Kif Kif komentáře u knih

Jmenuji se Lucy Bartonová Jmenuji se Lucy Bartonová Elizabeth Strout

Sice nerada, ale zařazuji tuhle knihu spíše do kategorie zklamání. Není špatná, ale měla být delší. Chyběla mi v ní asi nějaká větší hloubka. Čekala jsem víc než jen vyprávění o životě bez nějakých podrobnějších vysvětlení. Ano, v knize nemusí být vždy vše dopodrobna vysvětleno - ale tady mi to připadalo spíše jako jen náznaky, jen nástin toho, co vypravěčka prožila. Do toho mi také úplně nesedlo přeskakování z jedné životní etapy do druhé - připadalo mi příliš chaotické.
Takže z toho vznikla spíše víkendová oddechovka než kniha k zamyšlení, kterou jsem původně čekala.

07.05.2017 2 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Mně v té knize asi něco uniklo. Možná jsem ji četla ve špatném období, kdy jsem řešila spoustu jiných věcí a tím jsem se tomu třeba málo věnovala... Ale jednoduše mi tam něco chybělo. Kniha se mi zdá nemastná neslaná a taky se stále bráním tomu postoji, že všichni chlapi jsou hajzlové, což mám dojem, že tahle kniha předává. Není to totiž první česká kniha, ve které jsem se s tímhle setkala a mrzí mě to.
Autorce dám s velkou pravděpodobností ještě někdy šanci, jen proto, abych zjistila, jestli jsem něco přehlížela nebo jestli to opravdu není můj šálek kávy. Ale tentokrát to nebylo ono. Nebylo to úplně špatné, ale mně to prostě nesedlo.

03.05.2017 2 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tahle kniha bolí. Opravdu bolí. Od začátku až do úplného konce. A právě proto je tak skvělá. Má citlivá duše plakala od první stránky až do poslední téměř v kuse. I přesto, nebo právě kvůli tomu, bych ji dala jako povinnost snad všem lidem světa, kteří nějak rychle zapomínají na zvěrstva, která se děly. A nám Čechům umožní náhled na tuhle problematiku z jiného úhlu, alespoň dle mého mínění. Pro mě je celé to dění tak šíleně nepředstavitelné...
Prostě - přečtěte si ji. Všichni. Povinně. Budete plakat, budete nenávidět svět, nebudete moci pochopit, jak se takové věci mohly vůbec dít. Ale je to třeba. Nesmíme zapomínat.

15.04.2017 5 z 5

Jedničky a nuly Jedničky a nuly Tomáš Grombíř

Pro mě zklamání. Jedno pozitivum - čtivost. A taky grafická úprava, ta obálka mě prostě přitahovala od začátku. Ale jinak spíše negativa. Sáhla jsem po knize s tím, že bych si chtěla přečíst nějaké současné české autory, těm jsem poslední dobou neměla moc šanci se věnovat a taky se o nich moc nemluví. Ale o tomhle se mluvilo - a jak! Tak jsem měla asi moc vysoká očekávání, bohužel.
Ono je to sice čtivé, ale Adrian mě fakt štval. Na začátku jsem asi čekala, že se z něj vyklube nějaký zázrak, někdo, kdo má prostě talent a díky němu se vypracuje, ale bohužel. On Adrian pouze byl vždy ve správný čas na správném místě, když to zobecním. A co z něj vyrostlo mi je opravdu nesympatické. Arogantní blb, který si myslí, že si zaplatí celý svět.
Ale nemůžu tomu upřít to, že mě styl psaní donutil to číst, přestože mi byl hlavní hrdina tak protivný.
Jo, a taky jsem se občas ztrácela v pasážích, kde se rozváděly kšefty. Jen těžko říct, jestli to bylo mou únavou, nebo už se to na můj vkus příliš týkalo něčeho, v čem se nevyznám. A to já pak takové věci umím nevnímat.
Spoiler alert - taky jsem nepochopila ke konci knihy jeho rodiče: Když si stěžovali, že se nudí, protože už jsou v důchodu, tak proč měli v baráku personál, který jim vařil a staral se o dům? Přece si nenajmu někoho, kdo mi vezme práci, když vlastně nemám ani co dělat...
Není to špatná kniha, i když to z tohohle tak může vyznít. Ale... něco mi tam chybělo. (kromě sympatického hlavního hrdiny)

06.03.2017 2 z 5

Bez jablka Bez jablka Miloš Říha

Myslím, že knihu jsem do ruk vzala ve správný čas - v době zkouškového. Ideální texty k pobavení mezi učením a psaním seminárek, kdy bych hlavu už pravděpodobně přetížila čtením něčeho náročnějšího. K tomu právě ještě ideálně sedne i délka jednotlivých textů.
Za mě palec nahoru - některé myšlenky mě zaujaly a po dlouhé době jsem se u knížky smála i nahlas. A to jsem tak dlouho váhala nad koupí! Rozhodně toho nelituju.

03.02.2017 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Kouzelná. Toť mně napadá hned po dočtení knihy.
Přestože mě kniha nejprve nějak nelákala, po hojných reakcích a popudech i z mého okolí jsem se do ní pustila - a jsem velmi příjemně překvapena. Svět chlapce je tak krásně, citlivě popsán...A rozhodně by si to měl přečíst každý. A pokud ne každý, tak alespoň co nejvíce lidí.

31.01.2017 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Tahle knížka mi sedla od prvních stran. Vyprávění z pohledu chlapce pro mne bylo hodně zajímavé a vyloženě mě bavilo. Je to jiné, je to svým způsobem roztomilé, to tedy v rámci možností, vzhledem k tématu knihy.
Příběh byl hodně silný. První polovinu jsem jako cíťa hodně bojovala s emocemi a bála se, že to nezvládnu dočíst. Přitom jsem ale nutně potřebovala chlapcův příběh znát. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, což se mi teda dlouho nestalo.
Přestože s formou a příběhem jsem byla spokojená, nemůžu to říct úplně o postavách...Měla jsem chvílemi problém s Mami, která mi svým chováním byla občas jednoduše protivná. Stejně tak jsem ani moc nedokázala pochopit babičku, měla jsem z ní dojem, že Jacka zanedbává. Ale tohle moje nepochopení může být také tím, že se jedná o dost složitou situaci, kterou si nechci ani umět představit...
Vcelku však za mě skvělá kniha!

28.01.2017 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Rozhodně ji můžu zařadit mezi mé oblíbené knihy. Už dlouho jsem se do žádné knihy tak nezačetla, už dlouho jsem neprožívala životy knižních postav místo toho svého. Opravdu mě to pohltilo.
Ani nevím, jestli je třeba k tomu psát něco dalšího - možná bych to prostě nechala u tohohle. Každý ať si sám přečte a posoudí a já ji budu doporučovat dál.

29.11.2016 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Ze začátku jsem byla z knihy poměrně skeptická - chvílemi mi vadil styl psaní i samotná hlavní hrdinka, byla mi něčím protivná... Časem se to však naprosto obrátilo. Příběh mě dokázal naprosto vtáhnout, po chvíli čtení jsem se rozhlížela po místnosti a cítila se, jako bych tam ještě před momentem vůbec nebyla. Smála jsem se, dokonce i plakala... Rozhodně bych doporučila dál! Příjemné překvapení a jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovničce.

12.09.2016 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Člověk chvíli váhá, než si pořídí knížku, která zaujala tolik lidí - bude to zklamání, nebude? Bude se to líbit i mě, když se to líbilo tolika lidem? Ale já nakonec tomu davu podlehla a nelitovala.
Nazvala bych to příjemným překvapením. Aňa Geislerová má na život tak krásný pohled a já občas potřebuju nakazit tím optimismem, což ona dokázala. I když tedy, abych to nepřechválila, ke konci jsem si říkala, že to mohlo být i kratší. Někdy už mi to připadalo na jedno brdo.
Ale jinak hodnotím rozhodně pozitivně. A vizuální stránka knihy si také zaslouží velkou pochvalu!

18.07.2016 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Sáhla jsem po téhle knize s tím, že to bude nějaká prázdninová oddechovka. Jaký omyl to byl! Prvních několik kapitol jsem kvůli tomuhle dojmu těžce rozdýchávala. Ale teda musím uznat že poté, co bylo dílo tak vychváleno, jsem byla krapet zklamaná. Čekala jsem něco víc asi... A také jsem si nejprve nemohla zvyknout na autorčin styl psaní. Dlouhé souvětí, tam, kde bych čekala tečku, byla jen čárka a věta dále pokračovala...a podobné maličkosti. Ale i na toto jsem si zvykla nakonec mě to vtáhlo, nemohla jsem přestat číst. A lidské příběhy je něco, co mně vždy tak nějak zajímalo a přitahovalo.

18.07.2016 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Právě jsem knihu dočetla. A nejsem normálně fanoušek nějakých milostných románků (i když po nich samozřejmě taky občas sáhnu), ale tohle bylo jiné. Citlivě popsané, nedalo se přestat číst. Donutilo mě to se zase jednou nad touhle problematikou zamyslet. A to mě na knihách baví, když mě donutí se zamyslet nad věcmi, se kterými se normálně nesetkávám, jelikož předpokládám, že můj život a život těch okolo mě bude vždycky normální a nikomu se nemůže nic stát. Ale tak to není, člověk nikdy neví...
Chvilkama jsem si sice říkala, že už je to moc románkové, moc kýčovité, ale vyvážilo se to. A dojalo mě to, hodně. A to už poslední dobou potkávám docela málo knížek, které by mě fakt dojaly. Prostě a jednoduše: Líbilo se mi to!

08.04.2016 4 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Kniha mne tak pohltila, že jsem si ji nevydržela užít víc jak dva dny. Forma e-mailů mě hodně bavila, dokázala jsem se do toho vžít, kniha je čtivá a zajímavá a i když jsem si chvilkama říkala, že by mi Emmi měla být protivná, tak vůbec nebyla. Spíš naopak. Konec jsem tak nějak čekala a nic bych na něm nezměnila. Dokonce ani nevím, jestli jsem připravena si přečíst pokračování... Za mě fakt výborná četba!

05.04.2016 4 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Bála jsem se, abych opět nesáhla vedle a nebyla nakonec zklamaná, ale díky bohu se tak nestalo. Na začátku jsem byla skeptická, ale po pár kapitolách mě to hodně chytlo a nemohla jsem skončit, je to čtivé. Bavil mě detektivův styl, který se sice dle mého dojmu projevil v plné síle až příliš pozdě, ale to bych tomu odpustila. Děj se netáhl, vše šlo hezky plynule a žádná nuda se nekonala.
Jednoduše - doporučila bych dál! Já osobně jsem byla nadšená.

19.03.2016 4 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

Na začátek musím pochválit, že je kniha čtivá. Taky se mi líbí obal, což je hlavní důvod, proč jsem po ní vůbec začala pokukovat. Ale první zhruba polovina se mi...nelíbila. Bylo to protivné, už jen kvůli Eleanor, která mě něčím ve svém chování hrozně štvala. Je neskutečně vztahovačná a Parka jsem často obdivovala za to, co všechno jí snesl, já už bych dávno vybuchla a odešla. Postupem času, jak se příběh dramatizoval, se můj dojem zlepšoval. Bylo to roztomilé, hezké...úsměvné. A konec? Otáčela jsem asi stokrát poslední stránku a hledala, kde jsou ta dvě poslední slova. :-) Nakonec jsem si je domyslela sama a spokojeně knihu zavřela.
Čekala jsem však něco hlubšího, dojemnějšího. Celkově bych zhodnotila knihu jako zklamání.

05.02.2016 3 z 5