katy238 katy238 komentáře u knih

Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Kontroverzní bichle spisovatele Jana Nováka o životě literáta Milana Kundery vzbudila mnoho emocí a byla počátkem mnoha recenzí plných vzteku. Mnoho lidí knihu, dle svých vyjádření, odhazovalo v dál a jejich vzteklý řev dozníval ještě dlouho na stránkách zájmových webů a vyhrazených stran tištěných periodik. Toliko k bublině kolem knihy. Předem avizuji, že „proslulé“ kauze agenta Chodce je v knize věnováno cca 20 stran a je to jen střípek v životě Milana Kundery, kterému není ani věnováno moc pozornosti. Mnohem více se autor věnuje jeho činnosti v čs. svazu spisovatelů, psaní, činnosti na FAMU a dalším částem života Milana Kundery. Kromě jeho osudu zde ukazuje nepřebernou mozaiku příběhů a osudů dalších lidí z jeho bližšího i vzdálenějšího okolí a kniha je výpovědí o činnosti spisovatelů od 50. let do normalizace. Pokud tedy máte zájem o historii české literatury a boj jednolitých aktérů svazu proti komunistické vrchnosti, je kniha tím pravým pro vás. Pokud hledáte senzaci, kupte si bulvár.

Kniha je však cennou výpovědí o jedné části naší historie a pokud máte zájem vědět z oblasti české literatury té doby něco více, knihu s sebou rozhodně v rámci čtení tahejte, za tu námahu to stojí. Jen doporučuji být na pozoru proti podsouvání ze strany autora, který se Vám může snažit ukázat Milana Kunderu z pohledu, jaký jej má on. Zde však opravdu záleží na Vás, jak se s tímto aspektem knihy poperete. Mně se povedlo udělat si obrázek dle své úvahy a negativní není. Každý zkrátka žil, jak uměl a někdo měl více štěstí. A z toho nelze nikoho vinit.

08.09.2020 4 z 5

Černá kniha sovětské okupace Černá kniha sovětské okupace Prokop Tomek

Vpád cizích mocností už nikdy nesmí být tolerován a trpěn a nelze okupanty považovat za hosty. Rokem 1968 oběti neskončily a každý rok si moloch nezvané armády ukrojil svůj díl hmotných statků i životů občanů okupované země. Každý z těch příběhů je svědectvím, proč už se to nikdy nesmí opakovat ani trpět. Ani glorifikovat a už vůbec ne bagatelizovat.

21.08.2020 5 z 5

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost Vladimír Dzuro

Kniha Vyšetřovatel českého autora Vladimíra Dzura je cenným svědectvím o procesech s válečnými zločinci a usvědčenými vrahy. Ukazuje nelehkou cestu vyšetřovatelů na cestě za potrestáním viníků a vrahů nevinných lidí a obrovskou moc státu, který nechce vidět své vrahy před soudem. Mnozí viníci jsou zatčeni složitými cestami, mnozí přijdou sami a mnozí, než se podívat spravedlnosti do tváře, se raději zabijí. Kniha není pro konzumenty jednoduše psaných příběhů a nejedná se „pouze“ o soubor svědectví o prožitých masakrech, jedná se o pojednání o poctivé práci vyšetřovatelů, policajtů a soudců, kteří se nezalekli agresivních státních aparátů a dokázali si doslova na koleně vytvořit nová a nevídaná řešení, jak dosáhnout spravedlnosti pro nevinné oběti. Kniha je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a rovnou zde píšu, že není pro žádnou slabší povahu, ale pro opravdové zájemce o danou problematiku. Fantastické čtení, takových knih není nikdy dost.

12.08.2020 5 z 5

Mýtné Mýtné Cherie Priest

Jednoduché vyprávění o jednom malém městečku poblíž močálu a sérii mostů, které se v periodicky opakujícím časovém období o jeden prodlouží. A když se tak stane, a neznalý jej přejde na druhou stranu, musí zaplatit a to cenu nejvyšší. Dva mladí manželé, Titus a Melanie, se rozhodnou vydat kempovat právě na toto báječné místo na druhé straně série mostů, po jejich přejetí ale už manželský pár není kompaktní. Rozjíždí se pátrání, ovšem zkušení už vědí, že nemá význam příliš pátrat. Kdo zaplatí mýtné, zpět jej už nedostane.
Mýtné nepovažuji za horor v pravém slova smyslu, ale spíše za dovolenkové čtení jako protiváhu červené knihovně. Někteří obyvatelé městečka poblíž močálu se vám budou líbit více, někteří méně a jiným budete cestu přes mosty dokonce i přát, i tak se ale jedná o dobrý výplach mozku na jedno použití.

10.08.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Je pro mě hodně těžké nemluvit o této knize jen v superlativech, protože autorka píše o „mém“ kraji a píše o něm tak nádherně a citlivě, že to ponechá jisté dojetí a sníží možnosti objektivního hodnocení. I tak se vynasnažím. Příběh je vyprávěn z pohledu třetí osoby a sleduje rodiny horníků a jejich osud, který byl původně pevně spjat s šachtami, ale po událostech roku 1894 se změnilo mnohé. Jednotlivé části knihy jsou uvedeny jménem postavy, jejíž cestu chvíli čtenář spolu s ní půjde a je rozdělena po letech. I tak se však autorka striktně nedrží jen jednoho osudu a nebojí se zamíchat kartami ve stínu reálných událostí a doposud existujících míst. Příběh zmizelého města, po kterém lze dnes nalézt pouze onen Šikmý kostel, přibližuje česko-polské pohraničí s přilehlým okolím a ukazuje, jak těžká byla hornická obživa a nestálý život pod věžemi. Pokud to tu znáte, je to pro vás ohromné plus, pokud však ne, vůbec to nevadí. Šikmý kostel je báječnou možností seznámit se „severem“ a přitom se necítit o nic ochuzen. Tak neváhejte, není nad čím.

04.08.2020 5 z 5

Žena v temnotě Žena v temnotě Vanessa Savage

Sarah a Patrick tvoří nesourodý pár. Ona se svými vnitřními démony a sesypaným světem po smrti matky, on s pevným krokem, jasnou myslí a daným cílem. A snem. Celé roky sní o návratu do svého rodného domu, alfy a omegy svého života, kde prožil dle svých vyprávění nejkrásněji chvíle v životě. Nakonec se mu podaří svůj rodný dům i získat. Vše kalí jen malá nepříjemnost. Minulí majitelé byli brutálně zavražděni, ale na tom přece nesejde. Popadne tedy svou mírně labilní rodinu a přestěhuje se do zhmotnění svých snů. A zhmotní tím noční můry své rodiny. A Sarah je každým dnem blíže poznání, že nic není tak, jak mělo být a nikdy nebude mít šanci takové být…

Žena v temnotě je zajímavý literární počin a zařadila bych jej mezi „odpočinkové“ thrillery. Děj odsýpá, pořád se něco děje a i když může Sarah leckterého čtenáře trochu unavovat, je to prostě máma od rodiny a žádný akční hrdina. Něco jí dojde dříve, něco později a něco nikdy. I tak je škoda unáhleného konce a nevysvětlení všech naznačených tajemství, ale v žádném Domě smrti není zřejmě nikdy vyjasněno vše, a toho se kniha zjevně i drží. Rozhodně doporučuji čtenářům, kteří si nepotrpí na krvavé scény v knihách a naturální popisy mučení, spíše je baví „narušená“ psychika hlavních hrdinů a tápání v rodinné špíně.

20.07.2020 4 z 5

Měj mě rád/a Měj mě rád/a Markéta Hejkalová

Měj mě rád/a čtenáři přiblíží běh 20. století v české kotlině i příběhy těch, kteří se rozhodli odejít více na východ do Tuzly, poté se zase v průběhu let vraceli a takto se osudy míchají přes problémy i rozpory naší společnosti. Čtenář se podívá na procesy s českými spisovateli a nahlédne do svědomí předobrazu prokurátora Urválka, sleduje duševní pochody Heydrichovy vdovy Liny nebo se otřese v ději popisujícím současnost. Kniha ukazuje osudy rodin krátkými zápisky z daného dne i roku, ovšem autorka množství postav míchá více, než je pro čtenáře při čtení udržitelné. Při sledování 3. generace se čtenáři jen těžko spojí jednotlivé děti s jejich dědy a rodiče už taky pomalu odplouvají jinam v nejasných vazbách. I tak se jedná o pozoruhodné dílo a každý, kdo má zájem se podívat na českou historii zbeletrizovaným pohledem a nahlédnout do pocitů lidí žijících v rámci totality a naříkajících na generační rozdíly, je kniha výbornou příležitostí. Ale oddechové ani jednoduché čtení to opravdu není.

14.07.2020 4 z 5

Zpráva o mém muži Zpráva o mém muži Josefa Slánská

Vzpomínky manželky jednoho z čelních představitelů vlády po únoru 1948. Vyprávění o seznámení, prvních krůčcích jejich syna, odbojové činnosti v Moskvě, zoufalství po únosu jejich druhého dítěte i úsměvy při vzpomínce, kdy se ještě mohli držet za ruku a opatrně se seznamovat. Na druhé strany stín režimu, jaký Rudolf Slánský pomáhal aktivně budovat, bojůvky o moc mezi soudruhy a rozkaz z Moskvy. Je potřeba procesu s představiteli strany, je třeba stále hledat třídní nepřátele. Vybrán a do čela spiknutí dosazen byl právě Slánský… Vyprávění paní Slánské z jejího manžela nedělají lepšího člověka ani neobhajuje jeho činy. Vzpomíná na muže, kterého milovala a vypráví o hrůzách, do jakých jeho rodinu po jeho popravě režim uvrhnul. Působivé čtení pro každého, kdo má zájem vidět více za oponou. Je však důležité pamatovat, že vzpomínky byly sepsány v 60. letech minulého století a dle tohoto k nim přistupovat. Při četbě doporučuji aktivně vyhledávat další již zveřejněné informace o procesu i vzpomínky dalších členů Slánského rodiny.

30.06.2020 5 z 5

Sejdeme se v nekonečnu Sejdeme se v nekonečnu Jiří Grygar

Útlý spisek o vesmíru, jeho zákonitostech i objevech s ním spjatých. Jednoduše podaná fakta doplněná ilustracemi s jemným humorem i fotografiemi jednotlivých popisovaných vesmírných objektů a jevů. Je nutné pamatovat na datum vydání knihy, věda již pokročila ve výzkumu vesmíru o něco dále a některá fakta v knížce jsou již překonána. Jiná jsou však v platnosti nadále a jakémukoliv zájemci o vesmírné bádání udělá dílko výbornou službu.

18.06.2020 5 z 5

Křižovatky 20. století Křižovatky 20. století Vojtěch Mencl

Náročné čtení pro náročné čtenáře, kterým už nestačí povrchní vzpomínaní na staré dobré časy a chtějí znát daň za ně. Autoři jednotlivých statí dali dohromady obraz dějin našich i evropských od dob monarchií přes nacismus a hlavně přes sovětské područí, kdy se rozum rozcházel s ideologií a počítá účty za ekonomickou neznalost pohlavárů dosazených na vysoké posty díky věrnosti straně a ne díky rozumovým schopnostem. Jejich vláda pokusů a omylů a hlavně věrnosti mrtvým myšlenkám přinesla mnoho zbytečných ztrát a český národ musí i nyní překonat nikdy nechtěné dědictví za tyto časy. Kniha přehledně shrnuje vše podstatné o těchto nelehkých časech, nepatří však do rukou nezkušeného čtenáře, nejsou to žádné jednoduše psané memoáry, ale historická studie s mnoha odkazy přesahující dobu, kdy byla napsána. Není to také kniha na jedno přečtení, ale kdo s ní zasloužený čas stráví, bude obohacen o mnoho zajímavých faktů a postřehů, na jaké se dnes již neklade důraz.

14.06.2020 5 z 5

Aglajina zem Aglajina zem Petra Variant (p)

Aglajina země je vyprávěním o jednom světě, propojeném s tím naším. Je mezi nimi však zásadní rozdíl. V Aglajině zemi se nikdo za ničím nehoní, žijí tam vyrovnaně a v souladu s krásnou přírodou a na oplátku její obyvatelé jsou stále mladí, krásní a vyrovnaní. Jenže i v dokonalé zemi se mohou vyskytnout problémy a Melinda, česká pracovnice v knihkupectví, je musí vyřešit a najít opět své spojení s minulostí a dědictvím Aglajiny země, které si s sebou nese kamkoliv. Fantasy příběh pro méně náročné čtenáře a věčné snílky, kdy všechno má šanci dobře dopadnout a nic není nemožné. Knihu bych však doporučila spíše mladším čtenářům jako kulisu k jejich prvním láskám a lepší šanci sžít se s pocity hlavní postavy. Mně, jako pomyslné vrstevnici hlavní hrdinky, se to již nepodařilo.

21.05.2020 3 z 5

Kdopak by se šmejdů bál? Kdopak by se šmejdů bál? Světlana Glaserová

Poslední dobou se často setkávám s klišé, že některé knihy by se měly stát povinnou četbou. Jenže u tohoto malého svazečku to platí nastokrát. Hořká zkušenost v autorčině životě ji přiměla vést boj proti podvodníkům pasoucích se na naivitě a dobré víře nic netušících důvěřivců. Jenže jednou se i oni přepočítali a jeden jejich kšeft jim nepřinesl zisk, na který čekali… Autorka v knize popisuje své několikaleté tažení proti podvodné firmě PROLUX, popisuje praktiky tzv. šmejdů a jednoduše předkládá způsoby, jak se každý z nás může bránit proti bezpráví a ještě lépe, jak vůbec předejít těmto situacím. Doporučuji knížku k přečtení každému s podpisovým právem, protože i dnes je možné se jednoduchým tahem propiskou na papíře dostat do křížku s podvodným molochem, kterému jdou na ruku nejenom soudci… A hlavně si pamatovat, nikdy se nestydět říct si pomoc, aby mohla přijít včas.

17.05.2020 5 z 5

Cesty za oponu času Cesty za oponu času Stanislav Motl

Zajímavé a podnětné Cesty za oponu času českého autora a badatele Stanislava Motla dokáží čtenáře vtáhnout mezi dějiny i otazníky naší země. Ať již záhady přírodní, rozplétání nitek vztahů na pozadí zločinů druhé světové války nebo přiblížení již zapomenutých kriminalistických kauz, to vše je čtenáři předkládáno ve srozumitelné formě. Obrazový materiál, kopie dobových dokumentů i fotografie míst, jak vypadají dnes. To vše dodává vyprávění autenticitu a dokáže usnadnit čtenáři představu o popsaných událostech. Za mě výborná kniha pro doplnění všeobecného rozhledu o naší zemi a dějinách, pro někoho i odrazový můstek pro další bádání v tématu.

16.05.2020 5 z 5

Pláč Pláč Helen FitzGerald

Pláč je útlá kniha plná emocí a zvratů. Alistair a Joanna, rodiče několikatýdenního Noaha absolvují dlouhý let z Británie do Austrálie za účelem získání první Alistairovy dcery do péče. Osud však krutě zamíchá karty a připraví je o mnohem více než by si, kdy dokázali představit. Dramatické čtení o lásce, touze i o prostém boji o to nejdražší co máme. Kniha je prostá drastických popisů, byť si myslím, že nejednomu rodiči z ní bude úzko. Za mě však výborné čtení o naleznutí vnitřní síly a kroku k rozhodnutí, od kterého již není návratu.

11.05.2020 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Vyprávění autorky o životě v rodině, která z náboženských důvodů odmítá veškeré instituce zdravotnictví, školství a uznává jen tvrdou práci a instinkty. Instinkty poznamenané předsudky, psychickými nemocemi a zaostalostí. Tara si prožila peklo ve vlastní rodině a vytrhnout se ze stereotypů, jaké do ní zaseli nejbližší, je běh na nejdelší trať ze všech. Tara však neúnavně bojovala, a stejně jako někteří z jejích dalších sourozenců, vybojovala si cestu ze začarovaného kruhu vlastní rodiny. Tara je inspirující osobností a ukázala, že vzdělání nejenom že není samozřejmost, ale stále jsou i v na první pohled civilizovaných zemích místa, kde je bráno dokonce jako zlo. Neuvěřitelná a šokující kniha. Díky za ni.

08.05.2020 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Poctivý detektivní příběh z Německa roku 1933, kdy hnědá nacistická hrozba pevně uchopuje vládu a moc nad lidskými životy. Kdo je proti nim, je proti všem. Jenže Země se točila i před jejím nástupem, a vražda bezdomovce, ze kterého se vyklubal voják bojující za 1. světové války, zaujme některé vyšetřovatele kriminální policie v Berlíně. Rozplétají klubko podlosti a zrady a jednotlivé konce vedou mezi postavičky berlínské nastupující smetánky stejně jako mezi nejnižší bezdomoveckou vrstvu Berlína. A právě vyšetřovatel Gereon Rath musí napnout všechny síly, aby se nezamotal do nebezpečných osidel, které jej vedle hnědé tupé síly hrozí uchopit a svrhnout. Kniha je jednoduše báječná a příběh ubíhá rychlostí dobře udržovaného Buicku. A nacistická hrozba nenápadně rostoucí v pozadí dodává příběhu velmi temnou atmosféru.

07.05.2020 5 z 5

Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Světlana Glaserová

Pohádkové vyprávění o podzimních prázdninách, malém klukovi, který už není přece vůbec malý, umluveném trpaslíkovi a ztraceném kotlíku, malé i velké čtenáře zavede do dob již dávno minulých v dobrodružství, které překročí nejen celé věky, ale donutí dospělé zjistit, že být „jen“ dospělý je přece jen trochu nuda. Poutavý příběh doprovázený nádhernými ilustracemi zkrátí nejeden dlouhý večer. Odkazy na skutečné postavy dějin mohou navíc podnítit zvědavost nejen u dětí. Za mě výborné čtení s přidanou hodnotou.

04.05.2020 5 z 5

Cena facky Cena facky Josef Holcman

Cena facky je opravdu malá, útlá a nenápadná knížečka. Příběhy v ní jsou však silné, plné bolesti a většinou končí smířením. Smířením obětí se svými trapiteli a vrahy, smířením z daní za dobu, kdy se dle soudruhů měli všichni mít dobře, ale platit za to měli jen někteří. Mnohdy daň nejvyšší. Kolektivizace venkova je dosud palčivé téma, protože pamětníci stále žijí a ne vždy mají čisté svědomí. Tenkrát to bylo tak a tak a my jsme museli... Za komunistu... Pohled z druhé strany, vyprávění obětí, na kterých se "muselo" páchat bezpráví a museli být v zájmu kolektivního blaha zbaveni domova, rodiny i zázemí a bez důstojnosti potrestáni za zločin tradice rodiny v sedlačení, je jedním z nejsilnějších souborů příběhů, jaký se mi dostal do rukou. Na tyto zločiny by se nemělo nikdy zapomenout a je nutné stále připomínat, že svoboda je křehká věc a vždy závisí jen na možnosti jiného prosadit kolektivní zvůli k vlastnímu prospěchu. A to se může stát kdykoliv znovu.

24.04.2020 5 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2 Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2 Lukáš Musil

Druhá kniha o leteckých katastrofách je opět výborným čtením. Přehledné tabulky, jednoduchá vysvětlení složité techniky i stručné popisy jednotlivých neštěstí přivítají jistě nejenom zájemci o tuto problematiku. Vše doplňují přehledné fotografie typů jednotlivých letadel, která se stala účastníky neštěstí, mnohdy i přímo později zničené stroje. V tomto díle se autor zaobírá i katastrofami spojenými s mezinárodním terorismem a opomenout nelze ani případy sebevražd pilotů či násilností na palubě, které vedly přímo k smrtelným havariím. Opět precizně zpracované téma a já se těším už teď na další knihy autora.

21.04.2020 5 z 5

Tichá pacientka Tichá pacientka Alex Michaelides

Strhující příběh jednoho zločinu a několika myslí. Výborný thriller z prostředí psychiatrické léčebny, kde nic není takové, jak se zdá a až do posledních stránek jsem netušila, kdo má jakou roli ve spleti vztahů a křivd. Pro mě báječné a napínavé čtení, kdy jsem po velmi dlouhé době obětovala část noci četbě na úkor spánku.

11.04.2020 5 z 5