Jediná ruža

Senzuálny príbeh o metamorfóze ženy objavujúcej svoje korene od autorky bestsellera Pichľavá elegancia. Štyridsaťročnú Rose jedného dňa prekvapí zvláštny telefonát – má sa vydať do Japonska na čítanie poslednej vôle otca, ktorého nikdy nestretla. Napriek počiatočnému váhaniu napokon súhlasí a odcestuje do Kjóta, kde ju ubytujú v otcovom dome. Rose, ktorá je proti svojej vôli konfrontovaná s komplikovanou minulosťou, spočiatku cíti len trpkosť a hnev. Paul, asistent jej otca, ju každý deň vodí po zvláštnych miestach. Po ceste, ktorú pre ňu zosnulý naplánoval, posiatej chrámami, záhradami – i emóciami. Kjóto si ju postupne podmaňuje a Rose sa dozvedá pravdu nielen o svojej rodine, ale aj o sebe samej....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469127/big_jedina-ruza-zDb-469127.jpeg 3.8116

Vydáno: , Lindeni

Une rose seule, 2020

Kniha Jediná ruža

Kniznicerv

Nejde o poezii, ale román, který se jí velice podobá. Působí na všechny naše smysly a cítíme se, jako bychom se vskutku ocitli v japonské zahradě, buddhistickém chrámu nebo čajovně. Atmosféra jednotlivých míst a celé země na nás jen dýchá, a stejně tak nás dokáží zasáhnout pocity hlavní hrdinky Rose, její smutek a samota. Je to vskutku “otravná protivná káča”, ale chápeme, proč jí je a doufáme, že v nové etapě jejího života, o kterém už se nedočteme, jí být přestane.
Kniha nemá velký děj a ten, co tam je, je poněkud klišé - hledání odpovědi na otázku “kdo jsem?”, změna života hrdinky a předvídatelný milostný příběh - přesto mi nic z toho nevadilo, protože o tom kniha vůbec není.
A to, o čem je, mě dokázalo zasáhnout až do duše.

marca_m

Silně poetický příběh, až se za tou poetičností samotný děj úplně ztratí.

Karcoolka2210
19.12.2021

Moje prvé stretnutie s touto autorkou. Táto útla kniha ma vrátila do Kjóta, ktoré som mala pred pár rokmi možnosť navštíviť, preskúmať a zamilovať si, takže z toho hľadiska to bolo skvelé čítanie. Rose, ktorá prichádza do Japonska, aby sa dozvedela niečo o svojom zosnulom otcovi, postupne nachádza to, čo v jej živote chýbalo.

Taťka Hraboš
17.12.2021

Přiznám se, že i když mám autorčiny knihy rád, tady mě úplně nepřesvědčila. Dokážu pochopit přerod hlavní hrdinky, která se náhle ocitne v úplně jiném prostředí, než ve kterém prožila celý předchozí život, a ještě k tomu za velmi specifických okolností, ale na můj vkus byla ta změna příliš překotná. A už vůbec si nedokážu představit, že by na hrdinku mohly mít tak zásadní vliv japonské zahrady a chrámy (i když připouštím, že sám mám asi týdenní zkušenost jen s těmi čínskými a několika českými napodobeninami). Ta alespoň chabá znalost japonských zahrad mi chyběla. Barberyová jako obvykle mohutně pracuje s čtenářovou představivostí; já jsem v tomto prostě selhával - nedokázal jsem si rozdílnost jednotlivých zahrad vůbec uvědomit, slévaly se mi v jeden celkový dojem. Škoda, možná bych pak knihu dokázal více docenit.

Lilith7
05.12.2021

Zklamání
Moc jsem se na knížku těšila, ale takové zklamání jsem nečekala. Myslím, že nevadí, že nejsem obdivovatelka Japonska, ani nadšenec do zenových zahrad či květin. Příběh jak z červené knihovny, rozvláčné "popisy pro popisy". Z Japonska mi to moc neukázalo, nebo to tam prostě neumím najít. Podruhé už bych se netrápila, dočetla jsem jen proto, že rozečtené knížky většinou dočtu. Pro mě zbytečný příběh. Nejhezčí na knížce je obal.

Miladad
03.12.2021

Pomalá knížka, která proplouvá japonským prostředím. Japonsko neznám a tak pro mě byla v tomto ohledu dost zajímavá. nicméně příběh je takový nijaký a hlavní hrdinka mi nebyla moc sympatická. Konec očekávaný, ale o to asi autorce nešlo. Důležitá je tady atmosféra a tu se podařilo vystihnout pěkně.

hannina
23.11.2021

Příběh se odehrává ve městě Kjótu, v prostředí japonských zenových zahrad, chrámů a restaurací. Z obrazných popisů těchto míst je cítit jejich atmosféra a pomalu z nich vylézá příběh ženy Rose, která pobývá v domě po svém již mrtvém otci, kam ji on pozval nejen k převzetí dedictví, ale i k dodatečnému poznávání jeho samotného. Při čtení jsem měla pocit odtažitosti, ani děj a osoby, ani poeticky popisovaná místa na mě nijak zvlášť nepůsobily.

kedlis
08.11.2021

(+ SPOILER) Tohle úplně nebylo pro mě, popisy mě nijak nevtáhly, hlavní hrdinka nesympatická až běda a její "vztah" s Paulem mi přišel křečovitý.
Anglické části hádám měly oddělit francouzštinu od angličtiny v Japonsku, přičemž je kniha přeložena do češtiny, trochu zamotaná situace, ale dle mého se to dalo přeložit a stylizovat do "krkolomné" češtiny a vyšlo by to lépe.