kasavubu kasavubu komentáře u knih

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Moc vydařené pokračování série Kim Stoneové. Nejvíce mě zaujalo barvité vylíčení toho, jak se chová sociopat. Jeho chování a pohnutky zde byly perfektně vykreslené. Obě detektivní linie byly moc zajímavé. Jediné, co musím vytknout, stejně jako u prvního dílu série, je závěr - přišlo mi, jako by ke konci autorka ztratila dech a příběh zničeho nic utla, zvlášť ta druhá linie - otce pedofila, čekala jsem asi trochu jiné rozuzlení. Za to musím ubrat na hodnocení, ale jinak to bylo super počtení. Určitě si přečtu další pokračování. Kim Stoneová se mi dostává čím dál tím víc pod kůži.

21.12.2017 4 z 5

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Výborně podaný román, či spíše možná kronika o dobývání Moravy Švédy za třicetileté války. Obdivuji autorovu erudovanost a snahu nastudovat k danému tématu co nejvíce litetatury a pramenů. Tak by tomu u kvalitního historického románu mělo být. Bylo to moc příjemné seznameni/připomenutí poněkud opomíjeného období v našich/evropských dějinách. Po faktografické stránce nemám co vytknout. Kniha byla doslova nabyta informacemi, jen na mě působilo, že někdy až moc na úkor vlastní osy přiběhu hlavního hrdiny. Kniha se díky tomu trochu hůře četla.

10.10.2017 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Myslím, že jsem právě objevila další skvělou detektivní sérii, na jejíž další pokračování se moc těším. Ještě, že už vyšly další dva díly:-) Vlastní příběh a zápletka byly dle mého soudu výborně vykresleny. Na závěr do sebe vše pěkně zapadlo, a tak to mám ráda. Jediné, co mi trochu vadí, je poslední dobou až příliš častý mustr hlavní vyšetřovatelky, která má neustálé problémy se svými nadřízenými a nerada se podřizuje jejich rozkazům. A stejně jako i u jiných sérií, i zde to vyšetřovatelce prochází, protože jedině ona dokáže případ vyřešit, čehož si je její nadřízený velmi dobře vědom. Hlavní vyšetřovatelka má podobně jako v jiných detektivkách problémy navazovat bližší kontakty se svým okolím a vykazuje tedy lehce sociopatické rysy. V případě Kim to ale docela chápu, protože se s ní život opravdu nemazlil, což mi jistě dají všichni, kdo knihu četli, za pravdu. Musela jsem smeknout klobouk nad tím, jak se dokázala poprat se svým nelehkým dětstvím a nástupem do dospělosti. Jsem moc zvědavá nejen na další případy, které na ni čekají v následujících dílech série, ale i jaké budou její další osudy.

31.07.2017 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Stejně jako v případě Dívky v ledu se žádná velká senzace nekonala. Ne, že by to bylo vyloženě špatné čtení, ale chybělo mi zde napětí, které by mě nutilo číst, třeba i až do ranních hodin. Z celé knihy mi snad přišel zajímavý jen motiv, proč vrah vlastně vraždil. Stejně jako v případě jiných komentářů mi vadilo časté připomínání homosexuality některých postav v knize. Nic proti homosexuálům nemám, ale zde mi to prostě nesedělo, často to navíc bylo podáno zbytečně vulgárně. Ale to je věc názoru. Rovněž postava Eriky se neposunula nikam dál, mám ráda, když se v sérii hlavní hrdina, popř. hrdinové nějak vyvíjejí a to tu absolutně chybělo. Nakonec dávám o hvězdičku méně než Dívce v ledu, která pro mě byla zajímavější a přece jen i trochu napínavější.

03.04.2017 3 z 5

Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... Josef Urban

Dlouho jsem přemýšlela, jaký komentář k této knize napsat, abych ji zbytečně neuškodila. Kniha totiž rozhodně nebyla špatná. Záleží ale na úhlu pohledu. Autor sám uvádí, že v žádném případě nejde o literaturu faktu, že jde o čistě smýšlený román, jenž pouze využívá osobu hlavního hrdiny Josky Smítka. Nemůžu se ale stále ubránit dojmu, že taková, dovolím si napsat „osobnost“, jakou bezesporu Joska byl, by si zasloužila mnohem víc. Určitě by se toho o něm dalo vyšťourat v archívech víc, pokud jsem to dobře pochopila, byl ve své době, zvláště mezi skaláky a horolezci, ale i v regionu, kde žil, doslova legendou. Prostě se stále nemůžu ubránit dojmu, že jde o zbytečně nevyužitý potenciál, který se přitom knize tolik nabízel. Kniha je jistě přínosná v tom, že vůbec s osobností Josky přišla, pro naprostou většinu lidí, včetně mě, to byla před přečtením zcela neznámá postava našich dějin a za to moc panu Urbanovi děkuji a považuji to za vůbec největší jeho přínos. Asi nezbyde než ke knize přistupovat opravdu jen jako k volně smýšlenému románu, který vůbec nebyl špatný. Dobře se četl, příběh byl dobře vystavěný. Jediný nedostatek snad vidím v tom, že si mohl autor trochu víc pohrát s dobovou atmosférou románu, tj. vylíčením první republiky a protektorátu. Vůbec na mě tato doba z románu „nedejchla“. I počínání Josky a Heinricha na mě působilo, jako kdyby to byly kluci před 50 lety a nikoli skoro před 100, včetně oslovení „vole“, které tedy opravdu netuším, zda-li se už ve 20.-30. let. minulého století používalo. Zvažuji, zda dát hvězdy 3 nebo 4, nebýt promovaný historik, dala bych 4, ale takhle se opravdu musím přiklonit ke 3. Jsem 100% přesvědčená, že lze skloubit román a literaturu faktu, a to prostě autorovi nemůžu odpustit, Joska by si určitě zasloužil víc...

02.05.2016 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Úplně souhlasím s předchozím komentářem. Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli autorce, jejíž dvě předchozí knihy se mi moc líbily. Rozhodně bych nečekala, vzhledem k námětu, takovou čtivost. Trochu jsem se obávala i prostředí Brna, o němž toho zase až tak moc nevím. Příběhy jednotlivých rodových postav mě postupně zcela pohltily. Byla jsem příjemně překvapená, jak velký vliv měly v 19. století všechny průmyslnické rodiny v čele s Offermannovými, a to nejen v našich zemích, ale i v Evropě, a dokonce i v poměrně dost vzdálených končinách světa. Životní osudy jednotlivých Offermanů byly moc zajímavé, jen by mě zajímalo, nakolik opravdu autentické. Sama autorka v knize uvádí, že informace jsou zčásti zcela fiktivní, že se řadu věcí snažila spíše domýšlet. Každopádně se tohoto úkolu zhostila bravurně, tak nějak to opravdu mohlo být... Ale kdo ví. Jediné, co bych u knihy uvítala je nějaký rodokmen, který by napomohl se v rozvětvené rodině Offermannů orientovat. Místy jsem se ve jménech jednotlivých členů rodu ztrácela a musela chvíli přemýšlet, kdo vlastně byl čím synem.

11.04.2016 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Opět velmi vydařená kniha od mé oblíbené autorky. Kdo byl skutečný pachatel, mě překvapilo, i když jsem mu úplně nevěřila, že by dokázal takhle chladnokrevně vyvraždit i děti. Těším se na pokračování.

21.01.2024 4 z 5

Labyrint z ledu Labyrint z ledu Buddy Levy

Naprosto neuvěřitelná kniha. Já bych v takové zimě nevydržela ani den. Obdivuju hlavně psychickou odolnost přeživších. Představa, že těměř půl roku neuvidím slunce a sleduju, jak postupně dochází zásoby a pomoc nikde... Přeživší měli vlastně neuvěřitelnou kliku, jednoho dělilo od smrti pár hodin, zbylé den, dva. Nařčení z kanibalismu byl pěkný hnus, i kdyby k němu došlo, dá se pochopit, nikdo si nemůžeme být jistí, jak bychom se na pokraji života a smrti zachovali my. Kniha byla neuvěřitelně čtivá a fotografická dokumentace výpravy celkový dojem ještě umocnila.

07.08.2023 5 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Slušná detektivka se zajímavým rozuzlením. Trochu se mi pletly postavy dvou Marků, ale nakonec je vše pěkně vysvětleno!!!

19.11.2022 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

Nevím čím to, ale čekala jsem od knihy více. Děj mi připadal poněkud zdlouhavý a postrádala jsem větší napětí, které by mě nutilo knihu rychle zhltnout. Možná se jen kniha netrefila do mého současného rozpoložení. Jinak chválím zápletku a propracovanost jednotlivých postav po psychologické stránce. To autorka umí velmi dobře.

25.07.2022 3 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Téma tichých společníků bylo moc zajímavé a musím říct, že jsem měla místy hodně husí kůži. Kniha se skvěle četla a moc se mi líbilo, jak se dějové linky pěkně protly. Jen ten závěr mi přišel zbytečně překombinovaný.

31.12.2021 4 z 5

Dvojí ortel Dvojí ortel Jana Pažoutová

Jeden z nejlepších historických románů, které jsem v poslední době četla. Skvěle se četl a byla jsem napnutá až do samotného závěru. Takové rozuzlení jsem tedy nečekala. Co vím určitě, rozhodně bych nechtěla být v kůži hlavního hrdiny. Moc by mě zajímaly další Vojtěchovy osudy, ale kdo ví, třeba se dočkáme nějakého pokračování.

20.12.2021 5 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Moc se mi líbilo, jak byla kniha uspořádaná, jak na sebe krásně jednotlivé příběhy navazovaly a propojily se. Člověk musel trochu zapojit mozkové závity, ale vše to nakonec do sebe krásně zapadlo a vytvořilo to celistvý, dějově velice pestrý příběh jedné rozvětvené židovské rodiny. Bylo to opět hodně smutné počtení, ale je dobře, že se stále podobné příběhy připomínají, člověk by neměl zapomenout na to, jaké hrůzy se v minulosti děly a jak snadné bylo zničit nejeden lidský osud.

16.12.2021 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Pro mě první kniha, kterou jsem ze série četla. Vůbec nebyla špatná, přiměřeně napínavá a čtivá. Na můj vkus možná jen zbytečně překombinovaná, což u knih zrovna nemusím. Nechutná byla místy dost, ale četla jsem už horší. Další díl si určitě přečtu. Jsem zvědavá, jak to bude se Sharkem dál.

10.12.2021 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Myslím, že to byl hodně vydařený příběh. Příjemně mě překvapily i další osudy hlavní hrdinky po jejím návratu ze zajetí. Jediné, co mě trochu zklamalo, bylo vylíčení útěku. Čekala jsem, že tato část příběhu bude více akční a podrobněji popsána. Zúčtování s Mattwyedem to tedy byla rychlovka a rovněž jsem čekala, že v knize dojde na nějaké to pravé setkání s medvědem či aspoň se smečkou vlků, když se příběh odehrává na Aljašce:-) Jinak nemám žádné výtky, dobře se to četlo a hlavní hrdinku a vlastně i Elisu obdivuju za jejich nezdolnou vůli přežít.

06.11.2021 4 z 5

Když prší jehličí Když prší jehličí Aleš Dostál

Byl to takový poklidně plynoucí příběh, zezačátku dost smutný, ale jsem ráda za ten optimistický konec. Přesně, jak píše v komentáři pajaroh, lidi jsou pro přírodu mnohem horší katastrofou než nějaký kůrovec, který se navíc v přírodě vyskytuje zcela přirozeně a je pro ní prospěšný. Problém nastane, když se přemnoží, do toho navíc pár let sucha a je vymalováno. Za to si ale můžou lidi sami, když jim jde jen o zisky a ne o skutečné blaho lesa. V příběhu to bylo, myslím, moc pěkně vykresleno. Bylo mi fakt nedobře z přístupu státní byrokracie a nenažranosti některých vlivných osob. Bohužel asi jen málokterý lesník se dokázal nařízením postavit. Kamil měl můj obdiv nejen za svou odvahu, ale i za jeho celoživotní krásný vztah k lesu a přírodě jako takové. Jsem ráda, že se na sklonku svého života dočkal jisté satisfakce, i když se mu vlastně nikdo za křivdu na něm spáchanou nikdy neomluvil.

13.07.2021 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Oproti Historii včel pro mě byla kniha trochu zklamáním. Očekávala jsem hlavně více děje. V knize se v podstatě nic zásadního neděje, jen volně plyne a o to větší skepse na mě při jejím čtení padala. Otevřený konec u obou příběhů mi tentokrát nesedl ani trochu. Hvězdičku navíc dávám jen za to, že je zde poměrně dobře nastíněno, jak to může na naší Zemi za pár let vypadat. Z toho mi bylo opravdu hodně smutně na duši...

17.05.2021 3 z 5

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

Vůbec to nebylo špatné, jen asi na můj vkus trochu zamotané. Kdo tedy nakonec ležel v oné hrobce? Linie ze současnosti vraha Roubala byla podána jen hodně okrajově, a působila spíše rušivě. Klidně v knize vůbec nemusela být. Jinak to bylo moc zajímavé a kniha se velmi dobře četla.

08.05.2021 4 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Už mi trochu vadí ty happy endy u románů tohoto typu. Bohužel to platí i v tomto případě. Jinak to byl ale moc hezký, i když smutný příběh. Hlavní hrdinka mi sice přišla trochu naivní a dopustila se, řekněme hned několika zbytečných "přešlapů", ale myslím, že její kolegyně v práci Charlotte to vystihla celkem přesně: "Jane, jsi dobrý člověk, ale špatný sociální pracovník". A to bylo velice trefné. Za největší přínos románu považuju, že se člověk dozvěděl něco více o době nařízených sterilizací v USA v období 60. let. To jsem vůbec nevěděla, že se to týkalo i tak velkého množství "bílých" občanů. Vždy jsem si myslela, že se nuceně sterilizovali hlavně černoši. Představa, že se děla i takováto zvěrstva, je opravdu hrozná...

15.04.2021 4 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Zimní lidé mě sice zaujali o trochu více, ale ani tato kniha nebyla vůbec špatná. Byla sice trochu předvidatelná, a to zejm. ve věci odhadu, kdo je potomkem Hattie, nicméně hlavního pachatele jsem neuhodla, a za to má autorka u mě body navíc. Na závěr do sebe všechno pěkně zapadlo, přesně jak to mám ráda. Možná jsem čekala, že bude příběh trochu napínavější a hororovější, to se zde úplně nekonalo.

02.10.2020 4 z 5