Kiki22 Kiki22 komentáře u knih

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Konec knižní série, která mi přirostla k srdci. Každá z těch 4 knih měla svůj příběh a přesto byly provázané. Potkávali jsme se s postavami během různých období jejich života, viděli jsme, co je uvářelo. Viděli jsme taky proměnu temné Barcelony 20. století ve slunečnou Barcelonu 21. století. I když už jsem ji jednou navštívila, Zafón mě hodně navnadil k tomu, abych přijela znova a podívala se na ni trochu jinýma očima. Dozvěděla jsem se něco o španělské občanské válce, vládě generála Franka nebo krádežích dětí (a jo, to je fakt pravda!). Hlavně se nelekejte rozsahu, milounká upírka Alicia Gris vás příběhem provede jako nic :-)

01.07.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jedna z nejgeniálnějších knih zobrazujících válečnou tematiku! Není to typický "příběh z koncentráku", ale spojuje minulost a současnost a otvírá velmi zajímavé otázky k přemýšlení. I mně se nakonec více líbila ta část ze současnosti, ale i vzpomínky Minky dobře vykreslují, jak byli Židé postupně vytlačováni ze společnosti a jak může vzniknout tyran. Paralela se smyšleným příběhem o upírovi je také skvělá. A konec? Ten jsem absolutně nečekala a v momentě, kdy jsem si to celé uvědomila, se mi až tajil dech. Rozhodně doporučuji přečíst!

04.07.2017 5 z 5

Blacksad Blacksad Juan Díaz Canales

Skvělý to bylo! Hodně se mi líbilo rozpracování prostředí, kočičí a psí ženské hrdinky byly prostě ultimátní krásky a drsňák se smyslem pro spravedlnost Blacksad jako hlavní hrdina mě bavil. Obsáhlo to i rasové, náboženské nebo politické milníky 20. století, paráda!

15.04.2020 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Pro mě osobně netradiční téma z netradičního prostředí. Co si Akin a především Yejide museli vytrpět, je nepředstavitelné. Strašně mě mrzelo, jak se k Yejide chovala její rodina i rodina manžela, nepřestávala jsem se podivovat nad tím, jak v Nigérii (ne)funguje polygamie, jak může matka trpět, jak může být žena tak zrazena. Psychologicky hodně přínosné dílo, nicméně politické pozadí mě až tak úplně nebralo. "Ale jsou věci, s kterými ani láska nic nezmůže. Než jsem se oženil, byl jsem přesvědčený, že láska překoná cokoliv. Brzy jsem zjistil, že čtyři bezdětné roky jsou příliš těžkým břemenem. Pod takovou zátěží a po tak dlouhé době se dokonce i láska prohne, podklesne, nalomí se a někdy zlomí. Ale ani když vám leží u nohou rozbitá na tisíc kousků, neznamená to, že už to není láska."

20.10.2019 5 z 5

Devadesát dnů za železnou oponou Devadesát dnů za železnou oponou Gabriel García Márquez

Než mi kamarádka tuto knihu půjčila, vůbec jsem netušila, že Márquez za železnou oponou byl. Bylo zajímavé sledovat, jak vnímal situaci v těchto zemích někdo, kdo přijel z úplně jiné kultury. Autor se snažil všímat si detailů, zjistit za tak krátkou dobu o každé zemi co nejvíc, to cením. "Ať nám nic neplatí, ale ať nás nechají říkat, co chceme." ... nicméně že by mě to úplně oslovilo, to říct nemůžu.

13.10.2019 3 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Naprosto šílený příběh o naprosto šíleném osudu jedné rodiny. Téma knihy mě zaujalo natolik, že bych byla schopná číst dál, i kdyby to nebylo tak dobře napsané. Faktem ale je, že v podstatě od první stránky chcete vědět, co se stane dál, je to hrozně emotivní. Jako obvykle oceňuji pohled všech zúčastněných stran, každá z postav má svůj vlastní životní příběh silně ovlivněný Katinou nemocí. Je zde položeno mnoho filozofických a morálních otázek, které každý zodpovídá jinak a každou z postav vlastně chápete. Pro mě jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četla. A konec mě absolutně rozsekal! Ale docela mě teda mrzelo, že to celé vlastně vyznělo tak, že tu Anna opravdu nakonec byla jen proto, aby Kate mohla žít...

30.10.2018 5 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

S komiksy nemám téměř žádnou zkušenost, ale docela mě to bavilo, taková oddechovka. V podstatě je to jako naše Arabela - pohádkové postavy žijí ve světě smrtelníků, až na to, že tohle je verze pro dospělé. No a nejvíc mě pobavil Pinocchio: "Je mi už víc než tři sta let a pořád ještě jsem si neodbyl pubertu. Chci vyrůst, chci, aby mi sestoupily koule, a chci si zapíchat." :-D

29.08.2018 4 z 5

Fajn kniha na cestování, já ji nejvíc otvírala ve vlaku. Jedná se o kraťounké úvahy na nejrůznější témata a musím přiznat, že většina myšlenek se mi dost líbila, nicméně se obávám, že to budou myšlenky, které si budu pamatovat max. týden, dál ve mně rezonovat nebudou. Tím nechci říct, že je kniha špatná, ale pro mě se tato krátká zamyšlení hodí nejvíce opravdu jen na cesty do vlaku.

24.10.2017 3 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Jodi Picoult ani tentokrát nezklamala! Opět se dočkáme náhledů na příběh očima vícero postav a pomocí různých perspektiv můžeme sami zkusit poskládat výsledný příběh. Takový konec ale nejspíš sestaví jen málo z nás! Z částí o duších občas dost mrazí a úseky o slonech dojímají a překvapují. Já jsem znovu velmi spokojená, přečetla jsem knihu během pár dní a v závěru jsem měla slzy v očích. Trošku mi to připomíná Šestý smysl :)

28.08.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Thrillery obvykle vůbec nečtu, ale Dívkou ve vlaku jsem byla mile překvapena. Hned jsem se do ní začetla a musela jsem číst všude - ve vlaku, v tramvaji i v přestávce mezi prací. Za 3 dny přečtené a já byla velmi spokojená.

04.07.2017 5 z 5

Dům U tonoucí hvězdy Dům U tonoucí hvězdy Julius Zeyer

Příběh s tajemnou atmosférou a melancholickými rozervanými duševními pochody v podstatě všech postav, které knihou projdou. Začátek nevypadá až tak lákavě, ale jakmile se na scéně objeví postava Rojka, začne být příběh přitažlivý. A mně osobně se stejně nejvíc líbily ty tři napůl šílené, životem ubité, stařeny.

04.07.2017 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Nevyvážené kamarádství dvou žen, manželství, rodičovství a výčitky svědomí každého z účastníků nehody. To jsou ve zkratce hlavní témata. Je tu dobře vidět, že když se něco přihodí, každý u sebe najde něco, co mohl udělat jinak, každý na sebe může vztáhnout vinu, se kterou je těžké žít. Životy Eriky, Olivera, Clementine, Sama, Vida a Tiffany to obrátí naruby. Uvítala bych, kdyby autorka odhalila už dřív, co se vlastně stalo, než že stráááášně dlouho opakovala, že se něco stalo "během toho grilování". V druhé půlce knížka nabere na obrátkách a na konci se všechno pěkně spojí.

12.05.2021 4 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Kunderovy knížky miluju. Těšila jsem se jak malá. A 3x jsem u toho usnula. Což je fakt umění vzhledem k tomu, že rozsah je asi 100 stran. Nevadilo mi, že to nemělo žádný ucelený příběh, ale tentokrát jsem nedokázala ty filozofické pasáže vstřebávat. Super byly části, kde si Alain vymýšlí příběhy o matce, která ho opustila, vede s ní dialog, přemýšlí o významu pupíku. I myšlenky o tom, že co teď nějak vnímáme, bude další generace vnímat v jiném odstínu a ta po ní taky, nebo třeba zapomene úplně. Trochu v tom jde cítit ona známá nechuť autora, aby se někdo šťoural v jeho životě a nějak ho interpretoval. Víc mi to nedalo.

13.04.2021 3 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Hodiny z kostí byly pro mě mnohem zajímavější zážitek než Atlas mraků. Sledujeme Holly od puberťačky prchající z domova přes mámu Aoife až ke stařence v postapo světě. A mezi tím potkáváme lidi, které potkala ona. Partnera a válečného zpravodaje Eda, v lásku nevěřícího a nakonec hluboce milujícího Huga, morálně ne úplně čistého spisovatele Crispina a další. Do toho všeho zmizení Jacka, mystické souboje mezi přirozenými Atemporály a Anchoristy. Spousta otázek ohledně bytí, rodičovtsví, partnerství, environmentální témata. Má to mnoho vrstev, možná vás některá nebude bavit, ale rozhodně to za to stojí.

10.10.2020 5 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Předlohu jsem nečetla a z tohoto jsem byla dost zmatená, nic nechápu, nedává to smysl a vůbec. Kresba je dobrá, správně ponurá, celé je to hodně ponuré. Že to má říct, že byrokracie stojí za prd, to se asi pochopit dá, ale jinak fakt nevím...

11.08.2020 1 z 5

Tisíc bělošek Tisíc bělošek Jim Fergus

Neohrožená May Doddová jako autorka deníků ze života mezi Šajeny, je skvělá! Oblíbila jsem si všechny svérázné ženské postavičky od malířky Helen přes bojácnou Marthu a divokou Phemie až k malé Sáře. Do Johna Bourka by se snad taky musela zamilovat každá. Jejich osudy se mě na konci výrazně dotkly. Kniha ukazuje pokrytectví civilizace a výhody, strasti i naprosté šílenosti divošského způsobu života. Je ale taky poměrně nevyvážená, místy se hrozně táhne, až jsem ztrácela pozornost. Ve výsledku téma skvělé, provedení trošku vázlo.

03.02.2020 3 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Dějově kniha vlastně není žádným zázrakem, ale způsob vyprávění mi velmi vyhovoval. Snaha o zlehčení a časté citáty, to mě bavilo. Vývoj Beátiny psychiky byl sice naznačen, ale podle mě ne dost na to, aby vysvětlil její finální jednání. "Bylo to víc než radost. Byla to radost a strach zároveň. Strach, že to skončí. Strach, že to neskončí."

12.11.2019 4 z 5

Sladké nic Sladké nic Jamie McGuire

Moc dobře se to čte, skoro samo! Asi tři čtvrtiny knihy jsou fakt hodně pro ženský, takový to že když potkáte toho pravého, on se kvůli vám změní z děvkaře na superpozorného úžasného chlapa. Takže pokud chcete lítat na romantickém obláčku, je to fakt supr knížka :-D Mě to ale nejvíc začalo bavit právě až po onom zásadním dějovém zlomu. Věřím, že se něco takového klidně může stát, koneckonců, o těchto stavech rozhodně nevíme všechno. A konec parádní, musela jsem se usmívat :-) Ale taky by mě hrozně zajímalo, jak by vypadal vztah Joshe a Avery po dýl než 2 letech, až by opadla ta prvotní zamilovanost, která zásadně ovlivňovala jejich chování...

08.04.2019 4 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Typicky fulviovská knížka plná neobyčejné lásky a odvahy na pozadí středověkých hrůz. Malý osiřelý knížecí syn se ze dne na den stane nevolníkem a musí se naučit, jak to přežít. Musí si vybrat, jestli bude nenávidět osud za to, že mu vzal rodiče, nebo mu děkovat, že ušetřil jeho život. Hádejte, co si vybere :-) Musím říct, že mě příběh strhnul už od první kapitoly, kniha nabízí spoustu zajímavých charakterů, mě nejvíc uchvátila mystická Emöke a tajemstvím opředený baron/pastevec Rafael. Ale i hlavní postava Mikaela v kontrastu s hlavním záporákem Ojsternigem tvoří skvělý kontrast a napětí kdo s koho. A celé je to vlastně o tom, jak malá jiskřička naděje dokáže zažehnout něco velkého, jak touha žít a jednat správně vítězí :-)

30.07.2018 5 z 5

Had a hůl Had a hůl Barbara Wood

Vlastně je to celé hrozná slaďárna, ale mně to vůbec neva! :-) Už dlouho jsem totiž žádnému knižnímu páru nefandila tak, jako Lee a Davidovi, jejich vztah byl moc hezky propracovaný a která z nás by netoužila po něčem takovém, že? Koneckonců i vztah mezi Hanou a Eliášem byl krásný. Není to však jen příběh o lásce, ale i příběh o vynalézavosti, postupné ženské emancipaci, víře v boha/y nebo nabourávání tradic. Příběh, kde se dozvíme, jak jeden národ vnímal jiné (Kanaánci Hebrejce nebo Egypťany); příběh o tom, jakou sílu mohou mít bylinky nebo i příběh o tom, jak mohla vzniknout abeceda. Je to příběh, do kterého se snadno začtete. Jednu hvězdu ubírám za konec, který se mi zdál docela nepravděpodobný, ale zase kdyby Lee usekli hlavu (což byl pro mě pravděpodobnější konec), byla bych naštvaná :-D

09.07.2018 4 z 5