Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353821/mid_vysetrovatel-demoni-balkanske-valky-D3A-353821.jpg 5 167 26

Unikátní svědectví českého kriminalisty Vladimíra Dzura, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Jeho vyprávění o operacích, které vedly k zatčení prvního válečného zločince v bývalé Jugoslávii, a rovněž tak o vyšetřování a následném souzení celé řady válečných zločinců, si místy nezadá s opravdovým thrillerem. Jeho rozhodnost, houževnatost a vysoká profesionalita u akcí, při nichž měly být dopadeny osoby, mající na svědomí zavraždění mnoha nevinných civilních obyvatel na území Chorvatska, Srbska a Bosny a Hercegoviny, často rozhodovaly o životě a smrti mnoha dalších lidí, například stovek zaměstnanců OSN. Čtení je to strhující, jde o záznam očitého svědka následků válečného běsnění na Balkáně, které celý svět sledoval s hrůzou a s jehož stopami se setkáváme dodnes. Jde o napínavé líčení práce vyšetřovatelů tribunálu, které tu z pera českého autora ještě nebylo!... celý text

vojaksvejk
10.09.2018 4 z 5

Silné svedectvo o tom, čo dokáže homo sapiens sapiens. Dzuro je nepochybne profesionál. Klobúk dolu.

Ali_xy
06.09.2018 5 z 5

Pokud čekáte odpočinkovou knihu, rozhodně se nedočkáte. Kniha je naprosto brilantním popisem procesů před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, resp. více vyšetřování jednotlivých zločinů. Autor si jistě uvědomoval, že se čtenář může trochu zamotávat ve jménech, proto na konci je přehledná tabulka všech jmen, což je skvělý nápad.
Není to lehké čtivo, člověku je často úzko, jak moc se lidé nepoučili od 2. světové války a zvěrstva se páchala nadále i v "moderních" dějinách. Myslím, že je důležité o tom mluvit, číst a reálně se z toho poučit. Vřele doporučuji, tato kniha rozhodně není ztrátou času!

ZuzanaHabi
01.05.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha z historického, etnografické i právního hlediska. Čte se jedním dechem. Vřele doporučuji.

Jezinkabezinka
08.01.2018 4 z 5

Vzpomínková kniha na vyšetřování zločinů během rozpadu Jugoslávie. Vyšetřování je zaměřeno na zločiny Srbů, jak autor sám v úvodu upozorňuje. Vhodná doplňková četba k syntézám, které snad jednoho krásného dne budou přeloženy nebo napsány.

OliP
02.01.2018 5 z 5

Neskutečně zajímavá kniha, přečteno jedním dechem. Velice těžké téma, na hrůzy jakékoliv války na jedné straně a obrovskou snahu řady lidí potrestat viníky za cenu často nemalého rizika a osobních obětí na straně druhé nesmíme nikdy zapomenout. I proto jsem opravdu ráda, že se do tohoto počinu pan Dzuro pustil. Pokud se o knize píše, že je unikátním svědectvím, je to beze zbytku pravda. Doufám, že se pan Dzuro pustí i do dalšího svědectví jeho obdivuhodné práce, ještě má toho hodně co dalším lidem předat a psát bezpochyby umí.

Momonka1
04.12.2017 5 z 5

Hrozně zajímavé jak z historického, tak lidského hlediska.

válečné zločiny genocida Bosna a Hercegovina válka v Jugoslávii (1991-2001)

Vladimír Dzuro
česká, 1961
2017  91%Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost
2022  87%Démoni balkánské války (komiks)

Kniha Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost je v