Kate3003 Kate3003 komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naslouchač se rozhodně bude řadit mezi nejlepší knihy, které jsem letos četla. Skvěle vystavěný svět doplněný o vlastní historii. Postavy jsou sympatické a velmi dobře zpracované. Celkové byl pro mě příběh a jeho celkové zpracování velmi příjemným překvapením. Zaujal mě nejen svou čtivostí, ale i propracovaností. Vzhledem k ohlasům jaké kniha budila na instagramu jsem se docela bála tuto sérii začít číst, protože jsem již několikrát byla z knihy která byla velmi chválena zklamaná. Tady se ovšem přikláním k řadám nadšených čtenářů a knihu vřele doporučuji a jsem zvědavá na další vývoj děje a jednotlivých postav.

12.12.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tahle kniha pro mě bohužel byla celkem zklamáním. Od knihy jsem čekala něco trošku jiného. Přestože si autorka vlastně vybrala velmi zajímavou myšlenku, to zpracování za mě nebylo úplně ideální.
Kniha v určitém směru nutí k zamyšlení a zvážení morálního kompasu lidstva. Jak moc by se změnil, kdyby se stalo něco takového? Opravdu by jsme tak rychle přešli k takovému jednání? Mohla by jakákoliv vláda zrealizovat takový plán pro případ přelidnění planety nebo vytvořit informativní bublinu, která ovlivní tolik lidi? Spoustu takových témat je v knize spíše nakousnuto a autorka je plně nevyužila.
Postavám celkově chybí nějaký charakterový vývoj a děj kniha bohužel postrádá úplně. Když si odmyslíte o jaký druh masa jde, tak se s hlavním hrdinou pouze projdete po jatkách a přilehlých pracovištích, které se nijak zvlášť neliší od těch, ve kterých se dnes zpracovávají zvířata a nic moc víc se neděje. Autorka nijak nepracuje s teoriemi, které jsou v příběhu nakousnuty. Konec knihy je velmi zvláštně pojatý a nějak mi nesedl k tomu jakým směrem se příběh celou dobu ubíral. Chyběl mi nějaký epilog nebo dovysvětlení.
Celkově tomu asi nepomáhá ani to že neznáme názor samotné autorky na témata, která se v knize nachází a proto je těžší si udělat obrázek o jejím záměru.
Jako plus beru krátké kapitoly, které se velmi dobře četli i přestože se vlastně nic moc nedělo. Nevím zda knihu doporučit nebo ne. Jedná se o knihu, která může vyvolat zajímavou diskuzi, ale sama o sobě je tak trochu nudným popisem běžného života v odlišném světě.

11.12.2023

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po prvních dvou povídkových knihách, které mi tak úplně nesedli jsem nevěděla co od knihy čekat a trochu jsem se bála, že i tady narazím. Jakmile jsem, ale dostala ucelený příběh kde neskáču z jedné události do druhé bez větší návaznosti jsem mnohem spokojenější a konečně i já tomuto světu přicházím na chuť.
Autor má specifický styl psaní, která mi u povídek úplně nesedl, ale tady už si na něj zvykám a příběh se díky tomu celkem příjemně četl.
Svět ve kterém se příběh odehrává je skvěle vystavěn a opravdu mě baví. Občas je tam sice trošku navíc pár postav, které nemají až tak moc efekt na děj, ale na druhou stranu to do sebe nakonec nějak zapadá. Baví mě charaktery jednotlivých postav, protože nejsou superdokonalé jako u většiny hrdinů, ale mají i své chyby díky kterým se občas dostanou do né zcela příjemných situací.
Celkově hodnotím knihu kladně a jsem zvědavá co přinesou další díly.

23.05.2023 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

"Tak nějak pořád doufám, že debilita některých lidí má skrytý smysl nebo poslání. Člověk přece nemůže být k*etén jen tak - pro nic za nic..."

Když se mi do rukou dostala reading copy knihy Jiné místo něvěděla jsem co přesně čekat, protože se jedná o moje první setkání s autorkou. Anotace mě, ale zaujala natolik že jsem se rozhodla knihu zkusit.
Autorka má velmi příjemný styl psaní a díky krátkým kapitolám se kniha čte skoro sama. Jediné co mi trošku nesedělo byl styl vyprávění. Hlavní postava Monika mluvila přímo ke čtenáři a v jistých momentech mě to připravilo o překvapení a trošku to zmírnilo napětí které bych u thrileru očekávala.
Kniha je rozdělena do několika částí. První je spíš pozvolná a seznamovací, ale jakmile dojde na v anotaci zmiňovanou vyjížďku na kolech děj se rozhýbe a člověk se ani nestihne divit jak rychle se vše semele.
Navíc je příběh doplněn i o novinové články a záznamy zpráv, které celý děj příjemné doplní.
Přesto že mi styl vyprávění úplně neseděl k thrileru tak pohled na myšlenky Moniky v průběhu jejího zážitku na výletě byl velmi zajímavý. A konec byl poměrně překvapivý, protože nic nemusí být takové jak se na první pohled zdálo.

Za poskytnutí reading copy děkuji Albatrosmedia.

14.02.2023 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha se mi vlastně četla celkem dobře, ale veškeré ženské hrdinky mi přišli naprosto příšerné. Né že by je autorka špatně napsala to ne, všechny byli hezky vykresleny a v průběhu děje se vyvíjely, ale povahově to byli fakt … no nevím jaké použít slušné slovo … v duchu jsem si pořád říkala jak proboha můžou něco takového udělat a jak se tam mohlo takových postav vecpat víc. Příběh jako takový byl napínavý a i přesto že jsem měla podezření kdo by mohl mít tu spoušť na svědomí tak jsem si dlouho nebyla jistá. Autorka využila každý moment aby přehodila vinu jiným směrem. Takže když to shrnu jedná se o napínavý příběh s hrdinkami které vás budou vytáčet . Asi se podívám na film jestli i tam je to takové .

07.06.2022 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Celá sága jako celek je neuvěřitelná a autor opravdu skvěle promyslel celý svět a zasadil do něho problémy, kterým čelíme i my běžní smrtelníci. Všechny knihy krásně odráží situace z našeho světa.
Přestože promyšlení celého světa je takřka geniální, tak zpracování je tak trošku chaotické. I když genialita a chaos jdou někdy tak trošku ruku v ruce, tak tady mě to občas rušilo. Autorova tendence opakovat to co už víme, je spíš k zlosti než k užitku, protože i když příběh pak dále pokračuje nechceme slyšet sedmkrát za sebou stejný začátek. Pak také prokládání příběhu spojovacími prvky vypravěče, který sleduje osud hlavních hrdinů jakoby zpětně je někdy trošku navíc.
Tyto spojovací části občas trošku matou a někdy mi přijde že jsou spíš navíc jen jako vycpávka. Stejně tak občasné dějové odbočky, které sice zapadají do celého světa, ale pro příběh mi nepřijdou nijak podstatné.
Stále mě baví, že postavy nejsou zcela bez chybičky a i když se prostě najdou věci, které mě na stylu psaní autora úplně nesedí jako celek hodnotím velmi kladně.

04.01.2024 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Musím uznat, že tohle bylo velmi podařené YA contemporary a rozhodně je to jedna z knih u které chápu, že se z ní stal humbook tip. Celý příběh se skvěle četl a já knihu doslova zhltla, přestože to není žádný drobek přečetla jsem jí za den. I když nejsem zrovna zastánce střídání pohledů různých postav tady to bylo skvělé a rozhodně mnohem zajimavější než se na celou situaci shlížet pouze z jedné strany.
Opravdu mě zaujalo jak autorka vykreslila všechny postavy a jejich jednotlivé postavy a jak nás provedla jejich vývojem v průběhu příběhu. I když občas jejich chování bylo trošku nepochopitelné, ale to už tak u YA knih bývá ke všem jsem si našla cestu a prožívala s nimi emotivně každou část příběhu. Uculovala jsem se když přišel nový "dopis", byla jsem frustrovaná když něco nevyšlo tak jak by mělo nebo i smutná z situací, kterými si hrdinové museli projít.
Řekla bych že přesně to sdílení emocí s hlavními postavami je něco čeho by taková kniha měla u čtenáře dosáhnout. Takže i když se našlo pár drobností, které bych vytkla jako třeba špatně čitelný font u vzkazů na začátku příběhu, nebo občasná pro mě nelogická situace musím říct, že čtení jsem si opravdu užila. Celý příběh přestože je vlastně poměrně smutný má svoje kouzlo a rozhodně ho můžu jen a jen doporučit.

13.11.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

I když jsem se na další díl série opravdu těšila byl pro mě nakonec mírným zklamáním. Kniha je sice čtivá stejně jako ty předchozí, ale děj jakoby byl strašně neuspořádaný a a některé části odporovali tomu co se dělo v předchozích knihách a vlastně i v předchozích kapitolách.
Trošku se zabrzdil i vývoj postav a hlavní hrdinka chvilku působila, že neumí říct více než jednu naučenou nadávku, kterou pochytila při putování s pětadvacítkou. Také je možná škoda, že dost věcí sama dostává naservírováno na stříbrném podnose oproti předchozím knihám.
Autorka se do této knihy snažila nacpat spoustu tajemství a možná už to bylo trošku moc. Na mě to působilo překombinovaně a už mě pak až tak nezajímalo co bude odhaleno a soustředila jsem se jen na některé z nich.
Velké pozitivum je zpracování celého světa do kterého je příběh zasazen. Na tom si autorka dala opravdu záležet. Zároveň byl po všem tom zmatku skvěle zpracovaný konec příběhu a jsem zvědavá na závěrečný díl série. Snad se ho brzy dočkáme.

01.11.2023 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Stejně jako první díl série jsem si čtení užila. Autorka dál rozvíjí již vystavěný svět a doplňuje další mezery v historii kterou pro tento svět stvořila. Postavy jsou i v tomto díle velmi sympatické a opravdu dobře zpracované. Baví mě jejich vývoj a budování vzájemných vztahů.
Autorka si pořád nechává několik tajemství ohledně souvislostí v knize stále pro sebe, ale čekají mě ještě dva další díly takže doufám, že postupně dojde k rozklíčování. Baví mě to jak s hlavní hrdinkou postupně sbírá v příběhu jednotlivé střípky o historii.
Konec byl trošku uspěchaný a zbytečně useknutý a jsem zvědavá jak se bude v dalším díle příběh vyvíjet. Nechybí nečekané zvraty a děj velmi příjemné plyne. Celkově jsem si knihu užila a mohu ji doporučit.

23.10.2023 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Velmi pozoruhodná kniha s originálním námětem a prostředím. Otvírá vlastně celkem zajímavé téma, protože co kdyby se opravdu stalo, že vyzrajeme na smrt tak jak ji známe dnes? Jak by se předešlo přelidnění a dalším problémům které s tím souvisí?
V budoucnosti, kterou stvořil Neal Shusterman ve své knize byl vytvořen cech Smrtek právě proto aby tuto skutečnost řešil. Jenže dostat se mezi Smrtky není jen tak, což v průběhu příběhu zjistí i naši hlavní hrdinové. Smrtkou se totiž nemůžete stát pokud jí být chcete. Což je vlastně trochu paradox, ale v průběhu čtení pochopíte proč tomu tak je.
Autor vytvořil opravdu propracovaný svět, který má svá vlastní pravidla proto aby bylo vše jak má. Jak už to u prvních dílů série bývá i zde je část, která nás postupně seznámí s jeho fungováním. Naštěstí, ale nečekejte žádné sálodlouhé popisy. Vše je naservírováno spíše v kratších zmínkách, které jen podporují čtivost knihy.
Postavy v knize mají rozdílný charakter což mě na nich bavilo. Některé prostě musíte mít rádi za to jací jsou, ale jiní vám naprosto polezou krkem. Líbili se mi i intriky v pozadí a doufám, že se o nich v dalších dílech dozvíme více.
Za sebe tedy mohu knihu rozhodně doporučit a jsem zvědavá na další díl.

16.10.2023 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Stejně jako u ostatních knih musím ocenit to jak je celá sága propracovaná a to jak autor opravdu skvěle promyslel celý svět. Bohužel příběh jako takový trošku sráží autorova tendence opakovat to co už víme, a nakonec je toto opakování spíš k zlosti než k užitku, protože i když příběh pak dále pokračuje nechceme slyšet xkrát za sebou tu samou informaci.
U Bouřkové sezóny mi přišlo, že už je v příběhu trošku moc vaty a valnou část příběhu se nic moc neděje a děj tak nějak stagnuje na místě. Příběh se rozchází mnoha směry a tak nějak mi přišlo že najednou se toho má stát hodně, ale ve výsledku se vlastně neděje nic.
Nemůžu říct, že by se mi příběh vůbec nelíbil to vůbec ne. Tím, že jsem si to nechala až jako závěr série tak už jsem s postavami něco zažila a tudíž jsem si i tak dokázala příběh užít.

12.01.2024 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Trošku mě začíná rušit autorova tendence opakovat to co už víme, protože když se sedmkrát za sebou zopakuje stejný začátek odstavce je to spíš k zlosti i když příběh pak dále pokračuje.
Oceňuji ovšem stále naprosto skvělou promyšlenost celého světa ve kterém se krásně odraží situace, které se dějí i nám běžným smrtelníkům. Všichni stále touží získat Ciri, která je hlavní "cenou" mocenské hry ve které ovšem hraje až příliš mnoho hráčů. Občas je trošku složité sledovat cesty každého z nich.
Jenže jak se zdá Ciri má na vše jiný názor a nechce se tak úplně stát pouze figurkou s kteou si budou všichni kolem pohrávat.
Stále mě baví, žepostavy nejsou zcela bez chybičky a mají mnoho nedořešených záležitostí z minulosti, které se jim dřív nebo později postaví do cesty. Jen se díky tomu bohužel občas trošku ztrácím v dějových linkách příběhu, protože se větví mnoha směry

02.01.2024 4 z 5

Miluji svět Harryho Pottera a právě to mě vedlo k tomu si přečíst tuto knihu. Čekala jsem že se dozvím zajímavosti ze zákulisí, nějaké ty drby, ale i to jak Tom vnímal postavu Draca.
Knihy jsem poprvé četla když vycházeli poprvé a tehdy mi bylo 11. Sama jsem postavu Draca vnímala jako hajzlíka, který s oblibou všem strpčuje život. Až s odstupem času jsem ho začala vnímat jako někoho, kdo vlastně v životě neměl moc na výběr a jeho chování k okolí reflektovalo to, jak se k němu chovala jeho vlastní rodina. Nakonec se Draco stal jednou z mých oblíbených postav a proto mě zajímalo jak ho viděl někdo kdo v jeho kůži strávil tolik let.
Nakonec mě mrzelo, že jsem se toho o zákulisí filmu až tolik nedozvěděla. Tom je sice skvělý vypravěč, ale kniha byla podána hlavně jako velké poděkování lidem s kterými mohl pracovat a také jeho rodině. Což je na jednu stranu velmi milé a oceňuji, že se o všech snažil mluvit jen mile a s respektem. Na druhou stranu by mě, ale zajímaly i ty zážitky, které nebyli až tak příznivé. Pokud už se náhodou něco takového objevilo velmi rychle to skončilo aniž by byl vysvětlen celý dopad na jeho osobu nebo okolí. Ve výsledku se z knihy člověk tedy až tolik nedozví. Nebo rozhodně ne nějaké větší detaily. Některé části se celkem opakují a Tom je zmiňuje hned několikrát namísto toho aby dodal nějaké další a nové informace.
Velmi mě zaujalo několik posledních kapitol, kde Tom popisuje svoje zkušenosti s alkoholem a svým bojem s problémy. Rozhodně to bylo velmi poučné a svým způsobem inspirativní. Rozhodně klobouk dolů za to, že se o tohle rozhodl podělit, protože ne každý by na měl odvahu.
Je trošku škoda, že jednotlivé fotky byly umístěny zvlášť a ne u jednotlivých kapitol, kde by lépe dokreslily atmosféru. A je obrovská škoda že nebyla dodána fotka jeho skvělého účesu při natáčení filmu Pidilidi. Skvělé byly i jednotlivé názvy kapitol.
Jako velký fanoušek HP jsem hodně váhala nad hodnocením, protože prostě na jednu stranu nadšení z alespoň nějakých informací, ale na druhou stranu nedostatek detailů. Nakonec to ale bylo zajímavé čtení a rozhodně bylo fajn se tímto způsobem vrátit k filmu, který už jsem viděla asi trilionkrát. Doufám, že někdy se toho dozvíme ještě více.

27.08.2023 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Toto pro mě bylo první setkání s Koralinou, protože světe div se ... Film jsem neviděla. Jedná se o takový milý pohádkový i když svým způsobem trochu strašidelný příběh. Kniha je primárně určena pro děti a jelikož já už do téhle kategorie úplně nespadám tak jsem si příběh až tolik neužila. Rozhodně si, ale nemyslím že byto bylo protože by byl špatný. Spíš už jsem s toho prostě vyrostla. Věřím, ale že pro správnou věkovou kategorii to může být velmi poutavý příběh.
Příběh jako takový byl čtivý a kniha byla během chvilky přečtená což rozhodně beru jako velké plus. Škoda, že jsem na knihu nenarazila dříve.

17.07.2023 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Kniha je taková příjemná oddechovka u které se člověk pobaví, ale zároveň má určitou hloubku příběhu, která vás donutí se trošku zamyslet. Autor píše velmi příjemným stylem, který se dobře čte (sama jsem knihu přečetla za dva večery). Daniel i Kit jsou takový ťuňťové což je naprosto úžasné. Je až neuvěřitelné jak jsou rozdílní a přesto do sebe zapadají jako dva kousky ze stejné skládačky. Jediný trošku rušiví jev v knize je kombinace českých a anglických jmen a příjmení ( i když příjmení Morgenstern mě velmi potěšilo), ale jinak se mi kniha velmi líbila.

24.11.2022 5 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Téhle knihy jsem se hodně bála, protože Z krve a popela mě moc nenadchlo a nebyla jsem si jistá jestli se tento prequel neponese ve stejném duchu. Naštěstí je tato kniha za mě velmi příjemné překvapení.
Autorka se tentokrát vyvarovala otravnému prohlašování hlavní hrdinky o tom, že je vyvolená Panna v podstatě na každé stránce jako u Z krve a popela, což je za mě obrovský plus. I když i tady se určitému opakování nevyhneme a to ve většině interakcí hlavních postav. Sera a Nyktos se spolu velmi často pošťuchují, ale z části dost neoriginálním způsobem, protože se opakuje stále ta stejná narážka. V tomhle ohledu si s tím mohla autorka trochu vyhrát a najít více podmětů k vzájemnému škádlení.
Celkově se mi, ale chemie mezi jednotlivými postavami líbila i proto že já prostě mám ráda hrdinky s prořízlou pusou. A Sera dost často dřív mluvila než myslela, což ji dostávalo do né úplně příjemných situací.
Oceňuji i zpracování světa a celkové propracování prostředí i historie použité v příběhu. Akce v ději je příjemně rozložená do celé knihy i když občas má tendenci přecházet do zbytečně rozsáhlého popisu myšlenek, které se opakují. V průběhu knihy se dočkáme i několika dost nečekaných zvratů a jsem velmi zvědavá jak budou v dalším dílu dořešeny.
Trochu mě překvapil překlad přezdívky Nyktose jelikož ostatní jména jsou zachována v originále, ale na druhou stranu při tom z čeho tako přezdívka vychází asi chápu proč se to stalo.
Přesto že má kniha přes 600 stran tak se čte velmi lehce, čemuž dopomáhá i čtivý styl autorky.
Takže za mě doporučení a velmi se těším na další díl. Děkuji Albatrosmedia za poskytnutí knihy v rámci spolupráce.

16.04.2023 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

U této knihy jsem se dost bála jestli se mi vůbec bude líbit, protože dost často se mi knihy okolo kterých je velký boom až tak moc nelíbí. O to více jsem byla překvapená když mě tahle už po prvních pár kapitolách naprosto vtáhla.
Kniha se odehrává v prostředí knihoven takže pro knihomoli naprosto vysněné místo a hlavní hrdinka miluje knihy takže další známka toho, že by to mohlo být fajn.
Narozdíl od většiny YA knih tady u hlavní hrdinky dochází k vývoji osobnosti a Elisabeth dokáže i přemýšlet před tím něž něco udělá což velmi oceňuji. Celkově jsem si hrdiny této knihy oblíbila a každý z nich si mě něčím získal. Nathaniel na první dobrou svým vtipem a sarkasmem, protože to jak dokázal některé věci podat bylo opravdu neuvěřitelné. Nesmím opomenout ani Silase, který je prostě svůj a to je na něm skvělé. Chemie mezi jednotlivými postavami fungovala naprosto na jedničku a romantickou linku jsem si tentokrát fakt užila přesto, nebo možná právě proto že byla dost v pozadí a nepřehlušovala základní linku příběhu.
Kniha je velmi čtivá a děj příjemně plynul. Některé zvraty byli u této knihy velmi nečekané což mě opravdu potěšilo a kniha za to má opravdu velké plus.
Konec jsem zhltla v podstatě na jeden zátah, protože mě opravdu zajímalo jak to dopadne a celkově jsem si čtení neuvěřitelně užila. U epilogu se mi sice skoro zastavilo srdce když jsem zjistila, že je kniha konce a ve vzduchu zůstává viset jedna obrovská neznámá. Což autorce odpustím jen proto, že zbytek knihy byl opravdu skvělý.

23.03.2023 5 z 5

Dvanáct měsíců Dvanáct měsíců Eleanor Corvin (p)

Už po přečtení prvního dílu jsem se na druhý neuvěřitelně těšila, protože už ten byl skvělý. Navíc miluju sarkasmus a hlavní hrdinka Emma je jím proslulá. Takže když mě oslovila autorka a nabídla mi knihu v rámci spolupráce v podstatě jsem skákala nadšením dva metry vysoko.
Musím říct, že druhý díl jsem si užila ještě víc než první. K Emmě se jako průvodce po Ruinách přidala i Anna s kterou jsme se v prvním díle seznámili jen tak okrajově.
Tentokrát máme možnost se s ní seznámit více a prožívat s ní její trápení a sledovat jak se s ním snaží vypořádat. Její životní příběh je inspirovaný pohádkou o popelce, která byla v tomto případě velmi zajimavě pojatá.
Anna je úplně z jiného těsta než Emma, ale přesto mě její části bavili i když částečně za to vděčí Lucienovi, který je prostě boží a skvěle jí doplňoval. Jeho postava se pro mě stává tou nejoblíbenější a doufám, že se o něm dozvíme víc.
Díky Anně se dozvíme více i o historii Ruin a celkově smrtek. Také začíná být jasné, že smrtkou se většinou stane někdo kdo to v životě neměl úplně jednoduché a pozici smrtky dostane možná trochu proto aby si to mohl vynahradit. Doufám, že postupně se toho dozvíme ještě víc, protože by mě opravdu zajímalo jak to je doopravdy.
Zápletka byla tentokrát zpracovaná lépe než u prvního dílu, kde mi přišla dost upozaděná. Tentokrát jsem si jí i se všemi zvraty opravdu vychutnala.
Autorka má velmi příjemný a poutavý styl psaní, který mě na začátku knihy vtáhnul a na konci mě vyplivl s pocitem, že potřebuju další příběh. Myslím, že kdyby mě někdo při štení pozoroval docela by se pobavil, protože většinu doby jsem měla na tváři přihlouplý úsměv, který vyvolávalo chování jednotlivých postav.
Oproti prvnímu dílu musím pochválit i korekturu, která je zde lepší a také nesmím zapomenout na skvělou obálku od Adela.Stopka.
Nemohu jinak než tuto knihu vřele doporučit pokud se chcete dobře pobavit a přečíst si zajímavý příběh. Za mě zatím jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla.
Děkuji za možnost si knihu přečíst a doufám, že budu moci brzy znovu navštívit Ruiny.

14.03.2023 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

I u tohoto příběhu se pro mě jedná o re-reading po cca 15 letech. Opět je znát, že když jsem knihu četla poprvé vnímala jsem příběh dost jinak a rozhodně méně jsem vnímala vliv náboženství v příběhu i když tady je o něco menší než v jiných dílech. I v tomto díle se jedná o pohádkový souboj dobra se zlem, kterým je bílá zlá čarodějnice. Autor má velmi příjemný styl psaní, ale na stylu vyprávění je velmi znát že kniha je psaná spíše pro mladší. Přesto jsem si návrat do Narnie užila a tuhle sérii rozhodně doporučuji.

15.02.2023 4 z 5

Jeden rok Jeden rok Eleanor Corvin (p)

Knihu jsem četla jak už je u mě zvykem ve štafetě.
Celkově knihu hodnotím kladně, i když se tam našlo pár nedostatků, jako drobné chybky v textu nebo pár nudnějších spíš vycpávkových částí, které toho do děje moc nepřinesly. V knize jsem, ale našla více pozitiv. Naprosto skvělý byl sarkasmus hlavní hrdinky Emy a taky její chemie s Eskarem.
Oblíbila jsem si i vedlejší postavy Erika, který svými poznámkami mohl soupeřit s Emou a taky Luciena, který mi velmi připomínal svého jmenovce ze série Dvory od SJM. Díky jednotlivým postávám jsem se u knihy i dost pobavila
Dokonale byli do příběhu zapracovány i různé narážky na knihy a flmy, což mě velmi potěšilo. Nápad Smrtek žijících si běžné životy a celkové zpracování Ruin bylo velmi povedené a kniha byla velmi čtivá.
Už se těším až se do Ruin podívám znovu a doufám, že tentokrát v nich budu častěji potkávát Emu a Eskara pohromadě :)

02.02.2023 4 z 5