Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost

kniha od:

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353821/mid_vysetrovatel-demoni-balkanske-valky-D3A-353821.jpg 4.6 161

Unikátní svědectví českého kriminalisty Vladimíra Dzura, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Jeho vyprávění o operacích, které vedly k zatčení prvního válečného zločince v bývalé Jugoslávii, a rovněž tak o vyšetřování a následném souzení celé řady válečných zločinců, si místy nezadá s opravdovým thrillerem. Jeho rozhodnost, houževnatost a vysoká profesionalita u akcí, při nichž měly být dopadeny osoby, mající na svědomí zavraždění mnoha nevinných civilních obyvatel na území Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, často rozhodovaly o životě a smrti mnoha dalších lidí, například stovek zaměstnanců OSN. Čtení je to strhující, jde o záznam očitého svědka následků válečného běsnění na Balkáně, které celý svět sledoval s hrůzou a s jehož stopami se setkáváme dodnes. Jde o napínavé líčení práce vyšetřovatelů tribunálu, které tu z pera českého autora ještě nebylo!... celý text

Žánr:
Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Grada
více info...

Komentáře (24)

Komentáře 24 Recenze 2

BlueMind18
BlueMind18
15.05.2023 4 z 5

Velmi zajímavá kniha o zkušenostech českého vyšetřovatele prokuratury Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Pro hlubší pochopení fungování samotného tribunálu a výsledků jeho činnosti by ale bylo třeba ponořit se do jednotlivých obžalob a rozsudků dostupných na https//www.icty.org.

Je mi líto obyčejných lidí, které tato válka semlela, byť se možná na první pohled zdá, že jí unikli (viz např. příběh Dragana Samardžice v knize na str. 154 157); a ještě smutnější je, že historie se stále dokola opakuje v různých obměnách, byť geograficky jinde.

Oceňuji i autorem uvedený výběr literatury v knize na str. 234 - 235.

Z úplně jiného soudku bych např. doporučila knihu Moje Jugoslávie od Gorana Vojnovice a koneckonců i Totál Balkán od Blanky Čechové, neboť ne vždy je práce pro mezinárodní organizaci smysluplná jako v tomto případě; obě mnou zmiňované knihy jsou z žánru beletrie.

Fcelicka_maja
Fcelicka_maja
20.04.2023 5 z 5

Možná víš prd, co se dělo, když jsi byl/a ještě prcek. Narcos, Devadesátky, Vyprávěj, tajné dokumenty: STB Válka v Jugošce. Kniha je věcná, faktická a taktická. O šílené situace, drama a neuvěřitelné náhody není nouze téměř na žádné stránce. Je však třeba uvažovat, že pojednává nejenom o tom, kdo komu kde něco udělal, ale taky co a jak to udělal. Není to čtení pro slabé povahy. Jsem ale ráda, že existuje v literatuře komplexní popis situace, navíc obohacený o cenné a zajímavé informace z vyšetřování.


vodovodnice
vodovodnice
18.03.2023 4 z 5

Kniha je skvěle napsaná, byla jsem na knihu zvědavá už jen z důvodu poznání jak funguje mezinárodní trestní tribunál v Haagu.
A pak mne také zajímalo dění v 90 létech v bývalé Jugoslávii, protože ze svého dětství si pamatuji hodně zpráv v televizi o tom co se dělo v Bosně, v Kosovu v Srbsku. Ale sama jsem se v téhle etapě nevyznala a byl to pro mne chaos. Takže jsem se na tuhle knihu těšila, protože pan Dzuro velmi dobře a srozumitelně všechny tyto události v knize popisuje, jak to začalo.
Dále mne velmi poutalo podrobné vyprávění českého kriminalisty jak se dostal jako vyšetřovatel k této práci a jak vlastně probíhala jeho práce v terénu, kdy pátral po zločincích a svědcích.
Pro člověka, který není z oboru, ale zajímá se o takováto dění, lidská práva, lidské osudy... Je to skvělá knížka a i když je občas těžké se prokousat zkratkami institucí, jmény svědků a zločinců (je jich hodně) a občas jsem se v tom ztrácela, je to skvělá kniha a i pro člověka neznalého je velkým přínosem.

tami1
tami1
26.11.2022 5 z 5

Nedávno jsem narazila na zajímavý rozhovor pana Vladimíra Dzura na DVTV. Tento český kriminalista mě velmi překvapil svým uváženým a střízlivým pohledem na konflikt v bývalé Jugoslávii. Stejně rozvážně přistupoval i k momentálně probíhající válce na Ukrajině.

"Bude-li někdo vyšetřovat zločiny na Ukrajině, bude muset vyšetřovat obě strany."

Nezbývá nic jiného, než souhlasit. Neveselé čtení, ale doporučuji.

Recidivista
Recidivista
18.09.2022 5 z 5

Podobne ako pri knihách od lekárov bez hraníc, ani v tomto prípade nemôže byť hodnotená literárna kvalita textu, pretože obsah je v tomto prípade dôležitejší ako forma. Sila knihy pramení zo šoku, ktorý vyvoláva čítanie výpovedi svedkov a páchateľov masových vrážd. Hovorí sa, že deti prestávajú byť deťmi v momente, keď obídu mláku na chodníku. Neplatilo to pre Balkán v 90-tych rokoch, tam sa obchádzali mŕtvoly. Žiaľ, podobné knihy môžeme o pár rokov očakávať z diania na Ukrajine (Buče, Izium, ...) a opäť sa budeme neveriacky diviť, ako je niečo také v súčasnosti možné.

Text je nabitý informáciami najmä o fungovaní Medzinárodného trestného tribunálu a o riešení zločinov spáchaných Srbmi na Chorvátoch. Jednou z mála vecí, ktorú by som vytkol, bol občasný chronologický chaos. Anotácia neklamala, naozaj som sa najmä v prvej polovici knihy od toho nevedel odtrhnúť, bolo to napínavé ako thriller a viackrát som si hovoril, že je to námet pre Hollywood. Film sa síce nekoná, ale dobrá správa je, že o pár dní vychádza komiks na motíve tejto knihy (prípad Dokmanovič) a podľa zverejnených ukážok to vyzerá famózne.

Nechcem sa nikoho dotknúť, lebo rodina je rodina, ale tá obálka je rovnako príšerná ako boli veci, ktoré sa diali na Balkáne v 90-tych rokoch.

A ešte nepravidelná rubrika - okienko športového fanatika s OCD poruchou: štadión Maracana je v Rio de Janeiro, nie v Buenos Aires.

9/10

Iljič
Iljič
11.04.2022 4 z 5

Je hořce komické číst si dřívější komentáře o tom, jak se z průběhů zvláštních osvobozeneckých operací v bývalých zemích Jugoslávie je potřeba poučit, aby se historie neopakovala, když zrovna probíhá další osvobozující válka na Ukrajině. Jediné poučení, které mi z toho vyplývá, je to, že je lidstvo nepoučitelné.

radimch
radimch
05.05.2021 5 z 5

Je to smutné. Kniha popisuje naši Evropu a nás Evropany na konci 20. století.
A je jen trpkým povzbuzením, že strůjce balkánských zvěrstev dokázal tribunál v Haagu dopátrat a některé i usvědčit.
Potřeba je si pořád připomínat, čeho je schopen se Evropan dnešní doby dopustit.

kramver
kramver
03.05.2021 5 z 5

Unikátní kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Pan Dzuro, i ostatní z jeho týmu si zaslouží obdiv za všechno, co svojí prací vykonali. Je to příběh jedné velké lidské tragédie. Nechybělo málo a zločiny zůstaly zcela nepotrestány . Díky zatčení válečného zločince Slavka Dokmanovice se před Haagský tribunál dostal první člověk z mnoha, zodpovědný za masakry v době války na Balkáně. To mnohé změnilo a poděkování samotné Madeleine Albrightové na začátku knihy je zcela na místě.

Acheron
Acheron
20.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Louskala jsem to 2 měsíce. Doplňovala jsem to hledáním na netu, co se dělo dál. Smutné, ale poučné. Možná by byla lepši audiokniha, kdybych věděla, že existuje. Ale tam by zase nebyli fotografie.
Stejně jako u Kmentových prvních knih je tu dost faktů, jmen a vysvětlování, což je docela nezáživné, ale pravděpodobně nutné v kontextu událostí, které se tam odehrávaly. Stejně i tady by to chtělo nějaké infografiky, pavouky,, prostě vizualizace vztahů a souvislostí.
Nejlepší části jsou části-popis zatčení Dokmanoviče, práce Anny Richterové a "zatčení" Milosevice Kevinem Curtisem, Arkanovi tygři. A pak taky netu najdete rozhovor s australským vyšetřovatelem Dean Manningem, dokument BBC a ten dánský dokument a spoustu materiálů, jak žijí tihle lidé dnes- vyšetřovatelé i organizátoři a vykonavatelé masakrů. Aspoň by lidi, co tam jedou na dovču, měli vědět, co se tam stalo a jak je to dosud komplikované. Jak žít vedle lidí, kteří po celoživotním sousedství, jdou po sousedovi se zbraní a v lepším případě ho vyženou jen z domu.

Aprilek
Aprilek
16.11.2020 5 z 5

Velmi zajímavá a poučná kniha na seminární práci do školy.

heavy66
heavy66
31.10.2020 5 z 5

Poslouchal jsem audioknihu na D5 mezi Prahou a Plzní a k soustředění za volantem vhodná není, a rozhodně ji nelze doporučit dětem a citlivým povahám! Hrůzné svědectví o nekonečné lidské nenávisti, zlu a smrti, o to hroznější, že je skutečné! Posléze jsem přeladil na zprávy z domova i ze světa, v porovnání s knihou hotový balzám na nervy.

katy238
katy238
12.08.2020 5 z 5

Kniha Vyšetřovatel českého autora Vladimíra Dzura je cenným svědectvím o procesech s válečnými zločinci a usvědčenými vrahy. Ukazuje nelehkou cestu vyšetřovatelů na cestě za potrestáním viníků a vrahů nevinných lidí a obrovskou moc státu, který nechce vidět své vrahy před soudem. Mnozí viníci jsou zatčeni složitými cestami, mnozí přijdou sami a mnozí, než se podívat spravedlnosti do tváře, se raději zabijí. Kniha není pro konzumenty jednoduše psaných příběhů a nejedná se „pouze“ o soubor svědectví o prožitých masakrech, jedná se o pojednání o poctivé práci vyšetřovatelů, policajtů a soudců, kteří se nezalekli agresivních státních aparátů a dokázali si doslova na koleně vytvořit nová a nevídaná řešení, jak dosáhnout spravedlnosti pro nevinné oběti. Kniha je doplněna bohatou obrazovou dokumentací a rovnou zde píšu, že není pro žádnou slabší povahu, ale pro opravdové zájemce o danou problematiku. Fantastické čtení, takových knih není nikdy dost.

Petko77
Petko77
15.05.2020 5 z 5

Pekny prehlad o tom ako stihali zlocincov, ako po nich patrali a nahliladnutie do sveta ludskeho nestastia. Tento svet a ludske trapenie ich vsak vobec nezaujimal...

Rocker-Tialk
Rocker-Tialk
04.01.2020 5 z 5

Unikátní svědectví o vyšetřování válečných zločinů, spáchaných v 90. letech 20. století během válek na Balkáně. Kniha se točí primárně okolo masakru na farmě Ovčara a okolo zatýkání Slavka Dokmanoviće, vůbec prvního válečného zločince, souzeného tribunálem OSN od druhé světové války. Dávám pět hvězdiček i přesto, že k plynulému čtení knihy je třeba dobrá orientace ve všech používaných zkratkách a přehled o dění na území bývalé Jugoslávie od druhé poloviny 80. do konce 90. let 20. století. Osobně bych ocenil zasazení svědectví více do historického kontextu přímo v knize. Jinak mohu rozhodně doporučit.

MildeZ
MildeZ
11.10.2019 5 z 5

Opravdu silný materiál, který jsem díky audioknize vléval do uší. Výborně načteno, což samo o sobě ještě umocnilo celý pocit z této publikace...

michal1210
michal1210
21.02.2019 5 z 5

Skvěle a poutavě napsaná kniha. Měli by si ji přečíst všichni aby se tato historie již nemusela opakovat. Kniha může i dobře posloužit k pochopení vztahů mezi jednotlivými etniky a zeměmi Balkánu.

NatyDee
NatyDee
20.01.2019 4 z 5

Velmi zajímavá knížka a svědectví o tom, co se stalo v bývalé Jugoslávii a nebylo to tak dávno....

genie
genie
09.12.2018 5 z 5

Velmi dobře napsaná a poutavá knížka … Na jedné straně věcné vyprávění s mnoha popisnými a faktografickými údaji o lidech (z tribunálu, z řad obětí a zločinců), o místech, institucích a organizacích států bývalé Jugoslávie …, na straně druhé pak přepisy výpovědí přímých účastníků vražedného řádění, které dokázaly probudit emoce. Normální člověk prostě nepochopí ... A spravedlnost stále některé z obviněných "nedostihla".

vojaksvejk
vojaksvejk
10.09.2018 4 z 5

Silné svedectvo o tom, čo dokáže homo sapiens sapiens. Dzuro je nepochybne profesionál. Klobúk dolu.

Ali_xy
Ali_xy
06.09.2018 5 z 5

Pokud čekáte odpočinkovou knihu, rozhodně se nedočkáte. Kniha je naprosto brilantním popisem procesů před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, resp. více vyšetřování jednotlivých zločinů. Autor si jistě uvědomoval, že se čtenář může trochu zamotávat ve jménech, proto na konci je přehledná tabulka všech jmen, což je skvělý nápad.
Není to lehké čtivo, člověku je často úzko, jak moc se lidé nepoučili od 2. světové války a zvěrstva se páchala nadále i v "moderních" dějinách. Myslím, že je důležité o tom mluvit, číst a reálně se z toho poučit. Vřele doporučuji, tato kniha rozhodně není ztrátou času!

ZuzanaHabi
ZuzanaHabi
01.05.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha z historického, etnografické i právního hlediska. Čte se jedním dechem. Vřele doporučuji.

Jezinkabezinka
Jezinkabezinka
08.01.2018 4 z 5

Vzpomínková kniha na vyšetřování zločinů během rozpadu Jugoslávie. Vyšetřování je zaměřeno na zločiny Srbů, jak autor sám v úvodu upozorňuje. Vhodná doplňková četba k syntézám, které snad jednoho krásného dne budou přeloženy nebo napsány.

OliP
OliP
02.01.2018 5 z 5

Neskutečně zajímavá kniha, přečteno jedním dechem. Velice těžké téma, na hrůzy jakékoliv války na jedné straně a obrovskou snahu řady lidí potrestat viníky za cenu často nemalého rizika a osobních obětí na straně druhé nesmíme nikdy zapomenout. I proto jsem opravdu ráda, že se do tohoto počinu pan Dzuro pustil. Pokud se o knize píše, že je unikátním svědectvím, je to beze zbytku pravda. Doufám, že se pan Dzuro pustí i do dalšího svědectví jeho obdivuhodné práce, ještě má toho hodně co dalším lidem předat a psát bezpochyby umí.

Momonka1
Momonka1
04.12.2017 5 z 5

Hrozně zajímavé jak z historického, tak lidského hlediska.

Štítky knihy

válečné zločiny genocida Bosna a Hercegovina válka v Jugoslávii (1991-2001)

Autorovy další knížky

Vladimír Dzuro
česká, 1961
2017  91%Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost
2022  87%Démoni balkánské války (komiks)

Kniha Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost je v

Právě čtených4x
Přečtených218x
Čtenářské výzvě33x
Doporučených12x
Knihotéce50x
Chystám se číst171x
Chci si koupit68x
dalších seznamech4x