Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost obálka knihy
Mé hodnocení:

Unikátní svědectví českého kriminalisty Vladimíra Dzura, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Jeho vyprávění o operacích, které vedly k zatčení prvního válečného zločince v bývalé Jugoslávii, a rovněž tak o vyšetřování a následném souzení celé řady válečných zločinců, si místy nezadá s opravdovým thrillerem. Jeho rozhodnost, houževnatost a vysoká profesionalita u akcí, při nichž měly být dopadeny osoby, mající na svědomí zavraždění mnoha nevinných civilních obyvatel na území Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, často rozhodovaly o životě a smrti mnoha dalších lidí, například stovek zaměstnanců OSN. Čtení je to strhující, jde o záznam očitého svědka následků válečného běsnění na Balkáně, které celý svět sledoval s hrůzou a s jehož stopami se setkáváme dodnes. Jde o napínavé líčení práce vyšetřovatelů tribunálu, které tu z pera českého autora ještě nebylo!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353821/vysetrovatel-demoni-balkanske-valky-D3A-353821.jpg 4.797
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Grada

Kniha Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Acheron

(+ SPOILER) Louskala jsem to 2 měsíce. Doplňovala jsem to hledáním na netu, co se dělo dál. Smutné, ale poučné. Možná by byla lepši audiokniha, kdybych věděla, že existuje. Ale tam by zase nebyli fotografie.
Stejně jako u Kmentových prvních knih je tu dost faktů, jmen a vysvětlování, což je docela nezáživné, ale pravděpodobně nutné v kontextu událostí, které se tam odehrávaly. Stejně i tady by to chtělo nějaké infografiky, pavouky,, prostě vizualizace vztahů a souvislostí.
Nejlepší části jsou části-popis zatčení Dokmanoviče, práce Anny Richterové a "zatčení" Milosevice Kevinem Curtisem, Arkanovi tygři. A pak taky netu najdete rozhovor s australským vyšetřovatelem Dean Manningem, dokument BBC a ten dánský dokument a spoustu materiálů, jak žijí tihle lidé dnes- vyšetřovatelé i organizátoři a vykonavatelé masakrů. Aspoň by lidi, co tam jedou na dovču, měli vědět, co se tam stalo a jak je to dosud komplikované. Jak žít vedle lidí, kteří po celoživotním sousedství, jdou po sousedovi se zbraní a v lepším případě ho vyženou jen z domu.

Aprilek
16.11.2020

Velmi zajímavá a poučná kniha na seminární práci do školy.

heavy66
31.10.2020

Poslouchal jsem audioknihu na D5 mezi Prahou a Plzní a k soustředění za volantem vhodná není, a rozhodně ji nelze doporučit dětem a citlivým povahám! Hrůzné svědectví o nekonečné lidské nenávisti, zlu a smrti, o to hroznější, že je skutečné! Posléze jsem přeladil na zprávy z domova i ze světa, v porovnání s knihou hotový balzám na nervy.

katy238
12.08.2020

Kniha Vyšetřovatel českého autora Vladimíra Dzura je cenným svědectvím o procesech s válečnými zločinci a usvědčenými vrahy. Ukazuje nelehkou cestu vyšetřovatelů na cestě za potrestáním viníků a vrahů nevinných lidí a obrovskou moc státu, který nechce vidět své vrahy před soudem. Mnozí viníci jsou zatčeni složitými cestami, mnozí přijdou sami a mnozí, než se podívat spravedlnosti do tváře, se raději zabijí. Kniha není pro konzumenty jednoduše psaných příběhů a nejedná se „pouze“ o soubor svědectví o prožitých masakrech, jedná se o pojednání o poctivé práci vyšetřovatelů, policajtů a soudců, kteří se nezalekli agresivních státních aparátů a dokázali si doslova na koleně vytvořit nová a nevídaná řešení, jak dosáhnout spravedlnosti pro nevinné oběti. Kniha je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a rovnou zde píšu, že není pro žádnou slabší povahu, ale pro opravdové zájemce o danou problematiku. Fantastické čtení, takových knih není nikdy dost.

Petko77
15.05.2020

Pekny prehlad o tom ako stihali zlocincov, ako po nich patrali a nahliladnutie do sveta ludskeho nestastia. Tento svet a ludske trapenie ich vsak vobec nezaujimal...

Rocker-Tialk
04.01.2020

Unikátní svědectví o vyšetřování válečných zločinů, spáchaných v 90. letech 20. století během válek na Balkáně. Kniha se točí primárně okolo masakru na farmě Ovčara a okolo zatýkání Slavka Dokmanoviće, vůbec prvního válečného zločince, souzeného tribunálem OSN od druhé světové války. Dávám pět hvězdiček i přesto, že k plynulému čtení knihy je třeba dobrá orientace ve všech používaných zkratkách a přehled o dění na území bývalé Jugoslávie od druhé poloviny 80. do konce 90. let 20. století. Osobně bych ocenil zasazení svědectví více do historického kontextu přímo v knize. Jinak mohu rozhodně doporučit.

MildeZ
11.10.2019

Opravdu silný materiál, který jsem díky audioknize vléval do uší. Výborně načteno, což samo o sobě ještě umocnilo celý pocit z této publikace...

michal1210
21.02.2019

Skvěle a poutavě napsaná kniha. Měli by si ji přečíst všichni aby se tato historie již nemusela opakovat. Kniha může i dobře posloužit k pochopení vztahů mezi jednotlivými etniky a zeměmi Balkánu.