kedlis kedlis komentáře u knih

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

(SPOILER) Dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých informací. Michelle jako černoška to měla v roli první dámy o dost těžší než její předchůdkyně, ale nenechala se tím položit a šla si za svým, což je opravdu úctyhodné. Zároveň i přes nechuť k politice využila obrovské příležitosti a zasadila se o důležité věci. Osobně mi nepřišlo že by v knize bylo až moc povídání o rasismu, naopak jsem to očekávala jelikož je to (bohužel) součástí našich životů, obzvlášť v USA která má tak velký problém s policejní brutalitou, ještě k tomu když je Michelle sama černoška a zkušenost má z první ruky. Na ženách se s urážkami samozřejmě nešetří. Dokázala v knize ukázat i "lidštější" stránku jako když vyprávěla o silném vztahu s její rodinou, o kouření marihuany nebo o tom, jak právnické zkoušky napoprvé neudělala.
Naprosto mimo realitu mi přišel příběh o tom, jak si zaletěli 2 letadly do New Yorku na večeři, přitom se Michelle přílišná pozornost přitahována přítomností tolika agentů, zastavení provozu apod. nelíbila, to by vyšlo líp zajít do nějaké restaurace ve městě. Taky jakákoliv zmínka o Obamovi byla jako vystřižena z příběhu o superhrdinovi, skoro jako by bylo kouření jeho jedinou vadou. Moje poslední výtka je ta, že navzdory zajímavému příběhu se kniha táhla, ale chápu že Michelle není spisovatelka.

29.08.2021 4 z 5

Dvě místa na slunci Dvě místa na slunci Becky Chambers (p)

(SPOILER) Nejdřív jsem myslela, že mi bude chybět parta z prvního dílu, ale tohle je opravdu super rozšíření světa poutníků a postavy mě chytly za srdce. Obzvlášť třeba AI, kterým v reálném životě neholduji.
Jelikož se autorka v knize soustředí jen na dvě hlavní postavy dal se jejich příběh prohloubit. Skvělé myšlenky, které jsou opravdu nenuceně vneseny do příběhu tomu všemu dodaly třešničku na dortu (tak to bylo i v prvním díle) např. konsent, rasismus ale i mnoho dalšího. K tomu všemu je to prostě čtivý jako blázen.

14.08.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Zajímavý styl psaní, příběhy vás za srdce nejspíš úplně nechytí, ale i tak to není četba k zahození. Cením dodatky na konci knížky o psychickém zdraví!

12.08.2021 3 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

(SPOILER) Fíha. No, zklamalo mě to. Těšila jsem se na příběh Krásky a Zvířete pojatý jinak a možná zajímavěji než originál, ale to co jsem dostala byl jeden velký bordel. Hlavní hrdinka je nesympatická, hlavně je naprosto jedinečná zlatá růže, umí stáhnout leoparda z kůže, ale vykuchat jelena to už moc ne. Mám pocit, že se autorka ztrácela v tom, jaké je roční období viz část, kde končí zima a potom popsání dlouhých zimních týdnů, ale je také možné, že to byla chyba v překladu? Nevím. Sice jsme se měli nacházet v Rusku, ale mimo vyprávěných pohádek mi to tak nepřipadalo. Celkově mi určité věci přišli nekonzistentní.
Nejsem jemná a domácká, ale drsná a neurvalá kkkkk

07.07.2021 2 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Velice zajímavý příběh. Musím přiznat, že jsem byla zmatená, protože hned na začátku se na vás valí spousta informací. Je to udělané na styl Alenky v říši divů 'poté' s větším množstvím světů. Někdy mi přišlo, že se postavy baví až moc dospěle na svůj věk, ale na druhou stranu někteří z nich ve svém světě prožili celý život, jinak byly postavy sympatické. Zápletka nebyla špatná, ale stejně jako konec mi přišlo, že se objevila z ničeho nic. Mínusem je délka knihy, která neumožňuje rozvedení příběhu a musím říct, že to bylo docela znát.
Je to čtivé, vcelku se mi to líbilo a jako kniha na jedno odpoledne to určitě zabaví.

09.02.2021 3 z 5

Královna Tearlingu Královna Tearlingu Erika Johansen

Řekla bych, že jako celek není kniha až tak špatná a funguje v pohodě jako oddechovka, ale když se zaměříte na jednotlivé části, je to horší.
Ocitneme se v jakési "budoucnosti" kam jsme se dostali díky překročení. Nejsou tu lékaři, technologie, ale máme Harryho Pottera a LOTR. Co to je to překročení, kam jsme to vůbec překročili a co se stalo s původním světem?
Královnina garda je plná pohledných, zručných a inteligentních lidí, ale je vlastně celkem k ničemu? Nikdo Kelsee skutečně nevěří, velí tu Palcát který si dělá co chce a garda se nové královně posmívá, co z toho máme? Únos, bodnutí do zad a přepadení v koupelně.
Kostěj tu působí jako rádoby Robin Hood a Kelsea se do něj 'zamiluje', hádám že to nebude až tak obyčejný zloděj vzhledem k rozhovoru který měl s Kelseiným strýcem.
Všichni mají starost že Kelsea bude jako její matka, ale dokonce i po tom co ji začnou obdivovat jak je skvělá a neobyčejná se nedozví důležité informace kvůli slibu. Slibu který složili královně která stála za nic. Kdo je teda Kelsein otec, je vůbec důležitý pro příběh? Kde vzaly drahomy takovou sílu?
Obrovské zklamání byla Rudá královna, která je popisována jako krutá a nemilosrdná, ale když se k ní dostaneme zjistíme, že se vlastně většinu času válí v posteli s otroky a fňuká nad Kelseou. Když má tak obrovskou moc proč se jí prostě nezbaví?
Kelsea je tak trochu otravná a ošklivá - věc která je často připomínána.

01.07.2019 2 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Hned jak jsem dočetla Šest vran jsem věděla, že si budu muset přečíst pokračování a stálo to opravdu za to. Prohnilé město je dle mého ještě lepší - vtipnější, zamotanější a dojemnější.
Postavy se během dvou knih neustále vyvíjejí což je obrovské plus, také je nám tu nabídnut další pohled do jejich minulosti a díky tomu se vyjasňují určité detaily. Na jednu stranu mi budou vrány chybět, ale na druhou je to skvěle ukončené a dává mi to smysl.
"Žádný slzy. Žádnej funus."

18.02.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Celkem čtivý příběh Marie-Laury a Wernera. Líbilo se mi, že jsme měli možnost hrdiny sledovat od jejich dětství. Čekala jsem celou dobu na spojení jejich příběhů.
Nejvíce mě dostaly asi pasáže z vojenské školy, Frederik byl celkem zajímavá postava.
Moc se mi nelíbilo jak vše bylo na přeskáčku, ne jen pohledy ale i úryvky z 'budoucnosti', naštěstí některé kapitoly nebyly až tak krátké.

20.08.2018 3 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Cas působil (nebo se o to snažil) jako někdo kdo zná a umí všechno nejlíp a když se mu věci začaly vymykat kontrole najednou to všechno pominulo. Došlo k prvnímu setkání s Annou a už do ní byl zakoukaný, první myšlenka o ní byla "bohyně"... uuh.
Vzhledem k tomu, že Casovo otec byl zabit duchem se mi jeho máma zdála až moc v pohodě s jeho "kariérou".
Thomas byl dle mého celkem zajímavá postava, škoda že tam o něm nebylo víc, od Anny jsem upřímně čekala trochu víc.
Trochu jsem se bála happyendu ve formě vztahu Anny a Case, takže jsem s koncem spokojená, druhou knížku raději číst nebudu.

18.07.2018 2 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Musím říci, že jsem se musela držet abych knihu nepřečetla za jeden den. Miluji na té knize snad úplně všechno. Simon je neuvěřitelně sympatický a je to někdo, koho ve svém životě zoufale potřebuji, to jeho "simonovské myšlení" naprosto chápu. Byla jsem jako na trní než konečně došlo k setkání. Přátelé Simona byli také moc sympatičtí, to samé jeho sestry. A celá kniha obsahuje důležitá témata, jako je sexualita a barva pleti.
Jsem zvědavá na film.

"Světlá barva kůže by neměla být automaticky považována za normální o nic víc než heterosexualita. Vlastně by se za normální nemělo považovat nic."

26.01.2018 4 z 5

Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře? Proč se cítíme špatně, když se máme tak dobře? Anders Hansen

Autor se k problematice staví otevřeně a nabízí pohled do možného vysvětlení našeho prožívání. Píše o tom, že náš mozek je nastaven na přežití a rozmnožování a zatímco my žijeme v roce 2024, kde se neustále kvůli technologiím a sociálním sítím vše mění závratným tempem, náš mozek je stále v době lovců a sběračů.
Líbilo se mi, že to opravdu nebylo ve stylu "začněte cvičit a bude vám líp" bez vysvětlení nebo kontextu, ale zároveň často upozorňuje že na všechny tohle samozřejmě neplatí a vyzdvihuje terapii, jelikož není deprese jako deprese. Dále mluví třeba o osamělosti nebo vlivu sociálních sítí. Také často upozorňuje na to, že každý mozek je trochu jiný a to, že někdo prožívá určité situace citlivěji nebo kritičtěji neznamená, že je vadný.
Možná se to lehce v určitých pasážích opakuje, ale je to psáno opravdu pro laiky, takže je vše srozumitelené a stravitelné.

"Nedostatek spánku, dlouhodobý stres, sedavý způsob života a prohlížení si cizích, k dokonalosti upravených fotek na sociálních sítích, to vše může vysílat signály, které si mozek chybně vyloží jako hrozící nebezpečí nebo důkaz naší osobní nedostatečnosti. V reakci vyšle mozek příkaz, abychom se stáhli, a my začneme mít špatnou náladu."

"A především - pokud se necítíte dobře, měli byste vyhledat pomoc. Je to stejné, jako když máte zápal plic nebo alergii. Pomoc je tu pro vás a vy v tom nejste sami."

29.02.2024 5 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

(SPOILER) 3,5 hvězdiček, jelikož to nebylo tak skvělé jako předchozí díly, ale stále jsem to žrala. Cress je oproti předchozím dílům o dost delší, už se nám tu začínají vysvětlovat jisté věci, osudy postav se prolínají a celý příběh je svým způsobem dramatičtější, ale zároveň i trochu přeplácaný. Cress jako hlavní postava mě až tolik nebavila, je svým způsobem roztomilá, ale strašlivě naivní (to ale samozřejmě dává smysl, vzhledem k tomu jak žila) což v kombinaci s párováním k Thornovi docela vyniká a nejsem moc fanoušek tohoto páru. Kdo mi strašlivě chyběl byla Scarlet, svým způsobem neměla dost prostoru pro pořádný růst ani ve své vlastní knize a tady v podstatě vůbec není a Vlk tu sice je, ale je z něj jenom figurka. Každopádně kapitola kde se ukázala Winter mě zaujala a Jacin je skvělý, je pro mě asi jako Thorne pro většinu čtenářů této série, jsem zvědavá co nabídne poslední díl.

03.02.2024 3 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

(SPOILER) Druhý díl je od začátku do konce napěchovaný akcí, takže není ani chvilinka nudy. Samotné přeskakování pohledů ale dle mého způsobilo, že se narozdíl od prvního dílu o něco zúžil pohled více na hlavní postavy, a nezbylo tolik času na budování vztahů s postavami vedlejšími. Také se to celé odehrává ve vlastně strašně malém časovém úseku, takže láska mezi Scarlet a Vlkem je taková trochu rychlokvaška, ale celkem to funguje, když je Vlk vlastně takový skoro pes.
Kdo mi moc nesedl tak to byl Thorne, měl momenty kdy mě bavil, ale opravdu mi šlo proti srsti, že jde vlastně o takového podivného slizouna (album "oblíbených" děvčat, nahá žena na lodi, flitrování s Emílií eeeh).

01.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Nemůžete být na internetu bez toho, aniž byste nenarazili na zmínky o iCarly, takže jsem měla alespoň mlhavou představu, kdo Jennette vlastně je. Po přečtení této knihy mě ale napadá, proč se vůbec rozhodla psát o svém životě, protože podle všeho nenáviděla herectví a všechnu tu slávu co přináší, ale teď vše odhaluje a navíc dělá rozhovory. Kéž by to bylo v knize zmíněno.
Je to neuvěřitelně syrové a bez servítek, musím říct, že mi popisované děje byly často velmi nepříjemné, takže pokud jste někdo, komu nedělají dobře zejména poruchy příjmu potravy, nečtěte to. Myslím to vážně, v knize jsou podrobné popisy zvracení a hladovění. Dále také popisy zneužívání, sexuálního násilí, alkoholismu a emočního týrání.
Osobně mám raději, když jsou memoáry psány chronologicky a z aktuálního pohledu autorky/autora, tady větší část knihy tvoří dětství a to psané z pohledu autorčiny mladší verze, to je také jeden z důvodů, proč v knize chybí reflexe i nad jejími vlastními činy. Kapitoly mi občas přišly útržkovité, některé jsou i velmi krátké a neucelené a to hlavně v druhé polovině knihy.
Jennette si prošla něčím strašlivým a do budoucna ji přeji jen to nejlepší, ale bohužel mi podání jejího příběhu v podobě této knihy vůbec nesedělo.

05.10.2023 2 z 5

Slzy pro Ommu Slzy pro Ommu Michelle Zauner

(SPOILER) Michelle zažila ztrátu blízkého člověka, se kterým měla komplikovaný vztah a teď se s tím potřebuje nějak vypořádat. Takhle podané to zní lákavě, ale forma podání mi tak úplně neseděla. Přišlo mi, že by se zápisky hodily do sezení s terapeutem/kou, jelikož autorčiny rodiče ji rozhodně během jejího života nešetřili, ale v knize mi chybělo jakési posunutí či větší nadhled.
Líbilo se mi propojení s korejskou kulturou a jídlem, která se svým způsobem prolíná celou knihou, každopádně na začátku opravdu v hutné formě, kterou je nutné se prokousat.

21.09.2023 2 z 5

Mýty o pornu Mýty o pornu Matt Fradd

(SPOILER) Kniha o důležitém tématu, řekla bych, že trochu klouže po povrchu problematiky, ale zase nabízí několik stránek odkazů a zdrojů, na které se můžete v případě zájmu obrátit. Autorovo podání občas působí jako kázání a je zřejmé, že na to působí jeho hodnoty jako křesťana (často se točí okolo důležitosti manželství a vztahu muže a ženy).

08.07.2023 3 z 5

Zvířata nejsou bez citu Zvířata nejsou bez citu Per Jensen

(SPOILER) Hodnotit tuto knihu je pro mě trochu těžké. Myslím si, že je to v mnoha ohledech skvělé dílo, které nabízí vstup do světa (nejen) hospodářských zvířat a odhaluje zajímavá fakta o jejich životech, přemýšlení a cítění. Proto pro mě byla závěrečná část knihy šokující. Po několika stránkách kde se dozvídáme o tom, jak o sebe zvířata navzájem pečují, poznávají své tváře, cítí strach a radost, se dozvíme, že pro autora nepředstavuje jejich zabíjení a následné konzumování morální překážku, pokud mají dobrý život až do smrti. Opravdu? To je jediná morální překážka? Nějak mi to do kontextu knihy nesedí.
I tak si ale myslím, že kniha stojí za přečtení a oceňují malé doplnění o situaci v ČR.

27.11.2022 3 z 5

Mně se to četlo dobře, což pro mě bylo vzhledem k povaze tématu překvapením. Navíc jsem o tématu neměla tolik znalostí a kniha mi přinesla mnoho nového. Myslím, že to tedy za přečtení stojí, ale pár výhrad k tomu mám. První výhradou je to, že jsem se občas ztrácela v ději, jelikož se přeskakovalo od rozhovorů z dnešní doby do událostí z minulosti. Další výhradou je jistá zaujatost a vkládání subjektivních dojmů autorky, především jsem si toho všimla u váhy/vzhledu/inteligence popisovaných lidí. Drobností bylo ještě naprosto nesmyslné prokládání angličtiny a překladu např.: Dostanu zprávu od Briana: "Jaké máš plány na lunch? Můžu tě pozvat na pizzu ve městě?"

17.04.2022 3 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

(SPOILER) V podstatě souhlasím s anet8843. Tedy i když se na začátku píše, že kniha nemá sloužit jako pro-ana, tak takovým dojmem rozhodně působí. Je mi jasné, že oblast PPP je téma citlivé, ale bez detailní scény a tím pádem téměř "návodu" na to, jak zvracet, by se dílo obešlo. Další scéna, ze které se mi obracel žaludek, byla scéna mezi Anou a Adamem - tedy znásilnění. Nějak si nedovedu vysvětlit, proč něco takového bylo přidáno, jelikož mi nepřišlo že by to přidalo příběhu hodnotu. Nevím, postrádalo to nějakou pevnější strukturu, takhle to bylo opravdu jako příspěvky na blog/útržky z deníku a takový styl vyprávění mi moc nesedí.

18.03.2022 2 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Je to fajn námět, škoda že to není ve formě nějakého uceleného příběhu, ale jsou to spíše střípky ze života.

15.03.2022 3 z 5