Černá kniha sovětské okupace

Černá kniha sovětské okupace https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261052/mid_cerna-kniha-sovetske-okupace-261052.jpg 4 10 3

Sovětská armáda v Československu a její oběti 1968-1991. Prokop Tomek a Ivo Pejčoch, pracovníci Vojenského historického ústavu v Praze, zpracovali dosud opomíjené historické téma, problematiku vynuceného pobytu sovětských jednotek v Československu a škody, které na našem území za dvě desítky let okupace jejich vojáci napáchali. Během několika měsíců po vpádu invazních sil Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 narůstaly oběti na životech i počty zraněných, kteří se stali oběťmi řádění okupačních jednotek. Ty navíc během krátké doby způsobily škody v řádu desítek až stovek milionů tehdejších korun. Tyto skutečnosti byly do značné míry známy, protože tuhá cenzura byla dočasně zastavena. Jak ale nová kniha přesvědčivě ukazuje, dosud udávaný počet 108 civilních obětí na životech byl silně podhodnocený. Následující dvě desítky let „dočasného“ pobytu, kdy se dočasnost stala v představě většiny obyvatel věčností, však umírali další nevinní civilisté. Další občané utrpěli nezvratná poškození zdraví a materiální škody dosahovaly astronomických částek. Tyto zamlčované skutečnosti odhaluje nová kniha dvojice vojenských historiků. Kniha se ale tématice sovětské okupace však věnuje v širším pojetí. V úvodních kapitolách je popsán například právní rámec „pobytu“ Střední skupiny vojsk v Československu či metodika jednání o škodách. Další kapitoly však přinášejí také informace o počtech, struktuře nebo úkolech okupačních jednotek, a snaží se nastínit každodenní život uzavřených prostorů. Konečně se kniha věnuje také otázkám odsunu Sovětských vojsk z Československa po pádu komunistického režimu, odstranění ekologických škod a zejména hledání spravedlnosti pro oběti tragických událostí. Černá kniha sovětské okupace zcela poprvé nabízí analýzu zločinů a násilného chování, skutečný počet obětí zločinů, ignorantství, bezohlednosti i lhostejnosti příslušníků okupačních jednotek. Ukazuje také způsoby, jakými se československé státní orgány a sovětská vojenská justice s pachateli vypořádaly, či lépe řečeno v řadě případů bohužel nevypořádaly. Fakta o jednotlivých událostech byla vyhledána v původních a zatím nevyužitých archivních pramenech. Kniha je doplněna množstvím unikátních, dosud nezveřejněných fotografií.... celý text

Přidat komentář

katy238
21.08.2020 5 z 5

Vpád cizích mocností už nikdy nesmí být tolerován a trpěn a nelze okupanty považovat za hosty. Rokem 1968 oběti neskončily a každý rok si moloch nezvané armády ukrojil svůj díl hmotných statků i životů občanů okupované země. Každý z těch příběhů je svědectvím, proč už se to nikdy nesmí opakovat ani trpět. Ani glorifikovat a už vůbec ne bagatelizovat.

konicekbily
20.12.2018 5 z 5

Dostalo se mi do rukou druhé upravené a asi o sto stran rozšířené vydání. Jako pamětník se domnívám, že publikace většinou obsahuje ověřená fakta a podává ucelený obraz o souvisejících událostech ve vztahu k okupaci roku 1968, a to až do roku 1991.


Bránolog
12.02.2016 5 z 5

Přes pár drobných nepřesností skvělý počin - oběti bolševické zvůle nesmí být zapomenuty (i když si za svůj tragický konec někdy mohly samy).

Štítky knihy

Československo 2. pol. 20. století okupace Československa 21. srpen 1968 oběti komunismu

Autoři knihy

Ivo Pejčoch
česká, 1962 - 2019
Prokop Tomek
česká, 1965

Kniha Černá kniha sovětské okupace je v

Přečtených16x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených1x
Knihotéce5x
Chystám se číst11x
Chci si koupit8x