Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Unikátní svědectví českého kriminalisty Vladimíra Dzura, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Jeho vyprávění o operacích, které vedly k zatčení prvního válečného zločince v bývalé Jugoslávii, a rovněž tak o vyšetřování a následném souzení celé řady válečných zločinců, si místy nezadá s opravdovým thrillerem. Jeho rozhodnost, houževnatost a vysoká profesionalita u akcí, při nichž měly být dopadeny osoby, mající na svědomí zavraždění mnoha nevinných civilních obyvatel na území Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, často rozhodovaly o životě a smrti mnoha dalších lidí, například stovek zaměstnanců OSN. Čtení je to strhující, jde o záznam očitého svědka následků válečného běsnění na Balkáně, které celý svět sledoval s hrůzou a s jehož stopami se setkáváme dodnes. Jde o napínavé líčení práce vyšetřovatelů tribunálu, které tu z pera českého autora ještě nebylo!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353821/vysetrovatel-demoni-balkanske-valky-D3A-353821.jpg 4.769
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Grada

Kniha Vyšetřovatel - Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Rocker-Tialk

Unikátní svědectví o vyšetřování válečných zločinů, spáchaných v 90. letech 20. století během válek na Balkáně. Kniha se točí primárně okolo masakru na farmě Ovčara a okolo zatýkání Slavka Dokmanoviće, vůbec prvního válečného zločince, souzeného tribunálem OSN od druhé světové války. Dávám pět hvězdiček i přesto, že k plynulému čtení knihy je třeba dobrá orientace ve všech používaných zkratkách a přehled o dění na území bývalé Jugoslávie od druhé poloviny 80. do konce 90. let 20. století. Osobně bych ocenil zasazení svědectví více do historického kontextu přímo v knize. Jinak mohu rozhodně doporučit.

MildeZ
11.10.2019

Opravdu silný materiál, který jsem díky audioknize vléval do uší. Výborně načteno, což samo o sobě ještě umocnilo celý pocit z této publikace...

michal1210
21.02.2019

Skvěle a poutavě napsaná kniha. Měli by si ji přečíst všichni aby se tato historie již nemusela opakovat. Kniha může i dobře posloužit k pochopení vztahů mezi jednotlivými etniky a zeměmi Balkánu.

NatyDee
20.01.2019

Velmi zajímavá knížka a svědectví o tom, co se stalo v bývalé Jugoslávii a nebylo to tak dávno....

genie
09.12.2018

Velmi dobře napsaná a poutavá knížka … Na jedné straně věcné vyprávění s mnoha popisnými a faktografickými údaji o lidech (z tribunálu, z řad obětí a zločinců), o místech, institucích a organizacích států bývalé Jugoslávie …, na straně druhé pak přepisy výpovědí přímých účastníků vražedného řádění, které dokázaly probudit emoce. Normální člověk prostě nepochopí ... A spravedlnost stále některé z obviněných "nedostihla".

vojaksvejk
10.09.2018

Silné svedectvo o tom, čo dokáže homo sapiens sapiens. Dzuro je nepochybne profesionál. Klobúk dolu.

Ali_xy
06.09.2018

Pokud čekáte odpočinkovou knihu, rozhodně se nedočkáte. Kniha je naprosto brilantním popisem procesů před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, resp. více vyšetřování jednotlivých zločinů. Autor si jistě uvědomoval, že se čtenář může trochu zamotávat ve jménech, proto na konci je přehledná tabulka všech jmen, což je skvělý nápad.
Není to lehké čtivo, člověku je často úzko, jak moc se lidé nepoučili od 2. světové války a zvěrstva se páchala nadále i v "moderních" dějinách. Myslím, že je důležité o tom mluvit, číst a reálně se z toho poučit. Vřele doporučuji, tato kniha rozhodně není ztrátou času!

ZuzanaHabi
01.05.2018

Velmi zajímavá kniha z historického, etnografické i právního hlediska. Čte se jedním dechem. Vřele doporučuji.

válka v Jugoslávii (1991-2001) válečné zločiny Bosna a Hercegovina genocida

Autor knihy