.01.2023 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Další skvělý díl. Líbilo se mi přiblížení Kiminých traumatických vzpomínek, konečně se o ní čtenář dozvídá něco víc. Naopak přitažený za vlasy mi přišel motiv pachatele/pachatelky - nějak mi to znělo neuvěřitelně. I když nenávist a chorý lidský mozek dokáží divy...

03.10.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Parádní klasická detektivka, kterou je potřeba občas zklidnit mysl od potoků krve z běžně čtených thrillerů. Příjemné, klidné a poctivé. Bavilo mě to, jak postavy a prostředí, tak i děj a zápletka. Těším se na pokračování.

05.09.2022 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Další kniha ze série mého už oblíbeného autora. Brutálnější, ale pořád čtivá, napínavá a já nevím, ač je to cizinec, tak snad ten slovenský vliv nebo co, připadám si při čtení "jako doma"! Mám ráda autora, mám ráda Eriku a rozhodně budu pokračovat.

14.05.2021 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Konečně ta Kim, kterou jsem si zamilovala na počátku série. V několika předchozích dílech už působila trochu přehnaně, ale nyní se vrací ve své staré dobré podobě, ne tak nereálná hrdinka, někdy trochu nevrlá, ale velice lidská. Kromě ní se tu objevují i postavy z dříve řešených případů, což nebylo vůbec na škodu (pokud tedy čtenář čte knihy postupně :-) ). Tento případ se mi moc líbil, je to určitě jeden z těch nejpovedenějších dílů.

13.04.2019 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Ten příběh není nijak zvlášť napínavý, Cheryl není bůhvíjakou vzorovou hrdinkou, v podstatě se vám ji nechce ani politovat - je to ztracená holka, co udělala hodně chyb a zřejmě vždycky měla sklony řešit je rázně, netradičně a mnohdy hodně hloupě... celou dobu jsem si říkala, proč to čtu, vždyť je to pořád jenom o další a další míli a o dalším a dalším sebezpytování (v tomhle směru byl film výrazně nudnější, s podivně osekanými pohledy do minulosti, které člověku bez přečtení knihy rozhodně nemůžou dávat smysl)... ale pak mi došlo, že mě její cesta vážně baví - a nejen po fyzické stránce - a že to vlastně ani nemohlo být napsáno lépe, než je. Ano, jedné holce prostě ruplo v bedně, všechno hodila za hlavu, převrátila svůj život naruby a ušla strašně moc kilometrů... ale to něco, co se jí během její cesty divočinou přihodilo v hlavě a co velice příjemným způsobem hodila na papír, obohatí i každého dalšího čtenáře.

01.10.2015 4 z 5