kasavubu kasavubu komentáře u knih

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Hned v úvodu musím přiznat, že už dlouho jsem nečetla tak vynikající detektivní román, a to jsem už přečetla leccos. Klobouk dolů autorovi, jak se mu povedlo propracovat vše do nejmenšího detailu a udržovat v napětí až do samotného závěru, který byste tedy opravdu nečekali. Osou příběhu jsou dvě souběžné linie – jedna detektivní ze současnosti vyšetřující vraždy a druhá vracející se do Norska v období 2. světové války, vyprávějící příběh dívky Agnes, jež byla zapojena do protiněmeckého odboje. Zvláště druhá linie byla neskutečně napínavá a její vyústění mi doslova vzalo dech. Jediným nedostatkem bylo velké množství norských, popř. německých jmen, ve kterých se člověk zezačátku ztrácel. Četba tak vyžadovala stoprocentní soustředění, v důsledku čehož zhruba první čtvrtina knihy nebyla zrovna nejzáživnější. Jakmile si ale člověk zvykl a člověk do příběhu pronikl, stala se další četba neskutečným zážitkem. Bez jakéhokoli zaváhání dávám 5 hvězd. Jsem zvědavá na druhý díl série.

17.09.2016 5 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Dlouho jsem se rozmýšlela nad hodnocením této knihy. Jistě patří k jedné z nejlepších v tomto žánru, kterou jsem v poslední době četla. Ale úplně dokonalé to také nebylo. Jak už bylo uvedené v předchozích komentářích, některé detaily mi taky úplně nesedly, mj. vyšetřování zavražděného manželského páru na začátku příběhu, které se v průběhu vůbec nedořeší. Vůbec jsem nepochopila souvislost, jakou měl s osudem unesených hrdinek. Nevím tedy, jestli si autor nenechává řešení na další díl série, ale pravděpodobně tomu tak není. Příběh byl velmi napínavý a čtivý. Závěr výborný, pachatele jsem až do poslední chvíle netušila. Jediné, co mě zklamalo, bylo, že jsem očekávala trochu více propracovanou psychologii postav unesených dívek. Když to např. srovnám s Ženou v kleci od Adlera-Olsena, tam se mi některé scény vybavují ještě i po několika letech, co jsem knihu četla. Zde si nejsem tak úplně jistá. Dějově a napětím, ale zase tato kniha Olsena, řekla bych, převyšuje. Nakonec hodnotím 4 hvězdičkami.

06.07.2016 4 z 5

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Kniha se četla skvěle. O lobotomii jsem věděla díky filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, takže jsem věděla o čem přibližně kniha bude a že nepůjde o nic dobrého. Je smutné, jak se původní dobře míněná snaha může zvrtnout v úplnou mánii. Docela jsem v samotném závěru knihy přála samotnému Robertovi, aby mu udělali lobotomii. Myslím, že by na ni byl perfektní kandidát.

04.03.2024 4 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

Další moc povedená kniha paní Chalupové. Závěr knihy opět trochu šokoval, stejně jako tomu bylo u Kyselých třešní. Takové vyústění jsem opravdu nečekala. Těším se na další knihu autorky.

25.02.2022 4 z 5

1794: Tři růže 1794: Tři růže Niklas Natt och Dag

Nevím, jak to autor dělá, že dokáže tak úžasně navodit atmosféru doby. Všechen ten marast a hnus, které hlavní hrdiny obklopují, je skoro až k neuvěření. Nedělám si ale iluze, že i když se příběh odehrává v době osvícenství, že se to všechno tak nějak nemohlo odehrát. Jak je uvedeno níže, psychopati byli, jsou a budou. Bohužel. V poslední závěrečné části knihy ale asi i na mě bylo toho hnusu moc a ač jsem se neuvěřitelně vžila do hlavních postav Anny Stiny a Michaela Cardella, plný počet hvězdiček nedám, zčásti i kvůli neukončenosti děje. Třetí díl si ale určitě ujít nenechám, jen jsem docela ráda, že než u nás vyjde, budu mít dost času na to, abych všechny ty hrůzy v knize vydýchala a trochu "pozapomněla".

26.07.2021 4 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tentokrát mě zápletka vyšetřování zase až tolik nezaujala, byla na můj vkus zbytečně překombinovaná a ne moc uvěřitelná. O to zajímavější ale byly osudy Sayer plné nečekaných zvratů. Bylo to pěkné, napínavé počtení. Předchozí díly byly ale o něco lepší.

01.07.2021 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Úplně souhlasím s komentářem níže, kdyby to všechno neskončilo v podstatě happy endem, neměla bych ke knize sebemenší výhrady. Takhle to bohužel v životě moc často nedopadá. Jinak to ale byl moc hezký, i když smutný příběh (přiznávám, že i já slzu uronila:-))

22.03.2021 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Zajímavý námět, který by si určitě zasloužil větší rozpracování. Dle mého soudu trochu škoda nevyužitého potenciálu. Závěr, myšlený zřejmě jako pomsta, byl také zbytečně zkratkovitý.

17.11.2020 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Do tmy jsem četla už hodně dávno, takže nedokážu úplně porovnat návaznost této knihy. Jednotlivé linie příběhů se mi líbily, už jak tu ale padlo, bylo jich i na můj vkus zbytečně moc. Člověk se musel nejdříve pořádně zorientovat (zejména Milada a Miluška se mi ze začátku pletly:-)) Hvězdičku musím ubrat za nedotaženost děje, a to zejména u jednotlivých postav. Nevysvětlilo se, co se ve skutečnosti stalo učitelce Divišové (i když z náznaku Aničky, asi tuším, třebaže nestačila sdělit bližší detaily). Propletenost s novinářem působila spíš chaoticky. Dějová linie Milady (s dcerou Aničkou) a Milušky byla jednoznačně nejlepší a díky ním byla kniha nesmírně čtivá. Další knihy od autorky si určitě přečtu, jsem zvědavá, jakým směrem se vydá příště.

07.05.2020 4 z 5

Stezka v troskách Stezka v troskách Gemma Liviero

Vůbec to nebylo špatné, ale ani mně úplně nesedlo zmíněné přeskakování děje a zbytečná překombinovanost. Pokud ale pominu určité nelogičnosti, popř. jejich nepochopení z mé strany, není příběhu co vytknout. Bylo tu vše, co má správný román mít - zajímavá zápletka i dobře vykreslené postavy.

01.04.2020 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tentokrát mě zápletka moc nezaujala, ale za otevřený dvojitý závěr v linii Vanji a Billyho musím dát v hodnocení o hvězdičku víc. Už se těším na pokračování, snad se ho dočkáme dříve než předchozího.

30.10.2019 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Příběh jako takový vůbec nebyl špatný. Chybělo mi v něm ale něco, co by ve mě vzbudilo nějaké hlubší emoce, ať už kladné nebo záporné. Nemůžu si pomoci, ale působilo to na mě poněkud šablonovitě a kniha jako taková ve mě nezanechala hlubší dojem. Tím ale knihu nechci vůbec zatracovat. Co hodnotím velice pozitivně, a to platí obecně u všech autorčiných knih, je její výběr často kontroverzních témat, její erudovanost a snahu si danou problematiku co nejlépe nastudovat. Její knihy jsou pro mě velmi poučné a z každé se dozvím něco nového, v tomto případě o vlcích a jejich funkci ve smečce.

31.07.2019 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tak zase jsem se nedozvěděla, jak to všechno s Bishopem bylo a budu teď napnutá jak kšandy až do vydání dalšího dílu. Bylo to opět dobré počteníčko, i když Čtvrtá opice mě zaujala díky deníkové formě přece jen o trochu víc. Do Páté oběti jsem se nemohla dlouho začítst a osobně si myslím, že celá kniha mohla být klidně i o čtvrtinu kratší. Občas to bylo zbytečně zdlouhavé. Od poloviny se ale vše zlomilo a nemám jedinou výtku. Pokračování si určitě přečtu, jsem zvědavá, jak to všechno dopadne.

21.05.2019 4 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Abych řekla pravdu, rozuzlení příběhu mě trochu zklamalo. Na druhou stranu, kdyby to nebylo právě takhle, přišly by mi určité situace hodně přitažené za vlasy. Tím se tedy hodně vysvětlilo. Více nechci prozrazovat, abych nespoilerovala. Samotný závěr byl mistrovsky podaný, ani jsem nestačila dýchat. Renčín prostě umí! Jako třešnička na dortu pro mě byla postava Adama a jeho vztah ke knihám. Úplně mi mluvila z duše. Už teď se těším na další autorův literární počin.

07.01.2019 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Moc pěkný příběh. Chválím hlavně skvěle propracované charaktery jednotlivých postav, zejm. Hynka, z něhož mi bylo místy opravdu hodně nevolno. Takže to, jak dopadl, si jednoznačně zasloužil. Autorka mě zaujala, určitě si od ní přečtu něco dalšího.

01.01.2019 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Další setkání s Kim dopadlo velice zdařile, třebaže mi přišlo, že první část knihy se dost vlekla a děj mě nedokázal tak strhnout jako předchozí díly série. Za konec dávám o hvězdičku víc než jsem původně zamýšlela. Další pokračování série si určitě nenechám ujít. Snad už bude mít Kim od Alex konečně pokoj, i když kdo ví...

28.12.2018 4 z 5

Jeho krvavé dílo Jeho krvavé dílo Graeme Burnet Macrae

Tak tohle se snad ani nedá vyjádřit slovy. Tahle kniha, to byl neskutečný čtenářský zážitek. Ani ne za den přečteno, což asi svědčí o všem. Zbožňuju přesně ten stav, kdy nevíte, jestli máte hlavního hrdinu víc litovat nebo nenávidět a pokládáte si zásadní otázku, zda si zaslouží trest či spíše odpuštění. Stejně jako Americká tragédie od T. Dreisera, se kterou kniha vykazuje řadu podobností, patří i tahle alespoň pro mě k jedněm z nezapomenutelných knih, které už jen tak vaši mysl neopustí. Za mě prozatím nejlepší letošní kniha.

15.06.2018 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Uff, prokousat se knihou byl i pro mě dost tvrdý oříšek. Přece jen jsem očekávala, že zde bude trochu více děje. Napětí tu nebylo vůbec žádné a v tomhle zůstal potenciál knihy hodně nevyužitý, alespoň tedy pro mě. Jak už ale padlo v předchozích komentářích, chválím autora za velmi slušnou stylistickou formu jazyka a přiblížení pohanských zvyků a tradic venkovského života v předminulém století, jež bylo velice zajímavé. Těším se, až knihu porovnám s filmovým zpracováním.

04.06.2018 3 z 5

Čistič Čistič Paul Cleave

Z představy, že někdo takový jako Joe žije v mém městě, chodí po ulicích a zabíjí si každého, kdo se mu zamane, mě tedy mrazí. Nebylo to špatné čtení, ale asi toho cynismu a sarkasmu na mě bylo v knize až moc. Mně osobně tedy Joe k srdci moc nepřirostl (například oproti Dexterovi, kde jeho motiv vražd člověk tak nějak chápe), takže jsem upřímně ráda, že kniha dopadla, tak jak dopadla. Docela mě ale pobavilo, jak Joe vraždí lidi bez skrupulí a přitom ho dokáže tak silně zasáhnout smrt obyčejných akvarijních rybiček či zraněná kočka na silnici. To bylo docela vtipné. Co oceňuji, je detailní popsání pocitů a myšlenkových pochodů hrdiny.

04.05.2018 3 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Za poslední dobu jeden z opravdu vydařených románů - thrillerů. Pozitivně hodnotím zejména vhodné zasazení do prostředí - velrybářské lodi a drsné severské přírody. Jediné, co mě trochu zklamalo, byla hlavní postava doktora, která mi přišla trochu nedotažená. Nevzbudila ve mně žádné větší emoce - ani pozitivní, ani negativní. Přišla mi prostě taková trochu nemastná neslaná. Oproti tomu postava vraha byla, myslím, vykreslena perfektně. Co mi ještě trochu vadilo, bylo na můj vkus asi až přílišné používání vulgarismů - chápu, že v prostředí společenské spodiny, ve kterém se kniha odehrává, se tak asi běžně mluvilo, ale úplně mi to do knihy nesedlo. Bylo toho možná až zbytečně moc. To je ale jen můj osobní názor. Jinak knihu hodnotím velmi pozitivně a ráda si od autora přečtu něco dalšího.

15.01.2018 4 z 5