Jediná ruža

Senzuálny príbeh o metamorfóze ženy objavujúcej svoje korene od autorky bestsellera Pichľavá elegancia. Štyridsaťročnú Rose jedného dňa prekvapí zvláštny telefonát – má sa vydať do Japonska na čítanie poslednej vôle otca, ktorého nikdy nestretla. Napriek počiatočnému váhaniu napokon súhlasí a odcestuje do Kjóta, kde ju ubytujú v otcovom dome. Rose, ktorá je proti svojej vôli konfrontovaná s komplikovanou minulosťou, spočiatku cíti len trpkosť a hnev. Paul, asistent jej otca, ju každý deň vodí po zvláštnych miestach. Po ceste, ktorú pre ňu zosnulý naplánoval, posiatej chrámami, záhradami – i emóciami. Kjóto si ju postupne podmaňuje a Rose sa dozvedá pravdu nielen o svojej rodine, ale aj o sebe samej....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469127/big_jedina-ruza-zDb-469127.jpeg 3.9107

Vydáno: , Lindeni

Une rose seule, 2020

Kniha Jediná ruža

Lilith7
05. prosince

Zklamání
Moc jsem se na knížku těšila, ale takové zklamání jsem nečekala. Myslím, že nevadí, že nejsem obdivovatelka Japonska, ani nadšenec do zenových zahrad či květin. Příběh jak z červené knihovny, rozvláčné "popisy pro popisy". Z Japonska mi to moc neukázalo, nebo to tam prostě neumím najít. Podruhé už bych se netrápila, dočetla jsem jen proto, že rozečtené knížky většinou dočtu. Pro mě zbytečný příběh. Nejhezčí na knížce je obal.

Miladad
03. prosince

Pomalá knížka, která proplouvá japonským prostředím. Japonsko neznám a tak pro mě byla v tomto ohledu dost zajímavá. nicméně příběh je takový nijaký a hlavní hrdinka mi nebyla moc sympatická. Konec očekávaný, ale o to asi autorce nešlo. Důležitá je tady atmosféra a tu se podařilo vystihnout pěkně.

hannina
23. listopadu

Příběh se odehrává ve městě Kjótu, v prostředí japonských zenových zahrad, chrámů a restaurací. Z obrazných popisů těchto míst je cítit jejich atmosféra a pomalu z nich vylézá příběh ženy Rose, která pobývá v domě po svém již mrtvém otci, kam ji on pozval nejen k převzetí dedictví, ale i k dodatečnému poznávání jeho samotného. Při čtení jsem měla pocit odtažitosti, ani děj a osoby, ani poeticky popisovaná místa na mě nijak zvlášť nepůsobily.

kedlis
08. listopadu

(+ SPOILER) Tohle úplně nebylo pro mě, popisy mě nijak nevtáhly, hlavní hrdinka nesympatická až běda a její "vztah" s Paulem mi přišel křečovitý.
Anglické části hádám měly oddělit francouzštinu od angličtiny v Japonsku, přičemž je kniha přeložena do češtiny, trochu zamotaná situace, ale dle mého se to dalo přeložit a stylizovat do "krkolomné" češtiny a vyšlo by to lépe.

mosem

Asi není obvyklé doporučovat knížku, jejíž příběh není úplně nejpodstatnější, má blíže love story a jednotlivé postavy jsou téměř bez charakteru (pozor, nikoliv bezcharakterní :-) Přesto to v případě této knížku udělám. Příběh je zasazen do koloritu Japonska, či spíše japonských zenových zahrad. A ty jsou zde popsány naprosto geniálním způsobem, kdy je nejen vidíte, ale přenáší se na vás i jejich atmosféra, jejich duch. Každá je jiná, každá na vás působí jiným způsobem, ale jejich cíl je obdobný - zklidnit vás, oprostit od minula, naladit do budoucna, inspirovat, uvolnit. Nepochybně tomu napomáhá i (podle mne) skvělý překlad Evy Sládkové. Prostě, pokud hledáte knížku která potěší, pohladí a polaská duši, je to podle mne jedna z možností.

IreneP

Kouzelný příběh, kouzelné Japonsko (chrámy, příroda, umění...), hluboké pocity a prožitky. Tohle je láska.

Katy_71

Nejsem si jistá, jestli je to dáno mou láskou k Japonsku a ke květinám, ale příběh mě úplně okouzlil. Jsem si dost jistá, že se ke knížce budu vracet.

Clea3112

Muriel Barbery má neobvyklý dar tvořit něco něco jako zenovou literaturu. Zaměří se na každý maličký detail, každému slovu, každé větě dodá správnou vůni, barvu, chuť, melodii, takže celý text vnímáte všemi smysly a vychutnáváte si jej v tichém opojení a s blažeností v duši. Zpomalíte, zklidníte se, ztišíte a vše, co se zdálo před chvílí podstatné, se rozplývá v opojném okamžiku štěstí z přítomnosti. Samotný příběh není tak důležitý, naopak ten je spíše "kulisou" procesu vědomé pozornosti zaměřené na detail. Celý román je taková "zenová zahrada" slov. Vše má své místo, svůj smysl a kromě krásy a půvabu vnímáte nepopsatelný klid a harmonii. Kniha nebude - v dnešní uspěchané době, kdy lidé mají problém se zastavit a vidět krásu v maličkostech - asi pro každého, ale pokud se naladíte na tuto autorčinu filozofii, poddáte se ji, užijete si ji a budete oklouzeni.