Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Alija Bet je hebrejské kódové označení pro ilegálně organizované přistěhovalectví do britské mandátní oblasti Palestina. Pro Leah a Janneka svitla na obzoru naděje – oba jsou z rodiny jediní, kdo přežili koncentrační tábory, a nyní, v roce 1946, se stále ještě hluboce traumatizovaní potulují jako živé mrtvoly rozbombardovaným Mnichovem. Doslechli se o nebezpečné plavbě na přeplněných vracích parníků, o mnoha utopených nebo v britských sběrných táborech internovaných uprchlících, o neustálých bojích s arabskými obyvateli – ale nemají jinou možnost. A tak se oba vydávají jako ilegální běženci na cestu přes Středozemní moře s nadějí na novou vlast....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330689/big_nebe-na-nemz-nesvitily-hvezdy-HaP-330689.jpg 4.1286
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

Himmel ohne Sterne, 2015

Kniha Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Kanimůra2

Knihy na téma koncentrační tábory jsou vždycky těžké a vyčerpávající. Ale nikdy mě nenapadlo, co se stalo s přeživšími Židy. Vždycky jsem si konec války představovala jako konec utrpení...Všichni se rozešli domů a žili šťastně až do smrti.
Nechápu, jak mohli zrovna Poláci, kteří tak trpěli nacistickým zlem vyvolávat pogromy. Proč? Vždyť sami tak trpěli. O chování Britů ani nemluvě. To jsem četla s otevřenou pusou.
Asi v polovině jsem musela přestat, abych si oddechla. Dočetla jsem.
I když je to vyčerpávající, pořád se musí takový knížky číst, aby se nezapomnělo.

stju

Musím hodně přemýšlet, jaký je vlastně můj názor na tuto knihu...
Začnu tím, čím mě kniha zaujala: Hodně překvapivé bylo zjištění, že jsem vlastně vůbec netušila, jaký byl osud Židů, kteří měli to štěstí, že přežili holocaust. Po přečtení mi to jejich "štěstí" hodně zhořklo. Ani tolik nepřekvapilo jednání Arabů, kteří odmítali Židy přijmout. Pro mne neznámý byl přístup Velké Británie, která svým postojem vůbec neakceptovala pocity Židů, kteří po přežití koncentračních táborů, odmítali žít v zemi nebo jejím sousedství, kde byly vyvražděny jejich rodiny. Co už jsem ale vůbec nedokázala pochopit, bylo chování Židů v kibucu, kteří přežití "nových Židů" chápali jako selhání, dokonce vinu, protože přežívší nebojovali s nacisty jako oni s Araby.
Bohužel vlastní příběh hrdinů knihy mi přišel takový chaotický, včetně turbulencí v milostném životě Leah + Jannek x Ari. Možná to je ale i proto, že mi příliš "nesedl" autorův styl. To se však netýká závěru knihy, kde se stáváme svědky bojů na egyptské frontě. Myslím, že tato část se musí dotknout každého čtenáře. A závěr, ten jsem, jako mnozí, také nečekala. Takže celkový dojem z knihy je "dost velký smutek".

Baja333
04.10.2021

Stává se mi opravdu málokdy, ale knihu jsem nedočetla. Moc postav a detailu.... pro mne nezáživné.

irskádívka
26.08.2021

Komentář píšu po několika měsících po přečtení. A přesto si příběh vybavuji, stále ve mě zůstaly jeho ozvěny. A moc se mi líbil.
Dozvěděla jsem se o části historie, o které jsem neměla tušení. Překvapila mě úloha Britů, zdá se, že dříve stáli na jiné straně, než dnes. Přesto se mi tím vysvětlilo a ujasnilo. Mimo jiné i to, Jak přeživší druhé světové války vlastně dokázali jít dál, najít smysl života ve světě, ve kterém pro ně nikdo nemá místo. Leah i Jannek byli hlavní hrdinové svých životů, ale museli hodně bojovat, aby si to uvědomili a přestali se za to omlouvat.

Lena79
18.08.2021

To že někdy v letech kolem roku 1948 vznikl stát Izrael jsem věděla, ale co jsem nevěděla bylo, za jakých podmínek. Vůbec jsem netušila, že se Britové chovali tak, jak se chovali. Přitom si Židé prožili peklo na zemi v koncentračních táborech a přeživší se museli pomalu omlouvat za to, že přežili. Kniha určitě nabízí podnět k zamyšlení nebo alespoň pohled na malou část historie židovského národa. A kde je Izrael teď, co se týče třeba armády..! Milostná linie na pozadí hlavních událostí nijak nevadila, trochu se tím příběh zjemnil, ale dost mě překvapil konec knihy. To jsem opravdu nečekala. Knihu doporučuji, určitě stojí za přečtení.

Blanka1964
23.06.2021

Málokdy mě nějaká kniha donutí se veřejně projevit se svým názorem. Ale tahle mě neskutečně zasáhla. Jednak historicko - politicky, nevěřila jsem svým očím, že tohle se dělo po válce plné utrpení, jednak lidsky, že nejvíc zbídačený člověk, který sotva vyvázl životem byl nucen snášet další hrůzy. Vždycky mě hodně zajímaly dějiny 20.století,ale unikaly mi souvislosti nekonečné války v Izraeli a na Blízkém východě. Teď jsem spoustu věcí pochopila. Pochopila, nepochopila....je to příliš těžké a neuvěřitelné . No a ještě ke knize...jsem zvyklá si denně číst před spaním. V tomto případě jsem někdy nečetla, protože jsem se děsila, co bude dál...a dočítala s vědomím, že to stejně dopadne špatně...přesto doporučuju!

lukas5944
21.05.2021

Úžasná a napínavá knížka, psaná velmi čtivým stylem. Nešlo odtrhnout oči a velmi na mě zapůsobila. Zajímavá tématika o které jsem toho doposud moc nevěděla a na její popud jsem se začal lehce vzdělávat.-)
Díky pane Schröder a za neméně skvělý překlad i Jiřímu Lexovi

Danago
26.04.2021

V této knize jsem se dozvěděla mnoho nového a jsem překvapená a otřesená. Předpokládám, že příběh je napsaný na základě historických událostí. Popravdě ještě nikdy jsem se nesetkala s tématem, jak se žilo Židům po skončení války ať už v Německu nebo v Anglii, co se dělo v Polsku a Anglii rok a půl po válce. Jakou roli hrála Palestina. Knížka není asi přímo čtivý román, ale je to román který se mnou opravdu otřásl. O tom, co se dělo po válce, jak je to vlastně s Palestinou a Izraelem toho pořád vím hodně málo. Stále mám v sobě otázku Proč? Proč se židovskému národu po celá staletí dějí taková příkoří? Proč se o tom více nemluví, nepíše . Dost mě to zarazilo. Za téma musím dát 5*. I když to rozhodně není veselé čtení.

Během čtení jsem si nedokázala odpustit si některé informace vyhledat.
Kypr internační tábory - provozované britskou vládou pro internaci všech Židů , kteří se pokoušeli emigrovat do mandátem Palestiny v rozporu britské politiky, fungovaly od srpna 1946 do ledna 1949.Během aktivních táborů došlo k řadě pokusů o útěk. Nejvýznamnější byl v srpnu 1948, kdy odhadem 100 vězňů uniklo z věznice tajným tunelem, o kterém Britové věřili, že byl vykopán po dobu šesti měsíců.
Haifa - izraelský přístav. Počet Židů se průběžně zvyšoval díky imigraci (alija), a to zejména z Evropy.
Kibuc Bar Giora v Palestině ,v očích Palestinských Židů byli ti, co přežili koncentrační tábory zbabělci, těmi co selhali, špatný materiálem... Ač si dělali velké naděje nebyli v kibucu kladně přijímáni. Tyto informace jsem vůbec netušila.
Celkově jsem se dozvěděla hodně o fungování kibuců.

První arabsko-izraelská válka (v Izraeli uváděná jako válka za nezávislost), vypukla po odchodu britských vojsk z Palestiny a vyhlášení samostatného židovského státu 14. května 1948, když na území nově vzniklého státu vpadla vojska jeho arabských sousedů, kteří jasně deklarovali úmysl Izrael zlikvidovat.
Za vítěze války je většinou považován Izraelský stát, který uhájil svou existenci proti sousedním arabským státům.
Knížka určitě nebude pro každého, není to lehké čtení je zde hodně informací historických i politických.