Karolína2425 Karolína2425 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tuhle knihu jsem původně ani nechtěla číst, ale jsem ráda, že jsem se do ní pustila. Stálo to za to. Není to nic přelomového, knih s tímhle tématem bylo napsáno už tolik, ale ten jednoduchý a čtivý styl psaní autorky mě do příběhu vtáhl a nepustil. Taky ta práce s postavami byla úžasná. Chápu, co na téhle knize všichni vidí. Je prostě jednoduše pro každého, čtivá, smutná a popisující tolik čtenářsky vyhledávané téma.

17.01.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tuhle knihu slupnete za pár hodin a ani nevíte jak. Příběh o Bářině rodině a o tom jak se k ní chovají vás úplně rozloží. Tedy alespoň mě rozložil. Je to velmi srdcervoucí příběh a musím ho jen a jen doporučit.

27.03.2020 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Úžasná kniha.
Zpočátku se mi do čtení Pokání nechtělo, nutila jsem se jen otočit stranu. Potom jsem si dala s knihou pauzu a po nějaké době se k ní zas vrátila. A to dost pomohlo. Velmi popisný a poetický styl psaní mi už nepřišel zdlouhavý, vychutnávala jsem si ho a libovala si v něm. Zajímavé postavy na které máte během čtení knihy rozličné názory byly úžasně vykreslené. Mění své postoje a názory a vyvíjejí se. Styl psaní a přemýšlení se u kapitol měnil od postavy k postavě, což bylo přirozené a dodávalo to postavám na realističnosti. Nejvíce ale na knize oceňuji, jak autor dávkuje informace o zápletce a postavách. Žádná informace tu není jen tak, každá tu má svůj smysl a na konci do sebe zapadnou jako puzzle. To dodávalo příběhu na čtivosti a zajímavosti, nutilo číst dál a budovalo napětí.

PŘÍPADNÉ SPOILERY.
Kniha je rozdělená do čtyř částí. První část, jejíž děj zásadně ovlivní životy a jednání všech postav mi přišla nejzajímavější. Vidíme zde v kapitolách všechny postavy a to jak situaci vnímají. Druhá část už je z pohledu jen jedné postavy. Na té se mi líbilo to, jak postava přemýšlela, vracela se ve vzpomínkách a zároveň se snažila přežít ve válce. Třetí část z pohledu další postavy mi přišla zajímavá tím, že vydíme pod pokličku tehdejší válečné nemocnice a zároveň tím, že postavě vidíme do hlavy. Vidíme jak o předešlých událostech přemýšlí a jak ji ovlivnily a jak jich lituje. Což bylo skvělé, vidět i její úhel pohledu. A poslední část je už vlastně epilog. Dozvíme se zde celé zakončení příběhu.

Sečteno a podtrženo, je to výborná kniha. Kniha pro někoho, kdo si libuje v popisném a poetickém stylu psaní nebo v příběhu, který ženou dopředu skvělé postavy a jejich jednání, názory a myšlenky.
Po dočtení jsem byla úplně rozložená tím, jaká to byla výborná kniha. Nemusela obsahovat dojemný a srdceryvný příběh plný bolesti a i přesto mě ohromila a řadím ji na poličku nejlepších knih, jež jsem doposud četla.

11.08.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Skvěle podané příběhy tří žen napříč kontinenty. Nejprve je sledujeme při jejich běžných životech, pak jak se jim v životě něco porouchá a nakonec, jak situaci řeší a vyrovnávají se s ní.
Stručně, přesto poeticky a úderně napsané, text jde rovnou k věci. U každého příběhu jsem měla pocit, že na mě dýchla atmosféra. Občas mi bylo z čtení až úzko. Silné to příběhy.
Doporučovala bych vám nečíst anotaci, pak knihu více nasajete. Za mě velké doporučení

28.02.2021 4 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Tahle kniha byla boží. Je to hořkosladký lgbt román, který není nijak přeslazený jako třeba u Becky Albertalli, a každý si v něm něco najde. Není jen o lásce. Je o životní cestě.

08.12.2019 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Konečně kniha o Zaklínači která mě bavila od začátku do konce. Při čtení dvou povídkových knih jsem nikdy nezažila ten moment, kdy se od knihy nedokážu odtrhnout a ani říct, co mě na ní tak baví. Tady ten moment byl. Krev elfů mi dala to, co jsem očekávala už u předchozích dvou povídkových knih. Čtivost a pocit, že se od knihy nemůžu odtrhnout. To že jednotlivé věci do sebe zapadnou. Možnost sledovat postavy na více než na sto stranách. Sledovat skvělý worldbuilfing a objevovat nová zákoutí světa. Jednoduše jsem od knihy dostála má očekávání a předchozí povídky strčila do kapsy. A proto se mi tak líbila. Jestli vás povídkové díly Zaklínače moc nebavily, tak nad touto sérii nelamte hůl. Od tohoto dílu už knihy dostojí všech doporučení a chvály, která se okolo téhle série nese.

Úplně se s názorem na tuhle knihu ztotožňuji s uživatelem Šíša.

08.08.2020 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha mě příjemně překvapila. Příběh jedné rozervané rodiny na pozadí vůně lesa a sběru hub. Líbilo se mi, jak hlavní hrdinka příběh vypráví. Vydá se do lesa či leží v posteli ve své chajdě a tam na ni zaútočí vzpomínky z dětství, které nám líčí. A utorka příběh skvěle buduje a má krásný styl psaní. Ponurost a napětí, to objímá čtenáře po celou dobu čtení. Atmosféra mě úplně pohltila. Ráda jsem si na knihu udělala čas a zjišťovala, co za hrůzy se Sáře děly a stále dějí, jak se s tím vypořádává.

10.05.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je prostě láska. Číst se dá kdykoli a kdekoli, v jakémkoli věku a vždy si v něm člověk něco najde. Skrývá spoustu geniálních myšlenek a krásný příběh.

27.12.2019 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Já vám nevím, ale mně se tahle kniha opravdu líbila. Jelikož jsem nikdy nečetla nic dračího, tak se mi draci z této knihy opravdu zamlouvali. Jediné co mi na nich vadilo, bylo to jejich členění na hafo druhů. Přišlo mi matoucí a dost jsem se v něm ztrácela. Ale mytologie inspirovaná Japonskem a pověsti, které se v světě Převorství u pomerančovníku vypráví, mě moc bavily. Postavy mi byly sympatické a líbilo se mi, jakou cestu, po psychické stránce, urazili od první do poslední strany. Zápletka sama o sobě sice není žádné terno, ale v kombinaci se zajímavým světem a skvělými postavami mi vůbec nevadilo, že jsem ji sem tam odhadla. Ani ta romantická linka mi nevadila, sedlo mi to k té knize jako prdel na hrnec. Mohu doporučit, ale nečekejte pompézní styl psaní ani složitou zápletku.

18.07.2020 4 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Tahle kniha si mě pevně obmotala kolem prstu. Už prvních pár stran si mě získalo. Autor píše tak lehce a čtivě a s humorem. Humor v téhle knize mi sedl a často jsem se vtipům smála. Pak jsou tu úžasné postavy, které si vás od prvních pár stran získají. Pro ty postavy jsem dýchlala. Měly své kouzlo, chyby a byly skvěle napsané. Potom je tu děj knihy. Ten byl šílený, rychlý a nepředvídatelný. Moc mě bavil. Kniha je sice plná ohraných prvků fantasy, ale na mě to fungovalo. Parta, humor, potvůrky. Po dočtení jsem jen tak koukala do zdi a měla chuť začít číst od znovu. To mám vždy když knihu vezmu do ruky a otevřu. Myslím, že tuhle knihu nejlépe vystihuje doporučení na zadní straně ,,Je to jako by se potkal G.R.R Martin s Terrym Pratchettem". No a na závěr, moc Krále Wyldu doporučuju.

12.09.2020 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Příběh Charlieho je skvělý.
Líbí se mi, jak působí vesele, ale vlastně takový není. Charlieho psychické problémy, protloukání se životem a navazování vztahů není procházka růžovou zahradou. Ale i tak vás při čtení jeho dopisů obejme taková příjemná a pohodová nálada.
Charlieho jsem si jako postavu oblíbila. Přišel mi realistický. Věci popisuje tak jak je vidí, je dosti upřímný, laskavý a má své třinácté komnaty. I ostatní postavy byly skvěle vykreslené, stejně realistické.
Autor v téhle knize skvěle vykreslil budování přátelství, smutek a zoufalství, lásku. Ani jsem nepostřehla jak se mu to podařilo.

15.08.2020 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Volání netvora je krásný, smutný příběh s mnoha úžasnými citáty. Jestli se o Greeovi říká, že píše skvostné citáty, které by se měly nechat zarámovat, tak to ještě nečetli Nesse. Knihu Volání netvora bych si díky citátům zarámovala celou. Je to skvělý, dojemný příběh, který vás jistě dožene na konci k slzám. Nevím, co bych si z knihy vzala jako malá, ale přirovnala bych ji k Malému princi. Ten se čte dětem a děti s ním rostou. Přečtou si ho několikrát a až pak ho pochopí. Ale mohu knihu jen doporučit, dětem i dospělým.

05.05.2020 5 z 5

Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Neohrožené ženy: Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství Marta Breen

Skvělý komiks.
Hezky v kostce, stručně vypráví o historii boje za práva žen a lgbt+ komunity.
Často bych se o tomhle tématu chtěla dozvědět víc, jen nevím odkud začít nebo kde čerpat.
Tento komiks je pro mě takovou startovní čárou.
Moc doporučuji každému.

23.03.2021 5 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Podle skutečného příběhu mě šokovala.
Bylo to chytré, emotivní, napínavé a šokující.
Moc se mi líbilo, jak si autorka pohrávala s realitou a pravdou. Mátla čtenáře tím, jestli je příběh jen vyprávění nebo skutečnost.
Kniha ve mně vzbudila spoustu otázek a velice na mě zapůsobila.
Po každé přečtené knize od autorky se zvedne laťka o něco víc než byla předtím. Kniha na mě ze všech knih od autorky zapůsobila nejvíc.

28.02.2021 5 z 5

Krvavá Rose Krvavá Rose Nicholas Eames

Od Krvavá Rose jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Zábavu, odpočinek a příběh s postavami, které si mě k sobě připoutaly a odplavily mě od všeho kolem.
Zpočátku jsem si říkala, že Krále Wyldu nějaká Krvavá Rose jen tak nepřekoná. Nějaká Tam a dcera jedné z postav z Králů Wyldu, ta na skvělý motiv veteránů nemá. Ale stránku za stránkou mi autor zas ukázal jaký dokáže napsat příběh. Příběh, která vás vtáhne a nepustí dokud neotočíte poslední stránku. Při čtení jsem se smála, odpočinula si a nezajímalo mě nic jiného než příběh a osudy postav.
Ještě mi u téhle knihy přišlo zajímavé téma nějakého očekávání a pak prozření. To jak jsou tahle Tamina očekávání a prozření popsaná, mě ve fantasy překvapilo a moc líbilo.
Jo, občas mě štvalo jak ze všech problémů hrdinové vybruslili, jak byli nadpozemsky rychlí a mrštní a jak jsou v knize pasáže které jsou cíleně vtipné, ale i tak to zas byla úžasná jízda, co vám mám jiného povídat.

16.01.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Vůbec jsem nevěděla do čeho jdu. Superschopnosti a tak, myslela jsem si. Tůdle, byl to nářez. Téma knihy jsem sice rozluštila na začátku knihy, ale stejně mi po dočtení první části běhal mráz po zádech a pořád dokola jsem o tom přemýšlela. Názory společnosti zde byly vykreslené bravurně, stejně jako vyobrazení hlavni hrdinky a ostatních postav. Až jsem si myslela, že tu po zemi kráčí také. Opravdu skvěle zpracované a zprostředkované téma. Samotný nápad skloubený s tímto tématem byl zajímavý a děsivý. Celé by se to klidně mohlo stát, bylo to až moc reálné. Tahle kniha ve mě bude rezonovat ještě dlouho. Přečtete si ji, opravdu stojí za vaši pozornost.

24.07.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Nevítaný host mě nijak neohromil. Sice jsem ho přečetla za jedno odpoledne, ale nebyla jsem ani trochu napjatá. Postavy si mě nijak nezískaly a ani tu hororovu atmosféru jsem nepocítila. Rozuzlení bylo takové nijaké. Spíš než zjištění kdo je vrah, mě zajímaly životy postav a jejich osudy. Neměla jsem u této knihy pocit, jako by byl vrah jen pár kroků za mnou. To od thilleru požaduji, abych byla napjatá jako struna.

24.05.2020 2 z 5

Emma Emma Jane Austen

Emma mě opravdu příjemně překvapila. Krom Emmy jsem četla od Austenové jen Pýchu a předsudek, ten posun o osmnáct let od napsání Pýchy a předsudku je dle mého na Emmě hodně znát. Asi vždy bude Austenová první polovinu knihy budovat postavy, perlit svým jemným humorem a pak tu druhou nás zasype zvraty. Emma se může pyšnit výbornými postavami, realistickými a sympatickými. Emma samotná mě prvních pár stránek štvala, ale pak pronesla jednu větu a byla mi hned sympatičtější a oblíbila jsem si ji. Libilo se mi, jak chybuje a není jen chodící dokonalostí, za jakou ji všichni považují a jakou se na první pohled jeví. Mohu jen doporučit.

05.05.2020 5 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Tahle kniha je skvost.
Při čtení jsem měla chuť si vše o Evelyn vyhledat, byla opravdu reálně vykreslená a až po chvilce jsem si uvědomila, že je to jen fikce. Kniha vás donutí se nad spoustou věcí zamyslet a příběh prožíváte s Evelyn. Autorka píše tak božsky, že si chvíli říkáte proč s vámi text necloumá, pak autorka ale vše změní jedním slovem a vy jste najednou plní emocí.
Jsem z knihy opravdu nadšená a mohu vám ji jen a jen doporučit.

06.04.2020 5 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Kniha mě trošku zklamala, čekala jsem možná něco víc, ale i přesto to bylo fajnové vesmírné dobrodružství.
Líbilo se mi, jak Spensa přemýšlí a mění se její priority. Její úvahy a hodnoty v které postupně přestává věřit, mě moc bavily. Je vidět nějaký ten posun postavy. Spensa mě jako postava nadchla tím, že není tou dokonalou hrdinkou.
Ale moc mi nevyhovovala ich forma. Moc nemusím, že všechny postavy a informace o světě vidí čtenář jen očima jedné postavy se všemi předsudky a názory, které postava má, jak vidíme všechny postavy a situace jen z jednoho úhlu. Autor to prokládal takovými vsuvkami neboli pohledy jiných postav, ale radši bych byla za er formu. Chápu, že na tom autor budoval napětí a kdybychom se na děj koukali i očima jiných postav, tak by konec nebyl překvapivým. Nu což, to je jen má preference.
Taky mě trochu zklamalo, že na mě kniha působila úplně bezemočně. Nevím, ale ten pocit kdy se vcítím do životů postav, tady nebyl. Kniha ve mně vlastně nevzbudila jedinou emoci. Ostatní postavy za mě trpěly tou ich formou a přišly mi docela ploché.
Asi mým největším problémem s knihou a vlastně i celým žánrem sci-fi je, že si ty situace, bojové scény a techniku jednoduše neumím představit, což mi chybí. Dává mi to pak z knihy úplně jiný pocit. Ale to je zas jen můj problém, knize to na ničem neubírá.

Sice z knihy nejsem extrémně nadšená, ale i tak to bylo fajnové čtení, odpočinula jsem si u toho a užila si, že čtu stránku za stránkou neuvěřitelnou rychlostí.
Za mě neurazí, nenadchne.

28.02.2021 3 z 5