Nebe, na němž nesvítily hvězdy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Alija Bet je hebrejské kódové označení pro ilegálně organizované přistěhovalectví do britské mandátní oblasti Palestina. Pro Leah a Janneka svitla na obzoru naděje – oba jsou z rodiny jediní, kdo přežili koncentrační tábory, a nyní, v roce 1946, se stále ještě hluboce traumatizovaní potulují jako živé mrtvoly rozbombardovaným Mnichovem. Doslechli se o nebezpečné plavbě na přeplněných vracích parníků, o mnoha utopených nebo v britských sběrných táborech internovaných uprchlících, o neustálých bojích s arabskými obyvateli – ale nemají jinou možnost. A tak se oba vydávají jako ilegální běženci na cestu přes Středozemní moře s nadějí na novou vlast....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330689/nebe-na-nemz-nesvitily-hvezdy-HaP-330689.jpg 4.2224
Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Knižní klub
Orig. název

Himmel ohne Sterne, 2015

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (84)

Kniha Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Přidat komentář
luckach
24. srpna

Pro mě topka. Konečně příběh po šoa. V některých okamžicích jsem si připadala, jak kdybych znovu četla Exodus.

ArchMich
18. srpna

Na knihu jsem se velice těšil. Ze začátku jsem byl opravdu nadšený, ale postupně mé nadšení opadávalo. Příběh se vlekl, postupně došlo jen k prazvláštnímu popisu situací. A nakonec do toho všeho hrubky a stylistické chyby na každé druhé straně. Knihu jsem bohužel musel v půlce odložit...


Kaja1
15. srpna

Byla to síla. Několikrát jsem musela přestat číst, protože jsem se bála, co zase hrozného hlavní hrdiny čeká. Je neskutečné, jak si lidé dokážou ubližovat. Vůbec jsem netušila, jakou roli hrála Velká Británie při osidlování Palestiny Židy, a ta krutost, hrůza....

Fidoo
14. srpna

Strhující příběh Židů, kteří se po letech bestiálního trýznění, fyzicky a psychicky vysílení a zdeptaní, odvážně vydávají na nelehkou cestu do Palestiny.

Ztroskotali však v zemi, která je nechce a kde se nic ani přibližně nepodobalo tomu, co si představovali, o čem snili, v co doufali.

V Palestině je čeká velká výzva, jsou nuceni překonávat další obtížné a nebezpečné překážky, s jediným cílem - zachránit svůj ztrýzněný národ a založit svůj vlastní stát ve Svaté zemi.

Bojují proti britské koloniální moci a zažívají krutou nenávist Arabů.

Je těžké si jen představit, čím vším si museli projít a jaké utrpení museli snášet.

"Všichni, co přežili holokaust, se provinili vůči smrti životem."

Audrina
06. července

Nikdy mě nepřestane udivovat, kolik zla zvládne člověk napáchat na jiném člověku...a často vlastně bez sebemenší záminky.
Knih o holocaustu existuje bezpočet, jsem ale ráda, že se někdo pustil i do poválečného osudu Židů, kteří na světě často zůstali úplně sami, uvěznění v zemích, které jim způsobily tolik trápení a zničily jejich domov, přesto jim nedovolily si nový život vytvořit někde jinde. Poválečná historie Izraele a lidí přeživších holocaust je stejně tak krutá jako válečné děsy, přesto na to často zapomínáme.
Oceňuju autorovu práce s historickými prameny a věrné popsání celého příběhu, krásná ukázka toho, jak moc zlomení lidé byli, přesto právě jejich vůle žít jim pomohla přežít nejen válku a koncentrák, ale především vybudovat nový domov.

martunka
30. června

Krásný příběh.... Tohle je opravdu silný a dojemný příběh o nezdolné síle lidí....

Taloš
09. června

Historicky román vystavený na základě příběhů z několika různých zdrojů, přičemž většina situací se odehrává dle skutečných událostí. Děj s fiktivními postavami popisuje období po 2. Světové válce, včetně fragmentů z koncentračních táborů, což z knihy dělá poměrně silný emoční zážitek. Téma ponížení, utrpení, strachu, smrti a bezmoci je obsaženo v knize od začátku do konce. Stejně jako v Exodu, je obsah poučným vzhledem k přiblížení ilegálního přistěhovalectví, neslavné úlohy Velké Británie při správě Palestiny, fungování kibuců, arabské agrese, okolností vzniku Izraele a následného existenčního boje nového státu při ne úplně šťastné úloze OSN. Román o tom, jak se hlavní hrdinové snaží o lepší život, ale setkávají se s neustálými překážkami. Bohužel úsilí ani odhodlání nedokáží přebít nepřízeň osudu. K mému překvapení relativně nová kniha - vydána v roce 2015, přeložena v roce 2017.

Horal123
22. května

Knihu jsem přečetl díky čtenářské výzvě a nelituji toho. Silný příběh proložený reálnými skutečnostmi v poválečném Německu a Palestině. V knize jsou zachyceny i dějinné události okolo vzniku Izraele. Děj knihy se sice odehrává až po skončení války, ale hlavní hrdinové se ve svých hrůzných vzpomínkách vracejí do doby, když byly internováni v koncentračních táborech. Drtivá věštšina Židů tam skončila v plynových komorách. Hrstka těch, kteří přežili, si odnesli doživotní trauma. Nedovedu pochopit, jak se někteří Němci mohli nechat tak zfanatizovat, že dokázali páchat jiným lidským bytostem tak hrozné věci...

1

Doporučujeme

Bídníci I.
Bídníci I.
Ranhojička
Ranhojička
Hrabě Monte Cristo III. kniha
Hrabě Monte Cristo III. kniha
Šógun
Šógun