Nebe, na němž nesvítily hvězdy

Nebe, na němž nesvítily hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330689/bmid_nebe-na-nemz-nesvitily-hvezdy-HaP-330689.jpg 4 311 108

Alija Bet je hebrejské kódové označení pro ilegálně organizované přistěhovalectví do britské mandátní oblasti Palestina. Pro Leah a Janneka svitla na obzoru naděje – oba jsou z rodiny jediní, kdo přežili koncentrační tábory, a nyní, v roce 1946, se stále ještě hluboce traumatizovaní potulují jako živé mrtvoly rozbombardovaným Mnichovem. Doslechli se o nebezpečné plavbě na přeplněných vracích parníků, o mnoha utopených nebo v britských sběrných táborech internovaných uprchlících, o neustálých bojích s arabskými obyvateli – ale nemají jinou možnost. A tak se oba vydávají jako ilegální běženci na cestu přes Středozemní moře s nadějí na novou vlast.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Himmel ohne Sterne , 2015

polmari
13.03.2019 4 z 5

O tom, co bylo potom, jsem do této chvíle četla jen jednu knížku. Tahle mě ve vnímání konce 2.sv.v. opět posunula dál od dětské představy pohádky s dobrým koncem.

Nestorkea
07.03.2019

Nepřidávám hvězdičky, protože jsem knihu nedočetla. Nebyla špatná, styl psaní mi vyhovoval, téma bylo zajímavé, ale do čtení jsem se musela nutit. Třeba se s ní někdy v budoucnu setkám znovu a sedneme si..

Odetta889
02.02.2019 4 z 5

Vůbec jsem netušila jak to měli Židi po válce těžké. Kniha mě docela šokovala. Příběh špatně skončí. Velice smutny příběh i doba.

Vlcice72
08.12.2018 5 z 5

Kniha zpracovává důležité historické téma, o kterém se zase tak často nepíše. O to přínosnější pro mne byla.

Acquenta
06.12.2018 3 z 5

Asi jsem od knihy čekala trochu víc. Příběh byl sice krásný a hodně smutný, ale tak nějak nezáživný...konec teda hodně, hodně smutný :(

Šánka
28.11.2018 4 z 5

Kniha, kterou jsem již jednou začala číst a vzdala to. Je to náročnější čtení, nelehké, podložené mnoha historickými fakty. Samotný příběh vlastně autor upozadí a doslova vás zahltí mnoha informacemi, ať už židovskými zvyky nebo pro mě nepředstavitelným chováním, jak se svět stavěl k národu, jenž ve válce tolik vytrpěl....
Příběh o osudech Židů v poválečné Evropě, kteří věří, že ve Svaté zemi v Palestině najdou nový domov.
Je to smutné čtení, ale já osobně jsem ráda, že jsem se dozvěděla spoustu informací o době, která nebývá až tak v románech zpracovávaná. A výborný je doslov !

fruitbueno
23.10.2018 1 z 5

Opět kniha, která neví, čím být. Za mě opravdu silné zklamání, kniha je vypravena nedbale, obsahuje opravdu hrsti chyb, překlepů, chybějící interpunkce, jazykově je odfláknutá, což jen snižuje celkový dojem. Nesympatické postavy, které nejsou ani trochu životné, spíše jen schémata, a budou vám zcela ukradené. Příběh určitě zajímavý, ale bohužel podaný tak, že zklamání je opravdu jediné slovo.

luckomar
20.10.2018 3 z 5

To že byla 2. Světová válka hrozná tušíme asi každý, ale co se dělo dál, když válka skončila? Co ti, kteří přežili? Na to velmi hezky nastřelí odpověď tato kniha. Některé pasáže jsou zdlouhavější, ale v knize se člověk dozví mnoho dalších zajímavých informací z tohoto období...migrace, tábory pro lidi bez domova, postoje státu k židům těsně po válce... Atd..

Alizon
24.09.2018 4 z 5

Dobra kniha na opravdu zajimave tema. Knih z obdobi valky je spousta, ale z doby povalecne a o osudech Zidu po ni jsem jeste nic necetla a tak jsem se zaroven poucila. Libilo se mi jak autor propojil osudy tech, kteri prozili koncentracni tabor a tech, kteri valku prezili v Anglii. Konfrontace tak neni jen mezi Zidy a ostatnimi, ale take mezi temi co prosli taborem a temi co neprosli ... a nasledne po prijezdu do Izraele mezi starousedliky a nove prichozimi. Opravdu zajimava a smutna kniha.

bookcase
20.09.2018 5 z 5

Výpravný román, jehož hrdinové hledají nový domov, jsou poznamenaní traumaty války. Dozvěděla jsem se hodně nového o tom, jak strastiplná byla cesta do Palestiny a jaké krutosti se tam děly.

Karhal
19.09.2018 5 z 5

Nikdy bych nevěřil, že Angličani byli takový svině!

amanek
16.09.2018 5 z 5

Nikdy jsem nepřemýšlela o tom co bylo se Židy po válce. Prostě jsem předpokládala, že už se měli líp. Tohle mě dostalo. Příběh ve mě zůstane dlouho a konec to jen umocnil.

zdenaR
12.09.2018 5 z 5

Realita poválečného života přeživších Židů a hledání jejich nového domova - něco, o čem se stále mlčí.
Je neskutečné, co tento národ musel vydržet, aby dostal zpátky kus své země.
Knihu doporučuji všem :-)))

Gweny
06.09.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem, netrvalo mi to ani týden. Ze začátku jsem se musela nutit, abych se do děje dostala, rušilo mě, jak se nahodile střídají pasáže z Německa a z Anglie. Něco podobného mě odrazovalo i ke konci, kdy autor spíše dějepisecky popisoval válečnou vřavu. Nicméně ani to ani ono neubraly na mém nadšení z knihy. Nikdy jsem se o problematiku antisemitismu a zakládání státu Izrael nezajímala, teď ale vím, že se po podobných knihách budu pídit dál. V knize je snad vše, co bych od románu očekávala. S hlavními hrdiny jsem prožívala vášeň, smutek i zlost.

Dashow
27.08.2018

Prozatím odloženo, nedokázala jsem se začíst. Snad jí dám šanci později.

oolinkaa
23.08.2018 4 z 5

Nebylo to špatné. Mluví se tam o Židech za války,ale je to koncipováno do let 1946 až 48, tedy do období, které není až tak profláknuté. Je to čtivé, z pohledu dvou mladých lidí, ale některé pasáže a úseky jsou zbytečně zdlouhavé, nudné, zbytečné. Ale myšlenka knihy super.

kikies
27.07.2018 5 z 5

Výborná knížka, která doplní informace o dosud poněkud pomíjené, ale velice důležité historické etapě. Pohled na nejbližší okamžiky po skončení války, odpověď na otázky, které napadaly každého, kdo kdy četl nějaký válečný román. Co se dělo s Židy, kteří přežili? Kam šli? Jaké vlastně měli možnosti? A bohužel se musím přiznat k lehké naivitě, vůbec jsem si nedokázala představit, že i po válce, po tom všem, co vyplavalo na povrch, byl někdo schopen projevů antisemitismu, ať již otevřeně nebo jen na podvědomé úrovni. Tato pro mě možná ještě horší část historie, než byly samotné koncentráky a válka obecně, si zaslouží vyplavat na světlo. Děkuji autorovi, že mi přiblížil pro mě dosud nepříliš známou oblast včetně historie válečných konfliktů týkajících se Izraele. Kniha nesmírně zajímavá, neuvěřitelně čtivá, pro mě místy hodně překvapivá a opravdu velice přínosná.

st18321
19.07.2018 4 z 5

Tato kniha je velmi poučná. Dozvěděl jsem se o židech a jejich původu či tradicích spoustu informací. Rovněž je zajímaví sledovat osudy hlavních postav a jejich problémy po válce kdy jim stále hrozí nebezpečí.
Jedinou výtku bych měl k několika kapitolám, které mě celkem nudili. Jinak kdo se zabývá válečnou literaturou mohu vřele doporučit.

Ivuska1988
09.07.2018 5 z 5

Strašně moc zajímavá kniha, která nás zavede do období těsně po válce a dál. Kolikrát jsem si říkala, jak dopadli lidé co za války ztratili úplně vše? Domov, rodinu, přátelé .... Zde v této knize na tuto otázku máme odpověď.
Kniha vypráví krásný, ale zároveň smutný a nebezpečný příběh pár vybraných mladých lidí. U příběhu pod každou kapitolou je vždy vysvětleno skutečnost historických faktů.
Příběh byl velice krásně, silně a poutavě napsán, byl velice kvalitně propracovaný. Bohužel jsem se přistihla, že ve vypravování jsem se i v některých pasážích nudila, ale byli i části kdy jsem četla jedním dechem.
Jelikož mám moc ráda romány z období 2. svět. války tak jsem se bavila a dokonce jsem se i toho spousty dozvěděla co jsem ještě nevěděla.
Smutný příběh čerpaný z reality poválečného života přeživších Židů (Češi, Slováci, Poláci, Němci...), kteří hledají skutečný domov. Je velice smutné co se vše dělo a za jakou cenu museli lidé bojovat za kousek své země.
Další věc, co knize musím vytknout je konec. Bože proč?! Už jsem myslela, že vše dopadne dobře, ale ono.... no konec....ten mě hodně moc šokoval.

nemer
05.07.2018 3 z 5

Sice poučné a zajímavé, ale jako beletrie nevěrohodné. Autor měl spíš napsat odbornou příručku o utrpení Židů, z tohoto pohledu lze knihu hodnotit kladně, dozvíte se spoustu informací. Styl psaní je bohužel nevyzrálý, hlavně překlad je neskutečně mizerný (nebo je to tak i v originále?), jako bonus mraky pravopisných chyb.
Dojem z knihy kazí i neustále přítomný mravokárně zdvižený prst a okatě černobílé pojetí světa. Takových přešlapů by se dobrý příběh neměl dopouštět, dobré příběhy poučují pod povrchem, zdánlivě mimoděk. Tady je naopak všechno podané příliš polopaticky.