Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Smršť Smršť Johan Theorin

Páni, tým severanom to ale ide, čo sa týka krimi. Teda skvelá kombinácia jedinečného prostredia severu a tajomného príbehu. Kniha sa vlastne nedala veľmi odložiť z rúk. Milovníkom krimi, či severských autorov, by táto kniha a tento autor nemali uniknúť.

16.01.2014 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Osobne teda nemam pocit, ze by tato kniha bola slabsia ako Zena v kleci. Mne sa prave fakt, ze pachatelia boli jasni pacil, len bolo treba dokazat ich vinu. Podla mna skvele napisane krimi, zaujimave postavy a motivy ich konania. No akykolvek zlocin je vec hrozna, ale zlocin spachany len pre adrenalin, ci pocit vzrusenia je nieco tak zverske, ze ludstvo by sa malo hanbit, ze je niecoho takeho schopne ... Ale ako fikcia je to naozaj zaujimave citanie.

08.09.2013 5 z 5

Silmarillion – Mýty a legendy Středozemě Silmarillion – Mýty a legendy Středozemě J. R. R. Tolkien

Tolkien zasa nesklamal:) Musim povedat, ze ma tato kniha nadchla. Skladam klobuk pred Tolkienom, ze dokazal vymysliet nieco take. Suhlasim s nazorom, ze miestami pripomina Bibliu, ale celkovo som mala pocit, ze citam dejiny zeme a narodov, ktore skutocne existovali. Jednoducho to prepracoval do riadnych detailov. Ale je pravda, ze tam bolo neuveritelne mnozstvo mien a trocha sa mi to plietlo a tiez, fakt, ze som to citala v cestine, tak to bolo narocnejsie. No pre kazdeho, kto ma rad Stredozem, je tuto knihu nutne precitat :)))

18.06.2013 5 z 5

Posledný exorcista - Satan vo Vatikáne Posledný exorcista - Satan vo Vatikáne Gabriele Amorth

Uf. Pre niekoho je diabol vymysel, pre niekoho rozpravkovy certik z rozkami a pre niekoho realne zlo. Citat osobne skusenosti Patra Amortha, ale aj skusenosti inych exorcistov, bola teda riadne silna kava. Az som mala zimomriavky po celom tele pri niektorych opisoch. Rozprava o tom, ako dokaze zlo pohltit cloveka, coho vsetkeho je schopny niekto posadnuty a aky je niekedy tazky a dlhodoby proces ozdravenia. Upozornuje aj na omyly Cirkvi co sa tyka inkvizicie a upalovania, i na to, ze niektori cirkevni predstavitelia popieraju existenciu diabla ako takeho. Napriek tomu, ze to bolo miestami velmi takze citanie, som rada, ze som siahla po tejto knihe a myslim, ze sa k nej este vratim. Ja osobne mam voci knazom-exorcistom obrovsky obdiv a uctu, ze sa rozhodli vykonavat nieco tak narocne a hrozne. Fakt odporucam, minimalne ludom veriacim.

18.06.2013 5 z 5

"Severná Kórea sa aj naďalej vzpiera všetkým predpovediam o blížiacom sa páde režimu. Mnohí analytici očakávali, že keď dal Kim Čong-un popraviť svojho strýka, diktatúra sa zrúti v dôsledku vnútorných bojov. Nateraz sa však zdá, že tento mladý muž pevne sedí na svojom tróne a vedie krajinu, ako keby ešte stále prebiehala studená vojna. Prichádza s bombastickými propagandistickými vyhláseniami, väčšine cudzincov zakazuje vstup d krajiny a skutočným aj vymysleným nepriateľom sa vyhráža jadrovými zbraňami a raketovými strelami. Je prakticky posledným diktátorom tohto druhu, živý anachronizmus."

Uf. Človek si myslí, že má nejaku predstavu o tom ako sa ľuďom žije v Severnej Kórei, no moja predstava sa teda realite málo priblížila. Autorka spracovala príbehy niekoľkých ľudí, ktorým sa podarilo utiecť a začať žiť nový život v Číne alebo Južnej Kórei. Je to až bolestné čítať strany tejto knihy, keď si človek uvedomí v akej krajine, neľudských podmienkach stále žijú ľudia v dnešnej dobe, najmä ak je to primárne len vďaka jednému človeku, respektíve rodine, ktorý sa považuje za bohom poslaného alebo samotného boha. Povinné čítanie pre ľudí, ktorí majú sklony obhajovať komunizmus a diktátorsky režim ešte aj v dnes. Autorka má môj obdiv a vďaku za spísanie tejto knihy.

25.02.2024 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Vždy sa teším, keď sa autor vráti so sveta, ktorý vytvoril. Suzanne Collins sa to podarilo. Príbeh mladého Snowa zodpovedal mnoho otázok a aj napriek tomu, že som vedela kde nakoniec skončí, tak časť mňa dúfala, že nie, nevyberie si túto cestu. A to je podľa mňa skvelé, že sa to autorke podarilo, vyvolať emócie, ktoré sa menili s blížiacim sa koncom. Nuž, som rada, že som si prečítala Baladu, len by som rada vedela viac o Lucy Gray a Tigris. AJ

13.11.2023 4 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Nestáva sa mi často, že jednu knihu čítam viac ako raz, ale po knihe Elantris som siahla druhýkrát, lebo na Sandersona sa chystám už dlhšie a chcela som si pripomenúť, prečo ma pred pár rokmi touto knihou nadchol. Aj na druhé prečítanie je Elantris vynikajúca fantasy, ktorá obsahuje všetko, čo má dobré fantasy mať. Určite odporúčam. AJ

24.09.2023 5 z 5

Polnočná knižnica Polnočná knižnica Matt Haig

Kto sa nezamýšľal niekedy nad tým ako sa mohol vyvíjať život inak, ak by sa v danej situácii rozhodol inak, ak by si vybral inú možnosť, inú cestu, iného človeka, ... Nuž, priznám sa, že aj ja to niekedy robím. Nora Seed sa neplánovane ocitne v polnočnej knižnici, ktorá jej ukáže plejádu jej alternatívnych životov, má možnosť vyskúšať si žiť Nory v inom multivesmíre (ako v Marveli ;) Nie je to úplne wau čítanie, ale má táto kniha niečo do seba. AJ

25.08.2023 3 z 5

To je otázka To je otázka Jostein Gaarder

V jednoduchosti je krása a táto kniha je krásna nielen svojimi ilustráciami, ale aj otázkami nad ktorými sa často zamýšľame a nad ktorými sa nezamýšľami dosť často. Určite sa oplatí prečítať a porozmýšľať a rozprávať sa.

21.08.2023 5 z 5

Ženy, ktoré zostali Ženy, ktoré zostali ​Magdaléna Rojo

Ďalšia absyntovka a ďalší skvost. V dnešnej dobe, kedy sa migrantami straší kde sa dá, otvára táto kniha dvere do domácností, kde rodiny zažívajú úskalia a ťažkosti, ktoré so sebou migrácia prináša, ale aj určité benefity. Určite odporúčam prečítať, ľudia majú často predsudky bez toho, aby si poriadne naštudovali všetky potrebné informácie. V konečnom dôsledku je migrácia najmä o ľudskosti a tiež chýbajúcej ľudskosti. Veď všetci sa chceme mať dobre, či nie?

01.08.2023 5 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Kniha Six Crimson Cranes bola pre mňa obrovským prekvapením. Viackrát som o nej počula od rôznych booktuberov, ktorí ju chválili. Kniha je síce označená ako YA, ale musím povedať, že aj keď nespadám do tejto vekovej kategórie, náramne som si túto knihu užila a už sa neviem dočkať pokračovania, ktoré by malo vyjsť v októbri tohto roka.
Inšpirovaná príbehom H.CH. Andersena Divé labute, autorka Elizabeth Lim vsadila dej tohto príbehu do starého Japonska a urobila to veľmi dobre. Príbeh princeznej Shiori a jej bratov bolo jedno veľmi krásne, napínavé, miestami celkom strašidelné dobrodružstvo plné odvahy, lásky, mágie a drakov. Určite odporúčam prečítať.

05.06.2023 5 z 5

Čakanie na vlka Čakanie na vlka Sandra Dieckmann

Ach, tie ilustrácie, no nádhera. Príbeh je jednoduchý, ale ide do hĺbky a krásne rozpráva o priateľstve a strate milovaného pre menšieho čitateľa.

26.05.2023 5 z 5

Rusko sužuje pandemie Rusko sužuje pandemie Jana Vagnerová

Ďalšia kniha z našej rodinnej knižnej výzvy, ku ktorej by som sa asi sama nikdy nedopracovala, no táto ma zatiaľ najviac bavila. Spôsob akým autorka poňala začiatky neznámej epidémie ma vtiahol do deja veľmi rýchlo. Dynamický dej, miestami celkom hrozostrašný, zaujímavé postavy, napínavé až do konca.

25.04.2023 4 z 5

Môj dedko je čerešňa Môj dedko je čerešňa Angela Nanetti

Kniha s ťažšou tématikou pre deti, ale žiaľ, smrť starých rodičov je súčasťou našich životov v akomkoľvek veku to príde. Autorka to poňala celkom reálne a ukázala aj rôzne typy starých rodičov a vzťahov medzi nimi a vnúčatami. Zobrazuje tiež nezhody v manželstve, ako vplývajú na deti a že niekedy majú aj problematické vzťahy štastný koniec. Za mňa super, aj predškolákom v škôlke sa páčila.

20.04.2023 5 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Musím sa priznať, že aj keď meno a základné informácie o Milade Horákovej som poznala, ale táto kniha mi jej život priblížila o niečo viac. Výnimočná a odvážna žena. Povinné čítanie! Určite siahnem aj po obsiahlejšom životopise. Komixová forma by mohla viac osloviť mladšieho čitateľa, pre ktorého bola vlastne aj písaná, ale každý si z nej môže zobrať to najdôležitejšie- treba ju a jej život poznať a pamätať.

04.03.2023 5 z 5

Navždy Navždy Christian Demilly

Prekrásná kniha, nádherné ilustrácie. Určite odporúčam od malých až po tých najstarších čitateľov.

20.07.2022 5 z 5

Edo Hnedo Edo Hnedo Håkon Øvreås

Kniha spracúva dve ťažšie témy- úmrtie starého otca a šikanu. Autor to pojal celkom šikovne a originálne.

18.07.2022 4 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Neľahká téma na čítanie, ale potrebná pre lepšie pochopenie a vcítenie sa do života LGBT. Vnútorné konflikty, ktoré prežíval Cyril Avery od svojho detstva boli miestami naozaj srdcervúce. Miestami pre mňa až priveľmi explicitná kniha, ale celkovo je to skvele napísaný príbeh jedného muža a jeho životného príbehu. AJ

26.02.2022 5 z 5

Jediná ruža Jediná ruža Muriel Barbery

Moje prvé stretnutie s touto autorkou. Táto útla kniha ma vrátila do Kjóta, ktoré som mala pred pár rokmi možnosť navštíviť, preskúmať a zamilovať si, takže z toho hľadiska to bolo skvelé čítanie. Rose, ktorá prichádza do Japonska, aby sa dozvedela niečo o svojom zosnulom otcovi, postupne nachádza to, čo v jej živote chýbalo.

19.12.2021 4 z 5

Najhoršie deti na svete 3 Najhoršie deti na svete 3 David Walliams

Už ich mám konečne za sebou všetky a ak by aj vyšli ďalšie, už ma nedonútia ani deti v škôlke, aby som ich čítala :D Tak ako v predošlých dvoch knihách, aj v tretej sa našlo pár lepšie spracovaných detí, ale cekový dojem z tejto série je dosť sklamanie. Je to v mnohých oblastiach príliš afektované a prehnané a jednoducho, konkrétne týmto 3 knihám o najhorších deťoch chýba srdce a nejaká hlbšia myšlienka a ponaučenie.

10.12.2021 3 z 5