Kateriska Kateriska komentáře u knih

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst. Polovina lidí ji absolutně miluje a druhá ji absolutně nenávidí. K jakému táboru se tedy přikloním já?
Nechápu, jak se toto "veledílo" mohlo stát absolutním hitem. Nedávno jsem byla v jednom knihkupectví v Brně. Stály tam vysoké komínky Padesáti odstínů svobody. Je až škoda, že kvůli tomuto bylo zničeno tolik lesů všude po světě. Kniha nemá vlastně absolutně žádný děj. Nevím, jestli mám vinu svalovat na český překlad, jelikož jsem originál nečetla, ale: Slovní zásoba autorky je žalostně malinká. Pokud si myslela, že mě pobaví její takzvanou vnitřní bohyní, tak se absolutně mýlila. Pan Šedý je despota a toto story je tak šíleně nereálné, až se mi chce brečet. Lituji ženy všech věkových generací, které pana Šedého obdivují a přejí si ho k Vánocům, nejlépe zabaleného do šedého balícího papíru a nahého.
Až se s obtíží prokousáte k samotnému závěru, zjistíte, že se tam překvapivě konečně něco děje a slečna Anastasie dostává rozum. Ale pravděpodobně ne nadlouho... Vždyť to má ještě dva díly. Ach jo.

29.12.2013 2 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Co se týče autorky této knihy, mám dojem, že je kvůli sáze Stmívání zbytečně zatracována, propírána a tak dále a tak dále. Do kin v této době přišlo plno filmů, kterým byla předlohou nějaká kniha (např. Lincoln, Argo). Chtěla jsem si přečíst nějakou knihu která byla zrovna zfilmována.
Hostitel už zas tak nový příběh není, mockrát na mě koukal v knihkupectví, ale když jsem si přečetla anotaci, tak mě to nevím... vždycky nějak odradilo. Ten příběh je zamotaný a je nutné u něho přemýšlet a věci si dávat do souvislostí. Rozhodně se nejedná o oddychovou knihu.
Styl Stephenie Meyer je, stejně jako u Stmívání, čtivý a barvitý. Hodně naráží na lidské pocity a to je také možná ten problém, proč sága Stmívání doslova u mnohých vybouchla na filmovém plátně. Zatímco Bella v knize usilovně přemýšlí a hlavou se jí honí poměrně hodně zásadních věcí, na plátně to vyzní jen tak, že má pootevřenou pusu a takzvaně kouká do blba.
Ale zpět k Hostiteli. Když jsem knihu otevřela a přečetla si prvních pár úvodních kapitol, říkala jsem si: "Pane Bože." Přišlo mi to takové zvláštní, divné, jiné. Jenže jakmile se Melanie a Poutnice vydaly do pouště, začetla jsem se do toho a nemohla se odtrhnout. Zamilovala jsem si hlavně Iana, který má podle mě všechny nejdůležitější vlastnosti, která by lidskost měla mít. Fandila jsem Wandě a Ianovi až do posledních okamžiků a ta představa, jak Wanda uvidí Melanii... Málem jsem se ve škole při čtení rozbrečela.
Kniha graduje až do posledního konce. Trošku jsem ten konec devátého života Poutnice předvídala, ale pořád jsem si vymýšlela další scénáře, jak tohle může dopadnout.
On to není jen obyčejný sci-fi příběh s romantickou zápletkou. Jaksi se zde zezačátku rozvíjí i milostný čtverec, který v životě nemůže fungovat. A ti lidé, co zde vystupují, vyjadřují už tu zmiňovanou lidskost.

07.06.2013 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

I přes počáteční rozpaky se mi to velice líbilo. Odráží situace doby, ve které Čapek tento román napsal. Kniha ukazuje přesně tu lidskou blbost, kvůli které lidstvo páchá války. Lidé jsou tady fascinováni novým druhem, chtějí ho stále zdokonalovat a he... Najednou se jim to nějak vymkne z ruky a začínají proti nim zbrojit. Hlavně na konci knihy, kde autor mluví sám se sebou, je vidět to obrovské zoufalství a smutek, který Čapek v té době prožíval. Myslím si, že tohle by si měli přečíst všichni ti, kteří na světě stále utváří války a zacházejí za hranice lidskosti a slušnosti.

02.07.2013 5 z 5

Zář Zář Alexandra Adornetto

Nejsem jediná, kdo si všimnul, že autoři přebalu udělali chybu v anotaci? A nebo jen nechtěli prozrazovat jednu z klíčových postav knihy pro další díly? Ať tak či tak, této knize dávám čtyři hvězdičky. Krásná obálka.
Souhlasím s komentáři, co se týče " postelové " scény. Ale zase je potřeba chápat že hlavní hrdinka je anděl a nikdy s tématem ohledně styku ve svém světě nepřišla do styku. Xavier je v knize okouzlující. Vždycky se mi v těchto žánrech spíše líbí role záporáků, ale tato hlavní a kladná postava mě opravdu uchvátila. Je pravda, že Bethany se začala stávat pak takovou pubertální holčinou, v tom souhlasím s trpalyskem, ale teď jsem začala číst druhý díl, a zdá se mi, že se zase změnila na sympatickou hlavní hrdinku. Děj je opravdu velmi předvídatelný, a ten kdo nemá rád předvídatelné knihy, by se do čtení asi neměl pouštět, protože vás tu moc překvapení nečeká.
Zář byla oddychová kniha a i přesto jsem ji neměla přečtenou hned. V druhém dílu mám přečteno už asi sto stran a bude se určitě jevit jako náročnější. No, počkáme... Zatím mi to dost připomíná některé díly Upířích deníků.
Třetí díl podle toho co jsem četla, vychází v originále tento měsíc a v češtině bude až za rok, v srpnu 2013. Ale snad se to ještě urychlí.

21.08.2012 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Samozřejmě že jsem na základce už pár balad přečetla. Ale až nyní jsem se do Kytice "pustila" celkově. Líbí se mi to, jak jsou balady seřazené i jejich celkové vyznění. A prostě obdivuji Erbena, jak toto nezaměnitelné dílo české literatury napsal.

23.09.2014 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Úžasná kniha... všem doporučuji. Takovou skvělou knihu jsem už dlouho nečetla...

22.03.2012 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Toto dílo je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších děl literatury 20. století. Předkládá nám pravdivý obraz společnosti, která jednou může být krutou realitou. Ze začátku mě 1984 velmi bavilo. Pochvalovala jsem si, jaký je to můj žánr a jak se to hezky čte. Jak ale kniha plynula, uvědomovala jsem si, že mě román občas začne nudit. Je zde i plno věcí, které do teď nechápu. Některé části jsou zbytečně moc zdlouhavé a složité, některé zase useknuté v tom nejlepším a odbyté. Tím myslím například konec, který je zvláštní a absolutně přerušený. Bylo mi hodně divné, že kniha skončila tak, jak skončila.
1984 pro mě bylo velké čtenářské zklamání. Od tak opěvovaného kousku jsem čekala rozhodně víc.

05.02.2015 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie byla třetí knihou, kterou jsem od Kinga přečetla. Podařilo se mi narazit na pár ošklivých spoilerů, ale přesto jsem si knihu užila až do poslední stránky. Líbí se mi knihy, ve kterých je hlavní hrdinkou mladá dívka, co je stará skoro stejně jako já. Pomáhá mi to lépe se vžit do postavy. Překvapilo mě to, že King do knihy přidává i další literární žánry. Přesto je příběh souvislý a podivně mrazivý až do posledního řádku. Obdivuji Kingovu bohatou slovní zásobu i to, že hlavní hrdinkou učinil dívku, přestože je sám muž a hned na začátku ukazuje klasickou situaci, se kterou se všechny potýkáme. Všechny postavy jsou výborně napsané. Asi se všichni neshodneme na tom, jak vnímat náctiletou Carrie. Mě osobně jí ale bylo líto a přála jsem jí všechno dobré. Prozradím, že šílenství v příběhu se postupně stupňuje, čtenář se do knihy vžije a různé pohledy na celou situaci mu pomáhají vše lépe vnímat. Já jsem si připadala jako nevinný a nezvaný pozorovatel, který stojí kousek od místa činu.

19.05.2014 5 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Zaujala mě obálka i anotace. A abych nezapomněla, taky mě opravdu bavila ta kolečka od kávy. Nakladatelství se, co se týče designu, opravdu vyřádilo. Je pravda, že děj je docela předvídatelný a kniha je podle mě krátká a příběh bych ještě rozvinula. Rozhodovala jsem se nad pěti a čtyřma hvězdičkama. Nakonec jsem se přiklonila k vyššímu hodnocení. Hlavní hrdinku Jane jsem si hrozně moc oblíbila a je škoda, že takový věštěc z oblíbené kávy na světě asi opravdu neexistuje. Taky bych ho potřebovala :o)

27.10.2012 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Skleněný pokoj je úžasné dílo. Sama jsem byla překvapena z čtivosti a toho, jak mě téma vily Tugendhat zaujalo. Vřele doporučuji!

02.08.2014 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Bože, to bylo napínavé až do úplného konce. Ještě teď se třesu.

28.04.2014 5 z 5

Madonna - Životopis Madonna - Životopis Lucy O'Brien

Za touhle knihou je vidět obrovský kus práce. Autorka musela určitě přečíst mnoho článků, rozhovorů, aby s docela velkou úspěšností dala osobnost Madonny dohromady. Musím se přiznat, že se mi zpěvaččina práce líbí, ale zdá se mi, že na konci knihy začne Lucy Madonnu přirovnávat k Panně Marii a jakoby ji nazývala novodobou svatou. I přesto, že kniha obsahuje plno úžasných informací a velkého informačního materiálu, dávám knize čtyři hvězdičky a ne pět. I tak ale spisovatelku za tento životopis obdivuji.

30.08.2013 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

V řeckých bájích jsem už od nepaměti měla pěkné mezery, a proto jsem tuhle knihu před pár dny vytáhla a začetla se do ní. Ty od Eduarda Petišky jsou moc hezky, a hlavně jednoduše napsané. Bohužel je pravda, že postav je v této knize opravdu hodně a dost brzy se zapomínají či pamatují. Ale přesto nelituji, že jsem si to konečně přečetla, abych měla dobrý základ pro antickou literaturu, která se probírá v prvním ročníku na střední škole a dost z těchto bájí a pověstí vychází. Musím také dodat, že v knize jsou zajímavé a názorné ilustrace, které usnadňují orientování se na stránkách.

01.06.2013 5 z 5

Sbírka úloh z matematiky pro základní školu Sbírka úloh z matematiky pro základní školu František Běloun

Výborně koncipovaná sbírka úloh, ve které jsme jen našli jednu chybu, co se týče správného řešení ve výsledcích. Sedmiměsíční studium této knihy mi pomohlo u příjímacích zkoušek a dostala jsem se nakonec na své vysněné gymnázium. Vřele doporučuji!

27.04.2013 5 z 5

Dospělým vstup zakázán Dospělým vstup zakázán Miroslav Plzák

Moc hezky se to čte, je to napsané s humorem a myslím, že se jedná o velmi užitečnou knihu.

29.11.2012 4 z 5

Zásvětí Zásvětí Alexandra Adornetto

Kniha mi v některých částech připomínala Upíří deníky a v některých zase Stmívání. Děj už není tak předvídatelný jako u prvního dílu, což je určitě plus. Musím říci, že skoro všechny postavy jsem si opravdu oblíbila. Je řečeno, ,,že hlavní hrdinka je rozkošně naivní", což je trošku pravda. I když je hlavní hrdinka anděl, určitě jí musí dojít pojem sex, když už ho v prvním díle probírala se svojí nejlepší kamarádkou. Je ale pravda, že si jako anděl nedokáže s nikým jiným než s Xavierem pohlavní styk představit. Kniha nás staví do dvou odlišných vztahů dvou andělů. Bethany je zamilovaná do Xaviera, přesto že je člověk a lidská Molly je zamilovaná do Garbiela, který člověk rozhodně není. Jak to dopadne tu psát nebudu.
Je zde dost cizých slov a tak mi musel slovník cizých slov ochotně asistovat. To ale plno lidem určitě vadit nebude, protože jsou sečtělejší než já. Mě to ale jako patnáctileté trošku vadilo. Oproti prvnímu dílu, který byl rozjezdový, se druhý více rozvíjí, přicházejí nové postavy, nová témata a postavy se vyvíjejí dalším směrem. Jedná se o náročnější díl, opak prvního, který byl oddechový. Kniha má nádhernou obálku, jako všechny díly trilogie a fialová barva knihy je nádherná.
Přes všechny klady ale dávám jen čtyři hvězdičky. Knihou jsem se prokousávala docela nesnadno. Ale poslední díl si určitě přečtu. Konec Zásvětí mě na to navnadil.

27.08.2012 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Velmi se mi líbily rozsáhlé popisy přírody, ale bohužel se mi zdá, že jinak mě Máj moc nezaujal.

04.11.2014 3 z 5

Na Jonase Jonassona jsem slyšela doslova "pět ódy". Když jsem dostala tuto knihu společně se Staříkem, byla jsem velmi zvědavá a do novější Analfabetky jsem se hned pustila. Kniha je barvitá, hluboce zajímavá a zábavná. Hlavní hrdinové jsou doslova lapačkami na různé nečekané náhody. Jelikož je v knize mnoho postav, ke konci jsem se v ději, postupně pomalu ale jistě, začala ztrácet. A nějak jsem nepochopila ten konec.
Trošku mě mrzí, že autor více nerozvinul osobnost Nombeko, když kniha nese "název" její osoby. Přesto se mi kniha celkově líbila. Ještě bych vytkla, že autor více nepopsal Nombečiny matematické schopnosti, když už je to v tom názvu. Avšak, počítání polštářů bylo velmi zajímavé :-)

25.06.2014 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Alchymistu jsem dostala k Vánocům od mé mamky, která si myslela, že mě tato kniha bude opravdu bavit. Je to filozofické dílo, plné úžasných lidských myšlenek. Ale, že bych z toho byla zase tak moc "odvázaná", to se říct nedalo. Kniha je celkem krátká, ráda bych příběh trochu rozvinula. Také by se nedalo říct, že by mi hlavní postava přirostla k srdci. Nebudu moc kritizovat, dávám zasloužené čtyři hvězdičky. Rozhodně to není kniha, která sedne každému. Je pro náročnějšího čtenáře. Udělejte si názor sami :-)

28.03.2014 4 z 5

Román o Tristanovi a Isoldě Román o Tristanovi a Isoldě Joseph Bédier

Neskutečně působivý příběh lásky, který zůstane navždy klasikou, která je možná ještě krásnější a zajímavější než Romeo a Julie.

28.02.2014 4 z 5